Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το ότι μπορείς να το κανείς την ημέρα άφιξης είναι δίκη σου ερμηνεία , το διαβασες κάπου έγκυρα (uk gov) η μιλάς από προσωπική εμπειρία ; Και αν Μίλας από Προσωπική εμπειρία , μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για να βοηθήσεις !
Οταν λεει on or before day two σημαινει οτι μπορεις να το κανεις απο τη στιγμη που θα πατησεις το ποδι σου στο UK και για δυο μερες. Φτασαμε Λονδινο το Σαββατο καναμε τεστ το Σαββατο μας εστειλαν τα «πιστοποιητικα»και ολα οκ. Ηταν βεβαια rapid χωρις καραντινα στο ενδιαμεσο αλλα το on or before day two ισχυει για ολους τους τυπους τεστ.
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Οταν λεει on or before day two σημαινει οτι μπορεις να το κανεις απο τη στιγμη που θα πατησεις το ποδι σου στο UK και για δυο μερες. Φτασαμε Λονδινο το Σαββατο καναμε τεστ το Σαββατο μας εστειλαν τα «πιστοποιητικα»και ολα οκ. Ηταν βεβαια rapid χωρις καραντινα στο ενδιαμεσο αλλα το on or before day two ισχυει για ολους τους τυπους τεστ.
Θα περίμενα να ανέφερε η ανακοίνωση upon arrival αλλά εφόσον Μιλάς από προσωπική έμπειρια τότε είναι εφικτό και κατά την άφιξη .
Τώρα όμως ζητάνε μοριακό , οπωσ Και πριν , όποτε μήπως κάποιος γνωρίζει να μας πει αν πηγαίνουμε εμείς σε διαγνωστικό η έρχονται στο ξενοδοχείο κλπ κλπ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το ότι μπορείς να το κανείς την ημέρα άφιξης είναι δίκη σου ερμηνεία , το διαβασες κάπου έγκυρα (uk gov) η μιλάς από προσωπική εμπειρία ; Και αν Μίλας από Προσωπική εμπειρία , μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για να βοηθήσεις !


Αυτό λέω και εγώ αλλά ορισμένοι υποστηρίζουν ότι μπορεί να τελειώσει η όλη διαδικασία σε λίγες ώρες !!!!! Οποίος το κατάφερε αυτό καλό θα ήταν να μας πει τον τρόπο
Σε βοηθάω τόση ώρα αλλά έχεις φάει κόλλημα και δίνεις δικές σου ερμηνείες.

"When you arrive in England – fully vaccinated
After you arrive in England you must take a COVID-19 test on or before day 2. The day you arrive is day 0."

Travel to England from another country during coronavirus (COVID-19)

On or before. Απ'την ημέρα 0 μέχρι και την ημέρα 2.

@karfitsa το κλείνεις απ'την σελίδα τους και σου στέλνουν τον κωδικό που αντιστοιχεί στο τεστ σου ώστε να το βάλεις στο plf.
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Σε βοηθάω τόση ώρα αλλά έχεις φάει κόλλημα και δίνεις δικές σου ερμηνείες.

"When you arrive in England – fully vaccinated
After you arrive in England you must take a COVID-19 test on or before day 2. The day you arrive is day 0."

Travel to England from another country during coronavirus (COVID-19)

On or before. Απ'την ημέρα 0 μέχρι και την ημέρα 2.

@karfitsa το κλείνεις απ'την σελίδα τους και σου στέλνουν τον κωδικό που αντιστοιχεί στο τεστ σου ώστε να το βάλεις στο plf.

Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει !!!!!
σε ευχαριστώ για το χρόνο σου αλλά «βοηθά» κανέναν άλλο
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Έχετε βρει κάποιο στο Λονδίνο σε λογική τιμή;
Με το λογική τιμή δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι 😭 αλλά αυτή έχει σε διάφορα σημεία Day 2 Test In Clinic - Covid Randox

Αν έχει να προτείνει κάποιος κάποια άλλη ας το κάνει, καλό είναι να μαζεύουμε δοκιμασμένες προτάσεις.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει !!!!!
σε ευχαριστώ για το χρόνο σου αλλά «βοηθά» κανέναν άλλο
Διαβάζω την συνομιλία σου
Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει !!!!!
σε ευχαριστώ για το χρόνο σου αλλά «βοηθά» κανέναν άλλο
Αγαπητή...διαβάζω τα μηνύματα που έχεις ανταλλάξει με τους υπόλοιπους εδώ μέσα και ειδικά με τον χρήστη @jimp και διαπιστώνω πως κάποιος άλλος είναι αγενέστατος και όχι ο άνθρωπος αυτός, που παρόλο τον τρόπο σου συνεχίζει να προσπαθεί να σε βοηθήσει! Σημειοτέων δεν είμαι δικηγόρος του αλλά με αυτά που διάβασα συγχύστηκα!
Δεν ξέρω αν φταίνε τα νεύρα που ακύρωσες- κακός -το ταξίδι σου αλλά η αγένεια πάει σύννεφο...
Επειδή τα ελληνικά λοιπόν είναι δύσκολη γλώσσα θα σου μεταφράσω και εγώ τι λέει το site της Βρετανικής Κυβέρνησης....
Μπορείς να κάνεις το PCR Test ON!!!!!!! or BEFORE day 2!!! "ON" σημαίνει οτι προσγειώνεσαι όπως λες απόγευμα, πας με την Express Test by Cingpost ( είναι ανοιχτά μέχρι αργά γο βράδυ )και κάνεις το PCR test σου το οποίο έχεις ήδη κλείσει και πληρώσει από την Ελλάδα 69 λίρες ( με τον κωδικό BAOFFER είναι 65 ),και έχεις τα αποτελέσματα μέχρι το πρωί της επομένης! άρα περνάς το self isolation στιν ύπνο σου στην κυριολεξία.
Επειδή ταξιδεύω στις 7 Δεκ. με τον αδερφό μου και είχαμε κλείσει ήδη Rapid, τα ακυρώσαμε, πήραμε κουπόνι και κλείσαμε έτσι PCR.....και προφανώς δεν ακυρώσαμε το ταξίδι.
Ελπίζω με αυτά που διάβασες να βοηθηθείς αν και μάλλον δεν θέλεις αν κρίνω από το παραπάνω...
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Διαβάζω την συνομιλία σου

Αγαπητή...διαβάζω τα μηνύματα που έχεις ανταλλάξει με τους υπόλοιπους εδώ μέσα και ειδικά με τον χρήστη @jimp και διαπιστώνω πως κάποιος άλλος είναι αγενέστατος και όχι ο άνθρωπος αυτός, που παρόλο τον τρόπο σου συνεχίζει να προσπαθεί να σε βοηθήσει! Σημειοτέων δεν είμαι δικηγόρος του αλλά με αυτά που διάβασα συγχύστηκα!
Δεν ξέρω αν φταίνε τα νεύρα που ακύρωσες- κακός -το ταξίδι σου αλλά η αγένεια πάει σύννεφο...
Επειδή τα ελληνικά λοιπόν είναι δύσκολη γλώσσα θα σου μεταφράσω και εγώ τι λέει το site της Βρετανικής Κυβέρνησης....
Μπορείς να κάνεις το PCR Test ON!!!!!!! or BEFORE day 2!!! "ON" σημαίνει οτι προσγειώνεσαι όπως λες απόγευμα, πας με την Express Test by Cingpost ( είναι ανοιχτά μέχρι αργά γο βράδυ )και κάνεις το PCR test σου το οποίο έχεις ήδη κλείσει και πληρώσει από την Ελλάδα 69 λίρες ( με τον κωδικό BAOFFER είναι 65 ),και έχεις τα αποτελέσματα μέχρι το πρωί της επομένης! άρα περνάς το self isolation στιν ύπνο σου στην κυριολεξία.
Επειδή ταξιδεύω στις 7 Δεκ. με τον αδερφό μου και είχαμε κλείσει ήδη Rapid, τα ακυρώσαμε, πήραμε κουπόνι και κλείσαμε έτσι PCR.....και
Αγαπητέ …. Οντως έχεις δίκιο τα ελληνικά είναι δύσκολη γλώσσα το διαπιστώνω συνέχεια και με λυπεί το γεγονός ότι ορισμενοι δεν ξέρουν ούτε καν να διαβάζουν σωστά.
Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να μην συγχύζεσαι τόσο εύκολα και σου εύχομαι να απολαύσεις στο έπακρο το ταξίδι σου στις 7 Δεκεμβρίου όπως θα κανω και εγώ στις 26 γιατί δεν έχω ακυρώσει τίποτα!
Για να σε βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου, σου παραθέτω κατωθι την νεότερη σημερινή ενημέρωση της βρετανικής κυβέρνησης για να είσαι πάντα ενημερωμένος . Καλημέρα
 

Attachments

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντε τα ελληνικά είναι δύσκολη γλωσσα, τα αγγλικά είναι κι αυτα δυσκολη γλωσσα;
Before the end of day two δηλαδη μπορεις να κανεις τεςτ απο τη στιγμη που πατας το ποδι σου στο UK(Day 0) και για οποιαδηποτε στιγμη αρκει να μην ειναι μετα τη δευτερη μερα.Το UK Greece btw που στελνεις στη φωτο μεταφραζει λαθος το before day 2 σε τεστ τη δευτερη ημερα. Μην το αναλυσουμε ομως αλλο γιατι εμεις θα λεμε κι εσυ δε θα πιστευεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Συνοπτικά τι ισχύει από σήμερα.


Από σήμερα το πρωί η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική στα μέσα μαζικής μεταφοράς και στα καταστήματα, τις τράπεζες και τα κομμωτήρια.

Όλοι οι ταξιδιώτες από το εξωτερικό θα πρέπει να υποβάλλονται σε τεστ PCR μέχρι το τέλος της δεύτερης ημέρας από την άφιξή τους και να μπαίνουν σε απομόνωση μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της εξέτασης.


Βρετανία: Που είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας - Tourism Today
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Κι εγώ πετάωτο Σάββατο και το σκέφτομαι αρκετά. Κάτι που δεν διάβασα στο νήμα και ίσως δεν το ξέρουν μερικοί είναι ότι πχ αν βρεθείς στο αεροπλάνο με κρούσμα της μετάλλαξης Όμικρον(μόνο αυτής) κάνεις υποχρεωτικά 10ημερη καραντίνα.
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Αντε τα ελληνικά είναι δύσκολη γλωσσα, τα αγγλικά είναι κι αυτα δυσκολη γλωσσα;
Before the end of day two δηλαδη
Αντε τα ελληνικά είναι δύσκολη γλωσσα, τα αγγλικά είναι κι αυτα δυσκολη γλωσσα;
Before the end of day two δηλαδη μπορεις να κανεις τεςτ απο τη στιγμη που πατας το ποδι σου στο UK(Day 0) και για οποιαδηποτε στιγμη αρκει να μην ειναι μετα τη δευτερη μερα.Το UK Greece btw που στελνεις στη φωτο μεταφραζει λαθος το before day 2 σε τεστ τη δευτερη ημερα. Μην το αναλυσουμε ομως αλλο γιατι εμεις θα λεμε κι εσυ δε θα πιστευεις.
Πρώτα από όλα να σε συγχαρώ που διαθέτεις όπως φαίνεται άπλετη όρεξη και χρόνο να υποθέτεις /ρωτάς / απαντάς / κατηγορείς/προσβάλλεις (το ανέκδοτο με τον γρύλο δηλαδή) ολομόναχος . Be my guest and have fun.
FYI το UK Greece είναι η βρετανική πρεσβεία (βιαστηκες να απαντήσεις και δεν μεγάλωσες την φωτό)
Βtw το ανέφεραν και στις ειδήσεις σήμερα για την διήμερη καραντίνα .
Παρόλα αυτά και επειδή εγώ ποτέ δεν έθεσα τέτοιο θέμα αλλά το θέτεις εσυ τώρα, καλό είναι αυτή τη δύσκολη εποχή για όλους μας να επικεντρωνόμαστε στην ανταλλαγή έγκυρων πληροφοριών προς διευκόλυνση όλων μας και να αποφεύγετε η άσκοπη επίδειξη «γνώσεων» βασιζομένων σε προσωπικες ερμηνειες και μόνο που πολλές φορές οδηγεί σε παραπληροφόρηση των μελών αλλά και την ανεπανόρθωτη έκθεση αυτών που τις γράφουν .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom