Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Αντε τα ελληνικά είναι δύσκολη γλωσσα, τα αγγλικά είναι κι αυτα δυσκολη γλωσσα;
Before the end of day two δηλαδη μπορεις να κανεις τεςτ απο τη στιγμη που πατας το ποδι σου στο UK(Day 0) και για οποιαδηποτε στιγμη αρκει να μην ειναι μετα τη δευτερη μερα.Το UK Greece btw που στελνεις στη φωτο μεταφραζει λαθος το before day 2 σε τεστ τη δευτερη ημερα. Μην το αναλυσουμε ομως αλλο γιατι εμεις θα λεμε κι εσυ δε θα πιστευεις.
Πρώτα από όλα να σε συγχαρώ που διαθέτεις όπως φαίνεται άπλετη όρεξη και χρόνο να υποθέτεις /ρωτάς / απαντάς / κατηγορείς/προσβάλλεις (το ανέκδοτο με τον γρύλο δηλαδή) ολομόναχος . Be my guest and have fun.
FYI το UK Greece είναι η βρετανική πρεσβεία (βιαστηκες να απαντήσεις και δεν μεγάλωσες την φωτό)
Βtw το ανέφεραν και στις ειδήσεις σήμερα για την διήμερη καραντίνα .
Παρόλα αυτά και επειδή εγώ ποτέ δεν έθεσα τέτοιο θέμα αλλά το θέτεις εσυ τώρα, καλό είναι αυτή τη δύσκολη εποχή για όλους μας να επικεντρωνόμαστε στην ανταλλαγή έγκυρων πληροφοριών προς διευκόλυνση όλων μας και να αποφεύγετε η άσκοπη επίδειξη «γνώσεων» βασιζομένων σε προσωπικες ερμηνειες και μόνο που πολλές φορές οδηγεί σε παραπληροφόρηση των μελών αλλά και την ανεπανόρθωτη έκθεση αυτών που τις γράφουν .
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μα το ξέραμε 1) πως με τα καινούρια μέτρα κάθεσαι καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα του τεστ,το είπαν εξαρχής και 2) "You can take the test any time after you arrive and before the end of day 2 at the latest. The day you arrive is day 0" το γράφει στο Travel to England from another country during coronavirus (COVID-19) και δεν είναι λανθασμένη μετάφραση κάποιου, και ας δουλεύει σε πρεσβεία.

Ακόμα απορώ με το κόλλημα που έχεις φάει και τι δεν σου αρέσει στις ανακοινώσεις ή τι δεν καταλαβαίνεις με όσα γράφονται σε αυτά. Νομίζω είναι τόσο ξεκάθαρα όσο και οι απαντήσεις μας
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
@Basla Νομίζω ότι το κουρασαμε το θέμα.
Η προσπάθεια των μελών της ομάδας μας να σου εξοικονομήσουν μια μέρα στο ταξίδι σου (βάσει των επισήμων ανακοινώσεων) βρίσκει τοίχο.
Κάτι πιο ξεκάθαρο από το επίσημο σάιτ gov.uk δεν υπάρχει. Ακολούθησε λοιπόν αυτές τις οδηγίες και καλό ταξίδι.
 
D

Delmem38110

Guest
ερώτηση κρίσεως. εμείς φτάνουμε cardiff αργά και μάλλον η πρώτη μέρα (από τις 5) πάει στράφι. κάποιος που πήρε κάποια εταιρεία όπου δεν κάνει μόνο αποστολή στο σπίτι αλλά μπορεί να πάει στον χώρο τους για το τεστ για πιο γρήγορα στην Ουαλία?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ερώτηση κρίσεως. εμείς φτάνουμε cardiff αργά και μάλλον η πρώτη μέρα (από τις 5) πάει στράφι. κάποιος που πήρε κάποια εταιρεία όπου δεν κάνει μόνο αποστολή στο σπίτι αλλά μπορεί να πάει στον χώρο τους για το τεστ για πιο γρήγορα στην Ουαλία?
Για κοίτα express test Book a PCR Test at a COVID-19 Test Centre – ExpressTest ή σε boots.
 
D

Delmem38110

Guest
ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω.
οι φίλοι μου που θα επισκεφθώ μου είπαν ότι γίνετε αρκετός ντόρος με όλη αυτή τη κατάσταση στη Βρετανία και ίσως κάτι αλλάξει. θα δούμε. παρόλα αυτά θα περιμένω έως και μερικές μέρες πριν, αν δεν αλλάξει κάτι δεν θα πάω τελικά θα μείνουμε Άμστερνταμ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Από 7 Δεκεμβρίου θέλουν τεστ και πριν την αναχώρηση για Αγγλία. Ανεξαρτήτως αν κάποιος είναι εμβολιασμενος ή όχι, μέχρι 2 μέρες πριν την αναχώρηση θέλουν να κάνεις τεστ, είτε ραπίντ είτε pcr.

"From 4am, Tuesday 7 December all people aged 12 years and over must take a PCR or LFD COVID-19 test before they travel to England from abroad.

You must take the test within the 2 days before you travel to England.

This will apply whether you qualify as fully vaccinated or not."

Travel to England from another country during coronavirus (COVID-19)
 

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Διαβάζω την συνομιλία σου

Αγαπητή...διαβάζω τα μηνύματα που έχεις ανταλλάξει με τους υπόλοιπους εδώ μέσα και ειδικά με τον χρήστη @jimp και διαπιστώνω πως κάποιος άλλος είναι αγενέστατος και όχι ο άνθρωπος αυτός, που παρόλο τον τρόπο σου συνεχίζει να προσπαθεί να σε βοηθήσει! Σημειοτέων δεν είμαι δικηγόρος του αλλά με αυτά που διάβασα συγχύστηκα!
Δεν ξέρω αν φταίνε τα νεύρα που ακύρωσες- κακός -το ταξίδι σου αλλά η αγένεια πάει σύννεφο...
Επειδή τα ελληνικά λοιπόν είναι δύσκολη γλώσσα θα σου μεταφράσω και εγώ τι λέει το site της Βρετανικής Κυβέρνησης....
Μπορείς να κάνεις το PCR Test ON!!!!!!! or BEFORE day 2!!! "ON" σημαίνει οτι προσγειώνεσαι όπως λες απόγευμα, πας με την Express Test by Cingpost ( είναι ανοιχτά μέχρι αργά γο βράδυ )και κάνεις το PCR test σου το οποίο έχεις ήδη κλείσει και πληρώσει από την Ελλάδα 69 λίρες ( με τον κωδικό BAOFFER είναι 65 ),και έχεις τα αποτελέσματα μέχρι το πρωί της επομένης! άρα περνάς το self isolation στιν ύπνο σου στην κυριολεξία.
Επειδή ταξιδεύω στις 7 Δεκ. με τον αδερφό μου και είχαμε κλείσει ήδη Rapid, τα ακυρώσαμε, πήραμε κουπόνι και κλείσαμε έτσι PCR.....και προφανώς δεν ακυρώσαμε το ταξίδι.
Ελπίζω με αυτά που διάβασες να βοηθηθείς αν και μάλλον δεν θέλεις αν κρίνω από το παραπάνω...

Αν μπορείς δώσε μας τα φώτα σου για τον χρόνο αναμονής των αποτελεσμάτων των pcr. Thanks 😁
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Αν μπορείς δώσε μας τα φώτα σου για τον χρόνο αναμονής των αποτελεσμάτων των pcr. Thanks 😁
Καλησπέρα από Λονδίνο😁
Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά επειδή ακομα λείπουμε δεν μπαίνω ( τυχαία μπήκα τωρα)
Προσγειωθήκαμε 10:52 τοπική ώρα, 11:30 κάναμε τα τεστ στην Express Test by Cingpost στο Heathrow T2 arrivals ( κόστος 69 pounds )
Τα αποτελέσματα τα είχαμε 22:40 το ίδιο βράδυ!
Για να είμαι όμως ειλικρινής μαζί σου, η αυτόαπομονώση κράτησε 5-10 λεπτά, όσο δηλαδή να αλλάξω ένα ζευγάρι παπούτσια στο ξενοδοχείο😂
Τώρα σωστό η λάθος έτσι κάναμε! Και δεν μας ρώτησε η δεν μας έλεγξε κανείς! Μα κανένας όμως!
Ο κάθενας βέβαια αναλάμβανει την ευθύνη των πράξεων του όποτε κανείς ότι θες….
Το Λονδίνο όπως πάντα φανταστικό, ο στολισμός υπέροχος και το Bath στο οποίο πήγα πρώτη φορά με εξέπληξε
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
Καλά να περάσεις και μην διανοηθείς να αναβάλεις το ταξίδι λόγω του PCR😁
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα από Λονδίνο😁
Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά επειδή ακομα λείπουμε δεν μπαίνω ( τυχαία μπήκα τωρα)
Προσγειωθήκαμε 10:52 τοπική ώρα, 11:30 κάναμε τα τεστ στην Express Test by Cingpost στο Heathrow T2 arrivals ( κόστος 69 pounds )
Τα αποτελέσματα τα είχαμε 22:40 το ίδιο βράδυ!
Για να είμαι όμως ειλικρινής μαζί σου, η αυτόαπομονώση κράτησε 5-10 λεπτά, όσο δηλαδή να αλλάξω ένα ζευγάρι παπούτσια στο ξενοδοχείο😂
Τώρα σωστό η λάθος έτσι κάναμε! Και δεν μας ρώτησε η δεν μας έλεγξε κανείς! Μα κανένας όμως!
Ο κάθενας βέβαια αναλάμβανει την ευθύνη των πράξεων του όποτε κανείς ότι θες….
Το Λονδίνο όπως πάντα φανταστικό, ο στολισμός υπέροχος και το Bath στο οποίο πήγα πρώτη φορά με εξέπληξε
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
Καλά να περάσεις και μην διανοηθείς να αναβάλεις το ταξίδι λόγω του PCR😁
If you break the quarantine rules, you may face a penalty of up to £10,000.
How to quarantine at home after international travel

το σωστό είναι να ακολουθήσεις τους κανόνες του μέρους που επισκέπτεσαι.
δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση το ότι έσπασες την καραντίνα.
ούτε καν έπρεπε να αναφερθεί.
(γνώμη μου πάντα.)
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Προσγειωθήκαμε 10:52 τοπική ώρα, 11:30 κάναμε τα τεστ στην Express Test by Cingpost στο Heathrow T2 arrivals
Ξεμπερδεψατε τόσο γρήγορα(είχες να παραλάβεις και βαλίτσα); Εγώ το έβαλα 13:00 το μεσημέρι.
Για πες λίγο, το βρίσκεις εύκολα, είχε ουρά, μπορείς να πας και νωρίτερα απ'το ραντεβού σου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom