Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Σχετικά με το τεστ πριν την αναχώρηση χρειάζεται να πληροί κάποιες προϋποθέσεις π.χ. να είναι στα αγγλικά ή οτιδήποτε άλλο;
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Παιδιά πετάω Παρασκευή για Μάντσεστερ,με ραπιντ τεστ είμαι καλυμμένος για να μπω στη χώρα ; ( είμαι πλήρως εμβολιασμένος) .Ότι γλιτώσουμε σε λεφτά καλό είναι καθώς έχουμε το day 2 test μετά κι άλλο ένα του γυρισμού . Κι αν ναι, πρέπει να είναι στα αγγλικά ή μας κάνει να είναι περασμένο στο gov.gr ?
 

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Παιδιά πετάω Παρασκευή για Μάντσεστερ,με ραπιντ τεστ είμαι καλυμμένος για να μπω στη χώρα ; ( είμαι πλήρως εμβολιασμένος) .Ότι γλιτώσουμε σε λεφτά καλό είναι καθώς έχουμε το day 2 test μετά κι άλλο ένα του γυρισμού . Κι αν ναι, πρέπει να είναι στα αγγλικά ή μας κάνει να είναι περασμένο στο gov.gr ?
Με rapid είσαι απολύτως καλυμμένος για την είσοδο. Καλό θα ήταν να είναι περασμένο στο gov και να το έχεις στην μορφή του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού εμβολιασμου.
Στο αεροδρόμιο για το τσεκ ιν θα σου ζητήσουν rapid, plf, πιστοποιητικό εμβολιασμού και διαβατήριό.
Στο Gatwick που προσγειωθηκαμε εμείς περάσαμε στον ηλεκτρονικό έλεγχο διαβατηρίων και από και πέρα δεν μας έλεγξε κάποιος τα υπόλοιπα.
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Με rapid είσαι απολύτως καλυμμένος για την είσοδο. Καλό θα ήταν να είναι περασμένο στο gov και να το έχεις στην μορφή του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού εμβολιασμου.
Στο αεροδρόμιο για το τσεκ ιν θα σου ζητήσουν rapid, plf, πιστοποιητικό εμβολιασμού και διαβατήριό.
Στο Gatwick που προσγειωθηκαμε εμείς περάσαμε στον ηλεκτρονικό έλεγχο διαβατηρίων και από και πέρα δεν μας έλεγξε κάποιος τα υπόλοιπα.
Έκανα το ραπιντ τεστ ,το χαρτί που μου έστειλαν είναι στα αγγλικά αλλά χωρίς QR code… το έχουν κοινοποιήσει και στο gov.Gr αλλά μου το βγάζει στα ελληνικά… μπορεί να έχω πρόβλημα πιστεύεις ;
 

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Έκανα το ραπιντ τεστ ,το χαρτί που μου έστειλαν είναι στα αγγλικά αλλά χωρίς QR code… το έχουν κοινοποιήσει και στο gov.Gr αλλά μου το βγάζει στα ελληνικά… μπορεί να έχω πρόβλημα πιστεύεις ;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Μόνο κατά την διάρκεια του τσεκ ιν στην Ελλάδα το έλεγξαν σε εμάς οπότε ίσως και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά σε περίπτωση που σας ελέγξουν στο Μάντσεστερ δεν γνωρίζω αν θα το δέχονται.
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Παιδιά καλησπέρα,προσγειωθήκαμε πριν λίγο στο Μάντσεστερ.Κανενας έλεγχος σε plf η ραπιντ τεστ,μόνο σκανάρισμα στο διαβατήριο και έξοδος ! φύγαμε κατευθείαν για τον προορισμό μας το Λιβερπουλ.Είχαμε παραλάβει τα day 2 kit, τα κάναμε και πήγαμε να βάλουμε τα στοιχεία μας ώστε να τα αφήσουμε σε σημείο περισυλλογής τους.Προχωροντας στο app ανακαλύψαμε ότι από σήμερα αλλάξανε τα μέτρα στη Βρετανία και δεν είναι αποδεκτό αυτό το τεστ κι ότι θέλουν πλέον PCR… είχαμε παραγγείλει το RANDOX travel kit… αυτά τα νέα απο το UK. Καλές γιορτές σε όλους !!!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Για την επιστροφή προς Ελλάδα από ΗΒ προσοχή σε όποιον σκοπεύει να κλείσει Rapid όπου το test γίνεται στο σπίτι/ξενοδοχείο και απλά στέλνεις φωτογραφία το αποτέλεσμα για να βγει το πιστοποιητικό.
Αν και δεν υπάρχει νομίζω επίσημη οδηγία από την Ελλάδα για το αν είναι αποδεκτά αυτά τα tests, έχει αναφερθεί σε πολλές πτήσεις ότι δεν επετράπη boarding σε άτομα με τέτοιο πιστοποιητικό. Καλύτερα test σε 'κλινική' για σιγουριά.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το transit στο ΗΒ προτού κλείσω τα εισιτήρια. Σκέφτομαι να πετάξω για Λονδίνο στις 11/1 μέσω του αεροδρομίου Στανστεντ κι από εκεί στις 12/1 στο αεροδρόμιο Gatwick για Φινλανδία. Θεωρείται transit ή αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία της καραντίνας; Σας ευχαριστώ πολύ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το transit στο ΗΒ προτού κλείσω τα εισιτήρια. Σκέφτομαι να πετάξω για Λονδίνο στις 11/1 μέσω του αεροδρομίου Στανστεντ κι από εκεί στις 12/1 στο αεροδρόμιο Gatwick για Φινλανδία. Θεωρείται transit ή αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία της καραντίνας; Σας ευχαριστώ πολύ.
Πόσες ώρες μεσολαβούν από 11/1 μέχρι 12/1;Θα μείνετε στο αεροδρόμιο;Δεν θα βγείτε έξω;

*Διορθώνω.Τώρα είδα ότι θα αλλάξετε αεροδρόμιο.Επομένως λογικά δεν είναι τρανζιτ στο ίδιο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom