Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Μιας και αρκετοί από εδώ έχουμε πρόθεση να επισκεφτούμε την γειτονική χώρα,ας σημειώσουμε εδώ και ας επικαιροποιουμε τυχόν αλλαγές.
Για την ώρα χρειάζεται pcr ή αντιγόνου 48 ωρών και συμπλήρωση του dplf.Ακομα ενημέρωση της τοπικής υπηρεσίας υγείας.
Κάτι άλλο συμπληρωματικό ή διευκρίνιση στα ανωτέρω γραφόμενα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Μολις ολοκληρωσα ολες τις κρατησεις για Ναπολη Ιουλη. Ξερει κανεις που θα κανω pcr στον μικρο εκει για την επιστροφη;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Περιττό πιστεύω να πω πως όποιος με το καλό γυρίσει να κάνει ένα feedback. @paefstra πότε πηγαίνεις;
Ιουλη.
Για PCR αφηνω αυτο εδω που βρηκα λογω της φιλικοτητας της γλωσσας και της ευκολιας να κλεισει κανεις σε ολη την Ιταλια. Τιμη δεν ξερω. Αλλα και μονο που εχει τοσο φιλικο σερβις, ειναι σημαντικο.

COVID-19 Test
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για όποιον θέλει να κινηθεί σε περισσότερες απο μία ιταλικές επαρχίες και ανάλογα σε πιο "χρώμα ζώνης" βρίσκονται αυτές, είναι απαραίτητο το πράσινο πιστοποιητικό Covid-19 ( άρθρο 9 του νομοθετικού διατάγματος 52/2021 ) για να μπείς στις επαρχίες που βρίσκονται σε κόκκινη ή πορτοκαλί ζώνη. Σε κίτρινες ή λευκές περιοχές η μετακίνηση είναι ελεύθερη μεταξύ αυτών και στο εσωτερικό τους. Ως στιγμής αυτά....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Για όποιον θέλει να κινηθεί σε περισσότερες απο μία ιταλικές επαρχίες και ανάλογα σε πιο "χρώμα ζώνης" βρίσκονται αυτές, είναι απαραίτητο το πράσινο πιστοποιητικό Covid-19 ( άρθρο 9 του νομοθετικού διατάγματος 52/2021 ) για να μπείς στις επαρχίες που βρίσκονται σε κόκκινη ή πορτοκαλί ζώνη. Σε κίτρινες ή λευκές περιοχές η μετακίνηση είναι ελεύθερη μεταξύ αυτών και στο εσωτερικό τους. Ως στιγμής αυτά....
Καμια επαρχια δεν ειναι σε κοκκινη η πορτοκαλι ζωνη.
Ορματε!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καμια επαρχια δεν ειναι σε κοκκινη η πορτοκαλι ζωνη.
Ορματε!!
Μέχρι να πάμε μπορεί να γίνει....οπότε καλό είναι να είμαστε εμβολιασμένοι! Κυρίως για την ασφάλεια μας :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Μέχρι να πάμε μπορεί να γίνει....οπότε καλό είναι να είμαστε εμβολιασμένοι! Κυρίως για την ασφάλεια μας :)
Εμα εσεις κανονιζετε μεγαλα και περιπλοκα ταξιδια.
Εγω την περσινη πεπατημενη: Μια πολη, ενα χοτελ, λιγες μετακινησεις με ΜΜΜ. Ελπιζω οτι ετσι θα σωσω παλι τα καλοκαιρινα ταξιδια με το ανεμβολιαστο που χτυπιεται για ταξιδι εξωτερικο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμα εσεις κανονιζετε μεγαλα και περιπλοκα ταξιδια.
Εγω την περσινη πεπατημενη: Μια πολη, ενα χοτελ, λιγες μετακινησεις με ΜΜΜ. Ελπιζω οτι ετσι θα σωσω παλι τα καλοκαιρινα ταξιδια με το ανεμβολιαστο που χτυπιεται για ταξιδι εξωτερικο.
Πρώτη φορά στη ζωή μου ετοιμάζω ταξίδι και δεν διαβάζω για τα σημεία ενδιαφέροντος που θα δω (οτι καταφέρω να δω), αλλά για το πως θα σώσω το τομάρι μου σε οποιαδήποτε στραβή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Πρώτη φορά στη ζωή μου ετοιμάζω ταξίδι και δεν διαβάζω για τα σημεία ενδιαφέροντος που θα δω (οτι καταφέρω να δω), αλλά για το πως θα σώσω το τομάρι μου σε οποιαδήποτε στραβή
Ειμαι στο ιδιο mood με περσι: σε νησι της Ελλαδας και πλοιο με πληροτητα 85% χωρις τεστ θα φοβομουν περισσοτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom