Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
σωστα. all' italiana (δηλ μπαχαλε) κανονες. οποιος δεν εχει σουπερgreen pass (3 δοσεις, η 2 <6 μηνες) με απλο πας (ραπιντ 48h, pcr 72h) μπαινει χοτελς, εστιατορια. για μαγαζια δεν ειπαν. μπαχαλο. γι αυτο δεν ελεγχει κανεις τπτ κ ειναι ολοι νομιμοι.
@Samion Δηλαδή αν εγώ πάω π.χ τέλη του μήνα στην Ιταλία και θέλω να πάω να φάω σε ένα εστιατόριο , εμβολιασμένη με τρεις δόσεις , θα μου ζητήσουν και επιπλέον rapid test ;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion Δηλαδή αν εγώ πάω π.χ τέλη του μήνα στην Ιταλία και θέλω να πάω να φάω σε ένα εστιατόριο , εμβολιασμένη με τρεις δόσεις , θα μου ζητήσουν και επιπλέον rapid test ;;;
οχι, 3 δοσεις= super green pass. κανενας περιορισμος πουθενα στη χωρα.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Irini.st

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα.Πρωτη φορά γράφω.SOS SOS.Αυριο ταξιδεύω από Μαλπενσα Ιταλία για Ελλάδα.Βρισκω σε φαρμακείο ραπίντ αλλα όταν φτασουμεΕλλαδαα θα έχει λήξει για καμιά ώρα.Ξετετε τιμές ραπίντ στο Μαλπενσα???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδιά καλησπέρα.Πρωτη φορά γράφω.SOS SOS.Αυριο ταξιδεύω από Μαλπενσα Ιταλία για Ελλάδα.Βρισκω σε φαρμακείο ραπίντ αλλα όταν φτασουμεΕλλαδαα θα έχει λήξει για καμιά ώρα.Ξετετε τιμές ραπίντ στο Μαλπενσα???
20€. αν εχεις ενεργο ευρωπαικο πιστοποιητικο δεν χρειαζεσαι τεστ για Ελλαδα.
MED MXP
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
20€. αν εχεις ενεργο ευρωπαικο πιστοποιητικο δεν χρειαζεσαι τεστ για Ελλαδα.
MED MXP
Απο Δευτέρα 7/2 ισχύει οτι σταματαει να χρειαζεται τεστ νομίζω... Μπερδεύομαι??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
20€. αν εχεις ενεργο ευρωπαικο πιστοποιητικο δεν χρειαζεσαι τεστ για Ελλαδα.
MED MXP
Από 7 Φεβρουαρίου ισχύει δηλαδή από Δευτέρα χωρίς τέστ η είσοδος Ελλάδα η κάνω λάθος; Η κοπέλα ταξιδεύει αύριο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Από 7 Φεβρουαρίου ισχύει δηλαδή από Δευτέρα χωρίς τέστ η είσοδος Ελλάδα η κάνω λάθος; Η κοπέλα ταξιδεύει αύριο.
Από Δευτέρα 7/2 παύει να ισχύει το pcr και το rapid για την είσοδο στην Ελλάδα ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από 7 Φεβρουαρίου ισχύει δηλαδή από Δευτέρα χωρίς τέστ η είσοδος Ελλάδα η κάνω λάθος; Η κοπέλα ταξιδεύει αύριο.
καλα τα λες. απλα αναφερθηκε οτι ηδη δεν ελεγχουν. το διπλοακουσα, στη Ρωμη ισχυει. θα πηγαινα στο τσεκ ιν κ θα ρωταγα. αν δεν..θα εκανα ενα ραπιντ επιτοπου, δεν εγινε κ τπτ.
 

Irini.st

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
20€. αν εχεις ενεργο ευρωπαικο πιστοποιητικο δεν χρειαζεσαι τεστ για Ελλαδα.
MED MXP
Σε ευχαριστώ Samion. Τελικά τα έκανα σε φαρμακείο με 15€.Ελπιζω να μην υπάρξει πρόβλημα .Για Ελλάδα μέχρι τις 7/2/2022 θέλει ραπίντ από όλου ς.Λογικα από Δευτέρα θα το καταργήσουν αφού το κατάργησαν όλες οι άλλες χώρες.
 

mpirok

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Αναφέρετε παραπάνω στη συζήτηση ότι από 7/2 δεν χρειάζεται rapid/pcr για καφετέριες και εστιατόρια στην Ιταλία για εμβολιασμένους με τρεις δόσεις ή εμβολιασμένους με δύο και πιστοποιητικό ανάρρωσης. Ουσιαστικά στην δεύτερη κατηγορία θα δείχνουμε το ευρωπαικό πιστοποιητικό ανάρρωσης και το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού για να κάτσουμε κάπου;
Γιατί το πιστοποιητικό ανάρρωσης δεν αναφέρει πουθενά το αν είσαι εμβολιασμένος και με πόσες δόσεις. Επίσης αυτό( το ευρωπαικό πιστοποιητικό ανάρρωσης) είναι για μας το αντίστοιχο green pass ή υπάρχει κάτι πιο εξειδικεύμένο για τους επισκέπτες από ελλάδα προς Ιταλία για να μην έχουν πρόβλημα στα εστιατόρια; Ψάχνοντας στο web για green pass με πήγε κατευθειαν στο gov και βρήκα μόνο το πιστοποιητικό ανάρρωσης για την δική μου περίπτωση (και φυσικά το πιστοποιητικό εμβολιασμού με δύο δόσεις που έχει όμως περάσει το εξάμηνο). Ευχαριστώ προκαταβολικά αν μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Καλησπέρα παιδιά!Ηθελά να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τους ανεμβολίαστους στην Ιταλία.
Ετοιμάζω ταξίδι τον επόμενο μήνα για Μπολόνια και επειδή η γυναίκα μου είναι ανεμβολίαστη θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ,μπορεί να ταξιδέψει με PCR μόνο ή γενικά δε μπορεί να παει;
Ακούμε και διαβάζουμε διάφορα και έχω μπερδευτεί και δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι έχουμε κλείσει ήδη τα εισιτήρια μας:confused:
με Ryanir.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom