Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αυτό που γνωρίζω είναι πως ως ανεμβολίαστη πρέπει να μπει καραντίνα αλλά εκτός αυτού πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις στην Ιταλία χωρίς green pass είναι να περπατάς. Δεν μπορεί να καθήσει να φάει , να πιεί δεν μπορεί να μπει σε κανένα μουσείο. Ελέγχουν διαρκώς και απλά δεν μπαίνεις.
Οπότε δεν έχετε πολλές επιλογές. Αν προλαβαίνει εμβολιάζεται τουλάχιστον με τις 2 δόσεις αλλιώς ακυρώνετε.
 
Μηνύματα
40
Likes
79
Αυτό που γνωρίζω είναι πως ως ανεμβολίαστη πρέπει να μπει καραντίνα αλλά εκτός αυτού πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις στην Ιταλία χωρίς green pass είναι να περπατάς. Δεν μπορεί να καθήσει να φάει , να πιεί δεν μπορεί να μπει σε κανένα μουσείο. Ελέγχουν διαρκώς και απλά δεν μπαίνεις.
Οπότε δεν έχετε πολλές επιλογές. Αν προλαβαίνει εμβολιάζεται τουλάχιστον με τις 2 δόσεις αλλιώς ακυρώνετε.
Άρα ισχύει αυτό για την καραντίνα.Είχα διαβάσει ότι μπαίνει για 5 ημέρες καραντίνα.Ναι δεν μας ενοχλούσε το να μην μπούμε πουθενά,γι αυτό και επιλέξαμε μόνο 3ήμερο να είναι το ταξίδι μας.
και καλά φουλ περπάτημα και όπου είναι να μπαίνω εγώ να τα παίρνω και να τρώμε έξω ή στο δωμάτιο μας.

Για 13 Μαρτίου είναι το ταξίδι,δε νομίζω να το προλαβαίνει γιατί κάπου έλεγε ότι πρέπει να περάσουν και 2 εβδομάδες μετά τη 2η δόση :(
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πρέπει να περάσουν και 2 εβδομάδες μετά τη 2η δόση
Ναι αλλιώς δεν βγαίνει το ευρωπαικό πιστοποιητικό. Εκτός αν αλλάξει κάτι στην Ιταλία ως τότε, έχουμε μέλη εδώ που είναι μόνιμοι κάτοικοι και μας ενημερώνουν για τις αλλαγές.
 
Μηνύματα
40
Likes
79
Ναι αλλιώς δεν βγαίνει το ευρωπαικό πιστοποιητικό. Εκτός αν αλλάξει κάτι στην Ιταλία ως τότε, έχουμε μέλη εδώ που είναι μόνιμοι κάτοικοι και μας ενημερώνουν για τις αλλαγές.
Ευχαριστώ πολυ για όλα @evaT
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό που γνωρίζω είναι πως ως ανεμβολίαστη πρέπει να μπει καραντίνα
οχι.
Άρα ισχύει αυτό για την καραντίνα.
οχι δεν ισχυει, ποτε δεν ισχυε. μπαινεις με ενα απλο ραπιντ οπως εχουμε πει πολλες φορες.
Screenshot_20220209-133914_Chrome.jpg

COVID-19 SURVEY
Ναι δεν μας ενοχλούσε το να μην μπούμε πουθενά,
πουθενα εννοουμε ουτε σε χοτελς, b&b κλπ. σε σπιτι κ με ταξι/ΙΧ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
πουθενα εννοουμε ουτε σε χοτελς, b&b κλπ. σε σπιτι κ με ταξι/ΙΧ.
Επειδη καπου ειχε ξαναναφερθει με πιστοποιητικο νοσησης για ξενοδοχεια,εστιατορια κλπ σε Ιταλια πρεπει να κανεις και ραπιντ;ή εγω εχω καταλαβει λαθος και μας καλυπτει το πιστοποιητικο;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Επειδη καπου ειχε ξαναναφερθει με πιστοποιητικο νοσησης για ξενοδοχεια,εστιατορια κλπ σε Ιταλια πρεπει να κανεις και ραπιντ;ή εγω εχω καταλαβει λαθος και μας καλυπτει το πιστοποιητικο;
@maria91 Για όσους/ες έχουν το ευρωπαϊκο πιστοποιητικό δεν υπάρχει πρόβλημα ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδη καπου ειχε ξαναναφερθει με πιστοποιητικο νοσησης για ξενοδοχεια,εστιατορια κλπ σε Ιταλια πρεπει να κανεις και ραπιντ;ή εγω εχω καταλαβει λαθος και μας καλυπτει το πιστοποιητικο;
super green pass: 3 δοσεις η 2, νοσηση <6 μηνες.
οι 6 μηνες δεν ισχυουν για τους τουριστες αν εχουν και ραπιντ 48h η pcr 72h.
αν εχεις πιστοποιητικο με μονο ραπιντ θεωρητικα μπαινεις στη χωρα αλλα οχι σε ΜΜΜ, χοτελς κλπ. τωρα αν αυτο ειδικα το πιστοποιητικο θα βγαινει ακυρο προσωπικα αμφιβαλω...παρουσιαζεις ενα qr code απο το covid app κ το παιζεις κινεζος..θα προσπαθησω να το δοκιμασω κ να σου πω..
 
Μηνύματα
40
Likes
79
οχι.

οχι δεν ισχυει, ποτε δεν ισχυε. μπαινεις με ενα απλο ραπιντ οπως εχουμε πει πολλες φορες.
View attachment 387617
COVID-19 SURVEY

πουθενα εννοουμε ουτε σε χοτελς, b&b κλπ. σε σπιτι κ με ταξι/ΙΧ.
Καλημέρα φιλαράκι μου!Άρα δεν ακυρώνουμε κάτι σύμφωνα με αυτο που μου έστειλες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα φιλαράκι μου!Άρα δεν ακυρώνουμε κάτι σύμφωνα με αυτο που μου έστειλες!
αν προκειται για ανεμβολιαστο χωρις νοσηση, ναι μπαινει μονο με ραπιντ. απο κει κ περα ομως θεωρητικα θελουν 2 δοσεις η νοσηση για να μπεις σε χοτελς, ΜΜΜ, εστιατορια κλπ. στην πραξη ισως να μπαινεις μονο με το ευρωπαικο πιστοποιητικο που προκυπτει απο το ραπιντ, δεν μπορω να το επιβεβαιωσω ομως. στην πραξη επισης στα ΜΜΜ δεν ελεγχει κανεις τπτ (πλην πτησεων), παρομοια σε λιανικη, αραια εως 0 σε εστιαση. στα χοτελς ναι, ατα b&b ελαχιστοι ελεγχουν.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
αν προκειται για ανεμβολιαστο χωρις νοσηση, ναι μπαινει μονο με ραπιντ. απο κει κ περα ομως θεωρητικα θελουν 2 δοσεις η νοσηση για να μπεις σε χοτελς, ΜΜΜ, εστιατορια κλπ. στην πραξη ισως να μπαινεις μονο με το ευρωπαικο πιστοποιητικο που προκυπτει απο το ραπιντ, δεν μπορω να το επιβεβαιωσω ομως. στην πραξη επισης στα ΜΜΜ δεν ελεγχει κανεις τπτ (πλην πτησεων), παρομοια σε λιανικη, αραια εως 0 σε εστιαση. στα χοτελς ναι, ατα b&b ελαχιστοι ελεγχουν.
Την προηγούμενη εβδομάδα έλενξαν κανονικά στο ξενοδοχείο και όπου καθήσαμε για φαγητό, ποτό κλπ μάλιστα σε Ισπανό που επιχείρησε να φάει χωρίς να έχει το ευρωπαικό τον σήκωσαν και άκουσα που έλεγαν δεν μπορούμε να σας δεχθούμε ελενχόμαστε διαρκώς.
 

bts21travel

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί:
Θα ταξιδεψουμε την Κυριακη οικογενειακως στην Μπολόνια
Στο plf δεν μπορώ να βαλω την συζυγο αλλά μονο τα παιδιά.
Κάνω ξεχωριστό plf για την συζυγο χωρίς τα παιδιά??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom