Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μονο plf απαιτειται & πιστοποιητικο εμβολιασμου/αναρρωσης.
Στην πτηση προς Ρωμη δεν μας τα ζήτησαν πουθενα βεβαια, ουτε Αθηνα ουτε στο fiumicino, ολυτε σε εστιατορια...μαλλον πανε προς ολοσχερη αρση τα μετρα κ κανεις δεν ασχολειται πια.
Δε νομιζω να ειναι ο κανονας. Ουτε σε μας τα ζητησαν στην πτηση για Μπολονια την προηγουμενη εβδομαδα αλλα στα περισσοτερα μερη για φαγητο/ποτο μας τα σκαναραν πρωτα. Επισης στο γυρισμο (για Ισπανια σρην περιπτωση μας) τα κοιταξαν διεξοδικα και στο αεροδρομιο της Μπολονια και σε αυτο της Βαλενθια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα!
Κατ'αρχην σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές που μου έχετε δώσει ολο αυτόν τον καιρό.Για άλλη μια φορά θα ήθελα τη βοήθεια σας.Εχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα στη Ρώμη;θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί,έλεγχοι στα μαγαζιά.Ειμαι πλήρως εμβολιασμενη. Για την είσοδο στην Ιταλία νομίζω απαιτείται η συμπλήρωση plf.Ταξιδευω 25/4. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα!
Κατ'αρχην σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές που μου έχετε δώσει ολο αυτόν τον καιρό.Για άλλη μια φορά θα ήθελα τη βοήθεια σας.Εχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα στη Ρώμη;θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί,έλεγχοι στα μαγαζιά.Ειμαι πλήρως εμβολιασμενη. Για την είσοδο στην Ιταλία νομίζω απαιτείται η συμπλήρωση plf.Ταξιδευω 25/4. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία.
Για να ταξιδεψεις χρειαζεται να συμπληρωσεις οπως λες το ιταλικο plf κ να εχεις το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου. Για μαγαζια κλπ χρειαζεται το ευρ. πιστοποιητικο αν κ εμας δεν μας το ζητησαν πουθενα. Αυτα για 28/3 που ταξιδεψαμε, τωρα διαβαζω οτι χαλαρωσαν κ αλλο τα μετρα.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλησπέρα!
Κατ'αρχην σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές που μου έχετε δώσει ολο αυτόν τον καιρό.Για άλλη μια φορά θα ήθελα τη βοήθεια σας.Εχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα στη Ρώμη;θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί,έλεγχοι στα μαγαζιά.Ειμαι πλήρως εμβολιασμενη. Για την είσοδο στην Ιταλία νομίζω απαιτείται η συμπλήρωση plf.Ταξιδευω 25/4. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία.
Καλημέρα! Ταξίδεψα προχθες 06/04 στην Ρώμη. Εμβολιασμένη και με την αναμνηστική, η κόρη μου 15 ετών με 2 δόσεις και έκανε και ένα ραπιντ για καθε ενδεχόμενο. Συμπληρώσαμε και τα DPLF που ειναι απαραίτητα για την είσοδο στην Ιταλία.

Κατά την αναχώρηση μας, εκτός από τα boarding pass και τις ταυτότητες δεν μας ζητήθηκε τιποτα άλλο, κατά την επιστροφή δείξαμε το green pass απλά το δείξαμε, δεν το σκάναραν.

Στην διάρκεια που κινηθηκαμε στη Ρώμη, μπήκαμε σε εστιατοριο δεν μας ζητήθηκε τιποτα, ούτε σε μετρό, ούτε στο τρένο leonardo. Δεν μπήκαμε σε μουσεία. Μάσκες άλλοι φορούσαν, άλλοι δεν φορούσαν.
 

HelenP

Member
Μηνύματα
16
Likes
18
Καλησπέρα σας,
θα ταξιδέψουμε στην Ρώμη 3 άτομα 18/5. Οι δύο από τους τρεις είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι και με τις τρεις δόσεις (η τρίτη τον Ιανουάριο). Η μία της παρέας έχει κάνει το jonshon (συνεπώς 2 δόσεις- η 2η δόση έγινε τον Δεκέμβριο).
Αεροπορικώς θα είναι εντάξει ή θα χρειαστεί να κάνει κ κανένα rapid?
Με το green pass που ισχύει στην Ιταλία θα είμαστε καλυμμένοι όλοι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@HelenP Τα rapid test και τα pcr έχουν καταργηθεί από τον Φεβρουάριο , αν θυμάμαι καλά ... Για την Ιταλία είστε καλυμμένοι ...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Μιλάνο είμαστε τώρα. Δε ζητήθηκε τίποτα ούτε στο αεροδρόμιο ούτε κατά την άφιξη. Μόνο στο ξενοδοχείο ζήτησαν το πιστοποιητικό. Εσωτερικούς χώρουςκαι ΜΜΕ όλοι με μάσκα. Έξω άλλοι την βγάζουν άλλοι την κατεβάζουν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για το τυπικό καθαρά, όχι για το αν κάνουν τα στραβά μάτια,

εμβολιασμενη με 2 δόσεις, με τη δεύτερη να έχει γίνει Σεπτέμβριο, βγάζει green pass για ταξίδι τέλη Απριλίου; Η θα έχει πρόβλημα κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο και στο να κυκλοφορεί εκεί;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για το τυπικό καθαρά, όχι για το αν κάνουν τα στραβά μάτια,

εμβολιασμενη με 2 δόσεις, με τη δεύτερη να έχει γίνει Σεπτέμβριο, βγάζει green pass για ταξίδι τέλη Απριλίου; Η θα έχει πρόβλημα κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο και στο να κυκλοφορεί εκεί;
για να μπεις στη χωρα 9 μηνες ισχυ, για green pass 6, αρα θεωρητικα δεν ισχυει εντος. θελει τεστ για μεσα μονο σε ρεστοραν, μπαρ, events σε ανοικτο χωρο κ ΜΜΜ διαπεριφερειακα. σε ντισκο, θεατρα δεν μπαινει..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
για να μπεις στη χωρα 9 μηνες ισχυ, για green pass 6, αρα θεωρητικα δεν ισχυει εντος. θελει τεστ για μεσα μονο σε ρεστοραν, μπαρ, events σε ανοικτο χωρο κ ΜΜΜ διαπεριφερειακα. σε ντισκο, θεατρα δεν μπαινει..
Σε τρένο από Μιλάνο Βενετία δεν μπαίνει με το απλό green pass ή σε λεωφορείο από/προς αεροδρόμιο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε τρένο από Μιλάνο Βενετία δεν μπαίνει με το απλό green pass ή σε λεωφορείο από/προς αεροδρόμιο?
σε τοπικα ΜΜΜ δεν χρειαζεται τιποτε. στο τρενο που ειπες απαιτειται green pass που ομως στην περιπτωση που ανεφερες (2η δοση >6 μηνες) δεν ισχυει, απαιτειται 3η δοση η ραπιντ. στη θεωρια παντα.
στην πραξη πρεπει να εχω παρει πανω απο 50 φορες τραινα στην πανδημια σε 4 περιφερειες αν θυμαμαι καλα κ ουδεποτε ελεγξε κανεις τπτ περαν μασκων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom