Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σήμερα στις 08.00 έκανα rapid σε ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο,σε ένα τεταρτακι είχε βγει το αποτέλεσμα και γύρω στις 09.00 εξέδωσα το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό.
Δωσε μας κι ενα ριπορτ αν ειναι τοσο απλο και οταν κανεις το τεστ στην Ιταλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θελουμε να κλεισουμε εισιτηριο για Πομπηια αλλα διαβασα σε διαφορα σαιτ οτι οι εκπαιδευτικοι με διεθνη καρτα που αποδεικνυει την ιδιοτητα εχουν μιση τιμη. Ειναι καλυτερο να κλεισω τηλεφωνικα οπως ειχα κλεισει και στο Uffici παλιοτερα για να παρω την εκπτωση (η οποια δεν υπηρχε στο σαιτ) η να παρω απο εκδοτηριο στην Ναπολη? Ποσο κοσμο θα εχει πια ο αρχαιολογικος χωρος με covid?
Γενικα υπαρχει λογος να αγχωθει κανεις για ουρες? Εχει κανεις εικονα απο Ιταλια και τουριστικη κινηση?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Γενικα υπαρχει λογος να αγχωθει κανεις για ουρες?
2.Εχει κανεις εικονα απο Ιταλια και τουριστικη κινηση?
1. ναι. τελη μαιου ειχε 5000/ημερα..
2. τα νυκτερινα events (μην τα χασετε ει δυνατον) γινονται sold out. γενικα ο εσωτερικος τουρισμος ειναι σε πρωτοφανη επιπεδα. κλειστε οτι μπορειτε απο πριν.
Estate 2021: il programma degli eventi serali del Parco archeologico di Pompei - Pompeii Sites
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
1. ναι. τελη μαιου ειχε 5000/ημερα..
2. τα νυκτερινα events (μην τα χασετε ει δυνατον) γινονται sold out. γενικα ο εσωτερικος τουρισμος ειναι σε πρωτοφανη επιπεδα. κλειστε οτι μπορειτε απο πριν.
Estate 2021: il programma degli eventi serali del Parco archeologico di Pompei - Pompeii Sites
http://pompeiisites.org/comunicati/...enti-serali-del-parco-archeologico-di-pompei/Τηλεφωνησα μολις, μου ξεκοψαν την εκπτωση για εκπαιδευτικους εκτος ιταλιας. Επισης απο το τηλεφωνο κλεινουν μονο για σαββατοκυριακο.
Ειδα τη βραδινη εκδηλωση, μπααα δεν ξερουμε ιταλικα, ας μεινουμε στην πρωινη επισκεψη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
http://pompeiisites.org/comunicati/...enti-serali-del-parco-archeologico-di-pompei/
Τηλεφωνησα μολις, μου ξεκοψαν την εκπτωση για εκπαιδευτικους εκτος ιταλιας. Επισης απο το τηλεφωνο κλεινουν μονο για σαββατοκυριακο.
Ειδα τη βραδινη εκδηλωση, μπααα δεν ξερουμε ιταλικα, ας μεινουμε στην πρωινη επισκεψη.
Το 2019, τον Αύγουστο που ήμαστε εκεί, προ Covid φυσικά, πήγαμε νωρίς, γύρω στις 9:30, στην πύλη του Αμφιθεάτρου (όχι στην κεντρική) και είχε ουρά 10 ατόμων. Και μέσα βέβαια μέχρι τις 11:00 ήταν χαλαρά, αλλά κατόπιν έγινε χαμός.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς προτείνω να πάτε όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί η ζέστη δεν υποφέρεται.
Πάρτε επίσης πολλά νερά γιατί για να αγοράσεις μέσα χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το 2019, τον Αύγουστο που ήμαστε εκεί, προ Covid φυσικά, πήγαμε νωρίς, γύρω στις 9:30, στην πύλη του Αμφιθεάτρου (όχι στην κεντρική) και είχε ουρά 10 ατόμων. Και μέσα βέβαια μέχρι τις 11:00 ήταν χαλαρά, αλλά κατόπιν έγινε χαμός.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς προτείνω να πάτε όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί η ζέστη δεν υποφέρεται.
Πάρτε επίσης πολλά νερά γιατί για να αγοράσεις μέσα χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό.
Εκλεισα μολις :) . Δεν ξυπναμε νωρις στις διακοπες, θα αντεξουμε πιστευω.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εκλεισα μολις :) . Δεν ξυπναμε νωρις στις διακοπες, θα αντεξουμε πιστευω.
ΟΚ ούτε κι εγώ ξυπνώ νωρίς (γενικά, όχι μόνο στις διακοπές) αλλά είχαμε κλείσει σπίτι ακριβώς απέναντι από την πύλη, οπότε ήταν εύκολο να μπούμε νωρίς.
Από την παρέα μας πάντως οι μισοί εγκατέλειψαν λόγω ζέστης γύρω στις 12:00. Ανάμεσα τους και ένας μαραθωνοδρόμος!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
αλλά είχαμε κλείσει σπίτι ακριβώς απέναντι από την πύλη, οπότε ήταν εύκολο να μπούμε νωρίς.
Απο Ναπολη συν πρωινο συν τρενο ομως...
Ενταξει, ας εγκαταλειψουμε νωρις. Ετσι ειναι τα καλοκαιρινα ταξιδια, μαθημενα τα βουνα στους καυσωνες.
 

sissi29

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα , γνωρίζετε αν μπορούμε να ταξιδέψουμε για Ιταλία κάνοντας πριν δωρεαν τεστ σε κάποιο κλιμάκιο του εοδυ?
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Καλησπέρα σας ....Στις 1 του Ιουλίου ταξιδέψαμε για Τορίνο απο Χανιά ...Κάναμε τεστ αντιγόνων έδω με 15ευρώ ....Αφού βγήκε αρνητικό συμπλήρωσα και το PLF για μένα και την κόρη μου για Ιταλία και για Ελλάδα ....Για το Plf της Ιταλίας δεν μου ήρθε μήνυμα το βραδύ χρησιμοποίησα την επιβεβαίωση που ήρθε ....Στο αεροδρόμιο εδώ με ρωτήσαν αν το εχω τους έδειξα και του έριξαν μια γρήγορη ματιά ....Στο αεροδρόμιο στο Τορίνο δεν μας ζήτησαν τίποτα κατά την άφιξη μας ....Στις 2 του μήνα μας πήραν τηλέφωνο και μας ρωτήσαν που μένουμε και μας ζήτησαν να στείλουμε τα τεστ μέσω email ...Test για έκει δεν είχα καταφέρει να βρω που θα κάνουμε ,γιατι θέλαμε να το κάνουμε Σαββατο μετα τις 11 30 ώστε να είναι 48 ωρες πριν την αφιξή μας στην Ελλάδα .(Υπήρχε και η δυνατότητα να πάμε στο αεροδρόμιο που κάνουν αλλά χάναμε χρόνο και το είχαμε σαν τελευταία λύση με κόστος 40 ευρω ).Στο ξενοδοχείο ειχα ρωτησει και μου είχαν πει οτι κάνουν στα φαρμακεία ,στο αεροδρόμιο εδώ μου είπαν οτι θέλουν από γιατρο ..Ρώτησα λοιπόν οταν φτάσαμε σε ένα φαρμακείο και μου είπαν ότι κάνουν και το κάνει γιατρος κλείσαμε ραντεβού (7 το απόγευμα ) και το κοστος ήταν 30 ευρω ,τα αποτελέσματα τα πήραμε σχετικά γρήγορα στα αγγλικά...Στις 12 το βράδυ ήρθε και η επιβαιβεωση του plf για την Ελλαδα ...Στο αεροδρομιο στο Τορίνο κατα το Check in μας ζήτησαν και τα Test .... Στην άφιξη μας εδω μας ζήτησαν και τα test και το PLf
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom