Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Θα γραψω τι συνέβη σε εμάς και μόνο σε εμάς χωρίς να προτρέπω ή να δίνω κατευθυντήρια γραμμή.Πεταξαμε σήμερα με την απογευματινή της Αιγαίου για Βενετία.Στο αεροδρόμιο Αθηνών δεν μας ζητήθηκε το πιστοποιητικό για το ραπίντ τεστ ενώ το plf κυριολεκτικά η υπάλληλος του έριξε μια ματιά ότι το έχουμε συμπληρώσει.Στην Ιταλία,τπτ απολυτως.
Καληνύχτα από Βενετία
IMG_20210705_221616.jpg
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
1)οταν επιστρεφουμε απο ιταλια (βενετια) στην ελλαδα στο plf που συμπληρωνουμε φαινεται οτι ειμαστε κατοικοι ελλαδας που επιστρεφουμε απο ταξιδι ή φαινομαστε σαν οποιοδηποτε τουριστα που ερχεται για διακοπες στην ελλαδα και πρεπει να συμπληρωνουμε και κατοικια προσκαιρης διαμονης κλπ(δεν το ανοιξα ακομα και δεν ξερω τι πληροφοριες ζηταει)
2) για ιταλια ζηταει να παρουμε τηλεφωνο στις τοπικες υπηρεσιες υγειας, της περιοχης που θα παμε, το εχει κανει κανεις; (αφου δεν θα παρουμε καποιο χαρτι, πως φαινεται οτι τηλεφωνησαμε; )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2) για ιταλια ζηταει να παρουμε τηλεφωνο στις τοπικες υπηρεσιες υγειας, της περιοχης που θα παμε, το εχει κανει κανεις;
εγω. μαλλον ο μοναδικος ειμαι. πηρα μια φορα που ειχα χρονο για χασιμο κ διαθεση για πλακα με τη γραφειοκρατια. πηρα το τηλ του επισημου κυβερνητικου σαιτ. δεν καταλαβαιναν καν τι ηθελα. με τα πολλα για να με ξεφορτωθουν με παρεπεμψαν στον τοπικο παροχο υγειας. εκει απο τον Αννα στον Καιαφα. στην 3η συνδεση με το "αρμοδιο" γραφειο παραδοθηκα.. ο "υπευθυνος" ηταν σε αδεια. επρεπε να ξανακαλεσω κλασικα "απο Δευτερα"..
ουνα φατσα...
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
1)οταν επιστρεφουμε απο ιταλια (βενετια) στην ελλαδα στο plf που συμπληρωνουμε φαινεται οτι ειμαστε κατοικοι ελλαδας που επιστρεφουμε απο ταξιδι ή φαινομαστε σαν οποιοδηποτε τουριστα που ερχεται για διακοπες στην ελλαδα και πρεπει να συμπληρωνουμε και κατοικια προσκαιρης διαμονης κλπ(δεν το ανοιξα ακομα και δεν ξερω τι πληροφοριες ζηταει)
2) για ιταλια ζηταει να παρουμε τηλεφωνο στις τοπικες υπηρεσιες υγειας, της περιοχης που θα παμε, το εχει κανει κανεις; (αφου δεν θα παρουμε καποιο χαρτι, πως φαινεται οτι τηλεφωνησαμε; )
Εγώ δεν πήρα δεν το γνώριζα οπότε με πήραν αυτοί τηλέφωνο... Αλλα κάναμε φοβερή συνεννόηση.. Να μου λέει που είστε τώρα.. Να της απαντάω στο τρένο για Γένοβα... Να μου λέει α μένετε Γένοβα.. Όχι λέω Τορίνο... Μετά από ένα δίλεπτο κατάλαβα ότι δεν καταλαβαίνει και της είπα 7 θα είμαι στο Τορίνο και επειδή έχω μαζί μου τα τεστ στείλετε μου email να σας τα στείλω... Νο it's OK μου λέει... Στην φίλη μου που πήρε μέτα από δύο λεπτά.. Πάλι εγώ μίλησα γιατί δεν ξέρει καλά αγγλικά ήθελε να κάνει επιβαιβεωση του mail και να της στείλει τα τεστ
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
μαλλον δεν προκειται να τους παρω τηλ (δεν ξερω ιταλικα) εκτος αν μου το προτεινουν απο το ξενοδοχειο και παρουν αυτοι!
 

alexevd

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα την βοηθεια σας σχετικά με τα εξής θέματα : ταξιδεύω στην Ιταλία στις 17 Ιουλίου με τους γονείς μου εκείνοι έχουν κάνει την β δόση 28/6 επομένως θα έχουν συμπληρώσει 14 μερες εγώ έκανα την β δόση 4/7 επομένως θα ταξιδέψω την 13 μέρα θα πρέπει να κάνω rapid test για να μπω στην Ιταλία λέτε και αν κάνω rapid θα πρέπει να το εκδώσω σαν ευρωπαϊκό πιστοποιτικο η απλά να έχω το χαρτί του αποτελέσματος ; ( όταν γυρνάω Ελλάδα θα έχουν παρέλθει 14 μερες όποτε πιστεύω αρκεί το πιστοποιητικό ) ? Επίσης σχετικά με τα dplf που πρέπει συμπληρώσουμε πρέπει να συμπλγρωσπυμε ένα για την Ιταλία πριν μπούμε και ένα για την Ελλάδα όταν φεύγουμε και ξανά μετά πάλι για την Ελλάδα όταν επιστρέφουμε και πρέπει να το εκτυπώσουμε ή ψηφιακή μορφή ή να τα επισυνάψουμε κάπου ή να τα έχουμε απλά μαζί μας στο αεροδρόμιο για έλεγχο ; Και κάτι ακόμα από την Ρώμη έχει ταξί για Ciampino και πόσο κοστίζει περίπου γιατί η πτήση επιστροφής είναι στις 06·15 ώρα Ιταλίας ! Οποίος γνωρίζει ας με βοηθήσει σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα την βοηθεια σας σχετικά με τα εξής θέματα : ταξιδεύω στην Ιταλία στις 17 Ιουλίου με τους γονείς μου εκείνοι έχουν κάνει την β δόση 28/6 επομένως θα έχουν συμπληρώσει 14 μερες εγώ έκανα την β δόση 4/7 επομένως θα ταξιδέψω την 13 μέρα θα πρέπει να κάνω rapid test για να μπω στην Ιταλία λέτε και αν κάνω rapid θα πρέπει να το εκδώσω σαν ευρωπαϊκό πιστοποιτικο η απλά να έχω το χαρτί του αποτελέσματος ; ( όταν γυρνάω Ελλάδα θα έχουν παρέλθει 14 μερες όποτε πιστεύω αρκεί το πιστοποιητικό ) ? Επίσης σχετικά με τα dplf που πρέπει συμπληρώσουμε πρέπει να συμπλγρωσπυμε ένα για την Ιταλία πριν μπούμε και ένα για την Ελλάδα όταν φεύγουμε και ξανά μετά πάλι για την Ελλάδα όταν επιστρέφουμε και πρέπει να το εκτυπώσουμε ή ψηφιακή μορφή ή να τα επισυνάψουμε κάπου ή να τα έχουμε απλά μαζί μας στο αεροδρόμιο για έλεγχο ; Και κάτι ακόμα από την Ρώμη έχει ταξί για Ciampino και πόσο κοστίζει περίπου γιατί η πτήση επιστροφής είναι στις 06·15 ώρα Ιταλίας ! Οποίος γνωρίζει ας με βοηθήσει σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !
Kαλησπερα! Plf : συμπληρώνεις το ιταλικό για να πας Ιταλία , και το ελληνικό για να γυρίσεις( το ελληνικό συμπλήρωσε το πριν φύγεις για Ιταλία) .. rapid test: καλού κακου βγάλε και το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό , 2 λεπτά υπόθεση είναι! Όταν γυρίσεις Ελλάδα ναι θα μπορείς με το πιστοποιητικό εμβολιασμού εφόσον έχει περάσει το 14ημερο.. όλα μπορείς να τα έχεις σε ψηφιακή μορφή και είσαι κομπλέ! Για ταξί ας απαντήσει κάποιος δεν γνωρίζω!!
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Και κάτι ακόμα από την Ρώμη έχει ταξί για Ciampino και πόσο κοστίζει περίπου γιατί η πτήση επιστροφής είναι στις 06·15 ώρα Ιταλίας ! Οποίος γνωρίζει ας με βοηθήσει σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !
Καλημέρα. Για τη μεταφορά μας προς το αεροδρόμιο Fumicino χρησιμοποιήσαμε την υπηρεσία taxi του booking. Για 8 άτομα ήταν 54€. Είχαμε συγκεκριμένη ώρα ραντεβού στο ξενοδοχείο και ήταν πολύ συνεπείς. Το είχα κλείσει από την Ελλάδα. Έλεγξέ το μήπως και σε συμφέρει. Επίσης, να έχεις στο νου πως το ταξί παίρνει έως 3 άτομα.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
1)οταν επιστρεφουμε απο ιταλια (βενετια) στην ελλαδα στο plf που συμπληρωνουμε φαινεται οτι ειμαστε κατοικοι ελλαδας που επιστρεφουμε απο ταξιδι ή φαινομαστε σαν οποιοδηποτε τουριστα που ερχεται για διακοπες στην ελλαδα και πρεπει να συμπληρωνουμε και κατοικια προσκαιρης διαμονης κλπ(δεν το ανοιξα ακομα και δεν ξερω τι πληροφοριες ζηταει)
2) για ιταλια ζηταει να παρουμε τηλεφωνο στις τοπικες υπηρεσιες υγειας, της περιοχης που θα παμε, το εχει κανει κανεις; (αφου δεν θα παρουμε καποιο χαρτι, πως φαινεται οτι τηλεφωνησαμε; )
Εγώ πήρα τηλέφωνο και βγήκε αυτοματοποιημένο μήνυμα στα Ιταλικά,που δε μιλάω,οπότε δε ξαναπροσπάθησα...
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τουριστες έχει? Ο καιρος?
Ο καιρός είναι ηλιόλουστος με 30 βαθμούς.Κοιτα,δεν έχω ξαναέρθει αλλά μάλλον δεν έχει,σε σχέση με βίντεο και φώτο που έχω δει από άλλες χρονιές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom