Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

vitalogy

Member
Μηνύματα
52
Likes
19
Tα plf ποτέ ακριβώς πρέπει να τα συμπληρώσεις. πρέπει και τα δυο πριν φύγεις η θέλει το καθένα κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία πριν φύγεις για τον κάθε προορισμό;
και μια χαζή ερώτηση....Για την Βενετία από Ελλάδα κανονικά με ταυτότητα δεν πετάς; Γιατί κάτι διάβασα κάπου για διαβατήριο αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις φίλε μου.Πετας κανονικά αρκεί να είναι νέου τύπου,με λατινικούς χαρακτήρες.Το plf μπορείς να το συμπληρώσεις οπότε θέλεις,πριν την πτήση.Φτανει να μην το ξεχάσεις.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να κλεισω ραντεβού σε κάποιο φαρμακείο της Βενετίας για rapid test? Θα ειμαστε εκει την εβδομάδα μετα το 15 Αυγούστου και φοβαμαι μην ειναι οι περισσότεροι κλειστοι και να το ψαχνω την τελευταία στιγμη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να κλεισω ραντεβού σε κάποιο φαρμακείο της Βενετίας για rapid test? Θα ειμαστε εκει την εβδομάδα μετα το 15 Αυγούστου και φοβαμαι μην ειναι οι περισσότεροι κλειστοι και να το ψαχνω την τελευταία στιγμη.
Για φαρμακείο δε γνωρίζω πάντως έξω από το σταθμό τρένων στην PIazza Ferrovia έχει περίπτερο ο Ερυθρός Σταυρός και κάνουν δωρεάν rapid. Απλά περιμένεις στην ουρά. Οταν ήμουν εγώ δεν έβλεπα ιδιαίτερη κοσμοσυρροή. Ισως τώρα που μπήκε ο Αύγουστος όμως να άλλαξε η κατάσταση.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Για φαρμακείο δε γνωρίζω πάντως έξω από το σταθμό τρένων στην PIazza Ferrovia έχει περίπτερο ο Ερυθρός Σταυρός και κάνουν δωρεάν rapid. Απλά περιμένεις στην ουρά. Οταν ήμουν εγώ δεν έβλεπα ιδιαίτερη κοσμοσυρροή. Ισως τώρα που μπήκε ο Αύγουστος όμως να άλλαξε η κατάσταση.
Κανατε κ εσεις εκει το τεστ ? Δηλαδή, δινουν το χαρτι κατάλληλο για να γυρισεις στην Ελλάδα?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κανατε κ εσεις εκει το τεστ ? Δηλαδή, δινουν το χαρτι κατάλληλο για να γυρισεις στην Ελλάδα?
Οχι εγώ είχα πιστοποιητικό εμβολιασμού ...Δεν έχω ιδέα αν δίνουν χαρτί ή κάτι έγκυρο όμως με το που θα φτάσεις είναι πολύ εύκολο να ρωτήσεις, διαφορετικά όπως είπες σε κάποιο φαρμακείο...Δε φαντάζομαι πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο κι η Βενετία είναι πολύ μεγάλη και τουριστική για να έχει κλειστά φαρμακεία ακόμη και μήνα Αύγουστο.
Πάντως στο αεροδρόμιο στην επιστροφή ο έλεγχος ήταν αυστηρός-δεν περνούσε ούτε μύγα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Κανατε κ εσεις εκει το τεστ ? Δηλαδή, δινουν το χαρτι κατάλληλο για να γυρισεις στην Ελλάδα?
Η Βενετια δεν κλεινει τιποτε τον Αυγουστο γιατι τοτε εχει φουλ τουρισμο.
Ναι οι Ιταλοι δινουν το καταλληλο χαρτι στους τουριστες. Τι αλλο να δωσουν? Ακαταλληλο?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η Βενετια δεν κλεινει τιποτε τον Αυγουστο γιατι τοτε εχει φουλ τουρισμο.
Ναι οι Ιταλοι δινουν το καταλληλο χαρτι στους τουριστες. Τι αλλο να δωσουν? Ακαταλληλο?
Εννοούσε αν δίνει ο Ερυθρός Σταυρός χαρτί, όχι τα ράπιντ επί πληρωμή...Ισως και αυτοί στα δωρεάν να στέλνουν σμς ξέρωγω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Εννοούσε αν δίνει ο Ερυθρός Σταυρός χαρτί, όχι τα ράπιντ επί πληρωμή...Ισως και αυτοί στα δωρεάν να στέλνουν σμς ξέρωγω...
Ολες οι τουριστικες σελιδες προτεινουν και τον Ερυθρο, αρα δινει.
Βεβαια στη Ναπολη ηταν διακοσμητικο το περιπτερο, δεν εκανε τεστ μετα απο καποια ωρα. Πηγαμε σε φαρμακειο.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εγω εχω πιστοποιητικό εμβολιασμου , με το εφηβο συνταξιωτη εχω θεμα και ψαχνω το rapid για να μπορέσουμε να γυρίσουμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom