Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Στο Μονακό ? ... :p πέρυσι ήμουν εκεί ... και βέβαια έχεις δίκιο ...
Σε ευχαριστώ maria91 για τις συμβουλές τις οποίες λαμβάνω σοβαρά υπόψη όπως βέβαια και του φίλου Samion πιο πάνω ...
Ωραια, να σου πω κι εγω τη γνωμη μου, που πηγα 2 φορες Σικελια. Το Παλερμο εχει και περιεργη περιοχη. Τη διεσχισα βραδυ με παιδι και ενιωσα αβολα. Αλλα δεν μας ενοχλησε ΚΑΝΕΙΣ. Η υπολοιπη Σικελια ειναι οικογενειακος τοπος διακοπων. Μπορεις να τσεκαρεις τις red light dustricts απο πριν να μην πεσεις εκει. Εγω κατα παραδοση δεν τις τσεκαρω, παντα λες και μας παει ο διαολος συμβαινει να τις διασχιζουμε (Κατανια, Γενοβα, Ναπολη) και τις αντιμετωπιζουμε ως μερος μιας σκληρης και αχαρης πραγματικοτητας. Αλλα μπορεις να τις αποφυγεις.
 
Last edited:

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Καλησπέρα σας. Να ρωτήσω αν για να ταξιδέψει ανήλικος (9 ετών) για Ρώμη, με γονέα εμβολιασμένο, χρειάζεται οπωσδήποτε rapid test και στο πήγαινε και στο έλα;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Μέχρι στιγμής στο "πήγαινε" ΝΑΙ στο ΕΛΑ όχι!
Και αναφέρει ο ποιητής:
Όλοι οι ταξιδιώτες που δεν μπορούν να παράσχουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε πιστοποιητικό αποκατάστασης από τη νόσο COVID-19 υπόκεινται στην απαίτηση για αρνητικό τεστ COVID-19 πριν από την αναχώρηση, το οποίο λαμβάνεται εντός 48 ωρών πριν από την άφιξη.
Αποδεκτή δοκιμή: μοριακή (PCR) και αντιγονική.
Τα παιδιά κάτω των 6 ετών εξαιρούνται.
Στο ΕΛΑ γυρίζεις στην Ελλάδα και <12 χρόνων απαιτήσεις δεν έχει!
Ανήλικοι ηλικίας 12-17 ετών μπορούν να παρουσιάσουν οποιοδήποτε τεστ,
Από το Re-open EU
Μέχρι την στιγμή που ανέβηκε αυτό το κείμενο βέβαια:cool:

Βέβαια αν μάθεις τίποτε διαφορετικό μέχρι 05/09 πληροφορησε με;)
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Μπορεις να τσεκαρεις τις red light dustricts
εε αυτό δεν το γνώριζα ότι υπάρχει ...
Όπως λες ... έτσι και εγώ ποτέ δεν "τσεκάρω¨ ... παω κατευθείαν όπου με πάει το ένστικτο 👍
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ερώτηση για το dplf για να μπω Ιταλία: ζητάει αριθμό θέσης στην πτήση.Αρα πρέπει πρώτα να περιμένω να ανοίξει το e-check in,να κάνω e-check in και μετά να συμπληρώσω το dplf? Πετάω 3/9 από Θεσσαλονίκη για Μπέργκαμο.
Της επιστροφής το συμπλήρωσα ήδη(δεν ζητούσε αριθμό θέσης)
Καλησπέρα,εγώ πετάω 4/9 από Θεσσαλονίκη για Βενετία,έχω κάνει το dplf,έχω και το green pass νόσησης,τα άλλα 2 χαρτιά που ζητάει η Ιταλία που τα βρήκα μέσα στο sote της ryanair αυτά τα ανεβάζεις κιόλας συμπληρωμένα η δε χρειάζεται??Λογικά δε χρειάζεται ραπίντ τεστ για αυτούς π έχουν πιστοποιητικό.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.028
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα,εγώ πετάω 4/9 από Θεσσαλονίκη για Βενετία,έχω κάνει το dplf,έχω και το green pass νόσησης,τα άλλα 2 χαρτιά που ζητάει η Ιταλία που τα βρήκα μέσα στο sote της ryanair αυτά τα ανεβάζεις κιόλας συμπληρωμένα η δε χρειάζεται??Λογικά δε χρειάζεται ραπίντ τεστ για αυτούς π έχουν πιστοποιητικό.
Στο site της Ryan air έχει επιπλέον αυτό:
modulo_rientro_sintetico_16_maggio_2021_eng_compilabile.pdf
Δεν βλέπω κάτι άλλο. Ποιο είναι το δεύτερο χαρτί που λες?
Πάντως στο site του υπουργείου υγείας της Ιταλίας δεν αναφέρει ούτε αυτό που επισυναψα παραπάνω. Για της χώρες από την ομάδα C που ανήκει η Ελλάδα,αναφέρει ως απαιτούμενα δικαιολογητικά το green pass και το dplf.
 
Last edited:

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Στο site της Ryan air έχει επιπλέον αυτό:
modulo_rientro_sintetico_16_maggio_2021_eng_compilabile.pdf
Δεν βλέπω κάτι άλλο. Ποιο είναι το δεύτερο χαρτί που λες?
Πάντως στο site του υπουργείου υγείας της Ιταλίας δεν αναφέρει ούτε αυτό που επισυναψα παραπάνω. Για της χώρες από την ομάδα C που ανήκει η Ελλάδα,αναφέρει ως απαιτούμενα δικαιολογητικά το green pass και το dplf.
Στην πτήση της Βενετίας έχει ένα αρχείο π λέει έγγραφο για Βενετία,και γω πιστεύω μόνο το green pass και το dpfl χρειάζεται.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.028
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Στην πτήση της Βενετίας έχει ένα αρχείο π λέει έγγραφο για Βενετία,και γω πιστεύω μόνο το green pass και το dpfl χρειάζεται.
Στη Μάλτα που πήγα τον Αύγουστο μόνο αυτά μας έλεγξαν: green pass+dplf(παρότι είχαμε εκτυπώσει/συμπληρώσει και ένα παρόμοιο μαλτεζικο έντυπο από το site της Ryan air)
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Πιστεύω δε θα τα ζητήσουν,απλά εγώ τα συμπλήρωσα θα τα βγάλω φωτό και θα τανεβασω τυπικά.Παντως από σήμερα πολλά περιοριστικά.και στην Ιταλία,παντού green pass,τρένα,λεοφωρεια κτλ
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.028
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πιστεύω δε θα τα ζητήσουν,απλά εγώ τα συμπλήρωσα θα τα βγάλω φωτό και θα τανεβασω τυπικά.Παντως από σήμερα πολλά περιοριστικά.και στην Ιταλία,παντού green pass,τρένα,λεοφωρεια κτλ
Που θα τα ανεβάσεις?
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Όταν κάνω το check inn στο site της ραιαν,λέει ότι αν δεν τα ανεβασεις έχει δικαίωμα η Ράιαν να αρνηθεί την επιβιβαση,έχει επιλογή που λέει φόρτωση δικαιολογητικών,έως 4 αρχεία δέχεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom