Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα ! Εύχομαι υγεία κ πολλά ταξίδια σε όλους !
Ταξιδεύω με τον γιο μου (12 ετών ) Βενετία σε δέκα περίπου μέρες.
Όποτε η ερώτηση μου είναι για το τεστ τγς επιστροφής καθώς εγώ έχω το πιστοποιητικό !
Διάβασα οτι το κάνουν κ σε φαρμακεία εκεί .Ισχύει;
Επιστρέφω Σάββατο απόγευμα Ελλάδα , οποτε να το κάνει παρασκευη;;
κόστος ;;
Σας ευχαριστώ όλους !
Δειλά , δειλά ξεκινάμε κ πάλι !!❤
Το ραπιντ τεστ τις περισσοτερες φορες βγαινει στο μισαωρο,ωστοσο δε βρισκω κανενα λογο να μην το κανει Πεμπτη απογευμα αφου γυρνατε Σαββατο απογευμα,δηλαδη 48ωρες πριν το ταξιδι σας..λογικα κανα 20ε θα σας παρουν ωστοσο καλο θα ειναι να μπαινετε σε φαρμακεια οπου λενε οτι κανουν τεστ,να ρωτατε κοστος και αν θελουν ραντεβου ή οχι...
 

Noelle

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Το ραπιντ τεστ τις περισσοτερες φορες βγαινει στο μισαωρο,ωστοσο δε βρισκω κανενα λογο να μην το κανει Πεμπτη απογευμα αφου γυρνατε Σαββατο απογευμα,δηλαδη 48ωρες πριν το ταξιδι σας..λογικα κανα 20ε θα σας παρουν ωστοσο καλο θα ειναι να μπαινετε σε φαρμακεια οπου λενε οτι κανουν τεστ,να ρωτατε κοστος και αν θελουν ραντεβου ή οχι...
Ευχαριστώ Μαρία , έχεις δίκιο !!Αυτο θα κάνω !!❤
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Παιδιά γεια σας!!Ξερω εχει απανγηθει αλλα έχω μπερδευτεί λίγο...ιταλια μπαίνουμε κανονικά με rapid η θέλει μοριακό? Στη Ρώμη ξέρετε κάπου να κάνω για την επιστροφή? Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Παιδιά γεια σας!!Ξερω εχει απανγηθει αλλα έχω μπερδευτεί λίγο...ιταλια μπαίνουμε κανονικά με rapid η θέλει μοριακό? Στη Ρώμη ξέρετε κάπου να κάνω για την επιστροφή? Ευχαριστώ!
΄Η μοριακό ή rapid(48 ωρών).
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλησπερα

Την αλλη βδομαδα πεταω για ρωμη για 5 μερες κ επιστροφη ελλαδα μετα, επειδη διαβαζω κ βλεπω πολλα κ εχω μπερδευτει.

Το ενα ατομο εχει πιστοποιητικο εμβολιασμου και το αλλο πιστοποιητικο νοσυσης.

1)Πρεπει να κανουμε καποιο τεστ προς ρωμη και για προς ελλαδα?
2)Απο χαρτια και ανεβασμα στην ryanair χρειαζομαστε το Green pass (οπου green pass ειναι το πιστοποιητικο μας>? )+ το dplf

Κατι αλλο?


Ευχαριστω πολυ και σορρυ αν ειναι ξανα απαντημενα απλα παραπανω βλεπω πως δεν θελει τεστ και σε αλλα ποστ πως θελει, κ δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεων τελευταια στιγμη,
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα

Την αλλη βδομαδα πεταω για ρωμη για 5 μερες κ επιστροφη ελλαδα μετα, επειδη διαβαζω κ βλεπω πολλα κ εχω μπερδευτει.

Το ενα ατομο εχει πιστοποιητικο εμβολιασμου και το αλλο πιστοποιητικο νοσυσης.

1)Πρεπει να κανουμε καποιο τεστ προς ρωμη και για προς ελλαδα?
2)Απο χαρτια και ανεβασμα στην ryanair χρειαζομαστε το Green pass (οπου green pass ειναι το πιστοποιητικο μας>? )+ το dplf

Κατι αλλο?


Ευχαριστω πολυ και σορρυ αν ειναι ξανα απαντημενα απλα παραπανω βλεπω πως δεν θελει τεστ και σε αλλα ποστ πως θελει, κ δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεων τελευταια στιγμη,
Όσοι έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν χρειάζονται κάτι άλλο. Το πιστοποιητικό νόσησης έχει ισχύ 6 μηνών. Εάν λοιπόν η νόσηση ήταν εντός 6 μηνών, δεν χρειάζεται rapid/pcr. Αυτά τα πιστοποιητικά θα τα ζητήσουν σχεδόν παντού.
Από αλλά χαρτιά, όπως είπες το dplf για είσοδο Ιταλία και το δικό μας plf για είσοδο Ελλάδα.
Για την Ryan Air δεν γνωρίζω...
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Πετάω αυριο για Μπέργκαμο, έκανα το dPLF, εχω το EU Covid Pass. Η ryanair, στην εφαρμογή της, εχει άλλα 2 εγγραφα "ως" απαραίτητα" :
1)
1631716228080.png


2)
1631716271976.png

Ξέρεις κάνεις αν και που χρειάζονται;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Όσοι έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν χρειάζονται κάτι άλλο. Το πιστοποιητικό νόσησης έχει ισχύ 6 μηνών. Εάν λοιπόν η νόσηση ήταν εντός 6 μηνών, δεν χρειάζεται rapid/pcr. Αυτά τα πιστοποιητικά θα τα ζητήσουν σχεδόν παντού.
Από αλλά χαρτιά, όπως είπες το dplf για είσοδο Ιταλία και το δικό μας plf για είσοδο Ελλάδα.
Για την Ryan Air δεν γνωρίζω...
Ok απλα γιατι σε διαφορα μηνυματα οπως στο απο πανω μου γραφουν κ για τεστ.

Οποτε αυτα τα 2 (πιστοποιητικο νοσυσης η εμβολιασμου και plf) χρειαζομαι κ να τα ανεβασω στην ryanair σωστα?

Ειναι κατι εξτρα?
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Πιστοποιητικο εμβολιασμου και PLF αρκουνε.
Αν θες τα ανεβαζεις στη Ryan, αν θες τα εχεις αποθηκευμενα στο κινητο σου και τα δειχνεις αν τα ζητησουνε, δεν ειναι υποχρεωτικο να τα εχεις στο Boarding Pass, αλλα θα σου σωσει χρονο να τα εχεις εκει σε περιπτωση που γινει ελεγχος. Εγω π.χ. που εχω το πιστοποιητικο εμβολιασμου σε...χαρτι και δεν γινοταν να το εχω στο Boarding Pass ενσωματωμενο, δεν ειχα κανενα θεμα, δε μου το ζητησαν καν βασικα.

Αυτα τα εγγραφα που εχει η Ryan δεν γνωριζω γιατι τα εχει αλλα δεν ειναι απαραιτητα και δε τα ζηταει - τουλαχιστον οχι αν εχεις πιστοποιητικο εμβολιασμου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για να καθισεις εξω σε εστιατοριο πχ θελουν green pass πλεον ή ισχυει μονο για indoor ακομα?
 

stambest

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά..
Την Παρασκευή 24/09 αναχωρώ για Ιταλία με πλοίο..Θέλω να ρωτήσω το plf πόσες μέρες πριν πρέπει να το κάνω και αν βγαίνει αμέσως..
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom