Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Σωστος! Για τον @Sevro.
Οσο για την @maria91 μονο εντος, ρωτανε για το green pass, αυτο για Ναπολη/Καμπανια. Bεβαια να ειμαστε και λιγο τυχεροι! Την μια μερα δουλευε αψογα την αλλη δεν διαβαζε τα Ελλ. πιστοποιητικα. Στη Μαλτα κανενα προβλημα.
 
Last edited:

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλημέρα σε όλους. Ταξίδι σε Μπολόνια Παρασκευή απόγευμα από Θεσσαλονίκη με Ράιαν. Μόνος έλεγχος, το dplf για Ιταλία και το εισιτήριο. Rapid test το αγνόησαν εντελώς.
Στη Μπολόνια δεν υπήρχε κανένας να μας "υποδεχτεί"!
Το ίδιο είχε γίνει και πριν 40 μέρες που πήγα Μπέργκαμο.
Στην επιστροφή, έλεγχος από Ράιαν και πάλι plf ελληνικό (το είχα φτιάξει 6 μέρες πριν) και εισιτήριο. Και εδώ δεν ζήτησαν rapid test ή green pass.

Ενημερωτικά, για όσους δεν έχουν green pass, μπορείς να κάνεις rapid test σε φαρμακείο στην Ιταλία, παίρνεις τα αποτελέσματα σε 10' και σε ρωτάνε αν θέλεις green pass για 48 ώρες. Γρήγορη διαδικασία, την κάνουν αυτοί. Έτσι μπορείς να μπεις σε κλειστούς χώρους πολιτισμού και σε εσωτερικους χώρους καταστημάτων εστίασης, όπως και μέσα μεταφοράς (τρένα, αεροπλάνα για εσωτερικές πτήσεις, υπεραστικά λεωφορεία, πλοία). Για αστικά και ταξί δεν χρειάζεται.

Στην Ελλάδα, η γνωστή ουρά, έλεγχος plf και πας για rapid test αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Και αυτή είναι γρήγορη διαδικασία. Σε 7 λεπτά φεύγεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Αν έχει κάποιος rapidtest από Ελλάδα και δεν βγάλει το greenpass θα έχει κάποιο θέμα στο να ταξιδέψει από Ελλάδα για Ιταλία η σε μεταφορικά μέσα και κλειστούς χώρους στην Ιταλία εφόσον δεν έχουν περάσει οι 48 ώρες από την στιγμή που έκανε το test;
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Αν έχει κάποιος rapidtest από Ελλάδα και δεν βγάλει το greenpass θα έχει κάποιο θέμα στο να ταξιδέψει από Ελλάδα για Ιταλία η σε μεταφορικά μέσα και κλειστούς χώρους στην Ιταλία εφόσον δεν έχουν περάσει οι 48 ώρες από την στιγμή που έκανε το test;
Από Ελλάδα σε Ιταλία όχι. Στην Ιταλία κανονικά θέλουν δικό τους rapid test, το οποίο το ανεβάζεις εδώ: Home - Certificazione verde COVID-19
και παίρνεις green pass με κώδικα.
Εμείς δείξαμε το τεστ σε ένα μπαρ και μας άφησαν να καθίσουμε μέσα. Σε πολιτιστικό χώρο δεν ξέρω τι γίνεται.
Πάντως, αν κάνετε εκεί τεστ, πείτε τους να σας βγάλουν αυτοί το green pass. Αν και μάλλον θα σας ρωτήσουν. Το τεστ στη Μπολόνια στοίχιζε 15€
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Σχεδιάζουμε να πάμε για λιγότερο από 48 ώρες στην Ιταλία. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είναι προτιμότερο αυτός που θα κάνει το rapid test στην Ελλάδα να βγάλει ένα green pass μετά μέσω internet που έχει πανευρωπαϊκή ισχύ για να μην έχει κάποιο θέμα μετά στην Ιταλία. Ισως να στο βγάζουν και στην κλινική που θα σου κάνουν το rapid. Μέσω internet πιστεύω να βγαίνει αμέσως όπως και στην περίπτωση μου που το έβγαλα για την πιστοποίηση του εμβολίου.
To green pass είναι το ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό covid;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από Ελλάδα σε Ιταλία όχι. Στην Ιταλία κανονικά θέλουν δικό τους rapid test,
says who?
To green pass είναι το ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό covid;
βεβαιως. κ το ευρωπαικο πιστοποιητικο εχει ισχυ οπως λεει το ονομα του κ στην Ιταλια φυσικα. και εκδοθεν στην Ελλαδα εννοειται.
 

Noelle

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Άλλη ερώτηση τώρα . Το plf γιατί ρωτάει θέση ; Εγω κατάλαβα ότι μπορώ να το συμπληρώσω μέρες πριν την πτήση .
Δεν έχω κάνει check in ώστε να την ξέρω …
Μπορώ να βάλω μια τυχαία ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άλλη ερώτηση τώρα . Το plf γιατί ρωτάει θέση ; Εγω κατάλαβα ότι μπορώ να το συμπληρώσω μέρες πριν την πτήση .
Δεν έχω κάνει check in ώστε να την ξέρω …
Μπορώ να βάλω μια τυχαία ;
οχι, να μη βαλεις τυχαια, να κανεις αυτο που ζητουν. συμπληρωσε το μετα το τσεκ ιν, η τροποποιησε το αφου μαθεις τη θεση σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom