Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πιστοποιητικο εμβολιασμου ή αρνητικο ραπιντ τεστ και το ιταλικο plf..αν θες να μπαινεις σε καφε/εστιατορια/μουσεια πρεπει να μετατρεψεις το αρνητικο ραπιντ τεστ σε green pass απο το σιτε που εχουν βαλει πιο πανω...
Έτσι μπράβο απλά, λιτά και κατανοητά για να μπορεί ο κόσμος που μας διαβάζει να βγάζει νόημα και «να μη χάνεται στη μετάφραση»
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτσι μπράβο απλά, λιτά και κατανοητά για να μπορεί ο κόσμος που μας διαβάζει να βγάζει νόημα και «να μη χάνεται στη μετάφραση»
λιτα τα ειπαμε. κ τα εχω πει κ ξαναπει. μονο plf κ ευρωπαικο πιστοποιητικο.
τωρα γιατι καποιοι διαχωριζουν το πιστοποιητικο απο το ραπιντ μου διαφευγει. ναι μπορεις να μπεις στη χωρα μονο με αποτελεσμα ραπιντ. κι επειτα? μα δεν το πληρωνεις το ραπιντ? οποιος το κανει ειναι υποχρεωμενος να το καταχωρησει κ μετα σε 2 λεπτα βγαζεις το ευρωπαικο πιστοποιητικο. ποιος ο λογος να εχεις μονο το αποτελεσμα του ραπιντ? κ με αυτο να μην μπορεις να μπεις σε κανενα κλειστο χωρο?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
λιτα τα ειπαμε. κ τα εχω πει κ ξαναπει. μονο plf κ ευρωπαικο πιστοποιητικο.
τωρα γιατι καποιοι διαχωριζουν το πιστοποιητικο απο το ραπιντ μου διαφευγει. ναι μπορεις να μπεις στη χωρα μονο με αποτελεσμα ραπιντ. κι επειτα? μα δεν το πληρωνεις το ραπιντ? οποιος το κανει ειναι υποχρεωμενος να το καταχωρησει κ μετα σε 2 λεπτα βγαζεις το ευρωπαικο πιστοποιητικο. ποιος ο λογος να εχεις μονο το αποτελεσμα του ραπιντ? κ με αυτο να μην μπορεις να μπεις σε κανενα κλειστο χωρο?
Αν εχεις κανει τεστ 48 ωρες πριν την πτηση σου φτανει χρονικα μεχρι την εισοδο σου στην χωρα...αρα δε εχει νοημα να κανεις green pass αφου ειναι ληγμενο το τεστ σου,δε θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κατσεις καπου να φας...επισης τα διαγνωστικα στο στελνουν ετοιμο σε αγγλικα στο email σου δε χρειαζετε να μπεις να κατεβασεις κατι(τουλαχιστον μεχρι τον αυγουστο)...αν το κανεις τωρα 1 μερα πριν το ταξιδι σου ή λιγες ωρες πριν τοτε ναι να το κανεις green pass..γι αυτο μπερδευετε ο κοσμος θεωρει οτι το green pass ειναι δεδομενο για εισοδο σε χωρα
 

zoi1993

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
λιτα τα ειπαμε. κ τα εχω πει κ ξαναπει. μονο plf κ ευρωπαικο πιστοποιητικο.
τωρα γιατι καποιοι διαχωριζουν το πιστοποιητικο απο το ραπιντ μου διαφευγει. ναι μπορεις να μπεις στη χωρα μονο με αποτελεσμα ραπιντ. κι επειτα? μα δεν το πληρωνεις το ραπιντ? οποιος το κανει ειναι υποχρεωμενος να το καταχωρησει κ μετα σε 2 λεπτα βγαζεις το ευρωπαικο πιστοποιητικο. ποιος ο λογος να εχεις μονο το αποτελεσμα του ραπιντ? κ με αυτο να μην μπορεις να μπεις σε κανενα κλειστο χωρο?
Δεν απαιτείται pcr για το πιστοποιητικό? Γίνεται και με ραπίντ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν εχεις κανει τεστ 48 ωρες πριν την πτηση σου φτανει χρονικα μεχρι την εισοδο σου στην χωρα...αρα δε εχει νοημα να κανεις green pass αφου ειναι ληγμενο το τεστ σου,δε θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κατσεις καπου να φας...επισης τα διαγνωστικα στο στελνουν ετοιμο σε αγγλικα στο email σου δε χρειαζετε να μπεις να κατεβασεις κατι(τουλαχιστον μεχρι τον αυγουστο)...αν το κανεις τωρα 1 μερα πριν το ταξιδι σου ή λιγες ωρες πριν τοτε ναι να το κανεις green pass..γι αυτο μπερδευετε ο κοσμος θεωρει οτι το green pass ειναι δεδομενο για εισοδο σε χωρα
μα τωρα σοβαρα συζηταμε για μια διαδικασια 2 λεπτων?αν ειναι καλυτερο να κατεβασεις κατι απο το email σου η απο το gov.gr? σορυ με ξεπερνα η συζητηση αυτη. ας κανει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο. προχωραμε.
 

zoi1993

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Για την επιστροφή μας στην Ελλάδα μετά που πάλι θέλουν τεστ , είναι εύκολη διαδικασία στο εξωτερικό? Και υπάρχει κάποιο πλαφόν στις τιμές όπως εδώ? Συγκεκριμένα σκέφτομαι να επισκεφτώ το Μιλάνο σε δύο εβδομάδες αλλά δεν έχω κάνει το εμβόλιο ακόμη.
 

Noelle

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Για την επιστροφή μας στην Ελλάδα μετά που πάλι θέλουν τεστ , είναι εύκολη διαδικασία στο εξωτερικό? Και υπάρχει κάποιο πλαφόν στις τιμές όπως εδώ? Συγκεκριμένα σκέφτομαι να επισκεφτώ το Μιλάνο σε δύο εβδομάδες αλλά δεν έχω κάνει το εμβόλιο ακόμη.
Πλαφόν όχι, δεν νομίζω να υπάρχει .
Τα φαρμακεία συμμετέχουν σ αυτό .
Σε κάποιες πόλεις σαν την Ελλάδα .
Γίνονται κ στα αεροδρόμια .
Στη Βενετια από την οποία επέστρεψα πριν μια εβδομάδα είναι διαφορετικά . Κλείνεις το ραντεβού σου μέσω φαρμακείου εκεί κ πας κ το κανείς σε μέρος που θα σου πουν .
Τα νοσοκομεία, διαγνωστικά έχουν ουρα .
Εμείς πήγαμε σε μια …εκκλησία , 8 το πρωί όπου είμασταν πρώτοι κ είχε αλλ6-7 άτομα.
Μας είπε την απάντηση αμέσως κ λίγες ώρες αργότερα ήρθε επίσης κ με μειλ .Κοστος 22 ευρω.
Στο αεροδρόμιο του Τρεβιζο που το έκανε φίλη ,γύρω στα 35 ευρώ …
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Καλή σας ημέρα. Αν έχει επισκεφθεί κάποιος Ρώμη πρόσφατα, το rapid test για να πας για πόσες μέρες σε καλύπτει για εστίαση, μουσεία κλπ;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Για 48 ώρες ισχύει το rapid test εφόσον το έχεις μετατρέψει σε green pass για να μπορείς να μπεις και στους κλειστούς χώρους όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom