Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Παιδιά sorry αλλά διάβασα οτι αν μείνεις πάνω από 5 ημέρες στην Ιταλία (εγω φεύγω από Ελλάδα 25/10 το πρωί και αναχωρώ απο Ιταλία στις 29/10 το απόγευμα), πρέπει να μείνεις σε 10ήμερη καραντίνα.....κατάλαβα κάτι λάθος.
Είμαι εμβολιασμένος και εγω και η γυναίκα μου απο τον Ιούνιο, οπότε αν έχω καταλάβει καλά, χρειάζομαι μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF...
όχι δεν ισχύει η καραντίνα. θέλει μόνο Green pass (όχι πιστοποιητικό εμβολιασμού) & plf και στην αναχώρηση και στην επιστροφή. Το ιταλικό plf γίνεται ανά άτομο, στην επιστροφή στην Ελλάδα μπορείτε να συμπληρώσετε και ένα κοινο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παιδιά sorry αλλά διάβασα οτι αν μείνεις πάνω από 5 ημέρες στην Ιταλία (εγω φεύγω από Ελλάδα 25/10 το πρωί και αναχωρώ απο Ιταλία στις 29/10 το απόγευμα), πρέπει να μείνεις σε 10ήμερη καραντίνα.....κατάλαβα κάτι λάθος.
Είμαι εμβολιασμένος και εγω και η γυναίκα μου απο τον Ιούνιο, οπότε αν έχω καταλάβει καλά, χρειάζομαι μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF...
@tolismark Μην αγχώνεστε ... Αν είστε πλήρως εμβολιασμένοι και έχουν περάσει 14 μέρες από τη 2η δόση και έχετε φτιάξει plf για να μπείτε στην Ιταλία και plf για την επιστροφή σας στην Ελλάδα , δεν χρειάζεται να φοβάστε μην τυχόν μπείτε σε καραντίνα ... Κατά την άφιξή σας στην Ιταλία θα σας ελέγξουν στο αεροδρόμιο μόνο τα διαβατήρια και όταν μπείτε σε μουσεία ή εστιατόρια το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού σας που πρέπει οπωσδήποτε μαζί με τα διαβατήρια σας και τα plf σας να το έχετε μαζί σας ... Αυτό που διαβάσατε ισχύει για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf ...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
@tolismark Μην αγχώνεστε ... Αν είστε πλήρως εμβολιασμένοι και έχουν περάσει 14 μέρες από τη 2η δόση και έχετε φτιάξει plf για να μπείτε στην Ιταλία και plf για την επιστροφή σας στην Ελλάδα , δεν χρειάζεται να φοβάστε μην τυχόν μπείτε σε καραντίνα ... Κατά την άφιξή σας στην Ιταλία θα σας ελέγξουν στο αεροδρόμιο μόνο τα διαβατήρια και όταν μπείτε σε μουσεία ή εστιατόρια το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού σας που πρέπει οπωσδήποτε μαζί με τα διαβατήρια σας και τα plf σας να το έχετε μαζί σας ... Αυτό που διαβάσατε ισχύει για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf ...
Μια διευκρίνηση ώστε να είμαστε ακριβείς και να μην γίνεται μπέρδεμα. Δεν δέχονται πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά green pass. Το λέω γιατί είδα άτομα στο αεροδρόμιο να προσπαθούν να το κατεβάσουν εκείνη την ώρα και να στρεσάρονται. Αν είσαι εμβολιασμένος 1' υπόθεση είναι να κατεβάσεις το green pass, αλλά να μην δημιουργουμε μπερδεμα.
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Μια διευκρίνηση ώστε να είμαστε ακριβείς και να μην γίνεται μπέρδεμα. Δεν δέχονται πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά green pass. Το λέω γιατί είδα άτομα στο αεροδρόμιο να προσπαθούν να το κατεβάσουν εκείνη την ώρα και να στρεσάρονται. Αν είσαι εμβολιασμένος 1' υπόθεση είναι να κατεβάσεις το green pass, αλλά να μην δημιουργουμε μπερδεμα.
εγώ γύρισα χθες από Μιλάνο και μόνο μου ζητούσαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού... παντού... αεροδρόμια, εστιατόρια , Duomo και μουσεία
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
εγώ γύρισα χθες από Μιλάνο και μόνο μου ζητούσαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού... παντού... αεροδρόμια, εστιατόρια , Duomo και μουσεία
Όταν λέμε green pass εννοούμε το Ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID-19, αυτό βγαίνει αν α) εχεις εμβολιαστεί, β) εχεις νοσήσει γ) εχεις κανει τεστ. Και είναι αυτό που αναφέρεις, αλλά δεν λέγεται ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Προσπαθώ να είμαι ακριβής με την ορολογία γιατί πολλοι είχαν εκτυπώσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού (το ελληνικό) με το οποίο μπορείς να κυκλοφορήσεις στην ελλαδα αλλά δεν μπορεί να σκαναριστεί στα μηχανήματα του εξωτερικού.
It's just a mater of typicality :) Αν έχεις εμβολιαστεί, εύκολα εκδίδεις και το ένα και το άλλο.
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
@tolismark Μην αγχώνεστε ... Αν είστε πλήρως εμβολιασμένοι και έχουν περάσει 14 μέρες από τη 2η δόση και έχετε φτιάξει plf για να μπείτε στην Ιταλία και plf για την επιστροφή σας στην Ελλάδα , δεν χρειάζεται να φοβάστε μην τυχόν μπείτε σε καραντίνα ... Κατά την άφιξή σας στην Ιταλία θα σας ελέγξουν στο αεροδρόμιο μόνο τα διαβατήρια και όταν μπείτε σε μουσεία ή εστιατόρια το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού σας που πρέπει οπωσδήποτε μαζί με τα διαβατήρια σας και τα plf σας να το έχετε μαζί σας ... Αυτό που διαβάσατε ισχύει για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf ...
Προφανώς δεν χρειάζεται απαραίτητα διαβατήριο...και η αστυνομική ταυτότητα είναι οκ?

Μια διευκρίνηση ώστε να είμαστε ακριβείς και να μην γίνεται μπέρδεμα. Δεν δέχονται πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά green pass. Το λέω γιατί είδα άτομα στο αεροδρόμιο να προσπαθούν να το κατεβάσουν εκείνη την ώρα και να στρεσάρονται. Αν είσαι εμβολιασμένος 1' υπόθεση είναι να κατεβάσεις το green pass, αλλά να μην δημιουργουμε μπερδεμα.
Είναι άλλο το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμου και άλλο το Green Pass?
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Προφανώς δεν χρειάζεται απαραίτητα διαβατήριο...και η αστυνομική ταυτότητα είναι οκ?
@tolismark Αν είναι νέου τύπου με τυπωμένους από το κομπιούτερ ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες ναι είναι ok ... Αλλά όταν εκδόσεις το green pass μέσω ίντερνετ , θα σε ρωτήσει αν θα ταξιδέψεις με ταυτότητα ή με διαβατήριο και πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο , μετά θα σου ζητηθεί να γράψεις τον αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας ...
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μια διευκρίνηση ώστε να είμαστε ακριβείς και να μην γίνεται μπέρδεμα. Δεν δέχονται πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά green pass. Το λέω γιατί είδα άτομα στο αεροδρόμιο να προσπαθούν να το κατεβάσουν εκείνη την ώρα και να στρεσάρονται. Αν είσαι εμβολιασμένος 1' υπόθεση είναι να κατεβάσεις το green pass, αλλά να μην δημιουργουμε μπερδεμα.
@coco_ Εγώ εννοούσα το green pass , αλλά σε ευχαριστώ για τη διόρθωση ...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Είναι άλλο το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμου και άλλο το Green Pass?
@tolismark Από αυτόν εδώ τον σύνδεσμο https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/greencertificate θα εκδώσετε το green pass που είναι για την άνετη κυκλοφορία σας στις χώρες - μέλη της Ε.Ε και καλό θα είναι να το εκδώσετε άμεσα και όχι τελευταία στιγμή ...
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πάνω που λέω οτι κατάλαβα τι χρειάζεται για να πάω Ιταλία ανεβαίνει ένα ποστ που με μπερδεύει.
Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για εμβολιασμένους?
Γιατί εγώ δεν είμαι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Πάνω που λέω οτι κατάλαβα τι χρειάζεται για να πάω Ιταλία ανεβαίνει ένα ποστ που με μπερδεύει.
Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για εμβολιασμένους?
Γιατί εγώ δεν είμαι.
Αν δεν είσαι εμβολιασμένος εκδίδεις από το αντίστοιχο λινκ το green pass με rapid test το οποίο έχει ισχυ 48 ωρων. Αυτό σημαίνει ότι αν μείνεις παραπάνω μέρες και για να σου επιτρέπεται η είσοδος σε εσωτερικούς χώρους, μουσεια κλπ, θα πρέπει να κάνεις τεστ ανα 48 ώρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom