Κίνα Ταξίδι Κίνα και βίζα

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους,

Ταξιδεύουμε στις 3 Δεκεμβρίου από Λονδίνο για Κίνα (Πεκίνο) και από εκεί στις 7/12 για Τόκιο. Έχουμε κλείσει όλα τα εισιτήρια με θέσεις και ξενοδοχεία, οπότε διαβάζοντας για την 144hours visa, βλέπω ότι τηρούμε όλες τις προϋποθέσεις. Αγχώνομαι πάρα πολύ ταξιδεύοντας χωρίς να έχω την visa πριν το ταξίδι και η ερώτηση μου, αν ξέρει κάποιος που την έχει βγάλει αυτή την βίζα είναι, αν μπορούμε να την βγάλουμε από πριν ή αν κάποιος την έβγαλε φτάνοντας στην Κίνα αν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ!
Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε (Το έχω κάνει επαννηλειμένως). Απλά έχετε εκτυπωμένα τα εισιτήρια για να πείσετε την αεροπορική στο Λονδίνο ότι δεν χρειάζεστε βίζα για την Κίνα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.562
Likes
8.628
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό το έχετε πάρει χαμπάρι; Προσωρινά κάποιες χώρες δεν θα χρειάζονται βίζα για την Κίνα. Η Ελλάδα δεν είναι μια από αυτές αλλά αναρωτιέμαι αν είναι σημάδι για το μέλλον. Μακάρι!

China offers visa-free entry for citizens of France, Germany, Italy
 

Issy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
63
Λοιπόν, η πτήση για Πεκίνο είναι στις 20.25 σήμερα. Προσπαθουσαμε χτες όλη μέρα να κάνουμε τσεκ ιν αλλά δεν τα καταφέραμε. Χεσμενοι και οι δύο (συγγνώμη με το συμπάθιο) πήγαμε 3 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Δίνουμε τα διαβατήρια και τα εισιτήρια στην υπάλληλο, άρχισε τις ερωτήσεις, δειξαμε τα εισιτήρια για Τόκιο και μετρούσε τις ώρες που θα μείνουμε Πεκίνο. Πάει από εδώ, πάει από εκεί, μιλάει με άλλον υπάλληλο, τα λένε, γελάνε με κάτι δικά τους και μας πλησιάζει με χαμόγελο λέγοντας όλα καλά! Πετάμε για Πεκίνο! Και θα βγάλουμε με το καλό την 144 ώρες βίζα στην άφιξη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.455
Όσοι πάτε για βίζα, να πάτε αρκετά πρις τις 9 να πιάσετε ουρά, δεν ξέρω αν έτυχε αλλά πήγα 8.40 κ ήταν μπροστά μου αντιπρόσωποι πρακτορείων με ένα βουνό διαβατήρια ο καθένας. 9 και κάτι ήταν πλέον το κέντρο γεμάτο κόσμο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.547
Likes
5.608
Όσοι πάτε για βίζα, να πάτε αρκετά πρις τις 9 να πιάσετε ουρά, δεν ξέρω αν έτυχε αλλά πήγα 8.40 κ ήταν μπροστά μου αντιπρόσωποι πρακτορείων με ένα βουνό διαβατήρια ο καθένας. 9 και κάτι ήταν πλέον το κέντρο γεμάτο κόσμο.
Αραγε τα πρακτορεία βγάζουν βίζα μονό για πελάτες που έχουν αγοράσει πακέτα η και για άτομα που άπλα πάνε για εξυπηρέτηση; Και αυτή η εξυπηρέτηση τι κόστος θα έχει έξτρα;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.455
Αραγε τα πρακτορεία βγάζουν βίζα μονό για πελάτες που έχουν αγοράσει πακέτα η και για άτομα που άπλα πάνε για εξυπηρέτηση; Και αυτή η εξυπηρέτηση τι κόστος θα έχει έξτρα;
Όταν έψαχνα online βρήκα διάφορα πρακτορεία που στη σελίδα τους έλεγαν ότι αναλαμβάνουν έκδοση βίζας για ανεξάρτητα άτομα εκτός πακέτου ή γκρουπ. Κόστος γύρω στο 50ευρω έβρισκα. Δεν το τόλμησα γιατί με άγχωνε να δώσω το διαβατήριό μου κάπου που δεν ξέρω και δεν έχω συστάσεις (αγχωτικές υπερβολές αλλά τελοσπάντων). Το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να πάω η ίδια να το παραλάβω οπότε δεν θα χρειαστεί να ξαναλείψω από τη δουλειά. Θα προτιμούσα όμως να είχα βρει πράκτορα να μου το κάνει γιατί και παιδεύτηκα με την κίνηση, και αγχώθηκα και πέντε λεπτά πιο αργά να είχα πάει θα χρειαζόμουν να μείνω πολύ περισσότερη ώρα λόγω ουράς.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.641
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είχα ρωτήσει σε δυο πρακτορεία που κάνουν συχνά ταξίδια στην Κίνα (Cosmorama και Versus) και η απάντησή τους ήταν ότι βγάζουν μόνο για πελάτες τους - εκδρομείς.
Στις 15 Ιανουαρίου είχε ουρά 4 ατόμων και μέχρι να τελειώσουμε την διαδικασία ήρθαν άλλοι 4 - όλοι ναυτικοί. Όταν στις 18 πήγα να την παραλάβω στις 9 ακριβώς περίμεναν μόνο 2 άτομα. Φαίνεται τώρα είναι περίοδος που ετοιμάζουν τα πρακτορεία τις εκδρομές του Πάσχα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.455
Είχα ρωτήσει σε δυο πρακτορεία που κάνουν συχνά ταξίδια στην Κίνα (Cosmorama και Versus) και η απάντησή τους ήταν ότι βγάζουν μόνο για πελάτες τους - εκδρομείς.
Στις 15 Ιανουαρίου είχε ουρά 4 ατόμων και μέχρι να τελειώσουμε την διαδικασία ήρθαν άλλοι 4 - όλοι ναυτικοί. Όταν στις 18 πήγα να την παραλάβω στις 9 ακριβώς περίμεναν μόνο 2 άτομα. Φαίνεται τώρα είναι περίοδος που ετοιμάζουν τα πρακτορεία τις εκδρομές του Πάσχα.
Ναι πολύ πιθανό γιατί πραγματικά ήταν τόσος ο κόσμος που αναρωτήθηκα, αν είναι τόσο popular προορισμός και αν κάθε μέρα έχει τόση ουρά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.455
Εγώ θα μπορούσα να παώ visa free αλλά προτίμησα να μην το κάνω ώστε να μπορέσω να πάω αν θελήσω εκτός Σανχάης και να μην έχω το άγχος ότι κάποιος υπάλληλος στο αεροδρόμιο που δεν γνωρίζει καλά μπορεί να με καθυστερήσει. Ή σε περίπτωση που ακυρωθεί/καθυστερήσει η πτήση αναχώρησης να μην έχω πρόβλημα καθώς τότε θα ξεπεράσω τις 144 ώρες.
Και πάλι ίσως δικές μου υπερβολές αλλά βγαίνω εκτός Ευρώπης μετά από τόσα χρόνια κια ούτε ξέρω πότε θα ξαναβγώ, προτίμησα να είμαι safe.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.547
Likes
5.608
Εγώ θα μπορούσα να παώ visa free αλλά προτίμησα να μην το κάνω ώστε να μπορέσω να πάω αν θελήσω εκτός Σανχάης και να μην έχω το άγχος ότι κάποιος υπάλληλος στο αεροδρόμιο που δεν γνωρίζει καλά μπορεί να με καθυστερήσει. Ή σε περίπτωση που ακυρωθεί/καθυστερήσει η πτήση αναχώρησης να μην έχω πρόβλημα καθώς τότε θα ξεπεράσω τις 144 ώρες.
Και πάλι ίσως δικές μου υπερβολές αλλά βγαίνω εκτός Ευρώπης μετά από τόσα χρόνια κια ούτε ξέρω πότε θα ξαναβγώ, προτίμησα να είμαι safe.
Η 144 ενημερωτικά αρχίζει από τις 00:01 της αμέσως επομένης μέρας.
Φτάνεις τρίτη πρωί; Η άδεια παραμονή (ας την πούμε έτσι) αρχίζει τα μεσάνυχτα προς τέταρτη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.455
Η 144 ενημερωτικά αρχίζει από τις 00:01 της αμέσως επομένης μέρας.
Φτάνεις τρίτη πρωί; Η άδεια παραμονή (ας την πούμε έτσι) αρχίζει τα μεσάνυχτα προς τέταρτη.
Φτάνω αργά το απόγευμα αλλά και πάλι θεωρώ πως είμαι οριακά και κυρίως θέλω να νιώθω ότι αμα θέλω, μπορώ να πάρω τρένο και να βγω εκτός Σανχάης.
Πάντως πολύ καλό τιπ αυτό για το 00:01, νομίζω μου το χες ξαναγράψει αλλά δεν το θυμόμουν.

Όμως για να μην μπερδευτεί κανείς, νομίζω ότι προς το παρόν, το visa free είναι αμα μετά πετάξεις σε τρίτο προορισμό κ όχι πίσω στην Ελλάδα.

Αναρωτιέμαι επίσης πόσο ενημερωμένοι είναι στα αεροδρόμια για το συγκεκριμένο κανονισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.466
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom