Μάλτα Ταξίδι Μάλτα και περιορισμοί covid

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δε πήγα πρόσφατα αλλά σύμφωνα με το Re-Open Eu Re-open EU ζητάνε πιστοποιητικό εμβολιασμού για πρόσβαση σε όλους τους κλειστούς χώρους

Επίσης από ότι διάβασα δε δέχονται ανεμβολίαστους ούτε καν με τεστ... Το EU digital certificate πρέπει να είναι είτε πλήρες εμβολιασμού ή νόσησης με τουλάχιστον 1 δόση εμβολίου. Και συμπληρώνεις plf Re-open EU
Ανεμβολίαστοι κάνουν καραντίνα 14 ημερών με δικά τους έξοδα!
Ευχαριστώ!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, με δεδομένο πως βρίσκομαι Βιέννη εδώ και μία εβδομάδα και, πέρα από τη μάσκα σε εσωτερικούς χώρους, δε ζητάνε τίποτα. Μόνο αν κάτσεις στο εσωτερικό εστιατορίων αλλά με 22 βαθμούς όλοι έξω είναι. Μουσεία, θέατρο, όπερα, τίποτα. Στα αεροδρόμια Αθήνας και Βιέννης δε ζητήθηκε τίποτα σχετικό με Covid. Είχα βέβαια ανεβάσει το πιστοποιητικό όταν έκανα check in.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ευχαριστώ!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, με δεδομένο πως βρίσκομαι Βιέννη εδώ και μία εβδομάδα και, πέρα από τη μάσκα σε εσωτερικούς χώρους, δε ζητάνε τίποτα. Μόνο αν κάτσεις στο εσωτερικό εστιατορίων αλλά με 22 βαθμούς όλοι έξω είναι. Μουσεία, θέατρο, όπερα, τίποτα. Στα αεροδρόμια Αθήνας και Βιέννης δε ζητήθηκε τίποτα σχετικό με Covid. Είχα βέβαια ανεβάσει το πιστοποιητικό όταν έκανα check in.
Το καλοκαιρι επισης στη Μαλτα δεν ζητουσαν τιποτε γιατι δεν εμπαινε ουτε κουνουπι ανεμβολιαστο στη χωρα. Αφου μπηκαμε στη χωρα, τελος.
Καπως ετσι και οταν εχεις ανεβασει τα πιστοποιητικα, δεν τα ζητανε παλι οι αεροπορικες.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το καλοκαιρι επισης στη Μαλτα δεν ζητουσαν τιποτε γιατι δεν εμπαινε ουτε κουνουπι ανεμβολιαστο στη χωρα. Αφου μπηκαμε στη χωρα, τελος.
Καπως ετσι και οταν εχεις ανεβασει τα πιστοποιητικα, δεν τα ζητανε παλι οι αεροπορικες.
Σας ευχαριστώ και τις δυο σας.
Το περιμένω το ταξίδι για Μάλτα το Πάσχα πώς και πώς, δύο φορές έχει ακυρωθεί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σας ευχαριστώ και τις δυο σας.
Το περιμένω το ταξίδι για Μάλτα το Πάσχα πώς και πώς, δύο φορές έχει ακυρωθεί.
Μάλλον μέχρι να πας θα υπάρχει χαλάρωση των μέτρων,χωρίς περιορισμούς και πιθανόν είσοδο και για ανεμβολίαστους.Ήδη συζητιέται πλήρης άρση των περιορισμών για να γίνει τουριστικά ανταγωνιστική η χώρα και να μπορέσει να σταθεί έναντι άλλων προορισμών στην Ευρώπη που έχουν άρει όλα τα μέτρα.


Airport, hoteliers, restaurateurs welcome promise of lifting COVID measures

Malta Airport Welcomes Robert Abela’s Pledge To Remove All COVID-19 Restrictions, Says Country's Competitiveness Will Improve

Malta Airport, MHRA welcome Prime Minister’s pledge to remove remaining Covid restrictions - The Malta Independent
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μάλλον μέχρι να πας θα υπάρχει χαλάρωση των μέτρων,χωρίς περιορισμούς και πιθανόν είσοδο και για ανεμβολίαστους.Ήδη συζητιέται πλήρης άρση των περιορισμών για να γίνει τουριστικά ανταγωνιστική η χώρα και να μπορέσει να σταθεί έναντι άλλων προορισμών στην Ευρώπη που έχουν άρει όλα τα μέτρα.


Airport, hoteliers, restaurateurs welcome promise of lifting COVID measures

Malta Airport Welcomes Robert Abela’s Pledge To Remove All COVID-19 Restrictions, Says Country's Competitiveness Will Improve

Malta Airport, MHRA welcome Prime Minister’s pledge to remove remaining Covid restrictions - The Malta Independent
Φαντάζομαι πως και το Καθολικό Πάσχα ίσως παίξει το ρόλο του. Ευχαριστώ!
 

Photodromos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα κι από μένα, καινούριος εδώ. Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί. Εχω κλείσει ταξίδι στη Μάλτα από Θεσσαλονίκη για 27-29/4/22 (2 ζευγάρια) εκ των οποίων εγώ είμαι πλήρως εμβολιασμενος. Απ τα γραφόμενα σας αν κατάλαβα καλά λέτε πως δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ΜΗ εμβολιασμενους (μόνο με καραντίνα 14 μέρες) - κι αν δεν γίνει αυτό θα ναι κατόπιν χαλάρωσης των μέτρων που αναμένεται, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί. Ωστόσο στο reopen eu στην ενότητα exceptions λέει πως γίνεται δεκτό και rapid 72 ωρών, τελικά τι ισχύει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα κι από μένα, καινούριος εδώ. Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί. Εχω κλείσει ταξίδι στη Μάλτα από Θεσσαλονίκη για 27-29/4/22 (2 ζευγάρια) εκ των οποίων εγώ είμαι πλήρως εμβολιασμενος. Απ τα γραφόμενα σας αν κατάλαβα καλά λέτε πως δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ΜΗ εμβολιασμενους (μόνο με καραντίνα 14 μέρες) - κι αν δεν γίνει αυτό θα ναι κατόπιν χαλάρωσης των μέτρων που αναμένεται, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί. Ωστόσο στο reopen eu στην ενότητα exceptions λέει πως γίνεται δεκτό και rapid 72 ωρών, τελικά τι ισχύει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Απ΄ότι διαβάζω αυτό ισχύει για Μαλτέζους υπηκόους ή μόνιμους κατοίκους, εγκύους και παιδιά 5-11 ετών... Και αναφέρεται σε PCR, όχι rapid. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα. Μένω Μάλτα μόνιμα. Για τους επισκέπτες του νησιού γενικά ισχύει ότι πρέπει να είναι full εμβολιασμενος κάποιος αλλιώς έχει καραντίνα 14 μέρες. Για τα pcr test ισχύει για τους μόνιμους κατοίκους
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα. Μένω Μάλτα μόνιμα. Για τους επισκέπτες του νησιού γενικά ισχύει ότι πρέπει να είναι full εμβολιασμενος κάποιος αλλιώς έχει καραντίνα 14 μέρες. Για τα pcr test ισχύει για τους μόνιμους κατοίκους
Με πιστοποιητικό νόσησης θέλει πάλι καραντίνα;
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Τα παιδιά (5-11) μπορούν με pcr test (έτσι έγινε με την κόρη μας πέρυσι). Ακόμα και με πιστοποιητικό νόσησης απαιτειται & 1 δόση εμβολιασμού 14 μέρες πριν την εισοδο. Περισσοτερα και πιο φρεσκα απο το Re-open EU
Όσο για την αναφερομενη καραντινα (που το γραφει και ο @epp1783 ) €100πουλα ημερησιως χωρις φαγητο, μονο πρωινο, payable up front, ειδ'αλλως πισω! To είδαμε στο αεροδρόμιο πέρυσι!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Eγω δικαιολογούμαι γιατί έχω πρεσβυωπία, εκτός αν βλέπω άλλο site!
The following are NOT VALID for travel to Malta:
•EU Digital COVID Vaccination Certificate showing one dose unless for a single dose vaccine. **

** As of the 1st October 2021, the Maltese authorities started accepting recognised vaccine certificates showing recovery from COVID plus one dose of an EMA approved vaccine, as per the vaccination policy of the issuing country, administered at least 14 days prior.

Ίσως να μην το'χω και με τα Εγγλέζικα:eek:

Πιστοποιητικό νοσησης και 1η δόση εμβολίου 14 μερες πριν την αφιξη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom