Ουγγαρία Ταξίδι Ουγγαρία και περιορισμοί covid

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Δεν χρειάστηκε plf για Ουγγαρία; Το παιδί εκτός από διαβατήριο σου ζήτησαν κάτι άλλο; Ταξίδι μεθαύριο....sos
PLF χρειάστηκε μόνο από Ουγγαρία Ελλάδα. Για το παιδί θέλαν απλά ένα Self Test και το διαβατηριο τιποτε αλλο
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Γεια σας! Θα βρισκόμαστε στην Βουδαπέστη 23/10 - 26/10 και μετά από ώρες διαβάσματος σε αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό έχω καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι οι μέρες είναι λίγες & αναγκαστικά κάποια πράγματα θα μείνουν εκτός αλλά τα εισιτήρια,απευθείας από Χανιά(όποιος μένει Κρήτη καταλαβαίνει),κόστισαν μόλις 135€ τα 2 άτομα, πήγαινε - έλα, οπότε ήταν αμαρτία να χαθούν.
Αρχικά να σας πω ότι η αλυσιδωτή γέφυρα είναι & θα παραμείνει κλειστεί καθόλη την διάρκεια της επίσκεψης μας γι'αυτό τον λόγο έψαξα ξενοδοχείο κοντά στην Elisabeth Bridge. Έχω κλείσει αυτό "Hotel Erzsebet City Center - Budapest".Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Επιπλέον, την ημέρα που φτάνουμε είναι εθνική εορτή άρα πολλές τοποθεσίες/καταστήματα θα είναι κλειστά.Υποθέτω θα υπάρχει αυξημένη κίνηση από τους ντόπιους & μειωμένα δρομολόγια στα μέσα μεταφοράς, οπότε έχω επιλέξει να είναι πιο χαλαρή η πρώτη μας ημέρα.

Σάββατο 23/10:
-Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 12:00.
-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
-Περπάτημα προς τα παπούτσια του Δούναβη & το Κοινοβούλιο (ίσως συναντήσουμε και κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό) .
-Θα πάρουμε την περίφημη γραμμή του τραμ ν2 να κατέβουμε στην Elisabeth Bridge.
-εάν έχουμε χρόνο θα περάσουμε απέναντι για μια πρώτη επαφή διαφορετικά θα μπουμε κατευθείαν για μια νυχτερινή κρουαζιέρα.

Κυριακή 24/10:
-Elisabeth Bridge
-Καταρράκτης Gellert
-Κάστρο της Βούδας
-Προμαχώνας των Ψαράδων
(Επιστροφή προς τα πίσω)
-Επίσκεψη στα Rudas baths να δούμε την φωτισμένη Βουδαπέστη από την πισίνα στην οροφή (μακάρι να προλάβουμε και το ηλιοβασίλεμα)
-Φαγητό στο fatal (θα περάσουμε από την προηγουμένη το βράδυ να κλείσουμε τραπέζι ή θα ζητήσουμε από το ξενοδοχείο να το κάνει στην άφιξη μας)

Δευτέρα 24/10:
-Σκεπαστή αγορά για τα δωράκια&τα αναμνηστικά
-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
-Επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ. Στεφάνου
Με το μετρό θα πάμε Πλατεία Ηρώων & στο Κάστρο Vajdahunyad.
-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
-Szimpla kert

Τρίτη 26/10
Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πετάμε για Χανιά στις 15:40 αλλά λόγω covid υπάρχει σύσταση για άφιξη τουλάχιστον 2ωρες πριν την πτήση για τυχόν καθυστερήσεις στους ελέγχους, άρα σκεφτόμαστε ότι στις 12:00 πρέπει να αναχωρούμε από κέντρο.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που να μου διαφεύγει;
Σε περίπτωση βροχών έχω σκεφτεί την λύση των Μεγάλων Τουριστικών Λεωφορείων με τις πολλές στάσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Καλησπέρα ετοιμάζομαι να πάω και εγώ στην Βουδαπέστη 28/10-1/11.
Ρωτώ επειδή είσαι στο στάδιο της προετοιμασίας, χρειάζεται PLF για τους εμβολιασμένους, για την Ουγγαρία και την Σλοβακία που θα επισκεφθώ? Έπειτα θέλει για την Ελλάδα?
Πρωτόγνωρα αυτά.
Ευχαριστώ
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Καλησπέρα ετοιμάζομαι να πάω και εγώ στην Βουδαπέστη 28/10-1/11.
Ρωτώ επειδή είσαι στο στάδιο της προετοιμασίας, χρειάζεται PLF για τους εμβολιασμένους, για την Ουγγαρία και την Σλοβακία που θα επισκεφθώ? Έπειτα θέλει για την Ελλάδα?
Πρωτόγνωρα αυτά.
Ευχαριστώ
Απ'οσο έχω διαβάσει plf χρειαζόμαστε μόνο για την επιστροφή μας στην Ελλάδα. Στην Ουγγαρία δεν χρειάζεται.
 

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Γειά σας! Σκέφτομαστε να κλείσουκε εισήτηρια για Βουδαπέστη, βρίσκω φθηνά για Νοέμβριο. Πήγε κνας πρόσφατα να μας πει τι γίνεται εκεί με τα safe pass? Ελέγχουν πιστοποιητικά με ταυτότητες ? Θέλεις ραμπιτ? Έχουμε ένα άτομο χωρίς εμβόλιο
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Γειά σας! Σκέφτομαστε να κλείσουκε εισήτηρια για Βουδαπέστη, βρίσκω φθηνά για Νοέμβριο. Πήγε κνας πρόσφατα να μας πει τι γίνεται εκεί με τα safe pass? Ελέγχουν πιστοποιητικά με ταυτότητες ? Θέλεις ραμπιτ? Έχουμε ένα άτομο χωρίς εμβόλιο
Υπάρχουν περιορισμοί στις εκδηλώσεις άνω των 500 ατόμων (μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού). Από 1ης Νοεμβρίου έγιναν υποχρεωτικές οι μάσκες στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Από σήμερα είναι υποχρεωτικές οι μάσκες σε όλους τους κλειστούς χώρους. Εστιατόρια και μπαρ δουλεύουν κανονικά για τους εμβολιασμένους, για ανεμβολίαστους δεν ρώτησα.
Γνωρίζει κανείς τι περιορισμοί μετακίνησης υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη Βουδαπέστη και για να μπεις στην Ουγγαρία από Βιέννη?
Με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Γενικότερα από τα χερσαία σύνορα υπάρχουν λιγότεροι περιορισμοί για είσοδο στην Ουγγαρία, αλλά είμαστε στη φάση που τα ισχύοντα μέτρα αλλάζουν κάθε μέρα σε κάθε χώρα.
 
Last edited:

Alexandros!!

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια σας χαιρετω. Ταξιδευω την ερχομενη εβδομαδα στην Βουδαπεστη απο Ουγγαρια με την οικογενεια μου. 2 ενηλικες εμβολιασμενοι και 2 παιδια 6 και 10 ετων. Ξερετε αν τα παιδια χρειαζονται pcr για να εισελθουν στην χωρα?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Καλημέρα σε όλους! Ταξιδεύω την Κυριακή για Βουδαπέστη και έχω κλείσει μονοήμερη εκδρομή με το τρένο για την γειτονική Σλοβακία και συγκεκριμένα την Μπρατισλάβα. Έχουμε κάποιο νέο σχετικά με το εκεί lockdown; Σαν ταξιδιώτης μπορώ να την επισκεφτώ;
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Παιδια σας χαιρετω. Ταξιδευω την ερχομενη εβδομαδα στην Βουδαπεστη απο Ουγγαρια με την οικογενεια μου. 2 ενηλικες εμβολιασμενοι και 2 παιδια 6 και 10 ετων. Ξερετε αν τα παιδια χρειαζονται pcr για να εισελθουν στην χωρα?
Καλησπέρα επειδή είχα ακριβώς την ίδια απορία μίλησα σήμερα με πρεσβεία Ουγγαρίας εδώ στην Ελλάδα και είπαν ότι μέχρι 10/12 ισχύει ότι δεν χρειάζεται τίποτα για τα παιδιά ηλικίας 9+11 τα δικά μου.......εφόσον συνοδεύονται από γονείς εμβολιασμενους.....εγώ βέβαια αν αποφασίσουμε να πάμε θα κάνω ένα μοριακό για να μην έχω πουθενά θέμα .Μπορείτε να κάλεσε και εσείς την Πρεσβεία να σας πουν.Θα ήθελα επίσης όταν πάτε να μας πείτε τελικά τι ισχύει γιατί εμεις θα πάμε μετά από εσάς.Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom