Πορτογαλία Ταξίδι Πορτογαλία και περιορισμοί covid

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,

Συγχωρέστε με εάν έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημά μου σε άλλη ενότητα.

Ταξιδεύω για Λισαβόνα την επόμενη εβδομάδα μέσω Amsterdam με KLM, και επιστρέφω με Air France με στάση στο Παρίσι.
Απ'οτι είδα για την είσοδο στην Πορτογαλία χρειάζεται ακόμα plf. Για τις πτησεις Αθηνα-Αμστερνταμ και Λισαβόβα-Παρισι τι εγγραφα χρειαζεται να υποβάλλω ? Τα αντίστοιχα plf εκεινων των χωρων?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.914
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
τι εγγραφα χρειαζεται να υποβάλλω ? Τα αντίστοιχα plf εκεινων των χωρων?
Με το χαμό που επικρατεί και τα δεδομένα να αλλάζουν συνεχώς, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ετοιμάσεις τα έγγραφα που απαιτούνται και για τις δύο χώρες transit (αν ζητούν ακόμα Plf), γιατί ποτέ δε ξέρεις που θα πέσεις.
Ειναι προτιμότερο να έχεις κάτι αν και εφόσον το ζητήσουν παρά το αντίθετο, ας είναι και αχρείαστο στη τελική.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Είμαι τώρα στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας για transit πτήση. Ακόμα και για transit ζητάνε plf, σήμερα τους το έδειξα για μισό δευτερόλεπτο, χωρίς σκανάρισμα και απλή επίδειξη του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού. Πριν μια βδομάδα, πάλι transit πτήση Λισαβόνα, περίμεναν στο gate και έγινε σκανάρισμα στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, όχι για το Plf. Οπότε σε 2 φορές, υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση.

Από όλα τα transit των τελευταίων μηνών, μόνο στη Γερμανία δεν έχω δει να ζητάνε plf για transit πτήσεις, απλά εάν υπάρχει έλεγχος ζητάνε το boarding pass της επόμενης πτήσης.

Καλό θα είναι να φτιάχνουμε plf ακόμα και για τα transit, μέχρι νεωτέρας δε ξεμπλέκουμε ακόμα από αυτή την γραφειοκρατία.
 
Last edited:

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο...
λογικά έτσι θα πάω, θα φτιάξω plf για καθε χώρα ξεχωριστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.489
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom