Πορτογαλία Ταξίδι Πορτογαλία και περιορισμοί covid

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ταξιδεύω Πορτογαλία αγαπητοί συμφορουμίτες την Παρασκευή αλλά η Aegean μου κάνει νερά. :mad:
Συγκεκριμένα, πριν τις 14 Ιουνίου απαιτούνταν μοριακό PCR τεστ για να πετάξεις Πορτογαλία από Ελλάδα. Από 14 Ιουνίου όμως αρκεί να έχεις και rapid test αντιγόνων 24 ώρες πριν την πτήση σου.
Έλα όμως που η Aegean έχει μείνει στο προηγούμενο καθεστώς και ζητάει στο site της ακόμα μοριακό τεστ! To Υπουργείο Τουρισμού της Πορτογαλίας (visitportugal.com) αναφέρει Rapid, H Ευρωπαϊκή Ένωση (open.europa) αναφέρει Rapid, H αεροπορική TapPortugal αναφέρει Rapid και τα τζιμάνια τα δικά μας τα βραδύκαυστα απαιτούν μοριακό!!!!
Τι να κάνω τώρα εγώ;;; Κρίμα δεν είναι να πληρώσω 40 ευρώ παραπάνω για μοριακό τεστ;;; Πήρα τηλέφωνο την Aegean αλλά η κοπελίτσα τι να πει; Δεν ήξερε...
Εγώ σκέφτομαι να κάνω το rapid test και να πάω αεροδρόμιο. Λέτε να μου δημιουργήσουν πρόβλημα εκεί;
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλημερα σε ολους! Ταξιδευω τον αλλο μηνα για Πορτογαλια και Ισπανια, αφου κανω μια διανυκτερευση πρωτα Ρωμη ως ενδιαμεσο σταθμο. Ειμαι εμβολιασμενος. Τελευταια διαβαζω για την μεταλλαξη στην Πορτογαλια και εχω αρχισει να ανησυχω. Την 24 Ιουλη(Σαββατο) πεταω απο Λισαβόνα για Βαρκελωνη και απο οτι βλεπω προς το παρον υπαρχει απαγορευση μετακινησης απο και προς Λισαβονα για τα ΣΚ. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Καλημερα σε ολους! Ταξιδευω τον αλλο μηνα για Πορτογαλια και Ισπανια, αφου κανω μια διανυκτερευση πρωτα Ρωμη ως ενδιαμεσο σταθμο. Ειμαι εμβολιασμενος. Τελευταια διαβαζω για την μεταλλαξη στην Πορτογαλια και εχω αρχισει να ανησυχω. Την 24 Ιουλη(Σαββατο) πεταω απο Λισαβόνα για Βαρκελωνη και απο οτι βλεπω προς το παρον υπαρχει απαγορευση μετακινησης απο και προς Λισαβονα για τα ΣΚ. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?
ευχες να επιτρέπεται η μετακίνηση όταν ταξιδεύεις.
Κάτι που κάνω και εγώ για μέσα Σεπτεμβρίου :)
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
ευχες να επιτρέπεται η μετακίνηση όταν ταξιδεύεις.
Κάτι που κάνω και εγώ για μέσα Σεπτεμβρίου :)
Μιλησα προ ολιγου με την πρεσβεια της Πορτογαλιας. Οντως τα ΣΚ δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις απο και προς Λισαβονα απο τους μόνιμους κατοικους και τους τουριστες, ισχυει ομως για μετακινησεις εντος χωρας. Δηλαδη στην περιπτωση μου, θα μπορεσω να μετακινηθω απο το κεντρο της Λισαβονας για το αεροδρομιο αυτης ωστε να πεταξω κανονικα.

Εαν ομως έμενα π.χ. Πορτο και ηθελα να πεταξω το ΣΚ απο Λισαβονα, θα επρεπε να εχω φροντισει να βρισκομαι εκει απο Παρασκευη μιας και το Σαββατο θα ηταν αδυνατο. Προς ενημερωση οσων εχουν στα πλανα τους την Πορτογαλια.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Ελπίζω να μη υπάρχει θέμα το Σεπτέμβριο. Αλλά και εσύ μέχρι τότε ίσως να είναι διαφορετικά τα πράγματα.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μιλησα προ ολιγου με την πρεσβεια της Πορτογαλιας. Οντως τα ΣΚ δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις απο και προς Λισαβονα απο τους μόνιμους κατοικους και τους τουριστες, ισχυει ομως για μετακινησεις εντος χωρας. Δηλαδη στην περιπτωση μου, θα μπορεσω να μετακινηθω απο το κεντρο της Λισαβονας για το αεροδρομιο αυτης ωστε να πεταξω κανονικα.

Εαν ομως έμενα π.χ. Πορτο και ηθελα να πεταξω το ΣΚ απο Λισαβονα, θα επρεπε να εχω φροντισει να βρισκομαι εκει απο Παρασκευη μιας και το Σαββατο θα ηταν αδυνατο. Προς ενημερωση οσων εχουν στα πλανα τους την Πορτογαλια.
Επειδή το έψαξα κι εγώ οι τουρίστες μπορούν να μετακινηθούν με την επίδειξη της κράτησης του ξενοδοχείου. Πχ από Λισαβόνα πας πόρτο μόνο με κράτηση εκείνη τη μέρα.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Και μια και μιλούσαμε για Πορτογαλία
Αυξάνονται τα κρούσματα στην Πορτογαλία - Νέα μέτρα | in.gr
"Από τις 3 το μεσημέρι της Παρασκευής έως τις 6 το πρωί της Δευτέρας, οι πολίτες πρέπει να παρουσιάζουν ένα αρνητικό τεστ κορονοϊού ή ένα πιστοποιητικό εμβολιασμού προκειμένου να φεύγουν ή να μπαίνουν στην περιοχή της Λισαβόνας. Τα τεστ θα πρέπει να είναι PCR ή αντιγόνου."
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι στην Πορτογαλία το διάστημα 23 Αυγούστου 2021 μέχρι 30 Αυγούστου 2021. Είμαι πλήρως εμβολιασμένος κατά του covid 19 και έχουν περάσει και οι 14 μέρες από την δεύτερη δόση, υπάρχει περίπτωση να τα ταξιδέψω από την πόλη Σόφια της Βουλγαρίας και μετά πάλι επιστροφή. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε εκτός από το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού τι άλλο έγγραφο θα πρέπει να έχω μαζί μου και αν χρειάζεται κάποιο τεστ; πάντα με τα υπάρχοντα δεδομένα! Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε τι ισχύει αυτή την στιγμή στην Πορτογαλία, οι πόλεις που θα ήθελα να επισκεφτώ είναι Λισαβόνα και Πόρτο! Σας ευχαριστώ πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σας...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αεροδρόμιο Λισαβόνας, χθες βράδυ έξοδος όπως προ-COVID, σαν πτήση Ευρωπαϊκής Ένωσης που απλά περπατάς και βγαίνεις στην έξοδο χωρίς έλεγχο.

Τα μαγαζιά κλείνουν 22:30 και μάσκα σε εσωτερικούς χώρους. Αυτά.
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Και εγώ τον Ιούνιο που πήγα, μολις φτάσαμε δεν υπήρξε κανένας έλεγχος για covid.
Στην επιστροφή για Ελλάδα, έκανες το check in στα γκισέ, όπου οι υπάλληλοι έκαναν πλήρη έλεγχο των απαιτούμενων εγγράφων.
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Ξέρει κάποιοσ να μας πει για το αντιστοιχο plf της πορτογαλίας ; Πρέπει να συμπληρωθεί μέχρι 4 μέρες πριν την άφιξη στην χώρα η από 4 μέρες μέχρι και ένα 24 ωρο πχ …δεν έχω καταλαβει ας βοηθήσει οποίος μπορεί ..
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ξέρει κάποιοσ να μας πει για το αντιστοιχο plf της πορτογαλίας ; Πρέπει να συμπληρωθεί μέχρι 4 μέρες πριν την άφιξη στην χώρα η από 4 μέρες μέχρι και ένα 24 ωρο πχ …δεν έχω καταλαβει ας βοηθήσει οποίος μπορεί ..
Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει γιατί ενδιαφέρομαι κ εγώ, ταξιδεύω Λισαβόνα 23 Αυγούστου από Αθήνα - Σόφια και από εκεί Λισαβόνα, επίσης μάλλον θα πάω και Πόρτο για 2 νύχτες και ξανά Λισαβόνα. Τι ακριβώς γίνεται με το P LF??? Επίσης χρειάζεται και PCR test ή εμβόλιο μόνο είναι αρκετό;;;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom