Ινδονησία Σιγκαπούρη Ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί... τα φώτα σας

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ετοιμάζομαι μαζί με την φαμίλια για ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί...

Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά διαμονή για οικογένεια με δύο μικρά παιδιά 7 ετών...
Τι έχετε να προτείνετε για διαμονή Σιγκαπούρη (3 νύχτες) και τι για Μπαλί (9 νύχτες)?:wakeup:



Επιπλέον έχω κατασταλάξει με το πρόγραμμα της Σιγκαπούρης αλλά με το Μπαλί δεν ξέρω που να πάω ή μάλλον που να πρωτοπάω.

Διάβασα τόσα πολλά στο site για ναούς εδώ, ναούς εκεί και έχω πλέον εντελώς χαθεί. o_O

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με πάρει πατρικά από το χεράκι και να μου πει τα sos στο Μπαλί για τις 9 μέρες? θέλουμε να δούμε και όχι να κάτσουμε ακίνητοι και να κοιτάμε τον ωκεανό.:minion dancing:

Να μείνουμε Ουμπουντ και να μην το κουνήσουμε ρούπι ή έχετε να μας προτείνετε και κάτι άλλο?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ετοιμάζομαι μαζί με την φαμίλια για ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί...

Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά διαμονή για οικογένεια με δύο μικρά παιδιά 7 ετών...
Τι έχετε να προτείνετε για διαμονή Σιγκαπούρη (3 νύχτες) και τι για Μπαλί (9 νύχτες)?:wakeup:



Επιπλέον έχω κατασταλάξει με το πρόγραμμα της Σιγκαπούρης αλλά με το Μπαλί δεν ξέρω που να πάω ή μάλλον που να πρωτοπάω.

Διάβασα τόσα πολλά στο site για ναούς εδώ, ναούς εκεί και έχω πλέον εντελώς χαθεί. o_O

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με πάρει πατρικά από το χεράκι και να μου πει τα sos στο Μπαλί για τις 9 μέρες? θέλουμε να δούμε και όχι να κάτσουμε ακίνητοι και να κοιτάμε τον ωκεανό.:minion dancing:

Να μείνουμε Ουμπουντ και να μην το κουνήσουμε ρούπι ή έχετε να μας προτείνετε και κάτι άλλο?
Πόσο σε ζηλεύω να ξερες! Εμεις είχαμε 7 βράδια και τα σπάσαμε 5 Ουμπουντ και 2 Nusa Dua (δεν το μετανιώσαμε). Παραλίες φανταστικές, δεν θα δεις. Η παραλία της Nusa Dua, τουλαχιστον στο κομμάτι που ήταν το ξενοδοχείο μας, ήταν η καλύτερη και η πιο ασφαλή που είδαμε, ειδικά για παιδιά. Η πιο όμορφη όμως παραλία του νησιού είναι η Dreamland αλλά είναι πολύ άγρια. Τα κυμματα βουνά! Εμεις το διασκεδάσαμε άλλα για τα παιδια δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση!!!
Στην θέση σου λοιπόν θα έμενα 6 Ουμπουντ και 3 Nusa Dua.
Γιατί Nusa Dua?
Θα ακούσεις απο πολλούς οτι είναι μια χερσόνησος τεχνιτη, καθαρα και μόνο για τουρίστες με 5* ξενοδοχεία! Και έχουν δίκιο. ΄Ομως δεν το μετάνιωσα γιατι :
1. έμεινα σε ένα ξενοδοχείο που ήταν απο μόνο του εμπειρία ζωής. Οι κήποι του εξωπραγματικοί!
2. Είχε ακριβώς μπροστά μια απο τις πιο όμορφες, ήρεμες και καθαρές παραλίες (βασικό αυτο γιατι η θαλασσα στο Μπαλί βγάζει πολύ σκουπίδι).
3. Είναι πολύ καλή βάση για να γυρίσεις το νότιο τμήμα του νησιού γιατι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για να γύρίζεις για διανυκτέρευση βόρεια.
4. Οι άλλες πολεις στο νότο (Kuta, Sanur και Denpasar) για εμένα δεν αξίζουν.
5. Χρειάζεσαι και λίγο χαλάρωση. Δεν μπορείς να γυρίζεις συνεχώς. Η κίνηση είναι απιστευτη. Μια διαδρομή 2 ώρες γινεται άνετα 4!

Λοιπόν στο βόρειο κομμάτι που θα έχεις ως βάση σου το Ουμπουντ πρέπει να δεις :
1. Το δάσος των πιθήκων
2. την λίμνη Bratan
3. το Mother Temple (Besakih)
4. το μονοπάτι που περνα μέσα απο τους οριζόνες στο κέντρο του Ουμπουντ Campuhan Ridge Walk
5. να παρακολουθήσεις ενα χορο Barong
6. να επισκεφθεις μια φαρμα καφέ
7. να πάτε σε τουλάχιστον ένα καταρράκτη (εμεις επιλεξαμε τον Tukad Cepung και ήταν φανταστικός)
8. να πάτε στο παλάτι tirta gangga
9. rafting αξίζει πολύ γιατι περνα μέσα απο την ζούγλα αλλά με τα παιδάκια δεν ξέρω...(αυτό που γίνεται στον ποταμό ayung θεωρείται πολύ εύκολο πάντως. Ψαξτο αν θες).
10. να επισκεφθεις το πιο όμορφο χωριο penglipuran village
11. Elephant Cave
12. Ναός Tirta Empul
13. να πας στους οριζόνες Tegalalang

Τις μέρες που θα μείνεις νότια :
1. ναός Pura Uluwatu (προσωπικά δε με ενθουσιασε)
2. παραλία Green Bolw (όμορφη - πολλά σκαλιά όμως)
3. παραλία Pandawa (ετσι κ έτσι)
4. παραλία Padang Padang (καλή αλλά μικρή)
5. παραλία Jimbaran (βραδάκι για αστακό πάνω στην άμμο)
6. Ναός Τanah lot
7. Snorkeling στο νησάκι nusa lembongan (καραβάκι απο λιμάνι Sanur). Απίστευτος βυθός!

Συμβουλές :
1. Μην πας στα χωριά των καλλιτεχνών στο Ουμπουντ (ζωγράφων, γλυπτών, χρυσοχοων) δε λένε τιποτα! Μαγαζάκια που περιμένουυν τον τουρίστα είναι!
2. Μην αγοράζεις τιποτα απο τα τουριστικά μαγαζια με αναμνηστικα που θα δεις. Υπάρχει ένα super market με τέτοια είδη κοντα στο αεροδρόμιο που τα έχει όλα σε εξεφτελιστικες τιμες. Απλα ξεκίνα για την πτήση σου 1-2 ώρες νωριτερα απ ότι υπολόγιζες και πες στον οδηγό σου να κάνετε σταση εκεί.
3. Δοκίμασε όσες περισσότερες γεύσεις μπορείς. Φοβερή κουζίνα και καφέδες!
4. Διαλεξε αν μπορείς ένα ξενοδοχειο μέσα στην ζούγλα με πισίνα. Εμείς διαλέξαμε αυτό :
http://www.jannataresort.com/
5. Όλες οι εκδρομές μας έγιναν με το παρακατω γραφείο. Πολύ καλό (40$ την μέρα)
https://www.familybalitours.com/
6. Διαμονή στη Nusa Dua http://www.ayodyaresortbali.com/
7. Snorkeling http://booking.lembonganwatersport....P-FORM-BALI-TO-NUSA-LEMBONGAN-AND-NUSA-PENIDA
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
:clap:Δεν έχω λόγια... Είσαι πολύ κατατοπιστικός. Σε ευχαριστώ πολύ

Ο οδηγός που είχατε είναι από το familybalitours?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
:clap:Δεν έχω λόγια... Είσαι πολύ κατατοπιστικός. Σε ευχαριστώ πολύ

Ο οδηγός που είχατε είναι από το familybalitours?
Ναι. Είναι ουσιαστικά ένα παιδί ο Gede (Γκουντέ - στους ξένους συστήνεται ως Bob για ευκολία :haha:) που έχει φτιάξει μία ομάδα με 5 - 6 οδηγους - φίλους του. Εμείς είχαμε τον ίδιο. Πολύ καλά αγγλικά, ευχάριστος και προσαρμοστικός. Πήγαμε όπου θέλαμε, μας εξηγούσε πραγματα απο την κουλτούρα τους και γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Τα συμφωνήσαμε όλα με email, χωρις καμία προκαταβολή και τον πλήρώναμε στο τέλος κάθε ημέρας. Με αυτόν καναμε και τις μεταφορές μας στο αεροδρόμιο. Θεωρώ οτι όλη η ομάδα του καλή θα είναι αλλά μπορείς να του ζητήσεις να έχεις και αυτόν φαντάζομαι.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι τέλεια πόσο σε ζηλεύω! Από Σιγκαπούρη γύρισα πριν 3 βδομάδες και κάτι,φανταστικό μέρος! Στο Μπαλί έχω κλείσει για Αύγουστο 11 νύχτες(σκέφτομαι 6 Ubud,2 Lovina και 3 μεταξύ Nusa Dua και Seminyak)

Για Σιγκαπούρη θέλει και ερώτημα? Αν διαθέτεις budget Marina Bay Sands,αν θες ένα εξαιρετικό πεντάστερο ξενοδοχείο στην καρδιά της πόλης τότε το Carlton Hotel είναι ιδανικό.Κομματάκι ακριβό όμως! Αν μου πεις τι budget διαθέτεις για διαμονή στη Σιγκαπούρη θα μπορέσω νομίζω να σε εξυπηρετήσω καλύτερα

Πόσο σε ζηλεύω να ξερες! Εμεις είχαμε 7 βράδια και τα σπάσαμε 5 Ουμπουντ και 2 Nusa Dua (δεν το μετανιώσαμε). Παραλίες φανταστικές, δεν θα δεις. Η παραλία της Nusa Dua, τουλαχιστον στο κομμάτι που ήταν το ξενοδοχείο μας, ήταν η καλύτερη και η πιο ασφαλή που είδαμε, ειδικά για παιδιά. Η πιο όμορφη όμως παραλία του νησιού είναι η Dreamland αλλά είναι πολύ άγρια. Τα κυμματα βουνά! Εμεις το διασκεδάσαμε άλλα για τα παιδια δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση!!!
Στην θέση σου λοιπόν θα έμενα 6 Ουμπουντ και 3 Nusa Dua.
Γιατί Nusa Dua?
Θα ακούσεις απο πολλούς οτι είναι μια χερσόνησος τεχνιτη, καθαρα και μόνο για τουρίστες με 5* ξενοδοχεία! Και έχουν δίκιο. ΄Ομως δεν το μετάνιωσα γιατι :
1. έμεινα σε ένα ξενοδοχείο που ήταν απο μόνο του εμπειρία ζωής. Οι κήποι του εξωπραγματικοί!
2. Είχε ακριβώς μπροστά μια απο τις πιο όμορφες, ήρεμες και καθαρές παραλίες (βασικό αυτο γιατι η θαλασσα στο Μπαλί βγάζει πολύ σκουπίδι).
3. Είναι πολύ καλή βάση για να γυρίσεις το νότιο τμήμα του νησιού γιατι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για να γύρίζεις για διανυκτέρευση βόρεια.
4. Οι άλλες πολεις στο νότο (Kuta, Sanur και Denpasar) για εμένα δεν αξίζουν.
5. Χρειάζεσαι και λίγο χαλάρωση. Δεν μπορείς να γυρίζεις συνεχώς. Η κίνηση είναι απιστευτη. Μια διαδρομή 2 ώρες γινεται άνετα 4!

Λοιπόν στο βόρειο κομμάτι που θα έχεις ως βάση σου το Ουμπουντ πρέπει να δεις :
1. Το δάσος των πιθήκων
2. την λίμνη Bratan
3. το Mother Temple (Besakih)
4. το μονοπάτι που περνα μέσα απο τους οριζόνες στο κέντρο του Ουμπουντ Campuhan Ridge Walk
5. να παρακολουθήσεις ενα χορο Barong
6. να επισκεφθεις μια φαρμα καφέ
7. να πάτε σε τουλάχιστον ένα καταρράκτη (εμεις επιλεξαμε τον Tukad Cepung και ήταν φανταστικός)
8. να πάτε στο παλάτι tirta gangga
9. rafting αξίζει πολύ γιατι περνα μέσα απο την ζούγλα αλλά με τα παιδάκια δεν ξέρω...(αυτό που γίνεται στον ποταμό ayung θεωρείται πολύ εύκολο πάντως. Ψαξτο αν θες).
10. να επισκεφθεις το πιο όμορφο χωριο penglipuran village
11. Elephant Cave
12. Ναός Tirta Empul
13. να πας στους οριζόνες Tegalalang

Τις μέρες που θα μείνεις νότια :
1. ναός Pura Uluwatu (προσωπικά δε με ενθουσιασε)
2. παραλία Green Bolw (όμορφη - πολλά σκαλιά όμως)
3. παραλία Pandawa (ετσι κ έτσι)
4. παραλία Padang Padang (καλή αλλά μικρή)
5. παραλία Jimbaran (βραδάκι για αστακό πάνω στην άμμο)
6. Ναός Τanah lot
7. Snorkeling στο νησάκι nusa lembongan (καραβάκι απο λιμάνι Sanur). Απίστευτος βυθός!

Συμβουλές :
1. Μην πας στα χωριά των καλλιτεχνών στο Ουμπουντ (ζωγράφων, γλυπτών, χρυσοχοων) δε λένε τιποτα! Μαγαζάκια που περιμένουυν τον τουρίστα είναι!
2. Μην αγοράζεις τιποτα απο τα τουριστικά μαγαζια με αναμνηστικα που θα δεις. Υπάρχει ένα super market με τέτοια είδη κοντα στο αεροδρόμιο που τα έχει όλα σε εξεφτελιστικες τιμες. Απλα ξεκίνα για την πτήση σου 1-2 ώρες νωριτερα απ ότι υπολόγιζες και πες στον οδηγό σου να κάνετε σταση εκεί.
3. Δοκίμασε όσες περισσότερες γεύσεις μπορείς. Φοβερή κουζίνα και καφέδες!
4. Διαλεξε αν μπορείς ένα ξενοδοχειο μέσα στην ζούγλα με πισίνα. Εμείς διαλέξαμε αυτό :
http://www.jannataresort.com/
5. Όλες οι εκδρομές μας έγιναν με το παρακατω γραφείο. Πολύ καλό (40$ την μέρα)
https://www.familybalitours.com/
6. Διαμονή στη Nusa Dua http://www.ayodyaresortbali.com/
7. Snorkeling http://booking.lembonganwatersport....P-FORM-BALI-TO-NUSA-LEMBONGAN-AND-NUSA-PENIDA
Αυτό ακριβώς το πλάνο κατά 95% έχω φτιάξει για το Μπαλί τον Αύγουστο! Οι μόνες προσθήκες που έχω κάνει είναι ποδηλασία από Μπατούρ μέχρι Ουμπούντ,δελφίνια στη Λοβίνα και ορυζώνες Jatiluwih
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχοντας κάνει ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο για ξενοδοχεία Σιγκαπούρης θα πρότεινα αυτό, που είναι αρκετά κεντρικό και σε καλή τιμή http://ymcaih.com.sg/
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Τι τέλεια πόσο σε ζηλεύω! Από Σιγκαπούρη γύρισα πριν 3 βδομάδες και κάτι,φανταστικό μέρος! Στο Μπαλί έχω κλείσει για Αύγουστο 11 νύχτες(σκέφτομαι 6 Ubud,2 Lovina και 3 μεταξύ Nusa Dua και Seminyak)

Για Σιγκαπούρη θέλει και ερώτημα? Αν διαθέτεις budget Marina Bay Sands,αν θες ένα εξαιρετικό πεντάστερο ξενοδοχείο στην καρδιά της πόλης τότε το Carlton Hotel είναι ιδανικό.Κομματάκι ακριβό όμως! Αν μου πεις τι budget διαθέτεις για διαμονή στη Σιγκαπούρη θα μπορέσω νομίζω να σε εξυπηρετήσω καλύτερα



Αυτό ακριβώς το πλάνο κατά 95% έχω φτιάξει για το Μπαλί τον Αύγουστο! Οι μόνες προσθήκες που έχω κάνει είναι ποδηλασία από Μπατούρ μέχρι Ουμπούντ,δελφίνια στη Λοβίνα και ορυζώνες Jatiluwih
Για να είμαι ειλικρινής ακόμη προσπαθώ να οργανώσω το Μπαλι και δεν έχω ψάξει για Σιγκαπούρη. Προσανατολίζομαι να μείνω όλες τις ημέρες Ubud γιατί βολεύει περισσότερο. Θα κάνω οπωσδήποτε ένα πέρασμα από τον νότο μια μέρα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει να μείνεις και όλας εκει. Είμαι ακόμη υπο σκέψη και προσπαθώ να χωρίσω τις μέρες μου σε ημερήσιες εκδρομές.

Για Σιγκαπούρη σίγουρα δεν θέλω να τα σκάσω στο Marina Bay Sands. Έχω μόνο 3 μέρες εκ των οποίων την μία μέρα την έχω χαμένη από την ταλαιπωρία του ταξιδιού και 2 μετά ολόκληρες μέρες για να οργώσω την πόλη οπότε δεν θα το ευχαριστηθώ. Ψαχνω για budget αξιοπρεπές ξενοδοχείο σε κεντρικό σημείο γύρω στα 120€ το τρίκλινο.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Επίσης πέρα από ξενοδοχεία για Μπαλί και Σιγκαπούρη ψάχνω κατεπειγόντως προτάσεις για καφέ και εστιατόρια
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ρίξε μια ματιά στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο,μου φαίνεται αξιοπρεπέστατο και κοντά στο budget που διαθέτεις

http://orchidhotel.com.sg/
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα εγώ έμεινα στην Σιγκαπούρη σε διαμέρισμα πολύ καλό στην Orchard πολύ κεντρικό σημείο σε συγκρότημα με πισίνα .Λέγεται 1br Orchard Luxury by guesthouse. Δώσαμε 274ε 4άτομα 2 βράδια. Πολύ καλή επιλογή.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Έχουμε κλείσει μέχρι στιγμής μόνο το Αθήνα Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη Αθήνα με 325 ευρώ! Θεωρώ ότι μαζί με τις ενδιάμεσες θα βγει ένα πακέτο 550-600 ευρώ
Για μπαλι και Σιγκαπούρη αν δεν σου κανει κοπος στειλε μου το προγράμμα σου και αν έχετε κλείσει κάποια δραστηριότητα...κατι ακομα εχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με το ηφαίστειο στο μπαλι;
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για μπαλι και Σιγκαπούρη αν δεν σου κανει κοπος στειλε μου το προγράμμα σου και αν έχετε κλείσει κάποια δραστηριότητα...κατι ακομα εχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με το ηφαίστειο στο μπαλι;
Επειδή Σιγκαπούρη ήμουν το Γενάρη που μας πέρασε μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το πρόγραμμα που ακολούθησα στην ταξιδιωτική ιστορία που έγραψα εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Σιγκαπούρη-Κουάλα-Λουμπούρ.58653/

Δεν εχω κλείσει καμία δραστηριότητα στο Μπαλί ακόμα όπως επίσης δεν είχα κλείσει εκ των προτέρων καμία δραστηριότητα και στη Σιγκαπούρη και αποδείχθηκε ότι μια χαρά έκανα.

Όσον αφορά το Μπαλί,στο οποίο σκέφτομαι να μείνω 11-13 νύχτες τον Αύγουστο θα μείνω σίγουρα 6-8 νύχτες στο Ubud,εν συνεχεία θα μείνω βόρεια στη Lovina για 2 νύχτες και στο τέλος θα κατέβω νότια(αν και το σκέφτομαι λόγω του ότι δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα) για 3 νύχτες Seminyak ή Nusa Dua.Στο διαστημα παραμονής μου στο Ubud θα επισκεφτώ τα εξής μέρη/δραστηριότητες:

1)Sacred Monkey Forest μαζί με Ubud Palace και Ubud Market
2)Θα παρακολουθήσω έναν χορό Barong
3)Θα περπατήσω στο υπέροχο μονοπάτι Campuhan Ridge Walk
4)Elephant Cave(Goa Gajah)
5)Pura Besakih -Mother Temple
6)Tegallalang Rice Terraces
7) Pura Ulun Danu Bratan
8)Gunung Kawi
9)Jatiluwih Rice Terraces
10)Rafting στον ποταμό Ayung
11)Cycling που θα ξεκινάει από το βουνό Μπατούρ και θα καταλήγει στο Ubud
12)Tirta Gangga Water Palace
13)Επίσκεψη σε φάρμα καφέ

Στο διάστημα παραμονής μου βόρεια στη Lovina:

1)Ανατολή ηλίου στη Lovina μαζί με το Dolphin Tour
2)Εκδρομή στους καταρράκτες Gitgit,Banyumala Twin Waterfall και Munduk Waterfall

Kαι τέλος στις 3 νύχτες μου νότια:

1)Ναός Tanah Lot
2)Uluwatu Temple μαζί με δείπνο με θαλασσινά στη Jimbaran Bay(ηλιοβασίλεμα)
3)Snorkeling στη Nusa Lembongan ή Nusa Penida(θα την ψάξω τη συγκεκριμένη δραστηριότητα)

Λίγο πολύ αυτά είναι τα μέρη/δραστηριότητες που έχω στο προσωπικό μου πρόγραμμα για το Μπαλί.Κάτι μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί,έχω 7 μήνες περίπου μπροστά μου :)

Η ενημέρωση που έχω για το ηφαίστειο στο Μπαλί είναι ότι έχει περάσει σχετικά ο κίνδυνος,και θέλω να πιστεύω ότι δε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα τον ερχόμενο Αύγουστο που θα πάω εκεί. Εσύ για πότε σκέφτεσαι?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom