Ινδονησία Σιγκαπούρη Ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί... τα φώτα σας

Μηνύματα
61
Likes
8
Επειδή Σιγκαπούρη ήμουν το Γενάρη που μας πέρασε μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το πρόγραμμα που ακολούθησα στην ταξιδιωτική ιστορία που έγραψα εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Σιγκαπούρη-Κουάλα-Λουμπούρ.58653/

Δεν εχω κλείσει καμία δραστηριότητα στο Μπαλί ακόμα όπως επίσης δεν είχα κλείσει εκ των προτέρων καμία δραστηριότητα και στη Σιγκαπούρη και αποδείχθηκε ότι μια χαρά έκανα.

Όσον αφορά το Μπαλί,στο οποίο σκέφτομαι να μείνω 11-13 νύχτες τον Αύγουστο θα μείνω σίγουρα 6-8 νύχτες στο Ubud,εν συνεχεία θα μείνω βόρεια στη Lovina για 2 νύχτες και στο τέλος θα κατέβω νότια(αν και το σκέφτομαι λόγω του ότι δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα) για 3 νύχτες Seminyak ή Nusa Dua.Στο διαστημα παραμονής μου στο Ubud θα επισκεφτώ τα εξής μέρη/δραστηριότητες:

1)Sacred Monkey Forest μαζί με Ubud Palace και Ubud Market
2)Θα παρακολουθήσω έναν χορό Barong
3)Θα περπατήσω στο υπέροχο μονοπάτι Campuhan Ridge Walk
4)Elephant Cave(Goa Gajah)
5)Pura Besakih -Mother Temple
6)Tegallalang Rice Terraces
7) Pura Ulun Danu Bratan
8)Gunung Kawi
9)Jatiluwih Rice Terraces
10)Rafting στον ποταμό Ayung
11)Cycling που θα ξεκινάει από το βουνό Μπατούρ και θα καταλήγει στο Ubud
12)Tirta Gangga Water Palace
13)Επίσκεψη σε φάρμα καφέ

Στο διάστημα παραμονής μου βόρεια στη Lovina:

1)Ανατολή ηλίου στη Lovina μαζί με το Dolphin Tour
2)Εκδρομή στους καταρράκτες Gitgit,Banyumala Twin Waterfall και Munduk Waterfall

Kαι τέλος στις 3 νύχτες μου νότια:

1)Ναός Tanah Lot
2)Uluwatu Temple μαζί με δείπνο με θαλασσινά στη Jimbaran Bay(ηλιοβασίλεμα)
3)Snorkeling στη Nusa Lembongan ή Nusa Penida(θα την ψάξω τη συγκεκριμένη δραστηριότητα)

Λίγο πολύ αυτά είναι τα μέρη/δραστηριότητες που έχω στο προσωπικό μου πρόγραμμα για το Μπαλί.Κάτι μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί,έχω 7 μήνες περίπου μπροστά μου :)

Η ενημέρωση που έχω για το ηφαίστειο στο Μπαλί είναι ότι έχει περάσει σχετικά ο κίνδυνος,και θέλω να πιστεύω ότι δε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα τον ερχόμενο Αύγουστο που θα πάω εκεί. Εσύ για πότε σκέφτεσαι?
Ωραίο προγράμμα ειναι τα βασικά και κατι παραπάνω τα περισσότερα τα εχω διαβάσει και εγω εμεις θα παμε τον Οκτωμβριο αλλα αφου εχεις τοςες μερες γιατι δεν μπάς και λιγο απο τα νησιά γκιλι;;;νομίζω ειναι πολλα τα βραδιά για μπαλι θα πάρετε οδηγό η κανα μηχανάκι;;
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για τα νησιά Γκίλι από διάφορες πηγές γιαυτό και δεν τα έχω βάλει στο πρόγραμμα.Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι είναι λίγα τα βράδια για το Μπαλί?:haha: Οδηγό θα πάρουμε πιστεύω
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για τα νησιά Γκίλι από διάφορες πηγές γιαυτό και δεν τα έχω βάλει στο πρόγραμμα.Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι είναι λίγα τα βράδια για το Μπαλί?:haha: Οδηγό θα πάρουμε πιστεύω
Εμεις σκεφτήκαμε να πάρουμε αεροπλάνο απο μπαλι για λομποκ που είχε καλες τιμες να μείνουμε ενα βραδυ εκει και αλλο ενα βραδυ σε κάποιο γκιλι άλλωστε εισαι κοντά εχεις μερες μπορεί να μην ξανα πας ποτε φυσικά εσυ ξες τι σε ενδιαφέρει εμεις τις πρώτες μερες θα έχουμε προγράμμα τις υπόλοιπες με έχουν συμβουλέψει να κλείσω οτι θελω αφου θα ειμαι εκει
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
:eek:
Τι τέλεια πόσο σε ζηλεύω! Από Σιγκαπούρη γύρισα πριν 3 βδομάδες και κάτι,φανταστικό μέρος! Στο Μπαλί έχω κλείσει για Αύγουστο 11 νύχτες(σκέφτομαι 6 Ubud,2 Lovina και 3 μεταξύ Nusa Dua και Seminyak)

Για Σιγκαπούρη θέλει και ερώτημα? Αν διαθέτεις budget Marina Bay Sands,αν θες ένα εξαιρετικό πεντάστερο ξενοδοχείο στην καρδιά της πόλης τότε το Carlton Hotel είναι ιδανικό.Κομματάκι ακριβό όμως! Αν μου πεις τι budget διαθέτεις για διαμονή στη Σιγκαπούρη θα μπορέσω νομίζω να σε εξυπηρετήσω καλύτερα



Αυτό ακριβώς το πλάνο κατά 95% έχω φτιάξει για το Μπαλί τον Αύγουστο! Οι μόνες προσθήκες που έχω κάνει είναι ποδηλασία από Μπατούρ μέχρι Ουμπούντ,δελφίνια στη Λοβίνα και ορυζώνες Jatiluwih
Για Σιγκαπούρη έχω στην διάθεσή μου 3 μέρες εκ των οποίων την πρώτη φτάνω 5 το πρωί και μετά κατά πάσα πιθανότητα θα σερνομαι σαν το σφουγγαρόπανο από την κούραση και το υπερατλαντικό. Και καλά εγώ, τα βλαστάρια μου δεν θα μπορούν να πιστέψουν αυτό που θα τους συμβαίνει:eek::confused:

Υπολογίζω λοιπόν 2 μέρες ολόκληρες εκ των οποίων την μία θα εξορμήσω σε ζωολογικό κήπο και την δεύτερη να πάω στο Σεντόζα.
Στο Σεντόζα φαίνονται ωραία τα universal, το ενυδρείο, το trick eye museum και το dolphin island:shark1:. Που προτείνεις να επικεντρώσουμε ως ο μέντορας μας στην Σιγκαπούρη?

Έχεις για little India και Chinatown να μας συστήσεις κάπου για φαγητό?
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Το νοεμβριο που μας περασε ημουν σιγκαπουρη για 4 νυχτες..σεντοζα για μενα ηταν κατι αδιαφορο.τζαμπα το πρωινο μου πηγε που πηγαμε εκει...σχεδον αδειο δεν ειχε κοσμο καθολου,εκτος απο τα universal εκτος στο εμπορικο.στην παραλιες κατω ηταν χαλια.ψευτικες παραλιες που κουβσλουσαν για να συμπληρωσουν αμμο...κατσαμε κανα 3 ωρες και φυγαμε.αν εχεις μονο 2 μερες μην πας καν,,,,η πολη εχει τοσα ωραια μερη να δεις και παρκα...σεντοζα δουλευε τα πρωτα χρονια,τωρα την εχει παρει η κατω βολτα....
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
:eek:

Για Σιγκαπούρη έχω στην διάθεσή μου 3 μέρες εκ των οποίων την πρώτη φτάνω 5 το πρωί και μετά κατά πάσα πιθανότητα θα σερνομαι σαν το σφουγγαρόπανο από την κούραση και το υπερατλαντικό. Και καλά εγώ, τα βλαστάρια μου δεν θα μπορούν να πιστέψουν αυτό που θα τους συμβαίνει:eek::confused:

Υπολογίζω λοιπόν 2 μέρες ολόκληρες εκ των οποίων την μία θα εξορμήσω σε ζωολογικό κήπο και την δεύτερη να πάω στο Σεντόζα.
Στο Σεντόζα φαίνονται ωραία τα universal, το ενυδρείο, το trick eye museum και το dolphin island:shark1:. Που προτείνεις να επικεντρώσουμε ως ο μέντορας μας στην Σιγκαπούρη?

Έχεις για little India και Chinatown να μας συστήσεις κάπου για φαγητό?
Στην Chinatown θα φάτε είτε στο Hawker Centre που βρίσκεται πίσω από το βουδιστικό ναό Buddha Tooth Relic Temple ή στο φθηνότερο εστιατόριο με αστέρι Michelin στον κόσμο το Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice Noodle στην Smith Street. Στην Little India ή θα φάτε στο Tekka Centre στην αρχή της οδού Serangoon που είναι ο κεντρικός δρόμος της Μικρής Ινδίας ή στο Khansama Tandoori που βρίσκεται επίσης στην ίδια οδό στον αριθμό 166 αν θυμάμαι καλά.

5 το πρωί φτάνεις,δηλαδή μέχρι τις 7 θα χεις τακτοποιηθεί στο ξενοδοχείο. Μέχρι το μεσημέρι θα κοιμηθείτε(ίσως),για το jet lag ή τον έντονο πιθανό πονοκέφαλο προτείνω Algofren(μου φυγε σε λιγότερο απο μισή ώρα). Οπότε γύρω στο μεσημεροαπόγευμα 4-5 θα ξεκινήσετε για Gardens By The Bay οπωςδήποτε.Θα μπείτε στους 2 θόλους (Cloud Forest,Flower Dome),θα κάνετε μετά βόλτα στους εξωτερικούς κήπους και θα είστε στο Supertree Grove τουλάχιστον μέχρι τις 19:45 όπου θα δείτε μετά για ένα τέταρτο το υπέροχο σόου. Στις 8 που θα τελειώσει θα ακολουθήσετε το...πλήθος για να βρεθείτε ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο Marina Bay Sands όπου στην προβλήτα εκεί στις 9 θα δείτε το άλλο σόου με τα φώτα και τα σιντριβάνια.Ταξάκι και πηγαίνετε να πάρετε μια γεύση από Little India

2η μέρα: Ζωολογικό κήπο(καλό είναι να πάτε όσο πιο νωρίς γίνεται) και αν αντέχετε κάντε και το River Safari.Απογευματάκι 6-7 Chinatown και μετά βαδίστε προς Clarke Quay-One Fullerton Road

3η μέρα: Σεντόζα Universal Studios,νομίζω τα μικρά και όχι μόνο θα τα λατρέψουν. Το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο. Στα άλλα δύο εγώ δν πήγα για να έχω άποψη. Απογευματάκι να πάτε προς Henderson Bridge Souther Ridges και να καταλήξετε για φαγητό ή κάνα ποτό στην Arab Street-Haji Lane

Είναι λίγες οι μέρες που έχετε στη διάθεσή σας οπότε το παραπάνω είναι ένα απαιτητικό-ενδεικτικό πρόγραμμα. Πάντως δε γίνεται να μην πάτε Gardens By The Bay κατά τη γνώμη μου!
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν πάντως αξιοποιήσεις μόνο τις 2 μέρες να τις αφιερώσεις σε Gardens By The Bay και παραδοσιακές γειτονιές Little India,Chinatown,Arab Street και οπωςδήποτε Clarke Quay,One Fullerton Road-Merlion Park και να παραλείψεις το Sentosa Island.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Στην Chinatown θα φάτε είτε στο Hawker Centre που βρίσκεται πίσω από το βουδιστικό ναό Buddha Tooth Relic Temple ή στο φθηνότερο εστιατόριο με αστέρι Michelin στον κόσμο το Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice Noodle στην Smith Street. Στην Little India ή θα φάτε στο Tekka Centre στην αρχή της οδού Serangoon που είναι ο κεντρικός δρόμος της Μικρής Ινδίας ή στο Khansama Tandoori που βρίσκεται επίσης στην ίδια οδό στον αριθμό 166 αν θυμάμαι καλά.

5 το πρωί φτάνεις,δηλαδή μέχρι τις 7 θα χεις τακτοποιηθεί στο ξενοδοχείο. Μέχρι το μεσημέρι θα κοιμηθείτε(ίσως),για το jet lag ή τον έντονο πιθανό πονοκέφαλο προτείνω Algofren(μου φυγε σε λιγότερο απο μισή ώρα). Οπότε γύρω στο μεσημεροαπόγευμα 4-5 θα ξεκινήσετε για Gardens By The Bay οπωςδήποτε.Θα μπείτε στους 2 θόλους (Cloud Forest,Flower Dome),θα κάνετε μετά βόλτα στους εξωτερικούς κήπους και θα είστε στο Supertree Grove τουλάχιστον μέχρι τις 19:45 όπου θα δείτε μετά για ένα τέταρτο το υπέροχο σόου. Στις 8 που θα τελειώσει θα ακολουθήσετε το...πλήθος για να βρεθείτε ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο Marina Bay Sands όπου στην προβλήτα εκεί στις 9 θα δείτε το άλλο σόου με τα φώτα και τα σιντριβάνια.Ταξάκι και πηγαίνετε να πάρετε μια γεύση από Little India

2η μέρα: Ζωολογικό κήπο(καλό είναι να πάτε όσο πιο νωρίς γίνεται) και αν αντέχετε κάντε και το River Safari.Απογευματάκι 6-7 Chinatown και μετά βαδίστε προς Clarke Quay-One Fullerton Road

3η μέρα: Σεντόζα Universal Studios,νομίζω τα μικρά και όχι μόνο θα τα λατρέψουν. Το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο. Στα άλλα δύο εγώ δν πήγα για να έχω άποψη. Απογευματάκι να πάτε προς Henderson Bridge Souther Ridges και να καταλήξετε για φαγητό ή κάνα ποτό στην Arab Street-Haji Lane

Είναι λίγες οι μέρες που έχετε στη διάθεσή σας οπότε το παραπάνω είναι ένα απαιτητικό-ενδεικτικό πρόγραμμα. Πάντως δε γίνεται να μην πάτε Gardens By The Bay κατά τη γνώμη μου!

Δεν έχω λόγια!!!! Θα τα βάλω όλα στο πρόγραμμα...
:3486:
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να σαι καλά! Περιμένουμε εντυπώσεις και αν κατάφερες τελικά να τα κάνεις όλα αυτά
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Από Σιγκαπούρη έχω τακτοποιήσει σχεδόν τα πάντα. Τουλάχιστον έκλεισα το ξενοδοχείο και ότι και να γίνει θα έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου.:rolleyes:

Ανοίγω τώρα κεφάλαιο για Μπαλί και συγκεκριμένα Ubud όπου τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε και τις 9 μέρες. Είμαι στην αναζήτηση ξενοδοχείου. :wakeup:

Ποιο θα μας προτείνατε?

Από οδηγούς για να μας αναλάβουν, έχετε κάποιον να μου προτείνετε ?\:trekker:
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Πόσο σε ζηλεύω να ξερες! Εμεις είχαμε 7 βράδια και τα σπάσαμε 5 Ουμπουντ και 2 Nusa Dua (δεν το μετανιώσαμε). Παραλίες φανταστικές, δεν θα δεις. Η παραλία της Nusa Dua, τουλαχιστον στο κομμάτι που ήταν το ξενοδοχείο μας, ήταν η καλύτερη και η πιο ασφαλή που είδαμε, ειδικά για παιδιά. Η πιο όμορφη όμως παραλία του νησιού είναι η Dreamland αλλά είναι πολύ άγρια. Τα κυμματα βουνά! Εμεις το διασκεδάσαμε άλλα για τα παιδια δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση!!!
Στην θέση σου λοιπόν θα έμενα 6 Ουμπουντ και 3 Nusa Dua.
Γιατί Nusa Dua?
Θα ακούσεις απο πολλούς οτι είναι μια χερσόνησος τεχνιτη, καθαρα και μόνο για τουρίστες με 5* ξενοδοχεία! Και έχουν δίκιο. ΄Ομως δεν το μετάνιωσα γιατι :
1. έμεινα σε ένα ξενοδοχείο που ήταν απο μόνο του εμπειρία ζωής. Οι κήποι του εξωπραγματικοί!
2. Είχε ακριβώς μπροστά μια απο τις πιο όμορφες, ήρεμες και καθαρές παραλίες (βασικό αυτο γιατι η θαλασσα στο Μπαλί βγάζει πολύ σκουπίδι).
3. Είναι πολύ καλή βάση για να γυρίσεις το νότιο τμήμα του νησιού γιατι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για να γύρίζεις για διανυκτέρευση βόρεια.
4. Οι άλλες πολεις στο νότο (Kuta, Sanur και Denpasar) για εμένα δεν αξίζουν.
5. Χρειάζεσαι και λίγο χαλάρωση. Δεν μπορείς να γυρίζεις συνεχώς. Η κίνηση είναι απιστευτη. Μια διαδρομή 2 ώρες γινεται άνετα 4!

Λοιπόν στο βόρειο κομμάτι που θα έχεις ως βάση σου το Ουμπουντ πρέπει να δεις :
1. Το δάσος των πιθήκων
2. την λίμνη Bratan
3. το Mother Temple (Besakih)
4. το μονοπάτι που περνα μέσα απο τους οριζόνες στο κέντρο του Ουμπουντ Campuhan Ridge Walk
5. να παρακολουθήσεις ενα χορο Barong
6. να επισκεφθεις μια φαρμα καφέ
7. να πάτε σε τουλάχιστον ένα καταρράκτη (εμεις επιλεξαμε τον Tukad Cepung και ήταν φανταστικός)
8. να πάτε στο παλάτι tirta gangga
9. rafting αξίζει πολύ γιατι περνα μέσα απο την ζούγλα αλλά με τα παιδάκια δεν ξέρω...(αυτό που γίνεται στον ποταμό ayung θεωρείται πολύ εύκολο πάντως. Ψαξτο αν θες).
10. να επισκεφθεις το πιο όμορφο χωριο penglipuran village
11. Elephant Cave
12. Ναός Tirta Empul
13. να πας στους οριζόνες Tegalalang

Τις μέρες που θα μείνεις νότια :
1. ναός Pura Uluwatu (προσωπικά δε με ενθουσιασε)
2. παραλία Green Bolw (όμορφη - πολλά σκαλιά όμως)
3. παραλία Pandawa (ετσι κ έτσι)
4. παραλία Padang Padang (καλή αλλά μικρή)
5. παραλία Jimbaran (βραδάκι για αστακό πάνω στην άμμο)
6. Ναός Τanah lot
7. Snorkeling στο νησάκι nusa lembongan (καραβάκι απο λιμάνι Sanur). Απίστευτος βυθός!

Συμβουλές :
1. Μην πας στα χωριά των καλλιτεχνών στο Ουμπουντ (ζωγράφων, γλυπτών, χρυσοχοων) δε λένε τιποτα! Μαγαζάκια που περιμένουυν τον τουρίστα είναι!
2. Μην αγοράζεις τιποτα απο τα τουριστικά μαγαζια με αναμνηστικα που θα δεις. Υπάρχει ένα super market με τέτοια είδη κοντα στο αεροδρόμιο που τα έχει όλα σε εξεφτελιστικες τιμες. Απλα ξεκίνα για την πτήση σου 1-2 ώρες νωριτερα απ ότι υπολόγιζες και πες στον οδηγό σου να κάνετε σταση εκεί.
3. Δοκίμασε όσες περισσότερες γεύσεις μπορείς. Φοβερή κουζίνα και καφέδες!
4. Διαλεξε αν μπορείς ένα ξενοδοχειο μέσα στην ζούγλα με πισίνα. Εμείς διαλέξαμε αυτό :
http://www.jannataresort.com/
5. Όλες οι εκδρομές μας έγιναν με το παρακατω γραφείο. Πολύ καλό (40$ την μέρα)
https://www.familybalitours.com/
6. Διαμονή στη Nusa Dua http://www.ayodyaresortbali.com/
7. Snorkeling http://booking.lembonganwatersport....P-FORM-BALI-TO-NUSA-LEMBONGAN-AND-NUSA-PENIDA
Μα πόσο αναλυτικά τα περιγραφεις !!! Ετσι μου ερχεται να ξαναπαω γιατι τα ξεχασα :haha::haha:
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Από Σιγκαπούρη έχω τακτοποιήσει σχεδόν τα πάντα. Τουλάχιστον έκλεισα το ξενοδοχείο και ότι και να γίνει θα έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου.:rolleyes:

Ανοίγω τώρα κεφάλαιο για Μπαλί και συγκεκριμένα Ubud όπου τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε και τις 9 μέρες. Είμαι στην αναζήτηση ξενοδοχείου. :wakeup:

Ποιο θα μας προτείνατε?

Από οδηγούς για να μας αναλάβουν, έχετε κάποιον να μου προτείνετε ?\:trekker:
Ε πες μας και πιο ξενοδοχείο έκλεισες τελικά στη Σιγκαπούρη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom