Τουρκία Ταξίδι Τουρκία και περιορισμοί covid

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ναι, και φυσικά άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του οδηγού ή εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη αν δεν επιβαίνει στο αυτοκίνητο ο ίδιος.
Τη φόρμα μπορεί και να μην τη ζητήσουν καθώς την ελέγχουν οι αεροπορικές εταιρείες κυρίως, αλλά καλό είναι να την συμπληρώσετε γιατί θα σας δοθεί έτσι ο περιβόητος κωδικός HES.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Πάντως το καλοκαίρι που πήγα 3 φορές Τουρκία, 2 φορές οδικώς και μία αεροπορικώς δεν μου έλεγξε κανείς το τούρκικο plf.

Όσον αφορά το πιστοποιητικό εμβολιασμού, έγινε κανονικός έλεγχος στο τσεκ ιν του "Μακεδονία", κανένας έλεγχος στην άφιξη στην Πόλη.

Στους Κήπους και τις δύο φορές που πέρασα το πιστοποιητικό απλά το κοίταξαν βαριεστημένα και έφυγα. Αμφιβάλω αν καν είδαν τι γράφει μέσα.

Αντιθέτως στην επιστροφή στην Ελλάδα ο έλεγχος για PLF και πιστοποιητικά ήταν εξονυχιστικός.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η φόρμα στο register health μπλα μπλα, μετατρέπεται σε κάποιας μορφής αρχείο που πρέπει να εκτυπώσουμε/έχουμε αποθηκευμένο σε ηλεκτρονική μορφή ή απλά "φακελωνόμαστε" online αυτόματα και δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα περαιτέρω;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η φόρμα στο register health μπλα μπλα, μετατρέπεται σε κάποιας μορφής αρχείο που πρέπει να εκτυπώσουμε/έχουμε αποθηκευμένο σε ηλεκτρονική μορφή ή απλά "φακελωνόμαστε" online αυτόματα και δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα περαιτέρω;
Σου δίνει στο τέλος επιλογή για save και κατεβαίνει το αρχείο με τον κωδικό qr σε pdf. Αν σου τον ζητήσουν ανοίγεις το pdf και τον σκαναρουν από το κινητό, αλλιώς τύπωσε το..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επειδή δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει πλήρως, ο κωδικός HES είναι υποχρεωτικός για την είσοδο στη χώρα;; Ή απλά απαιτείται για πτήσεις εντός Τουρκίας και γενικότερα για χρησιμοποίηση των ΜΜΜ και είσοδο σε shopping malls, όπως διαβάζω; Μπορεί να εκδοθεί και μετά την είσοδο στη χώρα;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Επειδή δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει πλήρως, ο κωδικός HES είναι υποχρεωτικός για την είσοδο στη χώρα;;
Αν εννοείς αν απαιτείται κατά τον έλεγχο διαβατήριων, όχι.
Αν εισέλθεις στη χώρα όμως αεροπορικώς, απαιτείται να τον έχεις από την αεροπορική εταιρεία.
Χωρίς αυτόν δεν μπορείς να εισέλθεις σε κανένα δημόσιο χώρο πλέον, στην ουσία είναι σαν αποδεικτικό εμβολιασμού για τους Τούρκους, όπου με ένα σκαναρισμα στην είσοδο φαίνεται αν έχουν ή όχι εμβολιαστεί. Στους τουρίστες ο κωδικός τους εμφανίζει σαν τέτοιους και αν στην είσοδο σε κάποιο μέρος απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού, το ζητάνε επιπλέον.
Ναι, μπορείς να τον βγάλεις και μετά (και πάνω από μία φορές), είτε μέσω της φόρμας είτε με SMS. Υποτίθεται μάλιστα ότι αν αλλάξεις μέρος. διαμονής, πόλη ή ακόμα και ξενοδοχείο, οφείλεις να επικαιροποιεις τα στοιχεία εκδίδοντας καινούριο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν εισέλθεις στη χώρα όμως αεροπορικώς, απαιτείται να τον έχεις από την αεροπορική εταιρεία.
Δε βλέπω να είναι στα προαπαιτούμενά της.
Θα τηλ και στο προξενείο αλλά μπορεί να τον βγάλω τον κωδικό καλού κακού, να υπάρχει. Σ' ευχαριστώ!
 

GiorgosVasiliki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα .Δεν βγάζω άκρη με το τι ισχύει για παιδιά 5ετών και 3ετών κατά την είσοδο στην Τουρκία αλλά και επιστροφή Ελλάδα.
το ταξίδι σχεδιάζουμε να γίνει οδικώς με αφετηρία Θεσσαλονίκη και δια μέσω Κήπων στην Κωνσταντινούπολη !

Τα τέκνα έχουν διαβατήριο και δεν βγάζω άκρη αν χρειάζεται PCR , Self Test ή τίποτα ?
Εμείς ( γονείς) ταυτότητα νέου τύπου και πλήρη εμβολιασμό .

Εχω κατανοήσει σχετικά με το HES για την είσοδο στην Τουρκία όπως και και για το PLF επιστροφή στην Ελλάδα.



οποιαδήποτε έγκυρη βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη ...

ευχαριστώ
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλημέρα .Δεν βγάζω άκρη με το τι ισχύει για παιδιά 5ετών και 3ετών κατά την είσοδο στην Τουρκία αλλά και επιστροφή Ελλάδα.
το ταξίδι σχεδιάζουμε να γίνει οδικώς με αφετηρία Θεσσαλονίκη και δια μέσω Κήπων στην Κωνσταντινούπολη !

Τα τέκνα έχουν διαβατήριο και δεν βγάζω άκρη αν χρειάζεται PCR , Self Test ή τίποτα ?
Εμείς ( γονείς) ταυτότητα νέου τύπου και πλήρη εμβολιασμό .

Εχω κατανοήσει σχετικά με το HES για την είσοδο στην Τουρκία όπως και και για το PLF επιστροφή στην Ελλάδα.



οποιαδήποτε έγκυρη βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη ...

ευχαριστώ
Θα σου προτεινα για να τα ξεκαθαρίσεις να καλέσεις την πρεσβεια. Θα στα ξεκαθαρίσουν όλα - θεωρω !
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Δε βλέπω να είναι στα προαπαιτούμενά της.
Θα τηλ και στο προξενείο αλλά μπορεί να τον βγάλω τον κωδικό καλού κακού, να υπάρχει. Σ' ευχαριστώ!
Nαι ειναι απαραιτητο, εχω ρητησει στο προξενειο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Nαι ειναι απαραιτητο, εχω ρητησει στο προξενειο.
Εγώ εξακολουθώ να καταλαβαίνω ότι δεν είναι, αν δεν εισέλθεις σε μουσεία/κλειστούς δημόσιους χώρους και ΜΜΜ αλλά τι να πω, θα τον βγάλω (μπορεί να χρειάζεται ακόμα και για εστιατόρια/καφέ;!). Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom