Τουρκία Ταξίδι Τουρκία και περιορισμοί covid

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλησπέρα,
Μιας και είσαι "έμπειρος" για ταξίδι στην Πόλη να σε ρωτήσω κάτι;; Κάναμε rapid και στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό γράφει type of test: Rapid immunoassay πιστεύεις ότι θα είναι αποδεκτό; Γιατί στη σελίδα της Turkish airlines γράφει αποδεκτή τύποι : pcr test, Rapid test , antigen test. Φοβάμαι μην "παίζουν" με τις λέξεις. Ευχαριστώ
Μια χαρά είσαι. ράπιντ είναι, δηλαδή τεστ αντιγόνου. Γενικά η είσοδος στην Τουρκία είναι (και πάντα ήταν) πολύ χαλαρή για τους έλληνες. Για κόβιντ ίσα να ρίξουν μια ματιά στο χαρτί σου (και αν). Μάλλον έχεις πλάσει μία εικόνα για τους τούρκους υπαλλήλους στα σύνορα που δεν ισχύει. Είναι κατά βάση χαλαροί και αδιάφοροι.
 

Agelikaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια χαρά είσαι. ράπιντ είναι, δηλαδή τεστ αντιγόνου. Γενικά η είσοδος στην Τουρκία είναι (και πάντα ήταν) πολύ χαλαρή για τους έλληνες. Για κόβιντ ίσα να ρίξουν μια ματιά στο χαρτί σου (και αν). Μάλλον έχεις πλάσει μία εικόνα για τους τούρκους υπαλλήλους στα σύνορα που δεν ισχύει. Είναι κατά βάση χαλαροί και αδιάφοροι.
Νομίζω πως έχω φοβηθεί με τα τόσα που ακούω. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με καθησύχασες.

Απλά να συμπληρώσω ότι είναι αεροπορικό ταξίδι και όχι από χερσαία σύνορα
 
Last edited by a moderator:

Apostolosm

Member
Μηνύματα
127
Likes
474
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους.
Ταξιδεύω στα μεσα φεβρουαρίου για Κωνσταντινούπολη και στα requirements για την είσοδο σε πλήρως εμβολιασμένους ζητάει προσκόμησει εγγράφου πλήρους εμβολιασμού authorized από τον WHO ( world health organization).
Εγώ με το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού θα είμαι εντάξει? θεωρείται ούτως η άλλος εγκεκριμένο απο τον W.H.O?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.589
Likes
9.719
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους.
Ταξιδεύω στα μεσα φεβρουαρίου για Κωνσταντινούπολη και στα requirements για την είσοδο σε πλήρως εμβολιασμένους ζητάει προσκόμησει εγγράφου πλήρους εμβολιασμού authorized από τον WHO ( world health organization).
Εγώ με το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού θα είμαι εντάξει? θεωρείται ούτως η άλλος εγκεκριμένο απο τον W.H.O?
Ναι
 

gnomonas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Kαλημέρα σας,έχω καταλάβει ότι για να ταξιδέψεις στην Τουρκία χρειάζεται εκτός από το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού και τον κωδικό HES για την επιστροφή στην Ελλάδα εκτός από το plf εγώ που έχω κάνει τις 3 δόσεις εμβολιασμού και έχω το ευρωπαικό πιστοποιητικό πρέπει στην Τουρκία να κάνω και PCR για την εισοδό μου στην Ελλάδα;γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει;το ταξίδι μου θα πραγματοποιηθεί στις 23-3-2022
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
409
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
???
Kαλημέρα σας,έχω καταλάβει ότι για να ταξιδέψεις στην Τουρκία χρειάζεται εκτός από το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού και τον κωδικό HES για την επιστροφή στην Ελλάδα εκτός από το plf εγώ που έχω κάνει τις 3 δόσεις εμβολιασμού και έχω το ευρωπαικό πιστοποιητικό πρέπει στην Τουρκία να κάνω και PCR για την εισοδό μου στην Ελλάδα;γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει;το ταξίδι μου θα πραγματοποιηθεί στις 23-3-2022
Απ όσο ξέρω όχι. Μπορεί να σου κάνουν τεστ στα σύνορα βέβαια, ειδικά αν είσαι με λεωφορείο.
Μέχρι τις 23/03 όμως μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά. Από Μάρτιο, που ξεκινάει επίσημα και η τουριστική σεζόν, πιστεύω θα έρθουν πολλές χαλαρώσεις παντού.
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Όχι, δεν χρειάζεται πλέον PCR για να επιστρέψεις Ελλάδα. Αν επιστρέψεις όμως οδικώς ή ακτοπλοϊκώς θα υποβληθείς σε δωρεάν ράπιντ τεστ, ενώ αεροπορικώς μπορεί και να το γλυτώσεις.

Με την ευκαιρία, μετά από πάνω από δύο χρόνια κλειστών γραμμών, έγινε άρση της απαγόρευσης ακτοπλοϊκής σύνδεσης μεταξύ των δύο χωρών την περασμένη εβδομάδα και με όριο 49 επιβατών ανά καραβάκι, αναμένεται σύντομα να αποκατασταθούν οι κύριες ακτοπλοϊκές συνδέσεις από τα μεγάλα νησιά που είναι πύλες σένγκεν προς Τουρκία. Από πλευράς μας μένει να εγκατασταθούν δειγματοληπτικοί σταθμοί για ράπιντ τεστ στα λιμάνια.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
297
Likes
202
Επειδή έχω χάσει λίγο την μπάλα με τα plf....Ταξιδεύω Παρασκευή και επιστρέφω Δευτέρα από Κωνσταντινούπολη μπορώ να συμπληρώσω το plf για την επιστροφή πριν φύγω από εδώ μην γίνει καμία στραβή και δεν έχω internet?
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Θα προσπαθήσω να τα πιάσω από την αρχή, σίγουρα απάντησαν και άλλα παιδιά πιο μπροστά, να σου τα δώσω συγκεντρωμένα..
1. Τα χαρτιά σου για να μπεις με αυτοκίνητο είναι αυτά που γράφεις, πρόσεξε μόνο μήπως το όχημα δεν είναι ιδιοκτησίας σου οπότε θα χρειαστείς και μια εξουσιοδότηση από τον (συν)ιδιοκτήτη. Στην Τουρκία θα σου χρειαστεί σε κάποιες περιπτώσεις ο κωδικός HES που βγαίνει από μια φόρμα σαν το δικό μας PLF, δεν απαιτείται όμως για την είσοδο οδικώς - ούτε και για το πιστοποιητικό εμβολιασμού θα γίνει έλεγχος στα σύνορα. Η φόρμα εδώ: Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
2. Το πλάνο σου είναι καλό, έχε υπόψη ότι θα μπορέσεις να βρεις και φτηνότερα πάρκιγκ αλλού. Επίσης φτηνότερες/περισσότερες πτήσεις να έχει πιθανώς από το άλλο αεροδρόμιο της Σαμπιχά, υπάρχει λεωφορείο που τα συνδέει. Αν θέλεις να κάνεις αερόστατο, κλείσε το νωρίς και κανόνισέ το για την πρώτη μέρα που θα είσαι εκεί ώστε αν τυχόν ακυρωθεί -συμβαίνει συχνά λόγω αέρα- να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις την επόμενη και να μην το χάσεις.
3.Ναι στο αεροδρόμιο είναι ασφαλές, έχει πάρκιγκ ανοιχτά και κλειστά με διαφορετική τιμολόγηση, στο σάιτ του αεροδρομίου θα βρεις τιμές.
4. Αν φτάσεις αργά το βράδι είναι και αυτό καλή λύση, απόφυγε δια ροπάλου τις πολύ πρωινές και τις μεσημεροαπογευματινές ώρες για μετακίνηση όπου γίνεται χαμός από την κίνηση όταν πηγαίνουν/επιστρέφουν οι κάτοικοι στις δουλειές τους.
Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κύρια τουριστικά σημεία, μπορείς να περπατήσεις αν και εγώ πάντα συνιστώ την κάρτα καθώς η Πόλη δεν είναι καθόλου με καθόλου επίπεδη και γλιτώνεις πολύ χρόνο χρησιμοποιώντας μέσα. Ασφαλώς και θα περπατήσεις (πολύ) τόσο στα αξιοθέατα όσο και στα σοκάκια -πάρε άνετα παπούτσια-, δεν μπορείς άλλωστε να την απολαύσεις αν δεν το κάνεις, αλλά τα μέσα μετακίνησης είναι τόσο αξιόπιστα, αποδοτικά αλλά και ευχάριστα που πραγματικά κερδίζεις πολύ χρόνο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με κάρτες υπάρχουν και μεμονωμένα εισιτήρια με 11 λίρες. Το Μπέηογλου καλό σαν βάση, αλλά έχει χαλάσει πολύ τελευταία, προτιμότερο θα ήταν -αν είναι η πρώτη σου φορά- Καράκιοι ή Εμίνονου ώστε να είσαι κάπου στην μέση.
5. Τα ταξί να τα προσέχεις και όσο μπορείς να τα αποφεύγεις, ειδικά από/προς τουριστικές διαδρομές γιατί τελευταία έχουν ξεσαλώσει με τους τουρίστες. Πάντα να τσεκάρεις να δουλεύουν το ταξίμετρο και να ελέγχεις τη διαδρομή με χάρτη στο κινητό σου. Μην αποδεχτείς προσυμφωνημένη τιμή και ειδικά σε ευρώ αν σου ζητήσουν. Το uber σαν εφαρμογή λειτουργεί στην Τουρκία, αλλά δουλεύει με τα κανονικά και νόμιμα ταξί. Επίσης το bitaksi είναι μια άλλη εφαρμογή στο ίδιο στιλ.
6. Θα είσαι μια χαρά με ρεβολούτ. Για μετρητά, κάνε ανάληψη με την κάρτα από τα ατμ των PTT (ταχυδρομείων) μια που δεν εμφανίζουν παραπλανητικές επιλογές για μετατροπή συναλλάγματος. Κάνεις την δουλειά σου έυκολα και άμεσα χωρίς προμήθειες.
7. Για το πού θα γίνει λειτουργία -σίγουρα θα γίνει σε όλες τις μεγάλες εκκλησίες, θύμισέ το μου αν θέλεις λίγο πιο μπροστά ώστε να κοινοποιήσω το πρόγραμμα από το πατριαρχείο.
8. Είτε μπορεί να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ψάξιμο, είτε θα σε ψάξουν. Αν έχεις αρκετά πράγματα που δεν φαίνονται να είναι για προσωπική χρήση αλλά για εμπόριο, πχ. 20 παντελόνια, 40 μπλούζες ενδεχομένως να σου κόψουν πρόστιμο. Για λίγα πράγματα δεν λένε τίποτα, περισσότερο για τσιγάρα και ποτά κοιτάνε να τηρείται το αυστηρά το όριο. Θα σου ζητηθεί -φυσικά- plf και, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, θα σου γίνει και ράπιντ τεστ από κλιμάκιο του εοδυ.


Να ρωτησω κατι, οταν θα μπω στην χωρα οδικως εγω θα εχω βγαλει τον κωδικό HES γιατι θα παρω αεροπλανο για καππαδοκια.ειδα στην turksish airlines οτι το ζητανε οταν πας να κλεισεις εισητηριο.αυτον τον κωδικο τον βγαζω απο το σαιτ π μου στειλατε οποτε θελω?? η μονο στο διαστημα 72 ωρων πριν το ταξιδι??δεν καταλαβα αν πρεπει να το βγαλω πριν η μεσα στο διαστημα των 72 ωρων.επισης θα κατσω εκει 10 μερες, ο κωδικος αυτος θα ισχυει για ολες τις μερες η πχ στον γυρισμο απο καππαδοκια πρεπει να βγαλω νεο ??καππαδοκια θα κατσω 3 βραδια.και τελος τις εσωτερικες πτησεις μπορως να τις κλεισω απο τωρα και ας μην εχω βγαλει ακομα κωδικο??ευχαριστω πολυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.714
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom