Ταξίδι ενός χρόνου γίνεται;;

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Και εγώ συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να αποκτήσεις λίγο παραπάνω εμπειρία πριν να δοκιμάσεις ενα τέτοιο ταξίδι. Επίσης ξεκίνα διάβασμα. Τα ταξίδια είναι και ένα μέσο να γνωρίσεις καλύτερα τον ευατό σου, να μάθεις τι σου αρεσει και πως να ανταπεξέρχεσαι στις αναποδιές. Ενώ είναι σχεδόν σίγουρο ότι αναποδιές θα σου τύχουν, θα ήταν καλό να αρχίσεις να ενημερωνεσαι για να μπορείς να ανταπεξέλθεις καλύτερα. Επίσης κάνε το γκουγκλ τον φίλο σου. Αρκετές απο τις απορίες σου μπορεί να τις λύσει πολύ πιο γρήγορα απο εμάς εδώ μέσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από μένα συμβουλή που αν θες την κρατάς: δες όσο λιγότερες φωτογραφίες και βίντεο γίνεται. Άλλη φάση να δεις τα moai πρώτη φορά live άλλη να έχεις δει κάθε άγαλμα 28 φορές στα βίντεο, άλλο impact. Αλλά το διάβασμα είναι απολαυστικό, εξάπτει και τη φαντασία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Λέγεται ότι είχε γίνει ερώτηση στους φοιτητές ενός πανεπιστημίου των ΗΠΑ για το τι στόχους είχαν για το μέλλον και μόνο το 3% από αυτούς είχε. Όταν μετά από πολλά χρόνια τους βρήκαν και τους ρώτησαν πάλι για την οικονομική τους κατάσταση αυτό το 3% είχε πετύχει οικονομικά καλύτερα από όλους τους άλλους.
Κατι μου λεει ομως οτι το υπολοιπο 97% ειχε παει με περισσοτερες γυναικες! :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα ήθελα να έχω και τις 4 ηπείρους οπότε για αυτό θέλω Αίγυπτο , Ντουμπάι έχεις δίκιο ίσως ξαναπάω στο μέλλον αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω ιδη έχω έχω βγάλει Ιαπωνία νότια Αφρική Ρωσία κ.α για ένα άλλο ταξίδι οπότε λέω να τα κρατήσω αν και με έβαλες σε σκέψεις τώρα σκέφτομαι ποια θα έβαζα στην λίστα αν έβγαζα αυτές ώστε να παραμείνω στο ίδιο μπάτζετ...


Ουσιαστικά τώρα ξεκινάω 4,000 έχω στην άκρη


Καλά δεν περίμενα να βγάλω παραπάνω από το you tube αλλά μπορώ να έχω στο μελλον τα βίντεο κάπου αποθηκευμένα και πέρα από αυτό ποτέ δεν ξέρεις αν και κρατάω μικτό καλάθι δηλαδή δεν θα βασιστώ σε αυτό ! Τι με έκανε να πάρω αυτήν την απόφαση λοιπόν έκανα μια ερώτηση σε μένα αν ειμουνα 30 χρονών τι θα ήθελα να είχα κάνει μέχρι τότε και μέσα σε αυτά που θέλω είναι ένα ταξίδι στον κόσμο για μεγάλο χρονικό διάστημα ! Τώρα είμαι 20 και περιμένω να μπω στρατό άρα αυτό το ταξίδι υπολογίζω σε 4-5 χρόνια θα γίνει απλά έχω χρόνο τώρα και θα ήθελα να έχω ένα πλάνο που θα πάω και πόσο θα ξοδέψω ! Δεν ξέρω ποιον προορισμό είπα ότι δεν θα πάω για 130€ θυμησε μου (θα πάω να δω βέβαια και εγώ γιατί δεν το θυμάμαι αυτό) ! Εγώ έχω στο μυαλό μου και από αυτά που διάβασα να ξοδεύω 2500-3000 το μήνα εκτός τα αεροπορικά και βίζα αν σκεφτείς ότι αεροπορικά και βίζες περίπου 4000-5000 θα χαλάσω επιπλέον 10,000-15,000
Θα ήθελα να μου βγεί στα 15,000 αλλά δεν θα αφήσω απέξω δραστηριότητες άρα κυκλικά θα πω 20,000 να μαζέψω αν και σκοπός είναι 15-16 χιλιάρικα απλά ξέρω ότι δεν θα μετανιώσω που τα έδωσα αυτά τα λεφτά για μια τέτοια εμπειρία αν και δεν είμαι πλούσιος απλά θα δουλέψω να τα βγάλω και να κάνω αυτό το ταξίδι πιθανότατα μόνος!!
Πάντως αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, να ξέρεις ότι σε πολλές χώρες του αγγλοσαξωνικού κόσμου, θεωρείται σχεδόν άκρως φυσιολογικό και ονομάζεται gap year. Μια χρονιά κενή δηλαδή που ένα νέο παιδί την αξιοποιεί είτε ταξιδεύοντας, είτε δουλεύοντας & ταξιδεύοντας, και γενικώς αποκτώντας εμπειρίες. Συνήθως το κάνουν είτε ανάμεσα στο σχολείο και το πανεπιστήμιο, είτε στο τέλος των σπουδών και προτού μπουν στην αγορά εργασίας. Οπωσδήποτε οι πιο πολλοί δεν κάνουν ακριβώς το πλάνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου φίλε μου (είναι ακριβό ακόμα ίσως και για έναν Σκανδιναβό!), όμως σε κάθε περίπτωση το ταξίδι παίζει σημαντικό ρόλο. Και νοιώθω την ανάγκη να σου πω μπράβο, γιατί αμφιβάλλω εάν πολλά Ελληνόπουλα της ηλικίας σου σκέφτονται κάπως έτσι: το βίωμα δηλαδή μια ταξιδιωτικής εμπειρίας, με έναν τρόπο που ίσως στο μέλλον να μην έχεις τη δυνατότητα να την κάνεις. Αναπολώντας τον εαυτό μου στην ηλικία των 22, όταν έφυγα για μεταπυτχιακές σπουδές στην Αγγλία, συνειδητοποιώ- δυο δεκαετίες μετά και όντας πια 40 και (όπως έλεγε και Βλαχοπούλου :p στη γνωστή ταινία) πως περισσότερο είχα τότε ανάγκη το να φύγω από την Ελλάδα και να ζήσω για λίγο μια άλλη κοινωνία, γνωρίζοντας κόσμο από άλλες χώρες και κουλτούρες και να ταξιδέψω λίγο παραπάνω (και πράγματι από Λονδίνο έκανα τότε αρκετά ταξίδια σε ευρωπαϊκές πόλεις, σε μια περίοδο που low cost airlines στην Ελλάδα δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια, και το ταξίδι από Ελλάδα γενικά ήταν ακόμα μάλλον ακριβό σπορ ακόμα και προς ευρωπαϊκές χώρες), παρά η "κάψα" για απόκτηση ακαδημαϊκών τίτλων!
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Και εγώ συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να αποκτήσεις λίγο παραπάνω εμπειρία πριν να δοκιμάσεις ενα τέτοιο ταξίδι. Επίσης ξεκίνα διάβασμα. Τα ταξίδια είναι και ένα μέσο να γνωρίσεις καλύτερα τον ευατό σου, να μάθεις τι σου αρεσει και πως να ανταπεξέρχεσαι στις αναποδιές. Ενώ είναι σχεδόν σίγουρο ότι αναποδιές θα σου τύχουν, θα ήταν καλό να αρχίσεις να ενημερωνεσαι για να μπορείς να ανταπεξέλθεις καλύτερα. Επίσης κάνε το γκουγκλ τον φίλο σου. Αρκετές απο τις απορίες σου μπορεί να τις λύσει πολύ πιο γρήγορα απο εμάς εδώ μέσα.
Συμφωνώ ότι ψάχνοντας τι έχει σε κάθε χώρα που θα πάω επιλέγω αυτά που θα ήθελα να δω άρα γνωρίζω τι άτομο είμαι καλύτερα!! Θα ψάξω και γκουγκλ ψάχνω βασικά απλά ήθελα να πάρω ιδέες από άτομα που το έχουν κάνει αυτό ή να μου πουν την γνώμη τους χωρίς να με επηρεάζει στο πλάνο που έχω απλά να τελειοποιήσω το ταξίδι με συμβουλές και μικρές αλλαγές . Νομίζω ότι από αυτά τα ταξίδια θα σου μείνουν η αναποδιες και είναι αστείες ιστορίες για το μέλλον!!
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Πάντως αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, να ξέρεις ότι σε πολλές χώρες του αγγλοσαξωνικού κόσμου, θεωρείται σχεδόν άκρως φυσιολογικό και ονομάζεται gap year. Μια χρονιά κενή δηλαδή που ένα νέο παιδί την αξιοποιεί είτε ταξιδεύοντας, είτε δουλεύοντας & ταξιδεύοντας, και γενικώς αποκτώντας εμπειρίες. Συνήθως το κάνουν είτε ανάμεσα στο σχολείο και το πανεπιστήμιο, είτε στο τέλος των σπουδών και προτού μπουν στην αγορά εργασίας. Οπωσδήποτε οι πιο πολλοί δεν κάνουν ακριβώς το πλάνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου φίλε μου (είναι ακριβό ακόμα ίσως και για έναν Σκανδιναβό!), όμως σε κάθε περίπτωση το ταξίδι παίζει σημαντικό ρόλο. Και νοιώθω την ανάγκη να σου πω μπράβο, γιατί αμφιβάλλω εάν πολλά Ελληνόπουλα της ηλικίας σου σκέφτονται κάπως έτσι: το βίωμα δηλαδή μια ταξιδιωτικής εμπειρίας, με έναν τρόπο που ίσως στο μέλλον να μην έχεις τη δυνατότητα να την κάνεις. Αναπολώντας τον εαυτό μου στην ηλικία των 22, όταν έφυγα για μεταπυτχιακές σπουδές στην Αγγλία, συνειδητοποιώ- δυο δεκαετίες μετά και όντας πια 40 και (όπως έλεγε και Βλαχοπούλου :p στη γνωστή ταινία) πως περισσότερο είχα τότε ανάγκη το να φύγω από την Ελλάδα και να ζήσω για λίγο μια άλλη κοινωνία, γνωρίζοντας κόσμο από άλλες χώρες και κουλτούρες και να ταξιδέψω λίγο παραπάνω (και πράγματι από Λονδίνο έκανα τότε αρκετά ταξίδια σε ευρωπαϊκές πόλεις, σε μια περίοδο που low cost airlines στην Ελλάδα δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια, και το ταξίδι από Ελλάδα γενικά ήταν ακόμα μάλλον ακριβό σπορ ακόμα και προς ευρωπαϊκές χώρες), παρά η "κάψα" για απόκτηση ακαδημαϊκών τίτλων!
Κάπως έτσι ξεκίνησε όλο αυτό όταν μια μέρα σκέφτηκα ότι δεν θα ήθελα να φτάσω 30-40-50 και να λέω είχα την ευκαιρία όταν ειμουνα νέος να κάνω ένα τέτοιο ταξίδι καθώς είχα χρόνο, όχι πολλές υποχρεώσεις σε αντίθεση με την ηλικία που θα είμαι και ανεξάρτητος από παιδιά γατιά ... Άρα θέλω να αρπάξω την ευκαιρία και ελπίζω να τα καταφέρω και να γίνει το ταξίδι αυτό!!! Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σας λόγια ελπίζω να έχω και εγώ το gap year μου!!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Θα ήθελα να διορθώσω κάτι που είχα πει σε σχέση με τα χρήματα που βγάζουν οι youtubers.

Με έρευνα που έκανα βρήκα ότι άλλοι youtubers λένε ότι είναι πολύ περισσότερα τα χρήματα από αυτά που είχα αναφέρει (βασισμένος σε κάτι που είχε πει ένας Ελληνας youtuber).

Αυτή εδώ η τύπισσα λέει ότι είναι κατά μέσο όρο γύρω στα 2000$ για κάθε ένα εκατομμύριο προβολές. Αυτό βέβαια παίζει και κυμαίνεται το ποσό από 500$ μέχρι 10000$.

Σε συνέντευξη ενός άλλου youtuber επίσης εδώ λέγεται ότι βγάζει από 1000$ μέχρι 3000$ κατά μέσο όρο για κάθε ένα εκατομμύριο προβολές.
https://www.lucilehr.com/blog/living-bobby-full-time-travel-travel-youtuber

Είναι και οι 2 youtubers με 1.500.000 άτομα περίπου να τους ακολουθούν και σίγουρα πέρα από το youtube παίρνουν και χρήματα από διαφημίσεις
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Ναι αλλα και απο την αλλη μπορει καποιος εδω μεσα να ειναι εφοριακος και να ειναι οντως η δουλεια του να βρει πως βρηκε τα λεφτα ή μπορει η μανα του να μας εχει ζητησει να τον αποτρεψουμε γιατι ανησυχει που θα φυγει ο γιος της για τοσο καιρο ή η κοπελα του να βρηκε καποιον απο δω μεσα για να τον μεταπεισει. Επειτα ειναι και το αγχος για την οικονομια, αν ο κοσμος αρχιζει να ξοδευει τα λεφτα του εκτος συνορων δεν θα ανακαμψει ποτε η ελλ. οικονομια. Καλο ειναι να μην βλεπουμε το πραγμα μονοδιαστατα αλλα απ' οσο το δυνατον περισσοτερες οπτικες αν θελουμε να εχουμε μια πληρεστερη αποψη!
Χαχα! Με έκανες κ γελασα κ είχα δυσκολη μερα σημερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom