Ταξίδι με παιδί εκτός Ευρώπης

kohilari

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Γεια σας απ την νέα .. λάτρης των ταξιδιών μιας κ που μένουμε σε 1 μικρό νησάκι, μοιραία είναι κ απαραίτητα . . Έτσι με το καλό κ φέτος θα ταξιδέψουμε με τον άνδρα μου κ τον 5 χρόνο γιο μας Φεβρουάριο κάπου ιδανικά ζεστά, ασφαλη, με φιλικους ανθρωπους κ καλο φαγητό .. αν έχει κ ωραίες παραλίες ακόμα καλύτερα.. λάτρης της Ταϊλάνδης αλλά μετά κ την τελευταία φορά, μου κακοφανηκε το ποσό ακριβή κ τουριστική είναι πλέον, σκεφτόμασταν Βιετνάμ.. Φίλοι ομως με απέτρεψαν κ μάλιστα μου είπαν χαρακτηριστικά ότι ούτε δωρεάν δεν θα ξανά πήγαιναν. . κ η Κουβα με γοητεύει αν κ μ αποτρεπουν θεματα διατροφης λογω παιδιου , μετακινησεων κ οτι δεν μιλαμε ισπανικα..υπολογίζουμε να λείπουμε 20 μερες+... θα εκτιμούσα πολύ προτάσεις σας :)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εμείς πάντως πάμε Βιετνάμ - Καμπότζη για 37 μέρες, τον επόμενο Μάρτιο (ο μικρός μας είναι σχεδόν δύο ετών τώρα). Δεν ξέρω γιατί δεν άρεσε στους φίλους σου, πιθανόν λόγω πολλών τουριστών;
Και στο Μπαλί που πήγαμε τον περασμένο Απρίλιο (με το παιδί και πάλι), είναι πολλοί οι τουρίστες. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αρκετά μέρη που πραγματικά βλέπεις ελάχιστους, είσαι πιο κοντά σε ντόπιους κτλ. Γι΄αυτό και σκεφτόμαστε να πάμε ξανά, θα δείξει. Κι εδώ στην Κρήτη που μένουμε, γεμίζει τουρίστες, αλλά αν θέλεις μπορείς να κολυμπάς μοναχός σου σε παραλιάρες τον Αύγουστο. ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το Βιετνάμ θα στο πρότεινα με κλειστά μάτια!!! Δε μπορώ να φανταστώ πραγματικά τι δεν τους άρεσε, ψάχνω κάτι και δε βρίσκω! Απίστευτα οργανωμένοι και φιλικοί προς τον τουρίστα, πολύ καλές υποδομές, ασφάλεια και ατελείωτη ομορφιά! Και το φαγητό μια χαρά για παιδιά αφού δεν είναι ιδιαίτερα καυτερό.
 

kohilari

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Εμείς πάντως πάμε Βιετνάμ - Καμπότζη για 37 μέρες, τον επόμενο Μάρτιο (ο μικρός μας είναι σχεδόν δύο ετών τώρα). Δεν ξέρω γιατί δεν άρεσε στους φίλους σου, πιθανόν λόγω πολλών τουριστών;
Και στο Μπαλί που πήγαμε τον περασμένο Απρίλιο (με το παιδί και πάλι), είναι πολλοί οι τουρίστες. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αρκετά μέρη που πραγματικά βλέπεις ελάχιστους, είσαι πιο κοντά σε ντόπιους κτλ. Γι΄αυτό και σκεφτόμαστε να πάμε ξανά, θα δείξει. Κι εδώ στην Κρήτη που μένουμε, γεμίζει τουρίστες, αλλά αν θέλεις μπορείς να κολυμπάς μοναχός σου σε παραλιάρες τον Αύγουστο. ;)
ΔΕν ξέρω τι είχαν οι φίλοι μου στο μυαλο τους κ έγω παραξενεύτηκα.. βρήκαν τους βιετναμεζους στον βορρα πολυ κλειστους, αυτό ειναι το μόνο που συγκράτησα.. χαίρομαι πολύ που μας επιβεβαιωνεις κ σαφώς για την ανταποκρίση..κ εσείς με παιδι!! Τι καλά που βρίσκω να ταυτιστώ! Κ εμείς στην σταλιτσα τουριστικοτατη Κω έχουμε τους παραδεισους μας , πόσο μαλλον στην απέραντη υπεροχη Κρητη...το Μπαλί παρεμπιπτοντως το προτίνεις?
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Επαναφερω αυτο το θεμα (μετα απο 9 χρονια!!) γιατι ετοιμαζομουν να ανοιξω ενα ακριβως ιδιο θεμα!

Ποιους προορισμους εκτος Ευρωπης θεωρειτε ιδανικους για πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης με παιδια (περιπου 6-9 ετων) και γιατι; Σκεφτομαι Ασια (Μπαλι ή κατι αλλο), Αφρικη (Τανζανια, Κενυα ή κατι αλλο, κυριως για το σαφαρι ή Μαροκο γιατι ειναι κοντα :p), Dubai (κυριως για τα θεματικα παρκα). Αποκλειω ΗΠΑ, προς το παρον. Αλλες ιδεες; Εχετε γνωμη, συμβουλες, εμπειριες;
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ταϋλάνδη σε κάποιο νησί σίγουρα. Και μάλιστα σε συνδυασμό με Σιγκαπούρη (για τα child friendly αξιοθέατα) είναι ότι πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom