Ταξίδι μόνος ή μόνη??

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
Σκέψου να έχεις κανά φίλο γκρινιαρη, θα στο βγάλει απο τη μύτη

Sent from my iPhone using Travel stories
Γιατί πάντα πρέπει να υπάρχει ένας φίλος γκρινιάρης;;;:shock:
Μήπως τελικά αυτοί που ανησυχούν περισσότερο απ' όσο πρέπει... είναι πιο γκρινιάρηδες;;:haha:
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
ξενυχταω γιατι παω για 30 μερες κινα φτιαχνβ το προγραμμα και φυσικα θα παω μονος...οχι γιατι δεν εχω παρεα απλα τις περισσοτερεσ φορες εκτος απο τα κλασικα ρωμη-παρισι δυσκολο να σε ακολουθησεις καποιος ειτε θεμα χρηματων ειτε λογο δουλειας και και....το να πας μονο για 15 μερες απο 800-2200 αναλογα τι θελεις ειναι υπεραρκετα μιλαω για ευρωπη οχι ασια κ.λπ τα μεγαλυτερα προβληματα για μενα οταν πας μονος ειναι τα εξης φωτογραφιες οταν θες να βγεις μαζι σε ενα μερος αρχιζει την ζητιανα για νασε τραβηξουν....μικρη ποικιλια ξενοδοχειων μονοκλινα....και φαγητο εκτος αμα πας σε εμπορικο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
και φαγητο εκτος αμα πας σε εμπορικο
Γιατί, τα κανονικά εστιατόρια δεν σερβίρουν σε μοναχικούς ταξιδιώτες; Αν έπρεπε να πάει κάποιος για λίγες μέρες για δουλειά κι όχι για τουρισμό σε μια πόλη και θα έπρεπε να τρώει ανθρώπινα για να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του, δεν θα πήγαινε σε κανονικό εστιατόριο; Έτσι μπορεί να πάει κι ο τουρίστας.
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
μια απο τα ιδια δεν υπαρχει παρεα π να θελει να κανει ταξιδια οχι τωρα με τν κριση γενικα κ προ κρισης,πως γινετε να μην αρεσουν σε καποιους τα ταξιδια??τι να πω...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν μπορείς γράφε ελληνικά.

Sent from my iPod using Travel stories
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
δύστυχος υπαρχει πολυ μοναξια .και εγω δεν εχω παρεα ουτε σχεση αλλα τελικα δεν μασαω να παω καπου μονος μου αν γινει.
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
να πας εννοείται!!!ασε που θα κάνεις ό,τι θες εσύ, όπως θες εσύ, όποτε θες εσύ!!!και νομίζω ότι έχει και όμορφες γυναίκες !!!!!!!!!!!!!
 

Frida25

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Τα περισσότερα ευρωπαϊκά ταξίδια μου τα έχω κάνει μόνη (κυρίως για επαγγελματικούς λόγους). Τις περισσότερες φορές προσπαθώ να έχω 2-3 ημέρες χωρίς υποχρεώσεις. Το ταξίδι βιώνεται τελείως διαφορετικά όταν ταξιδεύεις μόνος. Ακόμα και η παρατήρηση της κίνησης των ανθρώπων στις πόλεις γίνεται από διαφορετική οπτική. Επίσης, εμένα μου αρέσει πραγματικά η αίσθηση του να είμαι σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου μόνη σε μία άλλη χώρα. Βέβαια, υπάρχουν πόλεις που νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ταξιδέψεις με παρέα (οι πιο διασκεδαστικές, οι λιγότερο ατμοσφαιρικές). Για παράδειγμα το ταξίδι μου στη Μαδρίτη και τη Γρανάδα ήταν τελείως διαφορετικό από όταν πήγα με παρέα (πολύ καλύτερο με company!). Aντίθετα, τη Βιέννη την απόλαυσα μόνη...όπως και τη Βουδαπέστη!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τα περισσότερα ευρωπαϊκά ταξίδια μου τα έχω κάνει μόνη (κυρίως για επαγγελματικούς λόγους). Τις περισσότερες φορές προσπαθώ να έχω 2-3 ημέρες χωρίς υποχρεώσεις. Το ταξίδι βιώνεται τελείως διαφορετικά όταν ταξιδεύεις μόνος. Ακόμα και η παρατήρηση της κίνησης των ανθρώπων στις πόλεις γίνεται από διαφορετική οπτική. Επίσης, εμένα μου αρέσει πραγματικά η αίσθηση του να είμαι σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου μόνη σε μία άλλη χώρα. Βέβαια, υπάρχουν πόλεις που νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ταξιδέψεις με παρέα (οι πιο διασκεδαστικές, οι λιγότερο ατμοσφαιρικές). Για παράδειγμα το ταξίδι μου στη Μαδρίτη και τη Γρανάδα ήταν τελείως διαφορετικό από όταν πήγα με παρέα (πολύ καλύτερο με company!). Aντίθετα, τη Βιέννη την απόλαυσα μόνη...όπως και τη Βουδαπέστη!
Θα συμφωνήσω με αυτά που λες. Πιστεύω βέβαια ότι αν έχεις καλή παρέα όπου και να πας θα είναι από καλά μέχρι εξαιρετικά, ενώ αν είσαι μόνος σου και δεν λέει και το μέρος τότε χμ κάπως δύσκολα :) Οπότε υποθέτω ότι αν είναι να πας κάπου μόνος καλό είναι τουλάχιστον να σ'αρέσει το μέρος που θα πας και να μη διαλέξεις κάποιο αδιάφορο...
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Καλησπέρα και από μένα! Εδώ και καιρό διαβάζω το φόρουμ και σήμερα αποφάσισα να γραφτώ...όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, έτσι κι εγώ αγαπάω τα ταξίδια και τις εκάστοτε μικρές ή μεγάλες αποδράσεις! Προτιμώ -που λέει ο λόγος- να μην πάω για καφέ και για ποτό ένα Σαββατόβραδο και να βάλω όση βενζίνη χρειαστεί ώστε να πάρω το αμάξι μου την Κυριακή και με μια φωτογραφική μηχανή ανά χείρας να γυρίσω όπου με βγάλει το ρεζερβουάρ...ίσα ίσα ώστε να αλλάξω παραστάσεις. Η ζωή είναι πολύ μικρή...και το πορτοφόλι επίσης :) ...αλλά όρεξη να έχεις και όλα γίνονται! Και λέω όρεξη...διότι το "παρέα να έχεις" δεν ισχύει... υποχρεώσεις, οικονομική στενότητα, σχέσεις, δουλειά, παιδιά... με τρέναραν πολλές φορές από το να πραγματοποιήσω κάποια ταξίδια στο εξωτερικό. Βλέπετε οι περισσότεροι φίλοι μου είναι είτε παντρεμένοι με υποχρεώσεις, είτε άνεργοι, είτε δεν τρελαίνονται για ταξίδια (ειδικά στο εξωτερικό) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ταυτιστούν τα προγράμματά μας και να με ακολουθήσουν σε κάποιο ταξίδι...Έτσι φέτος, μετά από ένα σύντομο "δημοψήφισμα" που έκανα, έμεινα δίχως παρέα μιας και είμαι ο μόνος που θα πάρει άδεια το Σεπτέμβριο...και επιπλέον ο μόνος που θέλει διακοπές κάπου στο εξωτερικό. Προσανατολίζομαι είτε για Ιταλία και συγκεκριμένα Νάπολη και Πομπηΐα, είτε για Τουρκία και συγκεκριμένα για Αϊβαλί, είτε για Κροατία...Γενικώς ψάχνω σχετικά κοντινούς προορισμούς (και για οικονομικούς λόγους-μην κρυβόμαστε!)...Και είτε μόνος, είτε όχι...ΘΑ ΠΑΩ!!!! :D
Συμφέρει με οργανωμένο γκρουπ ή μόνος; Στα οργανωμένα γκρουπ είδα ότι η επιβάρυνση του μονόκλινου είναι :mad: :mad: :mad:!!!! Από τις τρία παραπάνω μέρη, ποιο λέτε ότι είναι το καλύτερο για να δεις και κάποια πράγματα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μια χαρα,θα περασεις και μονος...αν εχεις διαθεση,να οργανωσεις μονο σου το ταξιδι,δηλ.να βρεις εισιτηρια,ξενοδοχειο,αξιοθεατα,μεταφορικα μεσα και οτι αλλο χρειαστει για να μην ψαχνεσαι οταν πας,κοινως να κανεις καλη μελετη και επιπλεον αν εισαι φιλος με τον εαυτο σου και αντεχεις την μοναξια,φυγε μονος σου...θα περασεις πολυ καλα,ειναι σιγουρο(εγω το εχω κανει αρκετες φορες και δεν το εχω μετανοιωσει)
Τωρα για το που,εγω αγαπω την Ιταλια,(δεν εχω δει τα αλλα δυο)και αν επελεγα εκει θα πηγαινα(που ειναι ενα ταξιδι που θα κανω συντομα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom