Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς όρισες Jimmy. Έτσι όπως ακριβώς περιγράφεις είμαστε και εμείς. Προτιμούμε να μην πάμε για καφέ και για ποτό, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε ένα μελλοντικό ταξίδι. Τώρα από τους 3 προορισμούς που αναφέρεις προτείνω και εγώ Ιταλία. Αν πας δε και χωρίς πρακτορείο η Κροατία θα σου κοστίσει πιο ακριβά. Τώρα όσον αφορά στο αν θα πας μόνος ή με γκρουπ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω εμπειρίες από ταξίδια με γκρουπ. Νομίζω ότι και μόνος σου θα περάσεις καλά και θα μπορείς να ορίσεις όπως θέλεις εσύ το πρόγραμμά σου... :)
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Να στε καλά που μου δίνετε κουράγιο...βασικά στο να μη νιώθω ..."εξωγήινος" που επιθυμώ να ταξιδεύω και να δω μέρη...έστω και μόνος. Οι περισσότερες αντιδράσεις στο "σκέφτομαι να πάω εξωτερικό μόνος" είναι τύπου "μόνος;;; δε φοβάσαι;;; πας καλά;;; μουρλάθηκες παιδάκι μου;;;" :p χώρια οι κουβέντες τύπου "μόνος ε;;; κατάλαβα...κρίμα...." χαχαχαχαχαχαχα!!!!! Θα το ψάξω τελικά για Νάπολη και Πομπηΐα χωρίς γκρουπ...αν και πιο εύκολο μου φαίνεται το Αϊβαλί...έχω ξαναπάει Τουρκία παράλια...είναι εύκολος και συγκριτικά πολύ φθηνός προορισμός! Για ένα τριημεράκι βγάζω ένα κοστολόγιο της τάξης των 180 ευρώ (μιλώ για μεταφορικά Αθήνα-Μυτιλήνη, πλοίο πήγαινε, αεροπλάνο έλα, καραβάκια για Αϊβαλί, ξενοδοχεία)...Anyway...θα δείξει!!! Ξεκινάω διάβασμα και προγραμματισμό!!! Το καλοκαίρι δεν άρχισε ακόμα...για μένα! :)
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλώς όρισες στο travelstories και καλώς να φύγεις για Νάπολη, η οποία είναι πολύ ωραία, οι δε ακτές του Αμάλφι εντυπωσιακά ωραίες. Τέλος η Πομπηϊα (και το Ερκουλάνουμ βέβαια) κατ'εμέ είναι ο πιο αξιόλογος και συναρπαστικός αρχαιολογικός χώρος, που έχω επισκεφτεί.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαλως ορισες στην παρεα. Αρχισε τη μελετη και οπου και αν αποφασισεις να πας θα σαι μια χαρα!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Να στε καλά που μου δίνετε κουράγιο...βασικά στο να μη νιώθω ..."εξωγήινος" που επιθυμώ να ταξιδεύω και να δω μέρη...έστω και μόνος. Οι περισσότερες αντιδράσεις στο "σκέφτομαι να πάω εξωτερικό μόνος" είναι τύπου "μόνος;;; δε φοβάσαι;;; πας καλά;;; μουρλάθηκες παιδάκι μου;;;" :p χώρια οι κουβέντες τύπου "μόνος ε;;; κατάλαβα...κρίμα...." χαχαχαχαχαχαχα!!!!! Θα το ψάξω τελικά για Νάπολη και Πομπηΐα χωρίς γκρουπ...αν και πιο εύκολο μου φαίνεται το Αϊβαλί...έχω ξαναπάει Τουρκία παράλια...είναι εύκολος και συγκριτικά πολύ φθηνός προορισμός! Για ένα τριημεράκι βγάζω ένα κοστολόγιο της τάξης των 180 ευρώ (μιλώ για μεταφορικά Αθήνα-Μυτιλήνη, πλοίο πήγαινε, αεροπλάνο έλα, καραβάκια για Αϊβαλί, ξενοδοχεία)...Anyway...θα δείξει!!! Ξεκινάω διάβασμα και προγραμματισμό!!! Το καλοκαίρι δεν άρχισε ακόμα...για μένα! :)
Καλώς όρισες και από εμένα και καλά ταξίδια. Το να ταξιδεύει κανείς μόνος του δεν είναι πλέον ταμπού, οπότε μην ακούς τπτ και κανέναν και κάνε το ταξιδάκι που σ'αρέσει. Όπως όλα τα πράγματα έχει θετικά και αρνητικά σημεία εσύ φρόντισε να επικεντρωθείς στα θετικά πχ ότι πραγματικά θα κάνεις αυτό που σ'αρέσει και θα πάρεις τον χρόνο σου ότι και να κάνεις χωρίς πίεση και χωρίς να σκέφτεσαι κάτι άλλο. Δοκίμασέ το και θα το ευχαριστηθείς!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Σχετικά με τον προορισμό καλύτερα να διαλέξεις μόνος σου παρά να σε επηρεάσει κάποιος άλλος, πιστεύω..
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Μην ανησυχεις καθόλου, όπου και να πας θα περάσεις τέλεια. Πρόσφατα πήγα μόνος μου ταξιδάκι και πέρασα φανταστικά. Ζεις τη κάθε στιγμή στο έπακρο είναι άλλη εμπειρία. Κάθε απόφαση είναι καθαρά δική σου, από το που θα μείνεις, ποια πόλη θα δεις μέχρι ποιο τρένο να πάρεις κ.τ.λ. Όσο για τα σχόλια λοιπών "φίλων", συναδέρφων... απλά μην ασχολείσαι. Κάνε το ταξίδι σου και άστους να λένε και να φοβούνται το άγνωστο και τη "μοναξιά". Ούτε για ένα μπάνιο στη θάλασσα δεν μπορούν να πάνε μόνοι τους. Μα καλά αυτό δεν είναι ανησυχητικο?
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Μην ανησυχεις καθόλου, όπου και να πας θα περάσεις τέλεια. Πρόσφατα πήγα μόνος μου ταξιδάκι και πέρασα φανταστικά. Ζεις τη κάθε στιγμή στο έπακρο είναι άλλη εμπειρία. Κάθε απόφαση είναι καθαρά δική σου, από το που θα μείνεις, ποια πόλη θα δεις μέχρι ποιο τρένο να πάρεις κ.τ.λ. Όσο για τα σχόλια λοιπών "φίλων", συναδέρφων... απλά μην ασχολείσαι. Κάνε το ταξίδι σου και άστους να λένε και να φοβούνται το άγνωστο και τη "μοναξιά". Ούτε για ένα μπάνιο στη θάλασσα δεν μπορούν να πάνε μόνοι τους. Μα καλά αυτό δεν είναι ανησυχητικο?
έλα ντε... όπως το λες...ούτε ένα μπάνιο στη θάλασσα μόνοι τους.....τι να πω...τελικά παιδιά το αποφάσισα!!!!! 13 Σεπτεμβρίου για Αϊβαλί...μέσω Μυτιλήνης!!!!!!!!!!!!!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.939
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
έλα ντε... όπως το λες...ούτε ένα μπάνιο στη θάλασσα μόνοι τους.....τι να πω...τελικά παιδιά το αποφάσισα!!!!! 13 Σεπτεμβρίου για Αϊβαλί...μέσω Μυτιλήνης!!!!!!!!!!!!!!
Πολύ καλά έκανες και το αποφάσισες.
Καλά να περάσεις.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
έλα ντε... όπως το λες...ούτε ένα μπάνιο στη θάλασσα μόνοι τους.....τι να πω...τελικά παιδιά το αποφάσισα!!!!! 13 Σεπτεμβρίου για Αϊβαλί...μέσω Μυτιλήνης!!!!!!!!!!!!!!
Mπραβο! Αντε καλο σου ταξιδι:)
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Επειδή με γοητεύει η ιδέα του ταξιδιού και στις δυο όχθες του Αιγαίου, θα μπορούσες να μας πεις λίγο περισσότερα για το πώς το κανόνισες;
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Επειδή με γοητεύει η ιδέα του ταξιδιού και στις δυο όχθες του Αιγαίου, θα μπορούσες να μας πεις λίγο περισσότερα για το πώς το κανόνισες;
Επειδή τελικά όλα τα πράγματα πρέπει να τα κάνουμε απλά...απλά το έψαξα και μπορώ να πω ότι πάω και λίγο χύμα....ακτοπλοιϊκά από Πειραιά για Μυτιλήνη, έψαξα και τα δρομολόγια για τα καραβάκια για Αϊβαλί, δύο-τρία ξενοδοχεία που πήρα μια γεύση από booking.com και θα τα κλείσω μες στη βδομάδα.... τα υπόλοιπα όταν βρεθώ εκεί! το θέμα είναι να το πάρεις απόφαση!!! Πάντως επειδή έχω ξαναπάει δύο φορές παράλια Μικράς Ασίας...είναι εύκολος προορισμός, πάμφθηνος, νιώθεις και εξωτερικό αλλά και Ελλάδα ταυτόχρονα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom