Ταξίδι μόνος ή μόνη??

sotogun

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Τι εγινε ρε παιδια? Δεν ταξιδεψε κανενας αλλος μονος του? Εγω παντως μετα το πρωτο μου μοναχικο ταξιδι πριν δυο χρονια στο Βελγιο,φετος τον χειμωνα ετοιμαζομαι για το δευτερο ταξιδι στην Βιεννη.Καθε παρεα βεβαια ειναι ευπροσδεκτη,αλλα το ταξιδι θα γινει...με ή χωρις παρεα...
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εγω το κανει αρκετες φορές. Για πολλούς λόγους... Οικονομικούς, δεν συνέπιπταν άδειες, δεν ήθελε κανείς να πάει στο συγκεκριμένο μέρος κλπ...
Έχει τύχει να περάσω καλύτερα χωρίς παρέα απ ό,τι αν είχα!
Και δεν περιορίζομαι επειδή δεν έχω παρέα σ αυτά που κάνω. Πηγαίνω δηλαδη για φαγητό, ποτό κλπ στα μέρη που θέλω χωρίς δεύτερη σκέψη.
Και τώρα από τις 10 μέρες του ταξιδιού, οι 3 θα είναι μοναχικές, αλλά δεν με απασχολεί.
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
στο εξωτερικο υπαρχουν γραφεια που δηλωνεις προορισμο και ημερομηνια και σου βρισκουν συνταξιδιωτη,αφου δεν υπαρχουν εδω μπορουμε και μονοι μας να κανονιζουμε,μια και ολοι οι γνωστοι ειναι βαριεμαι και δε μπορω....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
στο εξωτερικο υπαρχουν γραφεια που δηλωνεις προορισμο και ημερομηνια και σου βρισκουν συνταξιδιωτη,αφου δεν υπαρχουν εδω μπορουμε και μονοι μας να κανονιζουμε,μια και ολοι οι γνωστοι ειναι βαριεμαι και δε μπορω....
Μονος/Μονη..!!!...στα 50 μου χρόνια έκανα το πρώτο ταξίδι μόνη μου στην Ελβετια 5 μερες ΜΟΝΗ !! ( χωρίς οικογένεια,χωρις φιλους,χωρις γκρουπ) ηταν τελεια!!! ήταν το καλλίτερο μακράν !!!..κριμα να μην εχω αυτη την εμπειρία πιο νωρίς.... Μονοι παιδια - μονοι..αν ο σκοπός του ταξιδιού ειναι περιήγηση και οχι αραλίκι , να πηγαίνετε μονοι!! και τωρα εχω μπροστα μου αλλους 4 προορισμους/ταξιδια που θα παω ΜΟΝΗ..περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες!!
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πω εντάξει νομίζω ότι έθεσες το ζήτημα που με καίει περισσότερο αυτόν το καιρό.... Έχω βαρεθεί πραγματικά να ακούω την παρέα μου συνέχεια όταν πρόκειται για ταξίδι να λένε "δεν έχω λεφτά" και "που θα τρέχουμε τώρα".... Για αυτό άρχισα και εγώ να σκέφτομαι τα ίδια με εσένα.... Αν λοιπόν καταφέρεις και πας μόνος σου πολύ θα ήθελα να μας περιγράψεις λεπτομερώς την εμπειρία!
 

melenia_123

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Συμφωνώ με αυτά που καταθέτετε. Προγραμματίζω ταξίδι στην Πόλη, μόνη μεν σε οργανωμένο γκρουπ δε. Εντάξει, υπάρχει μία μικρή επιβάρυνση, αλλά τι λέτε. Να το τολμήσω;:rolleyes-80:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Προγραμματίζω ταξίδι στην Πόλη, μόνη μεν σε οργανωμένο γκρουπ δε. Εντάξει, υπάρχει μία μικρή επιβάρυνση, αλλά τι λέτε. Να το τολμήσω;:rolleyes-80:
Και βεβαια να το κανεις και θα περασεις πολυ ωραια....:)
Αν περιμενεις ποτε θα βρεθει η καλη παρεα,θα χασεις πολλα ομορφα ταξιδια και ξερεις κατι;....δεν μπορουμε να γυρισουμε το χρονο πισω..καντο τωρα.
 

sotogun

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Συμφωνώ με αυτά που καταθέτετε. Προγραμματίζω ταξίδι στην Πόλη, μόνη μεν σε οργανωμένο γκρουπ δε. Εντάξει, υπάρχει μία μικρή επιβάρυνση, αλλά τι λέτε. Να το τολμήσω;:rolleyes-80:
κι εγώ θα ήθελα να πάω με κάποιο γκρούπ αλλά λόγω της επιβάρυνσης του μονόκλινου τελικά θα προγραμματίσω κάτι μόνος μου.Αλλά ναι,να το τολμήσεις και είμαι σίγουρος οτι θα περάσεις υπέροχα.
 

dinosyakuza

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
επειδη και εγω ψαχνομαι για ταυλανδη και γυρο της ευρωπης με interail αλλα εχω προβλημα το οτι οι φιλοι μου δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα ειμαι μονος εχεις κανει και αλλα ταξιδια μονη και πως ειναι να κανεις μονος ταξιδια;τελικα τι εγινε με ταυλανδη;
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Το πρώτο lonely travel το έκανα στο Μαρόκο(και μόνο lonely δεν ήταν αφού καταλήξαμε να είμαστε παρεάκι 10 άτομα με τα παιδιά που γνώρισα εκεί! Κάπως έτσι πήρα την απόφαση κ εγώ, εφόσον δεν ακολουθούσε κανείς κυρίως λόγω οικονομικών και φαντάζομαι όλοι κάπως έτσι παίρνουν την απόφαση κάποια στιγμή να ξεκινήσουν μόνοι τους για κάπου. Και άμα κάνεις την αρχή σταματημό δεν έχεις μετά. Καλύτερα μόνος παρά με κακή παρέα χωρίς γκρίνιες και τσακωμούς! Έχει τύχει σε ταξίδι να είμαστε 4 άτομα παρέα να διαφωνούμε επί μια βδομάδα για το πρόγραμμα (ο καθένας να θέλει να κάνει τα δικά του) και στο τέλος το ταξίδι κατέληξε να είναι μάπα. Πάντως επικρατεί σε μεγάλο βαθμό παραπληροφόρηση περί επικινδυνότητας. Δεν έχουν καμία μα καμία σχέση τα όσα ακούς εδώ με αυτά που συναντάς εκεί.Και τι δεν άκουσα για το τι θα πάθω μόνη στο Μαρόκο σε σημείο να με έχουν κατααγχώσει και αντιθέτως καμία στιγμή δεν ένιωσα πως κινδυνεύω και γνώρισα έναν πολύ φιλόξενο και φιλικό λαό. Θα δεις παααάρα πολύ κόσμο να ταξιδεύει μόνος με ένα backpack και το καλύτερο στην όλη φάση είναι ότι συνεχώς γνωρίζεις κόσμο και παρέες από την πρώτη στιγμή του ταξιδιού. Ειδικά για Ευρώπη που λες δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα! Χρειάζεται βέβαια προσοχή όσο να χει οπουδήποτε και να είσαι (κυρίως να έχεις το νου σου μη σε κλέψουν χωρίς να το καταλάβεις). Το μόνο αρνητικό στην όλη φάση είναι ότι πέφτει πάνω σου όλο το βάρος της οργάνωσης (όχι ότι πριν δεν έπεφτε δηλ) αλλά μόνο θετικά θα προσκομίσεις από μια τέτοια εμπειρία. ;)
Με Ταυλάνδη κλείστηκαν τα αεροπορικά και οργανώνομαι σιγά σιγά! :)
 

dinosyakuza

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
εγω επειδη φετος σεμπεμβρη παω στρατο δεν μπορω και σκοπευω για τον σεμπτεμβρη του 15 να κανω τον γυρω της ευρωπης με interail και επειδη η παρεα μου δεν μπορει λογω χρηματων το σκεφτομαι για μονος αλλα και εμενα με αγχωνουν πως θα πας μονος και τετοια αλλα διαβασα στο σιτε του interail πως πολυ το κανουν μονοι και πως στην πορεια γνωριζονται μεταξυ τους στο τρενο και με αρεσει πολυ και αυτο σαν ιδεα να γνωρισεις ρε φιλε απο ολη την ευρωπη διαφορους Dinos YakuZa το φαις μου κανε με αντ αν θες να με βοηθησεις γιατι δεν εχω ιδεα πραγματικα ειναι το πρωτο μου ταξιδι και μονος και με αγχωνει πολυ!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
εγω επειδη φετος σεμπεμβρη παω στρατο δεν μπορω και σκοπευω για τον σεμπτεμβρη του 15 να κανω τον γυρω της ευρωπης με interail και επειδη η παρεα μου δεν μπορει λογω χρηματων το σκεφτομαι για μονος αλλα και εμενα με αγχωνουν πως θα πας μονος και τετοια αλλα διαβασα στο σιτε του interail πως πολυ το κανουν μονοι και πως στην πορεια γνωριζονται μεταξυ τους στο τρενο και με αρεσει πολυ και αυτο σαν ιδεα να γνωρισεις ρε φιλε απο ολη την ευρωπη διαφορους Dinos YakuZa το φαις μου κανε με αντ αν θες να με βοηθησεις γιατι δεν εχω ιδεα πραγματικα ειναι το πρωτο μου ταξιδι και μονος και με αγχωνει πολυ!
Ευρώπη με interail den έχω ταξιδέψει οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ πάνω σε αυτό. Το ότι θα γνωρίσεις παρέα όμως στο τρένο και καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού είναι το μόνο σίγουρο, φτάνει να ξέρεις λίγα Αγγλικά να μπορείς να συνενοείσαι και δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ψάξε στο int, σε σελίδες σε forum και λοιπά ότι πληροφορίες χρειάζεσαι, αν και αν το ταξίδι είναι μεγάλης διαρκείας έχε ένα γενικό πλάνο και βλέποντας και κάνοντας επί τόπου. Σε τέτοιες φάσεις δεν μπορείς να κανονίζεις και τα πάντα εκ των προτέρων, είναι πολύ αγχωτικό και σε δεσμεύει. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου να το ψάξεις, να οργανωθείς και να ξεαγχωθείς μέχρι τότε. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom