Ταξίδι μόνος ή μόνη??

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μολις τελειωσε η πολυωρη :p διαδικασια τν κρατησεων!18 Βερολινο,22 Βουδαπεστη 25 επιστροφη!!!!!Εκλεισα και hostel στο Βερολινο και πλεον μενει μονο για Βουδαπεστη..Απο τις φωτο και μονο τρελλαθηκα..Φαινεται πολυ καλο!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολων σας!Αν εχει καποιος καποια παρατηρηση για τις 2 αυτες πολεις θα χαιρομουν να την ακουσω αν και εχω διαβασει πολλα ηδη εδω.. :D
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μολις τελειωσε η πολυωρη :p διαδικασια τν κρατησεων!18 Βερολινο,22 Βουδαπεστη 25 επιστροφη!!!!!Εκλεισα και hostel στο Βερολινο και πλεον μενει μονο για Βουδαπεστη..Απο τις φωτο και μονο τρελλαθηκα..Φαινεται πολυ καλο!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολων σας!Αν εχει καποιος καποια παρατηρηση για τις 2 αυτες πολεις θα χαιρομουν να την ακουσω αν και εχω διαβασει πολλα ηδη εδω.. :D
Γεια σου thimio. Εγώ ειχα πάει βουδαπέστη πριν 3 χρόνια και ειχα μείνει στο Astoria city hostel. Μαλιστα είχα πάει μόνος μου και ειχα περάσει πάρα πολύ καλά. είχα γνωρίσει παιδιά που έμεναν και δούλευαν στο hostel.. To hostel είναι σε κεντρικό σημείο και τουλάχιστον τότε ήταν καλό. Πάντως, από μια γρήγορη ματιά που έριξα ύπαρχουν και άλλα αξιόλογα hostel. πολύ καλή ιδέα μου φάνηκε το thumbs up hostel. Τσέκαρε και συ στο www.hostelworld.com !! Αντε, καταπληκτικά θα είναι!!!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστω πολυ Vito..Θα τα τσεκαρω!Θα ηθελα αν ειναι ευκολο καποιες πληροφοριες απο γνωστες που αποτι βλεπω ειναι πολλοι εδω μεσα!Αρχικα το θεμα μου ειναι με τις βαλιτσες και τις χρεωσεις στις εταιριες,δεν θελω να ληρωσω τιποτα κερατιατικα στο αεροδρομιο!Απο Αθηνα ταξιδευω με aegean και δεν ειδα καπου στην κρατηση θεμα για τις αποσκευες οπως επισης και στην alitalia με την οποια επιστρεφω απο Βουδαπεστη..Οποτε θελω αν γνωριζει καποιος να μου τι παιζει με αυτες τις 2,θα εχω μαζι μου μια τσαντα εξοπλισμου φωτογραφικης (λιγοτερο απο 20 kg,την οποια θα παρω μαζι μου στη καμπινα) και σε διαστασεις μικροτερες απο αυτες που επιτρεπονται για μεσα,και ενα σακο με ρουχα κλπ για τον οποιο πληρωσα τα γνωστα 11 ? στην eyasyjet..Δευτερον θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με οδηγους γυρω απο εκθεσεις(φωτογραφιας ας πουμε..) και μουσεια τεχνης μιας και στους πιο πολλους οδηγους που εχω βρει αναφερονται τα πιο γνωστα-τουριστικα μνημεια κλπ..Ευχαριστω εκ των προταιρων!
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Καλησπέρα,

Εγώ από λάθος συνενόηση με μια παρέα θα βρεθώ μόνος μου στην Βαρκελώνη! Αρχικά σκέφτηκα να το ακυρώσω, αλλά και να ήθελα δεν μπορώ μιας και η Vueling δεν δέχεται ακυρώσεις κρατήσεων (απίστευτο! δηλαδή άμα π.χ έσπαγα το πόδι μου απλά θα έχανα τα 250? που πλήρωσα για την κράτηση). Τέλος πάντων, μετά από τόσα που διάβασα εδώ πέρα για την Βαρκελώνη σχημάτισα την γνώμη ότι είναι must προορισμός. Το πρόβλημα μου είναι τι γίνεται εκεί πέρα την νύχτα?...δηλαδή αν υπάρχει εγκληματικότητα..κακόφημα μπαρς...κλπ και από ότι πληροφορήθηκα το μετρό κλείνει και εκεί στις 12 και οι ταρίφες δεν σκαμπάζουν Αγγλικά:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, μια χαρά είναι τα πράγματα. Την ώρα που φτάνει η vueling θα βρεις τρένο που ταξιδεύει προς την Βαρκελώνη και έτσι δεν θα χρειαστείς ταξί. Παρασκευή και Σάββατο είναι 24ωρο και το μετρό.

Όσο για την μη επιστρέψιμη χρέωση, είναι μια ταρίφα που παίζει σε όλες τις αεροπορικές εταιρείες ανάλογα με την κατηγορία του εισιτηρίου που θα επιλέξεις.
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Επειδή για ακόμη μια χρονιά ο λατρεμένος Δίας κάνει αυτό που πολύ καλά ξέρει με θνητές και μη και μου χαλάει τις λατρεμένες και πολυπόθητες διακοπούλες μου και με αφήνει τέλος αυγούστου μόνη κ έρημη σαν την καλαμιά στον κάμπο, αποφάσισα να μην του κάνω την χάρη να μείνω στην Αθήνα και να πάρω την μοναχική βαλίτσα μου να την πάω σε κανένα νησί. Έχω όμως ενδιασμούς αφού δεν έχω ξαναπάει μόνη μου διακοπές και έτσι όπως έχουν αγριέψει τα πράγματα φοβάμαι και λίγο!! Έχει πάει κανείς μόνος του ποτέ διακοπές?? Αν ναι, πείτε μου εμπειρίες. Ευχαριστώ!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τίποτα δεν θα πάθεις...Διάλεξε ένα νησί που να σου αρέσει, που έχεις απωθημένο που δεν ήθελε να έρθει κανείς ενδεχομένως ή ακόμα καλύτερα διάλεξε μια πτήση για εξωτερικό και κάντην...
Επέλεξε έναν προορισμό που θα σε ενδιαφέρει να ανακαλύψεις- είτε ιστορικά, είτε πολιτισμικά είτε ακόμη και γαστρονομικά ώστε να μη βαρεθείς αν αυτό φοβάσαι, πάρε βιβλία, καλή διάθεση και φύγε..
Έχω ταξιδέψει μόνη μου και ήμουν μια χαρά. Η αίσθηση της ελευθερίας κινήσεων που έχεις είναι απίστευτη.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
:clap::clap:γυρισα εγω πριν δυο εβδομαδες απο ροδο.με παρεα ειχα κανονισει αλλα τελικα στο αεροδρομιο μακεδονια η φιλη μου εγκατελειψε οταν ειδε το ελικοφορο της ολυμπιακης...η πτηση δεν γινοταν να αλλαξει ουτε με aegean επειδη ηταν φουλ και ετσι περασα μοναχικες στιγμες στο νησι των υπποτων...μην στενοχωριεσαι καθολου μια χαρα θα τα περασεις μακρια απο ολους θα χαλαρωσεις και θα ξελασκαρεις.ειδικα αν πας σε μεγαλο νησι που υπαρχουν μεγαλες ξεμοδοχειακες μοναδες δεν θα χρειαζεται να βγαινεις καν απο το hotel καθως προσφερει τα παντα.αν σε ενδιαφερει στην ροδο εμεινα στο olympic palace.εχει καλες προσφορες...καλα ταξιδια:clap:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
:clap::clap:γυρισα εγω πριν δυο εβδομαδες απο ροδο.με παρεα ειχα κανονισει αλλα τελικα στο αεροδρομιο μακεδονια η φιλη μου εγκατελειψε οταν ειδε το ελικοφορο της ολυμπιακης...η πτηση δεν γινοταν να αλλαξει ουτε με aegean επειδη ηταν φουλ και ετσι περασα μοναχικες στιγμες στο νησι των υπποτων...μην στενοχωριεσαι καθολου μια χαρα θα τα περασεις μακρια απο ολους θα χαλαρωσεις και θα ξελασκαρεις.ειδικα αν πας σε μεγαλο νησι που υπαρχουν μεγαλες ξεμοδοχειακες μοναδες δεν θα χρειαζεται να βγαινεις καν απο το hotel καθως προσφερει τα παντα.αν σε ενδιαφερει στην ροδο εμεινα στο olympic palace.εχει καλες προσφορες...καλα ταξιδια:clap:

χαχαχαχαχαχαχα!!! το χάσαμε το κορμί πατριώτη :bleh:
δεν στεναχωρίεμαι ίσα ίσα μην σου πω ότι η ιδέα να φύγω μόνη μου αρχίζει να μου αρέσει, αλλά σε πιο χαλαρό προορισμό. έχω όμως έναν φόβο, που θα πας κορίτσι μου μονη σε ξένους τόπους??? Μπράβο σου πάντως, ψύχραιμα το πήρες :D:D:D
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Τίποτα δεν θα πάθεις...Διάλεξε ένα νησί που να σου αρέσει, που έχεις απωθημένο που δεν ήθελε να έρθει κανείς ενδεχομένως ή ακόμα καλύτερα διάλεξε μια πτήση για εξωτερικό και κάντην...
Επέλεξε έναν προορισμό που θα σε ενδιαφέρει να ανακαλύψεις- είτε ιστορικά, είτε πολιτισμικά είτε ακόμη και γαστρονομικά ώστε να μη βαρεθείς αν αυτό φοβάσαι, πάρε βιβλία, καλή διάθεση και φύγε..
Έχω ταξιδέψει μόνη μου και ήμουν μια χαρά. Η αίσθηση της ελευθερίας κινήσεων που έχεις είναι απίστευτη.

twinkie είσαι μες το μυαλό μου, αρχίζω να σκεύτομαι μέρη που συνήθως πρότεινα και μου απέριπταν!!!:clap::clap::clap::clap: ΦΕΥΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ....
Για εξωτερικό δεν με βλέπω αλλά who cares??? έχω απωθυμένα πολλά απ την Ελλάδα :bleh:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ασε βρε summerfunk τι τραβηξα εκεινη την ημερα για να την μεταπισω...θα πας και σε ξενους τοπους και θα περασεις και τελεια και θα χαλαρωσεις.καλα να περασεις οπου και να πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom