Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εννοώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά
ούτε των Ιταλών :xalara::xalara::xalara:
μην σε σταματήσει αυτό, στη γλώσσα του σώματος είναι πρώτοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν πάντα
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και εκείνοι μια απ'τα ίδια :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Μιλάμε για 2 πιο αγαπημένες μου πόλεις.... δεν θα κάνεις λάθος όπου και να πας....βασικά να πας και στις 2.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
χαχαχαχα....Είσαι θεά..!!!! Τι καλοί οι ιταλοί....Ωραία προς τα εκεί λέω να κλείσω ή Κωνσταντινούπολη...Τι λες???
Κωστή πάρε ένα φίλο και πήγαινε σε όποιο μέρος θέλεις να περάσετε καλά να ξεφύγετε..Ωραία εμπειρία το μόνος σου αλλά αλλιώς είναι να έχεις κάποιον να λες μια κουβέντα...
 

Kwstis_26

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Φίλε μου ναι συμφωνω μαζι σου...Αλλά αν δεν ακολουθεί κανείς πας μόνος σου....Έλα να σε πάρω φίλε παρέα.!!!!χεχε

και εκείνοι μια απ'τα ίδια :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Μιλάμε για 2 πιο αγαπημένες μου πόλεις.... δεν θα κάνεις λάθος όπου και να πας....βασικά να πας και στις 2.
Ιβανα έχεις πάει και κωνσταντινούπολη??χαχα
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ημερολόγια γκλίτσας


Πάντα πίστευα ότι ένα ταξίδι μόνη μου, αν και αγχωνόμουν στην ιδέα, θα το απολάμβανα περισσότερο. Αυτό γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς σαν άνθρωπος δεν μου αρέσει να κάνω υποχωρήσεις στα θέλω μου και επειδή κανείς από την παρέα μου δεν ασχολείται με το τί και πώς στα ταξίδια και περνάνε όλα από το χέρι μου, ε μου τη δίνει διπλά όταν έχω ψάξει τα πάντα κι έχω αφιερώσει ώρες και μέρες ενώ οι άλλοι τίποτα.

Το πρώτο ταξίδι μόνη διήρκησε μια μέρα και ήταν το 2013 στη Ρώμη, όταν λόγω ενός κωλύματος έπρεπε να μείνω μία μέρα στη Ρώμη κατα την επιστροφή μου από Βουδαπέστη όπου είχα πάει να επισκεφτώ μια φίλη. Και πέρασα εκπληκτικά. Δεύτερη φορά μόνη ήταν όταν έφυγα για εράσμους, το ξέρω δεν είναι ακριβώς ταξίδι αλλά πήγα στην άλλη άκρη της γης(μέση για την ακρίβεια-ισημερινός γαρ) και ήταν για ένα χρόνο και δεν ήταν έυκολο και πάλι όμως δεν το μετανιώνω. Τρίτη φορά ενόσω ήμουν εράσμους στο Εκουαδόρ μιας και οι ημερομηνίες που μπορούσα δε συνέπεπταν με κανέναν κι έτσι αποφάσισα να πάω μόνη μου Κολομβία. Δεν είχα αγχωθεί καθόλου και πέρασα τέλεια τέλεια τέλεια, υπάρχει όμως ένα θέμα που μετά συνειδητοποίησα και χάρη σ'αυτό κατέληξα ότι παρόλα τα στραβά και τις παραξενιές μου, θέλω να κάνω ταξίδια με παρέα και συγκεκριμένα με φίλες και φίλους. Αυτό είναι ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που είδα και έζησα και κάποια συναισθήματα που δεν μπορώ πραγματικά να μοιραστώ με κανέναν.

Όλοι με ρωτάνε συνέχεια πώς πέρασα και μου ζητάνε να τους πω ιστορίες αλλά πραγματικά δε θέλω να το κάνω γιατί δε μπορώ να το μοιραστώ και δε θέλω να το μοιραστώ με ανθρώπους που δε με νιώθουν, όχι επειδή δε θέλουν αλλά επειδή είναι πρακτικά αδύνατο. Σε ποιόν να πώ για την αστροπαρατήρηση που έκανα στην Κολομβία και να νιώσει έστω και λίγο αυτό που ένιωσα; Σε ποιόν να μιλήσω για την Τσακίρα στο Σαν Αγουστίν που πραγματικά πίστεψα ότι υπάρχει μαγεία (ενώ είμαι ο ορισμός του ορθλογισμού) και να ανατριχιάσει όπως ανατριχιάζω κάθε φορά που το σκέφτομαι; Για να μην πω για το άλλο, πόσες φορές ενώ περνούσα τέλεια στο Εκουαδόρ σκεφτόμουν τί ωραία θα ήταν να ήταν εδώ οι φίλοι μου για να μοιραστώ αυτές τις στιγμές.

Εν τέλει, πιστεύω πως όσο κι αν το να κάνεις ταξίδι μόνος/η σου ανοίγει νέους δρόμους, αν δε μοιραστείς τη στιγμή στη σωστή στιγμή δε θα τη μοιραστείς ποτέ. Είμαι ευτυχισμένη που τουλάχιστον στον Αμαζόνιο πήγα με τον αδερφό μου! Δεν τα λέω για να αποθαρρύνω κάποιον από το να ταξιδέψει μόνος, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι από το να μη γίνει ένα ταξίδι είναι καλύτερα να γίνει χωρίς παρέα, αλλά σαν τα ταξίδια με φίλους, δε συγκρίνεται.

#romantikh_tsopana
 

Dsrace

New Member
Μηνύματα
2
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φυσικά και να πάς το ταξίδι είναι εμπειρία..εδω εγώ πήγα Γερμανία μόναχους μοναχους. 6 μέρες χωρίς να ξέρω λέξει ..το Μάρτιο 6 μέρες μοναχους μοναχούς ..πάλι Ζυρίχη Βέρνης λουκερν όρος pilatus..Καλά ταξίδια σε όλους
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Τσοπανα . Ειναι θέμα χαρακτήρα η επιλογή . Προσωπικά θα ηθελα πάντα παρεα ετσι ώστε να μοιράζομαι τις εικόνες . Αν όμως κανεις δεν διατίθεται, καλύτερα μόνος / μόνη , παρα να μην γινει το ταξίδι ...Ετσι κάπως αποφάσισα και πήγα στο Λας Βεγκας μονος μου πρώτη φορα . Δεν θελω να ξαναπάω μόνος ταξίδι αλλα απο την άλλη μεριά δεν μετάνιωσα που πήγα κιόλας ...
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Καλησπερα!
Εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι να πραγματοποιησω το πρωτο μου ταξιδι μονη στην Ευρωπη.Η αληθεια ειναι οτι ενω την μια στιγμη ειμαι κατενθουσιασμενη οταν το σκεφτομαι περισσοτερο δειλιαζω.
Θα ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι ετσι ωστε να ξεπερασω τον φοβο μου κ να αρχισω να ταξιδευω μονη μου πιο συστηματικα.
Εχω τρελα με τα ταξιδια αλλα δυστυχως εχω κανει λιγα γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις παρεα να σε ακολουθησει.
Σαν πρωτο προορισμο σκεφτομαι την Μαλτα.Εχω διαβασει οτι ειναι ενας πολυ ομορφος προορισμος και ασφαλης.
Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι καθως το καλοκαιρι ειχα μια πολυ ασχημη εμπειρια κλοπης στην Ιταλια και επισης οι φοβοι μου αυξανονται γιατι ειμαι 21 ετων και εχω κανει μονο 4 ταξιδια στο εξωτερικο(επομενως δεν εχω μεγαλη εμπειρια).
Ελπιζω να μην Ακουγομαι πολυ υπερβολικη και απελπισμενη! :p
Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας,να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας και ισως να μου δωσετε καποια τιπς ετσι ωστε να κανω το πρωτο μεγαλο βημα!
Σαςευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ελπιζω να μην Ακουγομαι πολυ υπερβολικη και απελπισμενη!
Θα ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι ετσι ωστε να ξεπερασω τον φοβο μου
Εμένα πάντως μου ακούγεσαι γενναία. :)
Κι αν λάβεις υπόψη σου πως εγώ - αν και λιγάααααααακι μεγαλύτερή σου - το πρώτο ταξίδι μόνη το έκανα πριν 4 μήνες, καταλαβαίνεις πως δεν είσαι η μόνη που αντιμετωπίζεις φόβους.:eek:
Στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ:

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=112

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=112
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα!
Εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι να πραγματοποιησω το πρωτο μου ταξιδι μονη στην Ευρωπη.Η αληθεια ειναι οτι ενω την μια στιγμη ειμαι κατενθουσιασμενη οταν το σκεφτομαι περισσοτερο δειλιαζω.
Θα ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι ετσι ωστε να ξεπερασω τον φοβο μου κ να αρχισω να ταξιδευω μονη μου πιο συστηματικα.
Εχω τρελα με τα ταξιδια αλλα δυστυχως εχω κανει λιγα γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις παρεα να σε ακολουθησει.
Σαν πρωτο προορισμο σκεφτομαι την Μαλτα.Εχω διαβασει οτι ειναι ενας πολυ ομορφος προορισμος και ασφαλης.
Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι καθως το καλοκαιρι ειχα μια πολυ ασχημη εμπειρια κλοπης στην Ιταλια και επισης οι φοβοι μου αυξανονται γιατι ειμαι 21 ετων και εχω κανει μονο 4 ταξιδια στο εξωτερικο(επομενως δεν εχω μεγαλη εμπειρια).
Ελπιζω να μην Ακουγομαι πολυ υπερβολικη και απελπισμενη! :p
Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας,να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας και ισως να μου δωσετε καποια τιπς ετσι ωστε να κανω το πρωτο μεγαλο βημα!
Σαςευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :)
Νομιζω οτι το να κανει κανεις ταξιδια μονος /η ειναι τελειως υποκειμενικό και θεμα χαρακτηρα..εγω εκανα το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο μονη μου σε ηλικια 48 ! Χρονών ενω μια φιλη μου ειχε γυρισει την Τουρκια με μηχανΑΚΙ το ακι κεφαλαια γιατι ηταν 125cc μόνη σε ηλικια 29!χρονών. Υπαρχουν αυτοι που χαιρονται οταν ειναι μονοι σε ταξιδια..υπαρχουν και εκεινοι που θελουν να μοιράζονται με καποιον τις εμπειριες του ταξιδιου...τελος παντων μην κακρυγορω... οπου και να πας! ΜΗΝ δώσεις ποτε την εντυπωση σε κανεναν οτι εισαι μονη ...ακομη και στη ρεσεψιον του ξενοδοχειου κανε μια ασχετη ερωτηση οπως " πως πηγαινω σε αυτη τη πλατεια με περιμενουν οι φιλοι μου" η στο ταξι ..."πηγαιντεμε εκει με περιμενουν οι γονεις μου" και φυσικα αρνητικη απαντηση σε οποιον ή οποια σε ρωτησει αν βρισκεσαι στη χωρα-πολη ΜΟΝΗ...πολυ χολυγουτ? Σου φαινεται...εε φυλαγε τα ρουχα σου...καλα ταξιδια ..αλλα μην αγχωνεσαι εχεις πολλλλααα χρονια μπροστα σου για να γυρισεις το κοσμο.. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom