Γερμανία Ταξίδι σε Βερολίνο-Βαυαρία

Vag14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με φίλους στη Γερμανία τον Ιούλιο και θα μας βοηθούσε πάαααααααρα πολύ αν μας λύνατε κάποιες απορίες. Είμαστε 4 άτομα (2 ζευγάρια). Σκεφτήκαμε να πάμε στο Βερολίνο αεροπορικώς, μετά οδικώς στο Μόναχο και μετά να κατευθυνθούμε προς Αυστρία. Το θέμα είναι ποιό δρομολόγιο είναι καλύτερο. Θέλουμε να δούμε τις περιοχές γύρω από το Μέλανα Δρυμό, τη Χαϊδελβέργη και το Φράιμπουργκ. Σκεφτόμαστε να πάμε από Βερολίνο στη Χαϊδελβέργη και μετά στο Μόναχο. Πόσες μέρες είναι προτιμότερο να καθίσουμε σε κάθε μέρος και ποιές εκδρομές/αξιοθέατα αξίζει να κάνουμε/δούμε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί έχουμε πελαγώσει! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

np91

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους. Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με φίλους στη Γερμανία τον Ιούλιο και θα μας βοηθούσε πάαααααααρα πολύ αν μας λύνατε κάποιες απορίες. Είμαστε 4 άτομα (2 ζευγάρια). Σκεφτήκαμε να πάμε στο Βερολίνο αεροπορικώς, μετά οδικώς στο Μόναχο και μετά να κατευθυνθούμε προς Αυστρία. Το θέμα είναι ποιό δρομολόγιο είναι καλύτερο. Θέλουμε να δούμε τις περιοχές γύρω από το Μέλανα Δρυμό, τη Χαϊδελβέργη και το Φράιμπουργκ. Σκεφτόμαστε να πάμε από Βερολίνο στη Χαϊδελβέργη και μετά στο Μόναχο. Πόσες μέρες είναι προτιμότερο να καθίσουμε σε κάθε μέρος και ποιές εκδρομές/αξιοθέατα αξίζει να κάνουμε/δούμε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί έχουμε πελαγώσει! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ειχαμε κανει αυτο το ταξιδι 2 ζευγαρια το 2008 αλλα αντιστροφα απο Μοναχο σε Βερολινο και ηταν απο τα ωραιοτερα ταξιδια της ζωης μου ,βλεποντας το ποστ σου σημερα το πρωι θυμηθηκα της ωραιες στιγμες και τα υπεροχα χωριουδακια που μειναμε Θα επανελθω με λεπτομερειες γιατι ειναι πρωι και πρεπει να παω για δουλεια:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια ποσες ωρες ειναι το Μοναχο-Βερολινο οδικως γιατι ουσιαστικα πας απο το νοτο στο βορρα.
Βαλε να διαβασεις ταξιδιωτικες ιστοριες για Γερμανια .
Στην πανω μπαρα το κοκκινο Επιλογη Προορισμου ανοιγει τις ηπειρους και τις χωρες.
Εκει υπαρχουν πολλες ιστοριες και αναφορες στα μερη που αναφερεις για να παρεις ιδεες.
Θα βοηθουσε να μας πεις για ποσες μερες θα κανετε την εκδρομη αυτη.Οι αποστασεις απο Βερολινο (το ιδιο το Βερολινο θελει καποιες μερες απο μονο του) Χαιδελβεργη-Φραιμπουργκ ειναι μεγαλες ....υπαρχουν πολλα ωραια χωρια ...μη σου πω απο Φραιμπουργκ περνας και Αλσατια(Γαλλια) σε Κολμαρ -Στρασβουργο.
Μετα απο Μοναχο θες να συνεχισετε Αυστρια ..που?Προς Τιρολο-Ινσμπρουκ ή προς Σαλτσμπουργκ (150 χιλ Απο Μοναχο)?
Ποσες μερες εχετε για ολα αυτα?
 

Vag14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα KLEOPATRA. Οι αποστάσεις δε μας φοβίζουν! Νομίζω ότι είναι περίπου 4 ώρες από Βερολίνο για Χαϊδελβέργη και μετά άλλες 3-4 ώρες για Μόναχο. Μετά θα κινηθούμε προς Σάλτσμπουργκ και Βιέννη. Μέρες έχουμε αρκετές, περίπου 12-15.

Ειχαμε κανει αυτο το ταξιδι 2 ζευγαρια το 2008 αλλα αντιστροφα απο Μοναχο σε Βερολινο και ηταν απο τα ωραιοτερα ταξιδια της ζωης μου ,βλεποντας το ποστ σου σημερα το πρωι θυμηθηκα της ωραιες στιγμες και τα υπεροχα χωριουδακια που μειναμε Θα επανελθω με λεπτομερειες γιατι ειναι πρωι και πρεπει να παω για δουλεια:D

Καλημέρα! Περιμένω με ανυπομονησία τις λεπτομέρειες. Σε ευχαριστώ πολύ!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλημέρα KLEOPATRA. Οι αποστάσεις δε μας φοβίζουν! Νομίζω ότι είναι περίπου 4 ώρες από Βερολίνο για Χαϊδελβέργη και μετά άλλες 3-4 ώρες για Μόναχο. Μετά θα κινηθούμε προς Σάλτσμπουργκ και Βιέννη. Μέρες έχουμε αρκετές, περίπου 12-15.
Οκ.. καλες ειναι οι μερες που εχετε στη διαθεση σας .
Εγω ομως γιατι εχω την εντυπωση οτι Βερολινο- Χαιδελβεργη ειναι παραπανω απο 4? Εδω Βερολινο-Κολωνια που ειναι ψηλοτερα μου ελεγαν οτι ειναι 5-6 ωρες.
Αnyway....ταπεινη μου προταση θα ηταν να αφιερωνατε χρονο σε Τιρολο-Ιννσμπρουκ και οχι σε Σαλτσμπουργκ.Τωρα αν θελετε σωνει και καλα Σαλτσμπουργκ -Βιεννη ειναι :Μοναχο -Σαλτσμπουργκ (149 χιλ)
Σαλτσμπουργκ -ΒιεννηΒιεννη θελει κιαυτη 3 μερες ΜΙΝΙΜΟΥΜ και λιγα βαζω-εχε υποψη σου)=γυρω στα 300 χιλ
Η διαδρομη Σαλτσμπουργκ-Βιεννη δεν ειναι και της απιστευτου ομορφιας ,αλλα εσεις να κανετε παρακαμψεις απο τον κεντρικο δρομο για να δειτε τις αυστριακες λιμνες!!
Ξαναγυρνω στην Βαυαρια τωρα Bayerische Schl?sserverwaltung | Neuschwanstein
υπεροχο καστρο οχι πολυ μακρυα απο Μοναχο.
Τωρα στο Μοναχο εχει φοβερο μουσειο τεχνολογιας ,μουσειο τεχνης με εργα γνωστων ζωγραφων ....θα πατε σιγουρα φανταζομαι στη Marienplatz στο παρκο με τους κηπους και την κινεζικη παγοδα κλπ
Και στη Βιεννη πολλα τα αξιοθεατα-μουσεια (στο quartier museum)
Για να μη γραφονται τα κατεβατα ,των κατεβατων...διαβασε και καμια ταξιδιωτικη ιστορια ...εχει τα απειρα για τα μερη που θες.
Καλα να περασετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.221
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom