Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οπως παντα to the point!
Αλλα οσο και να προσπαθεις, απο την στιγμη που μιλας ως soft scientist, ο μπενακης και ο βγαινακης για μερικους.
Ναι μωρέ, το ξέρω.
Η αλήθεια είναι ότι ώρες ώρες δεν έχω καμία διάθεση να μοιράζομαι αυτές τις (αυτονόητες) πληροφορίες, επειδή άνθρωπος είμαι, ώρες ώρες με ενοχλεί η ειρωνεία και το hate που τρώω.
Από την άλλη, όπως μου είπε χθες η @fenia42 ακόμα κι ένας άνθρωπος που το διαβάσει να ενημερωθεί και να ευαισθητοποιηθεί κέρδος είναι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.533
Επισης πραγματι καπου πρεπει να σταματησει κ αυτο το φθηνο κ μισανθρωπικο 'επιχειρημα' ο θεος να το κανει, οτι αμα ο αλλος αισθανεται πορτατιφ, μαγισσα, σκυλος, μπορει να αυτοπροσδιοριζεται ετσι, εφοσον μπορει καποιος να ειναι non binary. Τοπ3 πιο χαζων επιχειρηματων εβερ.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Ναι μωρέ, το ξέρω.
Η αλήθεια είναι ότι ώρες ώρες δεν έχω καμία διάθεση να μοιράζομαι αυτές τις (αυτονόητες) πληροφορίες, επειδή άνθρωπος είμαι, ώρες ώρες με ενοχλεί η ειρωνεία και το hate που τρώω.
Από την άλλη, όπως μου είπε χθες η @fenia42 ακόμα κι ένας άνθρωπος που το διαβάσει να ενημερωθεί και να ευαισθητοποιηθεί κέρδος είναι.
Προσωπικά βρίσκω το προηγούμενο σχόλιο σου εξαιρετικά ωραίο, βοηθητικό, καθόλου αυτονόητο και ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να το γράψεις.

Όχι ότι δεν έχω και άλλα σχόλια να κάνω, αλλά διαβάζωντας τώρα τις προηγούμενες αναρτήσεις σε αυτό το νήμα μήπως, πέραν των άλλων, να χαλαρώσουμε λίγο; Στο δίπολο που πάει να δημιουργηθεί έγω πάντως δηλώνω non-binary.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Επισης πραγματι καπου πρεπει να σταματησει κ αυτο το φθηνο κ μισανθρωπικο 'επιχειρημα' ο θεος να το κανει, οτι αμα ο αλλος αισθανεται πορτατιφ, μαγισσα, σκυλος, μπορει να αυτοπροσδιοριζεται ετσι, εφοσον μπορει καποιος να ειναι non binary. Τοπ3 πιο χαζων επιχειρηματων εβερ.
Αρχικά αυτό δεν είναι επιχείρημα, μάλλον αντεπιχείρημα είνα και γενικά συνηθίζεται ως αντεπιχειρήματα να παίρνουμε ακραίες περιπτώσεις.
Πάντως αν θες να σταματήσει κάτι θα ήταν να το εξηγήσεις, να το καταρίψεις (συντριπτικά μάλιστα εφόσον το θεωρείς και τόσο χαζό) και όχι να το χλευάσεις.
Από περιέργεια τα άλλα 2 ποιά είναι;
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.533
Προσωπικά βρίσκω το προηγούμενο σχόλιο σου εξαιρετικά ωραίο, βοηθητικό, καθόλου αυτονόητο και ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να το γράψεις.

Όχι ότι δεν έχω και άλλα σχόλια να κάνω, αλλά διαβάζωντας τώρα τις προηγούμενες αναρτήσεις σε αυτό το νήμα μήπως, πέραν των άλλων, να χαλαρώσουμε λίγο; Στο δίπολο που πάει να δημιουργηθεί έγω πάντως δηλώνω non-binary.
Θα χαλαρωσουμε αμα σταματηστε να ασχολειστε οσοι για καποιο λογο πιστευετε οτι εχετε δικαιωμα στην αυτοδιαθεση κ αυτοπροσδιορισμο ΑΛΛΩΝ ανθρωπων. ΑΛΛΩΝ. Δεν το χωραει ο νους μου ολο αυτο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.533
Αρχικά αυτό δεν είναι επιχείρημα, μάλλον αντεπιχείρημα είνα και γενικά συνηθίζεται ως αντεπιχειρήματα να παίρνουμε ακραίες περιπτώσεις.
Πάντως αν θες να σταματήσει κάτι θα ήταν να το εξηγήσεις, να το καταρίψεις (συντριπτικά μάλιστα εφόσον το θεωρείς και τόσο χαζό) και όχι να το χλευάσεις.
Από περιέργεια τα άλλα 2 ποιά είναι;
Δεν χρειαζεται να εξηγηθει, εχει κατοχυρωθει ηδη, οι ειδικοι εχουν μιλησει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.791
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα χαλαρωσουμε αμα σταματηστε να ασχολειστε οσοι για καποιο λογο πιστευετε οτι εχετε δικαιωμα στην αυτοδιαθεση κ αυτοπροσδιορισμο ΑΛΛΩΝ ανθρωπων. ΑΛΛΩΝ. Δεν το χωραει ο νους μου ολο αυτο.
Αυτό ακριβώς. Ο πάσα ένας έχει άποψη για το πώς αυτοπροσδιορίζεται ο διπλανός του, τι κάνει στο κρεβάτι του και αν είναι φυσιολογικό το ένα και το άλλο. Από εκεί φαίνεται πόσο παρεμβατικός λαός είμαστε …
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Θα χαλαρωσουμε αμα σταματηστε να ασχολειστε οσοι για καποιο λογο πιστευετε οτι εχετε δικαιωμα στην αυτοδιαθεση κ αυτοπροσδιορισμο ΑΛΛΩΝ ανθρωπων. ΑΛΛΩΝ. Δεν το χωραει ο νους μου ολο αυτο.
Μα αυτό σου εξηγώ, ότι αυτά είναι δεν είναι συνιθισμένα για τη χώρα μας, οπότε αν για σένα είναι αυτονόητα δε σημαίνει ότι είναι για όλους. Και για μένα πολλά θέματα που έτυχε να εμβαθύνω τα θεωρώ αυτονόητα, αλλά δε θα χλεβάσω κάποιον επειδή δε τα ξέρει. Να χαλαρώσεις θέλω να πω ότι αντί να επιτίθεσαι, να εξηγείς. Εκτώς αν νομίζεις ότι με τις προσβολές, το απόλυτο ύφος και τις γενικέυσεις μπορεί να αλλάξει κάτι.

Και στο συγκεκριμένο που λές, δε ξέρω ποιος έχει θέμα, σίγουρα αρκετοί θα έχουν αλλά απο κει και πέρα εμείς που δεν έτυχε να γνωρίζουμε αυτά που θεωρείς αυτονόητα ή πρέπει να τα δεχθούμε χωρίς ίχνος κριτικής ή είμαστε υπερσυντηριτικοί;
Μήπως εσύ πας να δημιουργήσεις δίπολα εκεί που δεν υπάρχουν;

ΥΓ : Το να χαλαρώσουμε δε πήγαινε φυσικά μόνο στη δική σου πλευρά, πήγαινε και σε αυτούς που την απορίπτουν χώρις καν να το ψάξουν, αυτούς που παραποιούν έννοιες για να υποστηρίξουν τα αβάσιμα επιχειρήματα τους κτλ.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Και στο συγκεκριμένο που λές, δε ξέρω ποιος έχει θέμα, σίγουρα αρκετοί θα έχουν αλλά απο κει και πέρα εμείς που δεν έτυχε να γνωρίζουμε αυτά που θεωρείς αυτονόητα ή πρέπει να τα δεχθούμε χωρίς ίχνος κριτικής ή είμαστε υπερσυντηριτικοί;
Μήπως εσύ πας να δημιουργήσεις δίπολα εκεί που δεν υπάρχουν;

Ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα: αλλο το να γνωριζει καποιος τι σημαινει μια εννοια (π.χ. κοινωνικο φυλο, ταυτοτητα φυλου κ.λ.π.) και αλλο πραγμα αυτο που λες περι κριτικης και αποδοχης. Ειναι τελειως αδιαφορη η γνωμη σου (οπως και του καθενος) για την ταυτοτητα του διπλανου σου.
Ειναι το ιδιο παραλογο με το να θεωρεις οτι δικαιουσαι να κρινεις, να αποδεχεσαι ή να απορριπτεις εναν μαυρο ανθρωπο.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις με αυτό το άρθρο.
Ότι τα τρανς άτομα είναι επικίνδυνα κακοποιά στοιχεία που ξαφνικά "αυτοπροσδιορίζονται" κάπως για να βιάζουν και να δολοφονούν;
Δεν ξέρω ρε άνθρωποι, αλήθεια, δεν καταλαβαίνετε πόσο λάθος είναι αυτές οι ρητορικές και αναπαράγεις ως αντεπιχείρημα ένα τέτοιο άρθρο;
Κάθισα και έγραψα ένα τεράστιο κατεβατο χθες που εξηγώ μεταξύ άλλων ότι ένα τρανς άτομο δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει επέμβαση στα γεννητικά του όργανα (ούτε καν στο στήθος, ούτε καν ορμονοθεραπεια) προκειμένου να κάνει φυλομετάβαση (όλη αυτή η συζήτηση περί βιολογικού vs κοινωνικού φύλου που κάνουμε τόσες σελίδες) και κοινοποιείτε άρθρο με ατάκες του στυλ "άνδρας 1.90 με ανδρικά γεννητικά όργανα θέλει να ονομάζεται γυναίκα";
Ένα τρανς άτομο είναι τρανς άτομο. Δε χρειάζεται να κάνει κάποια ορμονοθεραπεια ή επέμβαση για να χαρακτηρισθεί ως τέτοιο.

Αν τώρα ένα χ κακοποιό στοιχείο είναι τρανς ή προσποιείται ότι είναι τρανς εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω.
Αυτό που ο κάθε λογικός άνθρωπος γνωρίζει όμως είναι ότι όταν ένα καταδικασμένο άτομο θεωρείται επικίνδυνο για τις-τους συγκρατούμενες-ους τοποθετείται σε ειδικά κελιά, προαυλιζεται μόνο του κλπ κλπ.
Αντιστοίχως όταν υπάρχει φόβος ότι ένα καταδικασμένο άτομο κινδυνεύει να λιντσαριστεί από τους-τις συγκρατούμενους-ες επίσης απομονώνεται. (Ναι κι εγώ χάρηκα όταν πλάκωσαν στο ξύλο τους γυναικοκτονους της Ελένης Τοπαλουδη, αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία η φυλακή έχει στόχο το σωφρονισμό και όχι την τήρηση του δικαίου της ζούγκλας.)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.698
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom