Ταϊλάνδη Ταξίδι σε Μπανγκοκ Πουκετ

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα και Καλή Χρονία,

Σκοπεύω να ταξιδέξω 10 μέρες στην Ταιλάνδη (τέλη Απριλίου) και θα αφιερώσω μερικές μέρες στην πρωτεύουσα (3 ή 4) και τις υπόλοιπες στο Πουκέτ. Το Πουκέτ θα το συνδιάσω με μονοήμερες εκδρομές σε διάφορα νησάκια (Maya bay, phi phi island κτλ). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αξίζει να μείνω 2-3 βράδυα σε κάποιο από τα νησία εκεί κοντά ή είναι καλύτερα να κάνω μόνο μονοήμερες εκδρομές. Και αν έχετε να προτείνετε κάποιο νησί για διαμονή. Έξτρα τιπ και συμβουλές καλοδεχούμενες :)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η Maya Bay έχει κλείσει επ' αόριστον, απ' όσο γνωρίζω, πλέον πληρώνεις για να σε πάει σκάφος στα ανοιχτά και να τη δεις από μακρυά...
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα,για Νοέμβριο όσο αφορά τον καιρό δεν ξέρω εγώ πήγα τον Ιανουάριο!
Όταν φτάσεις στα Πουκέτ θα δείς άπειρα τουριστικά γραφεία να κλείσεις εκδρομή ή εισιτήρια για να πας μόνη σου,συνήθως κάνουν σε μια εκδρομή τα πι πι και το μονκει μπιτσ. Για το θέμα της μεταφοράς εγώ νοίκιασα μηχανάκι και πήγαινα παντού αλλά χρησιμοποιούσαν κυρίως τουκ τουκ. Γενικά μιλάμε για ένα πολύ καλά οργανωμένο τουριστικό προορισμό οπότε όλα θα είναι πολύ εύκολα,επίσης σου προτείνω να αγοράσεις μια κάρτα sim για να έχεις ίντερνετ, εγώ πλήρωσα 5 ευρώ και είχα απεριόριστο ίντερνετ για 14 μέρες, οπότε είχα στην διάθεση μου gps και άπειρες πληροφορίες !για την μπανγκόκ αν θες σου στέλνω τα στοιχεία για έναν ελληνόφωνο ξεναγό τον οποίο χρησιμοποιήσαμε και ήταν καταπληκτικός.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις πληροφορίες (τηλ. επικοινωνίας) για τον ελληνόφωνο ξεναγό?
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Φιλε μου δεν ξερω τι είδους διακοπες θελεις να κάνεις η με ποιον/ποια/ποιους θα ταξιδέψεις αλλα είναι κρίμα να πας Ταιλάνδη και να μείνεις μονο πουκετ! Θα σου πρότεινα να διαθέσεις ένα διήμερο με διαμονή πι-πι αιλαντς (στην ουσία στο πι-πι Ντον) και ένα διήμερο Κράμπι. Επίσης όπως έγραψε και ο αδιάφορος η μαγια μπει ειναι κλειστη για το κοινο, μπορεις μονο να την θαυμασεις απο απέναντι μεσα στα καραβακια.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σας για ακόμη μια φορά, με αφορμή το ταξίδι μου στην Μπαγκοκ και Πουκέτ της Ταιλάνδης θα ήθελα να μου προτείνεται μέρη για φαγητό, ποτό και αναψυχή που αξίζει το κόπο να δοκιμάσει κάποιος! :haha:
 

gogoignat

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικι
Καλημέρα,για Νοέμβριο όσο αφορά τον καιρό δεν ξέρω εγώ πήγα τον Ιανουάριο!
Όταν φτάσεις στα Πουκέτ θα δείς άπειρα τουριστικά γραφεία να κλείσεις εκδρομή ή εισιτήρια για να πας μόνη σου,συνήθως κάνουν σε μια εκδρομή τα πι πι και το μονκει μπιτσ. Για το θέμα της μεταφοράς εγώ νοίκιασα μηχανάκι και πήγαινα παντού αλλά χρησιμοποιούσαν κυρίως τουκ τουκ. Γενικά μιλάμε για ένα πολύ καλά οργανωμένο τουριστικό προορισμό οπότε όλα θα είναι πολύ εύκολα,επίσης σου προτείνω να αγοράσεις μια κάρτα sim για να έχεις ίντερνετ, εγώ πλήρωσα 5 ευρώ και είχα απεριόριστο ίντερνετ για 14 μέρες, οπότε είχα στην διάθεση μου gps και άπειρες πληροφορίες !για την μπανγκόκ αν θες σου στέλνω τα στοιχεία για έναν ελληνόφωνο ξεναγό τον οποίο χρησιμοποιήσαμε και ήταν καταπληκτικός.
Καλησπέρα. Κανονίζω ταξίδι Μπανγκόκ, πουκέτ, Σιγκαπούρη. Μήπως θα μπορούσατε να μου παραθέσετε το link, για τον ξεναγό στην Μπανγκόκ;
 
Last edited by a moderator:

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Καλησπέρα ομάδα έκλεισα για νοεμβριο 9 μέρες στην ταιλανδη με τους 2 κολλητούς μου και σκέφτομαι να πάω 6 μέρες πουκετ και 3ς Μπανγκόκ από όπου και πετάω για επιστροφή . Ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μέρος στο πουκετ να κλείσω ξενοδοχείο θέλω κάτι να είναι ασφαλής περιοχή αλλά επίσης πάμε για παραλίες και νυχτερινή ζωή. Σκεφτόμουν για πατονγκ όπου θα μπορούμε να κάνουμε τις ημερήσιες εκδρομές μας σε φι-φι κ.α αλλά να είμαστε και κοντά στο κέντρο όπου θα βγαίνουμε. Επίσης πετάμε με σκουτ έχετε ακούσει κάτι ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom