Ταϊλάνδη Ταξίδι σε Μπανγκοκ Πουκετ

Margarita S

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα σ’ολους και καλώς σας βρήκα! Θέλω να πάω ως γαμήλιο ταξίδι στην μπανγκοκ και πουκετ και σκέφτομαι να κανω ατομικό και όχι ομαδικό. Θα ηθελα την βοήθεια σας στα εξής :
1. Ειναι καλός μήνας ο Νοέμβριος;
2.Ειναι εύκολο να κλείσω βάρκα απο κει ώστε να πάω πι-πι και μονκεϊ μπιτς;
3.πως μπορώ να εμπιστευτώ ναούς και γενικά τα αξιοθέατα του εκάστοτε μέρους (εννοώ με ταξί ή πρέπει να κλείσω θέση σε πούλμαν)
Σας παρακαλώ αν μπορει κάποιος να μου πει,η βοήθεια θα ειναι πραγματικά πολύτιμη,γιατί δεν έχω ξανακάνει ταξίδι εκτός Ευρώπης και με αγχώνει λιγάκι....
Ευχαριστω ♥
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα,για Νοέμβριο όσο αφορά τον καιρό δεν ξέρω εγώ πήγα τον Ιανουάριο!
Όταν φτάσεις στα Πουκέτ θα δείς άπειρα τουριστικά γραφεία να κλείσεις εκδρομή ή εισιτήρια για να πας μόνη σου,συνήθως κάνουν σε μια εκδρομή τα πι πι και το μονκει μπιτσ. Για το θέμα της μεταφοράς εγώ νοίκιασα μηχανάκι και πήγαινα παντού αλλά χρησιμοποιούσαν κυρίως τουκ τουκ. Γενικά μιλάμε για ένα πολύ καλά οργανωμένο τουριστικό προορισμό οπότε όλα θα είναι πολύ εύκολα,επίσης σου προτείνω να αγοράσεις μια κάρτα sim για να έχεις ίντερνετ, εγώ πλήρωσα 5 ευρώ και είχα απεριόριστο ίντερνετ για 14 μέρες, οπότε είχα στην διάθεση μου gps και άπειρες πληροφορίες !για την μπανγκόκ αν θες σου στέλνω τα στοιχεία για έναν ελληνόφωνο ξεναγό τον οποίο χρησιμοποιήσαμε και ήταν καταπληκτικός.
 

Margarita S

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σ’ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Το «ταξί» φοβάμαι μήπως ειναι ένα ακριβό μέσω μεταφοράς... δυστυχώς δεν έχω δίπλωμα για μηχανάκι,παρά μόνο αυτοκινήτου.
*δεν μπορώ να δω τα στοιχεία του ελληνόφωνα ξεναγού (γνωρίζεις ποσο χρεώνει;)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλημερα σ’ολους και καλώς σας βρήκα! Θέλω να πάω ως γαμήλιο ταξίδι στην μπανγκοκ και πουκετ και σκέφτομαι να κανω ατομικό και όχι ομαδικό. Θα ηθελα την βοήθεια σας στα εξής :
1. Ειναι καλός μήνας ο Νοέμβριος;
2.Ειναι εύκολο να κλείσω βάρκα απο κει ώστε να πάω πι-πι και μονκεϊ μπιτς;
3.πως μπορώ να εμπιστευτώ ναούς και γενικά τα αξιοθέατα του εκάστοτε μέρους (εννοώ με ταξί ή πρέπει να κλείσω θέση σε πούλμαν)
Σας παρακαλώ αν μπορει κάποιος να μου πει,η βοήθεια θα ειναι πραγματικά πολύτιμη,γιατί δεν έχω ξανακάνει ταξίδι εκτός Ευρώπης και με αγχώνει λιγάκι....
Ευχαριστω ♥
Δεν είναι καλός μήνας ο Νοέμβρης και ίσως να μην σας αφήσουν οι μουσώνες να κάνετε εκδρομές με καραβάκια..Καλύτερα να πάτε αργότερα.Μέχρι και αρχές Μαρτίου (το πολύ) είναι η ιδανική εποχή.Αλλιώς πας και ό,τι γίνει.Μακάρι να είστε τυχεροί και να σας κάτσει καλός ο καιρός..
 

Margarita S

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να πάμε αργότερα. Ήταν να πάμε Οκτώβρη και επειδή μας είπαν ότι ο «χειμώνας» τους ειναι μέχρι Οκτώβρη,να το κάνουμε Νοέμβρη. Μακάρι να μας παει καλα. Ευχαριστω πολύ ♥
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Ντινο ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις όταν φτάνεις πουκετ τι διαδικασία ακολουθούν ιμιγκρεισιον και τέτοια από θέμα χρόνου γτ σκέφτομαι να κάνω δώρο γενεθλίων στην κοπέλα μου κατευθείαν μόλις φτάσουμε πουκετ στις 10 το πρωί αν γίνεται να πάρω αεροπλάνο στις 11 για μπανκογκ ένα διήμερο βρήκα φθηνά 65 ευρώ πάνε έλα στην σκαισκανερ απλά διάβασα ότι κυριαρχεί ολίγον τι χάος στο αεροδρόμιο του πουκετ ! Και δύσκολα να προλάβω σε μια ώρα να αλλάξω αεροπλάνο ! Αν έχει και κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία θα χαρώ να μάθω !
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.131
Ντινο ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις όταν φτάνεις πουκετ τι διαδικασία ακολουθούν ιμιγκρεισιον και τέτοια από θέμα χρόνου γτ σκέφτομαι να κάνω δώρο γενεθλίων στην κοπέλα μου κατευθείαν μόλις φτάσουμε πουκετ στις 10 το πρωί αν γίνεται να πάρω αεροπλάνο στις 11 για μπανκογκ ένα διήμερο βρήκα φθηνά 65 ευρώ πάνε έλα στην σκαισκανερ απλά διάβασα ότι κυριαρχεί ολίγον τι χάος στο αεροδρόμιο του πουκετ ! Και δύσκολα να προλάβω σε μια ώρα να αλλάξω αεροπλάνο ! Αν έχει και κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία θα χαρώ να μάθω !
γιατί από sin δεν πας κατευθειαν bkk?
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Γτ το αρχικό μου δρομολόγιο ήταν Αθήνα πουκετ μετά είδα ότι όταν φτάνω έχει πτήση τόσο οικονομική για ένα διήμερο μπανκογκ και είπα να το κάνω και να επιστρέψω κραμπι και να ξεκινήσω το νησιωτικό ταξίδι ! Έτσι και αλλιώς δεν θα εμένα για πάνω από δυο μέρες πουκετ !
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.131
η μια ώρα πάντως είναι απίστευτα λίγος χρόνος.Λογικά δεν προλαβαίνεις. Θα πρέπει να περάσεις immigration να πάρεις βαλίτσες και να πας να κάνεις τσεκ ιν στην νέα πτήση που θα έχεις με διαφορετική κράτηση.Δεν θα το διακινδύνευα.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Πφφφ λογικά θ σε ακούσω αν και δεν θα έχω βαλίτσα στο τσεκ ιν μόνο χειραποσκευή και τσάντα μπακπακ πάνω στην καμπίνα πίστευα ότι θα γλίτωνα ιμιγκρεισιον και θα πήγαινα κατευθείαν για τσεκ ιν στην επόμενη πτήση και να περνούσα ιμιγκρεισιον στην μπανκογκ ! Αλλά τώρα ξανά βλέπω τις εταιρίες τις ασιατικές Nok Air , Viet jet air Asia και Thai lion επιτρέπουν μόνο μια βαλίτσα και με
Ξενέρωσαν που θα την βάλω την μπακπακ οέο !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.786
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom