Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
και εγω κοντα στη σταση Dante προτιμησα. οποτε περιμενω κ εγω αποψη περι του θεματος
τελικά η περιοχή είναι άψογη, κοντά σε όλα

επίσης δυστυχώς δεν είχα χρόνο να επισκεφτω ερκολάνο αλλά η Πομπηία ήτο εξαιρετική
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τελικά η περιοχή είναι άψογη, κοντά σε όλα

επίσης δυστυχώς δεν είχα χρόνο να επισκεφτω ερκολάνο αλλά η Πομπηία ήτο εξαιρετική
Περιμένουμε και ετυμηγορια για το ΦΑΓΗΤΌ!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Περιμένουμε και ετυμηγορια για το ΦΑΓΗΤΌ!
Φαγητό;
Ποιό φαγητό; Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς...
Α..το φαγητό... αδιάφορο..

Ξυπνάς το πρωί κι έστω ότι βαριέσαι να πας στο ντελικατέσεν, πας στο σουπερμάρκετ να πάρεις μια γαλοπούλα και μια γκούντα.
8.jpg


κ.jpg
viber image.jpg

Και τρως ένα απλό καθημερινό πρωινό που είχες και στο χωριό σου, συνοδεία καφέ φυσικά.

Κάνεις μια βόλτα να πάρεις λίγο αέρα και πέφτεις πάνω σε μια πιτσαρία. Μια τυχαία. Και σε πιάνει μια λιγούρα.
2.jpg
3.jpg

Η βουβαλίσια μοτσαρέλα, αδιάφορη. Το προσούτο, μέτριο.

Για να ξεχάσεις τον καημό σου πας μέχρι την piazza Plebiscito και ωπ! να ένα έτσι κι έτσι ζαχαροπλαστείο. Κοιτ ς το όνομά του, Gambrinus το λένε. Σας λέει κάτι; Μπα ούτε μένα! Λες ας μπω να βοηθήσω μιας και δε φαίνεται να έχει καθόλου κόσμο. Μπαίνεις μέσα και παίρνεις 3 γλυκά: 1 κανόλο, ένα μπαμπά με κρέμα και μια σφολιατίνα έτσι για τη λιγούρα.

4.jpg

Απαπαπαπα δεν τρώγονται σας λέω! Και για να σώσεις την ανθρωπότητα ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ να τα φας ΚΑΙ ΤΑ 3!

Προχωρώντας μες στη δυστυχία σου, αναρωτόμενος ποιά μοίρα κακή σε έριξε σ'αυτή την απαίσια πόλη, χώνεσαι στα στενά του ιστορικού κέντρου. Μπαίνεις σε μια οστερια να ζητήσεις λίγο νερό .

5.jpg

Αφού κάθισες που κάθισες λες ας παραγγείλω κι ένα ριγκατόνι με γαρίδες και ντομάτα.

6.jpg

Έχοντας ξεχάσει ότι έχεις ήδη παραγγείλει παίρνεις κι ένα εσκαλοπ αλ λιμόνε.

7.jpg

Μετά λες "θα χορτάσω;" και παίρνεις και μια μικτή ψαρόσουπα.
Κάπως έτσι είναι μια τυπική μέρα στη Νάπολη. Χάλια σας λέω καλέ, μην πάτε.

depositphotos_30854175-stock-illustration-whale.jpg

Μετά από 4 μέρες μπαίνεις στο αεροπλάνο για Θεσσαλονίκη. Οι δικοί σου σε περιμένουν, παρόλαυτα δε δείχνουν να σε αναγνωρίζουν.

Τους λες: It's me, tsopana.

images.jpg

Σε κοιτάνε έχοντας στα χέρια τους μια παλιά σου φωτογραφία.
Ah, this? Laaast year!!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα θα βρίσκομαι Νάπολη στις 18 Φεβρουαρίου αλλά ο κύριος προορισμός μου είναι η Ρώμη.Έχει συνδυάσει κάποιος αυτά τα ταξίδια για να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την μετακίνηση από την Νάπολη στην Ρώμη;
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
εμεις νοικιασαμε αυτοκινητο απο το αεροδρομιο της Ρωμης και σε 2 ωρες ημασταν Ναπολη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα θα βρίσκομαι Νάπολη στις 18 Φεβρουαρίου αλλά ο κύριος προορισμός μου είναι η Ρώμη.Έχει συνδυάσει κάποιος αυτά τα ταξίδια για να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την μετακίνηση από την Νάπολη στην Ρώμη;
Με τρένο (trenitalia frecciarossa). Με λίγη τύχη και αν είσαι ευέλικτος θα βρεις εισιτήριο με 20€ και σε 1 ώρα θα είσαι Termini. http://www.trenitalia.com/tcom-en
Επίσης με italotreno https://www.italotreno.it/en
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Με τρένο (trenitalia frecciarossa). Με λίγη τύχη και αν είσαι ευέλικτος θα βρεις εισιτήριο με 20€ και σε 1 ώρα θα είσαι Termini. http://www.trenitalia.com/tcom-en
Επίσης με italotreno https://www.italotreno.it/en
Στη σελίδα rome2rio δίνει και την επιλογή του λεωφορείου στη μισή τιμή απ αυτή του τρένου αλλά με περισσότερη ώρα διαδρομή προφανώς.Είναι αξιόπιστο;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στη σελίδα rome2rio δίνει και την επιλογή του λεωφορείου στη μισή τιμή απ αυτή του τρένου αλλά με περισσότερη ώρα διαδρομή προφανώς.Είναι αξιόπιστο;
Αν είναι αξιόπιστο το λεωφορείο; Γιατί όχι; Έχω χρησιμοποιήσει λεωφορεία στην περιοχή, αλλά όχι για τη συγκεκριμένη διαδρομή, και ήταν εντάξει. Το δρομολόγιο αυτό είναι φαντάζομαι και πολύ δημοφιλές, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας, θα παω Απριλιο Νάπολη. Πομπηια αξιζει;επισης γινονται επισκεψεις στο Βεζούβιο;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Γειά σου! Φυσικά και αξίζει!! Εκδρομές στο Βεζούβιο πραγματοποιούνται ανάλογα με τις συνθήκες οπότε δε ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom