Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Γεια σας!
Καινούργια στο Travelstories και είπα να υποβάλω μια απορία!
Ετοιμαζόμαστε για ένα μεγάλο ταξίδι για ένα μήνα τον Αύγουστο σε Περού και Βολιβία.
Έχω ήδη διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις και τις ιστορίες εδώ και έχουμε οργανώσει το ταξίδι παίρνοντας αρκετές πληροφορίες.
Οπότε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Η απορία λοιπόν αφορά εσωτερικές πτήσεις στη Βολιβία.
Σκεφτήκαμε τη λύση εσωτερικών πτήσεων στη Βολιβία, λόγω μεγάλων αποστάσεων και αμφιβόλου ασφαλείας λεωφορείων. Μετά όμως διαβάσαμε ότι είναι πολύ συνηθισμένες οι ακυρώσεις πτήσεων και γενικά οι κριτικές για την Amaszonas ήταν εφιαλτικές!
Τελικά κλείνεις εσωτερική πτήση στη Βολιβία;;

Γενικά οι μετακινήσεις στη Βολιβία μας έχουν τρομάξει. Παντού διαβάζω για ακυρώσεις, καθυστερήσεις, λάθος λεωφορεία κλπ.
Οποιαδήποτε συμβουλή σε αυτό το κομμάτι θα ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα! :)
 
  • Like
Reactions: zoi

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τα διάβασα κι εγώ για την amazonas κι έκλεισα με BOA.Είχε γενικότερα πολύ καλύτερες κριτικές.Έκλεισα κι ενα λεωφορείο το todo turismo,δε διάβασα για ακυρώσεις και προβλήματα γι'αυτη την εταιρεία.Τα υπόλοιπα λεωφορεία που χρειάζομαι θα τα κλείνω επι τόπου.
 
  • Like
Reactions: zoi

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κάπως έτσι έχω καταλήξει.
Λεωφορείο με Todo Turismo για τη διαδρομή La Paz-Uyuni και πτήση (λογικά με BOA) για τη διαδρομή Sucre-La Paz.
Και όλα τα ενδιάμεσα εκεί.
Όντως οι κριτικές για αυτές τις δύο ήταν αρκετά καλύτερες.
Απλά το ενδεχόμενο να ακυρωθεί η πτήση για τη La Paz δεν είναι και τόσο καλό.. αφού είναι πολύ κοντά στον γυρισμό μας στη Λίμα και την τελική μας πτήση για Αθήνα!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ακριβώς έτσι τα έκλεισα.Έχω αφήσει 1 μερα περιθώριο στη La Paz για παν ενδεχόμενο.Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις.Η boa έχει τρεις πτήσεις τη μέρα κι εχω κλείσει την πρώτη.Δε μπορεί να μη γίνει καμία,εκτός κι αν υπάρχουν δυσμενείς καιρικές συνθήκες.Σ'αυτή την περίπτωση υπάρχει και η λύση του λεωφορείου αλλά θες μια μέρα περιθώριο.Γενικά αποφεύγω σε όλα τα ταξίδια να εχω εσωτερική πτηση την προηγούμενη μέρα της πτήσης επιστροφής, ούτε την ίδια μέρα φυσικά!
 
Last edited:

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Κοριτσια πως σκοπευετε να επισκεφτείτε τον εθνικο δρυμο Salaar de uyuni? Διάβασα ότι γίνεται οργανωμενα με 4× 4.
Εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο πρακτορειο?
Ξερετε τιμες?
Εγω σκοπευω απο το νοτιο ακρο του να μπω στη Χιλη, αρχικα
επισκεπτοντας την πολη San pedro de atakama, αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα με τις λεπτομερειες.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κοριτσια πως σκοπευετε να επισκεφτείτε τον εθνικο δρυμο Salaar de uyuni? Διάβασα ότι γίνεται οργανωμενα με 4× 4.
Εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο πρακτορειο?
Ξερετε τιμες?
Εγω σκοπευω απο το νοτιο ακρο του να μπω στη Χιλη, αρχικα
επισκεπτοντας την πολη San pedro de atakama, αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα με τις λεπτομερειες.
Έκλεισα με το Quechua connections το τριήμερο.Υπάρχει επιλογή την τρίτη μέρα να σε αφήσουν San pedro de atakama.Επειδή θυμάμαι οτι ενδιαφερόσουν για τα εμβόλια το γράφω εδώ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.Μας έστειλε μήνυμα ενα από τα πρακτορεία που κλείσαμε μια εκδρομή οτι από 1η Μαρτίου ξανάγινε υποχρεωτικό του κίτρινου πυρετού για την είσοδο στη Βολιβία.Το εψαξα κι όντως ίσχυει αν και η πληροφόρηση είναι δύσκολη.Εγώ το έκανα για καλό και για κακό διότι είχανε και καποια πρόσφατα περιστατικά με εμπλοκή τουρίστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πετάξει πολλές φορές με boa και είχα κακές εμπειρίες με ακυρώσεις δύο φορές και πολλές καθυστερήσεις. Με amaszonas μια φορά μόνο, δεν είχα προβλήματα.

Για uyuni καλύτερα κλειστε επιτόπου, θα σας βγει φθηνότερο και θα ξέρετε με ποιον συνταξιδευετε. Προτίμησε τουλάχιστον το τετραήμερο ή πενταημερο, γιατί τα τριήμερα κάνουν ίδιες στάσεις ίδιες ώρες στα ίδια σημεία και είναι άλλη αίσθηση.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
@Yorgos μακάρι να είχα χρόνο αλλά σε ενα φτωχό 20ημερο κι αυτο μετά κοπων και βασάνων αρκούμαι στα βασικά και παρηγοριέμαι με τις απίθανες ιστορίες σου!Με τα αεροπλάνα κατάλαβα οτι είναι θέμα τύχης λοιπόν.Ελπίζω να με ευνοήσει!
 
  • Like
Reactions: zoi

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Έχω διαβάσει άπειρες κριτικές για πάρα πολλά πρακτορεία και σε όλα υπάρχουν κάποιοι που δεν έμειναν ευχαριστημένοι. Οπότε φαντάζομαι ότι, αν είναι να κλείσεις από πριν, διαλέγεις ένα με πολλές καλές κριτικές και εύχεσαι να μην είσαι άτυχος!
Ξεχώρισα το Quechua connections και το Andes Salt Expeditions.
Επίσης, διάβασα κι εγώ ότι έχει γύρω στα 75 πρακτορεία στο Uyuni και ότι σίγουρα θα πετύχεις καλύτερη τιμή εκεί.
Απλά φαντάζομαι ότι ρισκάρεις λίγο την αξιοπιστία, αν δεν ξέρεις τίποτα άλλο για το πρακτορείο.
Πολύ πιθανό να υπάρχουν και στο San pedro de atakama αντίστοιχα πολλά πρακτορεία.
Πάντως ήδη σε πολλά που βρήκα έλεγε ότι έχουν και έναρξη από Χιλή.

Εμάς ίσως να μας παίρνει να χωρέσουμε κάπως το τετραήμερο. Βρήκα πολλά σχόλια που έλεγαν για πάρα πολύ κόσμο στα ίδια μέρη τις ίδιες ώρες, οπότε θα κοιτάξω μήπως στριμώχνεται!

Για τα αεροπλάνα συμφωνώ με @villi . Θα πάω κι εγώ για BOA κι ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Α! Και το Banjo Tours μου φαίνεται καλό.
Αλλά οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες.. o_Oo_O
Αν και έχει τρεις κατηγορίες να διαλέξεις
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: zoi

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα από Λα Παζ!Πέταξα το μεσημέρι από Σούκρε με τη Boa και όλα πήγαν μια χαρά.Στην ώρα της,γεμάτο αεροπλάνο,καθαρό και καλό service.Επίσης πέταξα με star Peru κι επίσης ολα πήγαν καλά.Από το Quechua connections έμεινα πολύ ευχαριστημένη δεδομένων των δύσκολων συνθηκων που επικρατούν αυτές τις μέρες περιξ του Uyuni.Αρκετό χιόνι και το Εθνικό παρκο Abaroa κλειστό.Κάνανε τα αδύνατα δυνατά να περάσουμε καλά με τις κατάλληλες αλλαγές στο πρόγραμμα.Οι τιμές στα γνωστά πρακτορεία είναι ίδιες κι επί τόπου και μαλιστα αν έχουν συμπληρώσει 6άδες πρέπει να πληρωσεις ενα τζιπ μόνος σου,παντελώς ασύμφορο!Καλύτερη τιμή μπορεί να πετύχεις αν τελευταία στιγμή θέλουν να συμπληρώσουν κάποιο τζιπ,οπότε πάντα παίζεις με τις πιθανότητες.
 

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανταπόκριση @villi !!
Σε 20 μέρες ξεκινάμε κι εμείς!
Οπότε λες ότι καλύτερα να έχεις κλείσει από εδώ το 3ήμερο τουρ για Uyuni;
Λέγαμε να το κλείσουμε εκεί για να έχουμε και μια ευελιξία με τις ημερομηνίες. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τις μετακινήσεις να μπορούμε να το κανονίσουμε για μια μέρα μετά.
Καλή συνέχεια!!! :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν είχαμε προπληρώσει,απλά τα ονόματα μας στείλαμε σε mail για να μας υπολογίζουν στα γκρουπ.Αν κάτι πήγαινε στραβά μου ειχαν πει να τους στειλω απλα ενα μηνυμα οτι θα παμε αλλη μέρα.Για να καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα,τα πρακτορεία συμπληρώνουν εξάδες για καθε τζιπ,κανεναν δεν το συμφέρει να φυγει με ένα ή δύο άτομα εκτός αν το πληρώσεις ή σου έχουν ήδη πει το οκ πριν πας οπότε δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.Εννοείται θα βρεις επι τόπου απλά ίσως δεν είναι με το πρακτορείο που προτιμάς.Κι εννοείται οτι μπορεί να έχει καλύτερη τιμή μπορεί και όχι όμως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom