Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι πολύ για το ταξίδι σε Περού-Βολιβία και ειδικά στο τετράγωνο Ματσου Πιτσου - Τιτικακα - Αλτιπλανο - Ατακαμα και μαζί αν γίνεται να πάρω και μια γεύση ζούγκλας αμαζονίου.
Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής : Υπάρχει κατάλληλος μήνας για να γίνει αυτό το ταξίδι, ώστε να μην υπάρχει θέμα καιρού με το inca trail, τα υψίπεδα της βολιβίας, αταψαμα η/και τον αμαζόνιο ? Ιδανικά να είναι και φτηνά τα εισιτήρια (off season), αλλά κυρίως με νοιάζει ο καιρός. Είδα ένα πλάνο για Μάρτιο, αλλά με δυσκολεύει λόγω δουλειάς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι πολύ για το ταξίδι σε Περού-Βολιβία και ειδικά στο τετράγωνο Ματσου Πιτσου - Τιτικακα - Αλτιπλανο - Ατακαμα και μαζί αν γίνεται να πάρω και μια γεύση ζούγκλας αμαζονίου.
Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής : Υπάρχει κατάλληλος μήνας για να γίνει αυτό το ταξίδι, ώστε να μην υπάρχει θέμα καιρού με το inca trail, τα υψίπεδα της βολιβίας, αταψαμα η/και τον αμαζόνιο ? Ιδανικά να είναι και φτηνά τα εισιτήρια (off season), αλλά κυρίως με νοιάζει ο καιρός. Είδα ένα πλάνο για Μάρτιο, αλλά με δυσκολεύει λόγω δουλειάς.
Βασικά να αποφύγετε Νοε-Φεβ αν μπορείτε. Μετά το Πάσχα (και των καθολικών και των αλλων) είναι χαλαρά όμορφα και σχετικά φτηνά.
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Βασικά να αποφύγετε Νοε-Φεβ αν μπορείτε. Μετά το Πάσχα (και των καθολικών και των αλλων) είναι χαλαρά όμορφα και σχετικά φτηνά.
Οταν λες μετα το πασχα εννοεις Μαιο? Γιατι πεφτει και αργα φετος!!! :) :) :)

Υγ: Δεν ξερω αν σε εχω ευχαριστησει και δημοσια για ολη τη βοηθεια και τις πληροφοριες που μου εδωσες απλοχερα οταν ειχα ερθει στην Κουβα τα τελευταια pro covid Χριστουγεννα (2019). Σε χιλιοευχαριστω ξανα, εισαι κορυφη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν λες μετα το πασχα εννοεις Μαιο? Γιατι πεφτει και αργα φετος!!! :) :) :)

Υγ: Δεν ξερω αν σε εχω ευχαριστησει και δημοσια για ολη τη βοηθεια και τις πληροφοριες που μου εδωσες απλοχερα οταν ειχα ερθει στην Κουβα τα τελευταια pro covid Χριστουγεννα (2019). Σε χιλιοευχαριστω ξανα, εισαι κορυφη!
Και πριν το Πάσχα καλά είναι. Πριν κλείσεις βεβαιώσου πως υπάρχουν εισιτήρια για τραίνο και Μάτσου Πιτσου, φίλος την πάτησε έτσι πριν λίγες μέρες.
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Και πριν το Πάσχα καλά είναι. Πριν κλείσεις βεβαιώσου πως υπάρχουν εισιτήρια για τραίνο και Μάτσου Πιτσου, φίλος την πάτησε έτσι πριν λίγες μέρες.
Καλά εγώ μιλάω για του χρόνου 2025. Θέλω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες, να περιμένω καλά αεροπορικά, να δω καλύτερα πως θα κάνω και τη σύνδεση Ατακάμα - Ουιουνι - Ματσου Πίτσου. Έχει μελέτη. Έτσι όπως μου το λες , θα κοιτάξω Απρίλιο και Μάιο. Αντίστοιχα να φανταστώ είναι καλά και Σεπτέμβριο Οκτώβριο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά εγώ μιλάω για του χρόνου 2025. Θέλω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες, να περιμένω καλά αεροπορικά, να δω καλύτερα πως θα κάνω και τη σύνδεση Ατακάμα - Ουιουνι - Ματσου Πίτσου. Έχει μελέτη. Έτσι όπως μου το λες , θα κοιτάξω Απρίλιο και Μάιο. Αντίστοιχα να φανταστώ είναι καλά και Σεπτέμβριο Οκτώβριο?
Σωστά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
@Yorgos Αύγουστος θεωρείται high season ή όχι προς εκείνα τα μέρη; Θα το πρότεινες δηλαδή σε κάποιον που δεν έχει άλλη εποχή πολλές μέρες ελεύθερες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε δεν είναι και καταστροφή, έχει περισσότερο κόσμο από άλλες εποχές αλλά ΟΚ.
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Καλησπέρα παιδιά! Και ενώ βρισκόμασταν στην μικροσκοπική Σίκινο, κλείσαμε τα εισιτηρία για το πολυπόθητο ταξίδι. Νωρίς μεν, αλλά οκ βρέθηκαν πολύ καλές πτήσεις σε σούπερ τιμή νομίζω!
(να είναι καλά ο @Yorgos γιατί παραλίγο κ θα έκλεινα για Γενάρη 🌧).
Το πλάνο μέχρι στιγμής είναι αυτό:

01.03 Πτήση Αθήνα - Λίμα μέσω Μαδρίτης
02.03 Άφιξη στη Λίμα 06.00 πμ
03.03 Λίμα
04.03 Λίμα (εκδρομή islas Palomino ή day tour paracas - Ballestas)
05.03 Πτήση από Λίμα για Cusco 09.40πμ (Sky airlines)
05.03 - 10.03 (6 νύχτες) Κούσκο /Ιερή Κοιλάδα /Μάτσου Πίτσου (το πρόγραμμα εδώ θέλει διευκρίνηση)
11.03 Ημερήσιο Λεωφορείο για Puno. (διαμονή σε νησάκι Μάλλον)
12.03 Titicaca
13.03 Λεωφορείο Puno - La paz
14.03 La paz
15.03 διαδρομή προς Uyuni με τρένο. Δ/ν Uyuni.
16.03 Έναρξη του τουρ (3D/2N)
17.03 τουρ
18.03 κατάληξη του τουρ στο San Pedro de atacama.
19.03 San Pedro de atacama
20.03 Πτήση Calama για Λίμα. Απόγευμα στη Λίμα.
21.03 Αφήνουμε βαλίτσα στο ξενοδοχείο. Πρωινή πτήση από Λίμα για Iquitos.
22.03 Iquitos
23.03 Iquitos
24.03 Πτήση από Iquitos για Λίμα
25.03 Πτήση επιστροφής
26.03 άφιξη στην Αθήνα

Βασική απορία ειναι η εξής:
H έξτρα μέρα στο San Pedro να μείνει εκεί ή να μεταφερθεί στη La paz ή στη Λίμα πριν την επιστροφή? (ή κάπου αλλού)
Με βλέπω να κάνω σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα, αλλά ανάποδα (ξεκινώντας από San Perdo).Θα περιμένω με αγωνία εντυπώσεις και hints αμα τη επιστροφή σας. Να περάσετε τέλεια!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Με βλέπω να κάνω σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα, αλλά ανάποδα (ξεκινώντας από San Perdo).Θα περιμένω με αγωνία εντυπώσεις και hints αμα τη επιστροφή σας. Να περάσετε τέλεια!
Σε ευχαριστώ πολύ! Θά κάνουμε σχεδόν αυτό το πρόγραμμα με 2-3 μικροαλλαγές που θεωρώ θα λειτουργήσουν καλύτερα! Θα φανεί κ στην πράξη βέβαια, χαχα! Ό,τι θες με ρωτάς
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.941
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μόλις το είδα και το ερωτεύτηκα, Pallay Punchu !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom