Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Δεν είχαμε προπληρώσει,απλά τα ονόματα μας στείλαμε σε mail για να μας υπολογίζουν στα γκρουπ.Αν κάτι πήγαινε στραβά μου ειχαν πει να τους στειλω απλα ενα μηνυμα οτι θα παμε αλλη μέρα.Για να καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα,τα πρακτορεία συμπληρώνουν εξάδες για καθε τζιπ,κανεναν δεν το συμφέρει να φυγει με ένα ή δύο άτομα εκτός αν το πληρώσεις ή σου έχουν ήδη πει το οκ πριν πας οπότε δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.Εννοείται θα βρεις επι τόπου απλά ίσως δεν είναι με το πρακτορείο που προτιμάς.Κι εννοείται οτι μπορεί να έχει καλύτερη τιμή μπορεί και όχι όμως.
Με τα sleeping bag τι κάνατε; Δεν είναι και το καλύτερο μας να τα κουβαλάμε σε όλο το ταξίδι και ψάχνοντας είδα ότι μπορείς να νοικιασεις εκεί. Ισχύει; Γενικά οι εντυπώσεις από τις διανυκτερεύσεις πώς είναι; Με το κρύο;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Με τα sleeping bag τι κάνατε; Δεν είναι και το καλύτερο μας να τα κουβαλάμε σε όλο το ταξίδι και ψάχνοντας είδα ότι μπορείς να νοικιασεις εκεί. Ισχύει; Γενικά οι εντυπώσεις από τις διανυκτερεύσεις πώς είναι; Με το κρύο;
Εμείς sleeping bag νοικιάσαμε από το πρακτορείο. Κάναμε το τετραήμερο στο Uyuni πριν δυο χρόνια, αρχές Αυγούστου, και το κρύο ήταν αφόρητο! Στους -15 και χωρίς θέρμανση, το βράδυ η κατάσταση ήταν απελπιστική. Εννοείται ότι κοιμόμασταν με τα ρούχα (κασκόλ, σκουφί, γάντια) μέσα στο sleeping bag και από πάνω όλες τις κουβέρτες που μας έδωσαν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς sleeping bag νοικιάσαμε από το πρακτορείο. Κάναμε το τετραήμερο στο Uyuni πριν δυο χρόνια, αρχές Αυγούστου, και το κρύο ήταν αφόρητο! Στους -15 και χωρίς θέρμανση, το βράδυ η κατάσταση ήταν απελπιστική. Εννοείται ότι κοιμόμασταν με τα ρούχα (κασκόλ, σκουφί, γάντια) μέσα στο sleeping bag και από πάνω όλες τις κουβέρτες που μας έδωσαν.
Εμείς πριν λίγους μήνες με μια κουβέρτα ήμασταν οκ. Μιλάμε για Νοέμβριο μήνα. Υπνοσακο νοικιάζεις για αστείο κόστος εκεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μιλάμε για Νοέμβριο μήνα.
Βαλτός είσαι ρε Γιώργο; :) Αύγουστος = Φεβρουάριος, Νοέμβριος = Μάιος δικός μας! Και πάλι πολύ είναι η μία κουβέρτα. Αλλά, σε τέτοιο υψόμετρο, λογικό είναι. Κοντέψαμε ν' αποκλειστούμε από το χιόνι και οι πτήσεις μας είχαν πολύωρες καθυστερήσεις λόγω της κακοκαιρίας (Λα Παζ - Κούζκο - Λίμα).
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Βαλτός είσαι ρε Γιώργο; :) Αύγουστος = Φεβρουάριος, Νοέμβριος = Μάιος δικός μας! Και πάλι πολύ είναι η μία κουβέρτα. Αλλά, σε τέτοιο υψόμετρο, λογικό είναι. Κοντέψαμε ν' αποκλειστούμε από το χιόνι και οι πτήσεις μας είχαν πολύωρες καθυστερήσεις λόγω της κακοκαιρίας (Λα Παζ - Κούζκο - Λίμα).
Ακριβώς έτσι μας είπαν οτι είναι τον Αύγουστο!Φέτος όμως ήρθε νωρίτερα ο χειμώνας και χιονίζει ήδη!Ευτυχώς με τις πτήσεις δεν είχαμε πρόβλημα αλλά χιόνι και κρύο μπόλικο!
Με τα sleeping bag τι κάνατε; Δεν είναι και το καλύτερο μας να τα κουβαλάμε σε όλο το ταξίδι και ψάχνοντας είδα ότι μπορείς να νοικιασεις εκεί. Ισχύει; Γενικά οι εντυπώσεις από τις διανυκτερεύσεις πώς είναι; Με το κρύο;
sleeping bag μας έδωσε δωρεάν το πρακτορείο,πολύ χοντρά οπότε δεν είχαμε πρόβλημα.Εγώ εχω και δικό μου μαζί πολύ πιο λεπτό όμως, το οποίο αν δεν μείνεις σε τετράστερα + είναι απαραίτητο.Έχει πολύ κρύο το βράδυ,τα μεσαίας κατηγορίας καταλύματα που μένω δεν έχουν θέρμανση και πολλές φορές οι κουβέρτες που παρέχουν δεν επαρκούν.Ασε που δεν πλένονται ποτε!!!Επίσης απίστευτα χρήσιμο πιστολάκι μαλλιών,το μικρό για τα ταξίδια.Δεν ξέρω πως θα έκανα μπάνιο χωρίς αυτό με τόση υγρασία και κρύο.Επίσης στεγνώνω και τις πετσέτες!!!Και χάπια οπωσδήποτε,το υψόμετρο δεν αστειεύεται!Αγόρασα απο τη Λίμα τα Altivital,εντελώς φυτικά αλλά με βοήθησαν πάρα πολύ!Δεν αντιμετώπισα έντονο πρόβλημα εκτός από δυσκολία στην αναπνοή.Είδα πολλούς όμως με άσχημα προβλήματα,εμετούς,δυσκολία στην κίνηση,λιποθυμίες!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
sleeping bag μας έδωσε δωρεάν το πρακτορείο,πολύ χοντρά οπότε δεν είχαμε πρόβλημα.Εγώ εχω και δικό μου μαζί πολύ πιο λεπτό όμως, το οποίο αν δεν μείνεις σε τετράστερα + είναι απαραίτητο.Έχει πολύ κρύο το βράδυ,τα μεσαίας κατηγορίας καταλύματα που μένω δεν έχουν θέρμανση και πολλές φορές οι κουβέρτες που παρέχουν δεν επαρκούν.Ασε που δεν πλένονται ποτε!!!
Υποθέτω ότι το χρησιμοποιείς όταν οι συνθήκες καθαριότητας δεν είναι καλές, ε; Εμείς στο Uyuni, όπως είπα παραπάνω, νοικιάσαμε sleeping bag. Μας είπαν ότι μετά από κάθε τουρ τα πλένουν, αλλά δεν τους πίστεψα:haha: Επίσης οι κουβέρτες βρωμοκοπούσαν, αλλά, όταν δεν έχεις άλλη επιλογή, τουρτουρίζεις και είσαι χωρίς ρεύμα και χωρίς θέρμανση, κάνεις την καρδιά σου πέτρα και σκεπάζεσαι με ό,τι σου δώσουν :( Πέρσι εφάρμοσα άλλο κόλπο για τα αμφιβόλου καθαριότητας ξενοδοχεία. Πήρα ένα "σεντόνι-φάκελο", κάτι σαν μονή παπλωματοθήκη. Το στρώνεις, μπαίνεις μέσα και δεν σε νοιάζει τίποτα:xalara:


Και χάπια οπωσδήποτε,το υψόμετρο δεν αστειεύεται!Αγόρασα απο τη Λίμα τα Altivital,εντελώς φυτικά αλλά με βοήθησαν πάρα πολύ!Δεν αντιμετώπισα έντονο πρόβλημα εκτός από δυσκολία στην αναπνοή.Είδα πολλούς όμως με άσχημα προβλήματα,εμετούς,δυσκολία στην κίνηση,λιποθυμίες!
Κι εμείς πήραμε χάπια και δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Στο Uyuni όμως που κοιμόμασταν μαζί με άλλους η κατάσταση το βράδυ ήταν απελπιστική για όσους δεν είχαν προνοήσει να πάρουν χάπια. Δυσκολεύονταν πολύ στην αναπνοή, ζαλίζονταν και είχαν τάση για εμετό. Στο τέλος βέβαια πείστηκαν να πάρουν κι εκείνοι και, φυσικά, ένιωσαν καλύτερα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Υποθέτω ότι το χρησιμοποιείς όταν οι συνθήκες καθαριότητας δεν είναι καλές, ε; Εμείς στο Uyuni, όπως είπα παραπάνω, νοικιάσαμε sleeping bag. Μας είπαν ότι μετά από κάθε τουρ τα πλένουν, αλλά δεν τους πίστεψα.Πέρσι εφάρμοσα άλλο κόλπο για τα αμφιβόλου καθαριότητας ξενοδοχεία. Πήρα ένα "σεντόνι-φάκελο", κάτι σαν μονή παπλωματοθήκη. Το στρώνεις, μπαίνεις μέσα και δεν σε νοιάζει τίποτα:xalara:
Μήπως είναι και πουθενά καθαρές οι κουβέρτες;Και σε κάποια καταλύματα ήταν βρώμικα και τα σεντόνια!Στο Ποτοσί το πρωί είχαν όλοι δαγκώματα από κουβερτομαμουνια στα χέρια και στα πόδια,ευτυχως δεν την είχα ρίξει καν πάνω στο υπνοσακό μου.Η ευχάριστη έκπληξη μέχρι στιγμής είναι το ξενοδοχείο στην Arequipa!Πάπλωμα και ολολευκα σεντόνια,δε ξέρεις τι χαρά πήρα!!!
Αυτό το σεντονακι φάκελο λέω να το πάρω κι εγώ,πιο μικρό,πιο βολικό!Αλλά εδώ στους -15 τι να σου κάνει!
Ο υπνόσακος στο uyuni πάντως ήταν καθαρός,μύριζε σαπούνι οταν τον άνοιξα.Και στο ξενοδοχείο με τα ιδιωτικά δωμάτια δε χρειαστηκε καν να τον χρησιμοποιήσω,ήταν η δεύτερη έκπληξη του ταξιδιού!
 

veronika_s

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Περού Βολιβία Νησί Πάσχα
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μαζί με όλα τα εμβόλια που κάναμε, μας είπαν ότι θα πρέπει να πάρουμε και τα Malarone για την ελονοσία, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.. Ούτε και τα Lariam μπορώ να βρω πουθενά, που είναι αντίστοιχα
@villi εσύ τι έκανες με αυτό το θέμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μαζί με όλα τα εμβόλια που κάναμε, μας είπαν ότι θα πρέπει να πάρουμε και τα Malarone για την ελονοσία, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.. Ούτε και τα Lariam μπορώ να βρω πουθενά, που είναι αντίστοιχα
@villi εσύ τι έκανες με αυτό το θέμα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χάπια-για-ελονοσία.10656/page-11
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μαζί με όλα τα εμβόλια που κάναμε, μας είπαν ότι θα πρέπει να πάρουμε και τα Malarone για την ελονοσία, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.. Ούτε και τα Lariam μπορώ να βρω πουθενά, που είναι αντίστοιχα
@villi εσύ τι έκανες με αυτό το θέμα.
Δεν πήρα χάπια γιατί που να βρεθούν τα κουνούπια σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες!Δεν είδα ούτε μισό!Βέβαια δεν πήγα Αμαζόνιο οπότε για εκεί δεν ξέρω αν πρέπει να τα πάρεις.Και γενικά βέβαια, γράφω τι έκανα εγώ και για ποιο λόγο,όχι οτι το προτείνω σε όλους για να μην παρεξηγηθώ!
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Εστω και καπως αργα....ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες! Με γλυτωσατε απο πολυ ψαξιμο!
Ευτυχως χιονια δεν πέτυχα, αλλα το κρυο τσουχτεροτατο. Τα καταπληκτικα τοπια ομως σε αποζημιωνουν.

......Επειδή θυμάμαι οτι ενδιαφερόσουν για τα εμβόλια το γράφω εδώ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους.Μας έστειλε μήνυμα ενα από τα πρακτορεία που κλείσαμε μια εκδρομή οτι από 1η Μαρτίου ξανάγινε υποχρεωτικό του κίτρινου πυρετού για την είσοδο στη Βολιβία......
Το εμβολιο του κιτρινου πυρετου το εκανα πριν να φυγω, ευτυχως χωρις καμια παρενεργεια. Δεν μου το ζητησαν ομως πουθενα, σε καμια απο τις χωρες που περασα ως τωρα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα παιδιά! Και ενώ βρισκόμασταν στην μικροσκοπική Σίκινο, κλείσαμε τα εισιτηρία για το πολυπόθητο ταξίδι. Νωρίς μεν, αλλά οκ βρέθηκαν πολύ καλές πτήσεις σε σούπερ τιμή νομίζω!
(να είναι καλά ο @Yorgos γιατί παραλίγο κ θα έκλεινα για Γενάρη 🌧).
Το πλάνο μέχρι στιγμής είναι αυτό:

01.03 Πτήση Αθήνα - Λίμα μέσω Μαδρίτης
02.03 Άφιξη στη Λίμα 06.00 πμ
03.03 Λίμα
04.03 Λίμα (εκδρομή islas Palomino ή day tour paracas - Ballestas)
05.03 Πτήση από Λίμα για Cusco 09.40πμ (Sky airlines)
05.03 - 10.03 (6 νύχτες) Κούσκο /Ιερή Κοιλάδα /Μάτσου Πίτσου (το πρόγραμμα εδώ θέλει διευκρίνηση)
11.03 Ημερήσιο Λεωφορείο για Puno. (διαμονή σε νησάκι Μάλλον)
12.03 Titicaca
13.03 Λεωφορείο Puno - La paz
14.03 La paz
15.03 διαδρομή προς Uyuni με τρένο. Δ/ν Uyuni.
16.03 Έναρξη του τουρ (3D/2N)
17.03 τουρ
18.03 κατάληξη του τουρ στο San Pedro de atacama.
19.03 San Pedro de atacama
20.03 Πτήση Calama για Λίμα. Απόγευμα στη Λίμα.
21.03 Αφήνουμε βαλίτσα στο ξενοδοχείο. Πρωινή πτήση από Λίμα για Iquitos.
22.03 Iquitos
23.03 Iquitos
24.03 Πτήση από Iquitos για Λίμα
25.03 Πτήση επιστροφής
26.03 άφιξη στην Αθήνα

Βασική απορία ειναι η εξής:
H έξτρα μέρα στο San Pedro να μείνει εκεί ή να μεταφερθεί στη La paz ή στη Λίμα πριν την επιστροφή? (ή κάπου αλλού)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom