Maxus

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ιnterrail:Ταξίδι σε επτά χώρες με τρένο!

Γεία σας και πάλι!Μετα απο απουσία αρκετών μηνών άρχισα να διαβάζω καποια απο τα topic και είπα γιατι όχι,να γράψω και εγω με δυο λόγια μια δικιά μου εμπειρία.Ειναι ενός χρόνου και κατι μηνων οποτε όπως καταλαβαίνετε πολλες λεπτομέρειες δεν τις θυμαμαι.
Αν ενδιαφέρεστε όμως για κατι,με τις κατάλληλες ερωτήσεις μπορει κατι να θυμηθώ.Ελπίζω να σας αρέσει η βόλτα!

Πέρυσι το χειμώνα λοιπόν 5 φίλοι αρχίσαμε να συζητάμε το ενδεχόμενο να κανουμε Interrail μιας και θα ήταν η τελευταία μας ευκαιρία για φτηνό εισητήριο.Τα σενάρια πολλα,οι επιλογές ακομα πιο πολλες,ειχαμε προσθήκες στα ατομα,αποχωρήσεις και ξανα....αποχωρήσεις.
Τελικά μειναμε..τρείς και καταλήξαμε να κανουμε εναν αρκετα μεγάλο κύκλο με τις εξής χώρες και πόλεις:
Ελβετία(Βασιλεία)-Γερμανία(Κολωνία)-Ολλανδία(Αμστερνταμ)-Βέλγιο(Βρυξέλλες)-Λουξεμβουργο-Γαλλία(Νίκαια)-Ιταλία(Πόρτοφίνο,Ρώμη,Πίζα κτλ)

Τον Ιούλιο(του 2010) λοιπον πρώτα ενημερωθηκαμε για καθε πρεσβεια/προξενείο/νοσοκομείο καθε πολης που θα πηγαιναμε καθως και πληροφοριες για την κουζίνα,αξιοθέατα κτλ.Μετά πήραμε τα εισητηρια μας για 22 μέρες που κόστιζαν 309 ευρω το ενα(youth,2nd class), ενα αεροπορικό για Βασιλεία και τέλος αγοράσαμε ταξιδιωτικους σακους,σλιπινγκ μπαγκ κτλ και ξεκινήσαμε!
 

Maxus

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρώτη στάση Βασιλεία!
Μια όμορφη πολη,κλασικη κεντρικής ευρώπης θα έλεγα.Με ιδια αρχητεκτονικη και φυσικά..το ποτάμι της που ειναι ο γνωστος Ρήνος.Η Βασιλεία ειναι η τρίτη μεγαλυτερη πολη της Ελβετίας και πιο ομορφη αποτι την περίμενα.

Φτασαμε εκει κατα της 13:00 οποτε ψαξαμε γρηγορα γρηγορα για ενα hostel γιατι θα μεναμε μονο μια βραδια εκει και δεν θελαμε να χασουμε την μερα μας.


Μετά απο αρκετες ώρες περπατηματος είχαμε δει σχεδόν κάθε αξιοθέατο,σοκάκι και μαγαζί αυτής της πόλης.
Αφου λοιπον ξεκουραστήκαμε λιγο ειπαμε να παμε για ενα ποτο και να δουμε την νυχτερινη ζωή της πολης γενικα.
Εδώ θέλει λιγη προσοχή γιατι αποτι φαινεται στην Βασιλεία τα στριπτιτζαδικα μοιαζουν απιστευτα με...μπυραρίες..!Κάνοντας αυτο το λάθος κανα 2 φορές βρήκαμε κάποια πολυ ωραια μαγαζάκια και κάποια λιγο..περίεργα και ηπιαμε το ποτό μας.

Επόμενη στάση..Κολωνία!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλα απο τις τοσες ωρες περπατηματος στη Βασιλεια αυτο που εχεις να μας πεις ειναι τα στριπτιτζαδικα;;; δεν θα μας πεις που πηγατε,τι κανατε,τι ειδατε κλπ κλπ;;;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πάντως θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τα στριπτιτζάδικα... ;)
 

Maxus

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χαχα sorry fitziano αλλα εχει δικιο ο orestcrete.Υπόσχομαι αυριο μολις μπορεσω,θα κανω edit στο αρχικο post και θα βάλω καποια σημαντικα μερη και fotos.
Η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα να γραφω θυμόμουν τοσα πολλα πραγματα για τις αλλες πολεις αλλα λιγα πραγματα για την Βασιλεία,μαλλον επειδη ηταν η πρωτη.
Τωρα κοιταω τις fotos και τις σημειωσεις μου,οποτε αυριο θα το βελτιωσω.
Sorry και παλι παιδια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Χαχα sorry fitziano αλλα εχει δικιο ο orestcrete.Υπόσχομαι αυριο μολις μπορεσω,θα κανω edit στο αρχικο post και θα βάλω καποια σημαντικα μερη και fotos.
Η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα να γραφω θυμόμουν τοσα πολλα πραγματα για τις αλλες πολεις αλλα λιγα πραγματα για την Βασιλεία,μαλλον επειδη ηταν η πρωτη.
Τωρα κοιταω τις fotos και τις σημειωσεις μου,οποτε αυριο θα το βελτιωσω.
Sorry και παλι παιδια.
τα θελουμε ολα χαρτι και καλαμαρι,μην αγχωνεσαι ολος ο χρονος δικος σου .. και η Ζυριχη παντως ητανε ετσι,νομιζες οτι εμπαινες σε μπαρ και τελικα ητανε κωλο-μπαρ-ο :haha::haha::haha: αναπολω στιγμες απο το πρωτο μου interrail γιαυτο περιμενω να διαβασω με ανυπομονησια :)
 

Maxus

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρώτη στάση Βασιλεία!
Μια όμορφη πολη,κλασικη κεντρικής ευρώπης θα έλεγα.Με ιδια αρχητεκτονικη και φυσικά..το ποτάμι της που ειναι ο γνωστος Ρήνος.Η Βασιλεία ειναι η τρίτη μεγαλυτερη πολη της Ελβετίας και πιο ομορφη αποτι την περίμενα.

Φτασαμε εκει κατα της 13:00 οποτε ψαξαμε γρηγορα γρηγορα για ενα hostel γιατι θα μεναμε μονο μια βραδια εκει και δεν θελαμε να χασουμε την μερα μας.


Μετά απο αρκετες ώρες περπατηματος είχαμε δει σχεδόν κάθε αξιοθέατο,σοκάκι και μαγαζί αυτής της πόλης(τουλάχιστον του κεντρου).
Κανοντας βόλτα στην Μarktplatz(κεντρική αγορά) θα δει κανεις διάφορα μαγαζια,cafe,fast food,ξενοδοχεια κτλ


αλλα το πιο εντυπωσιακό εδω ειναι το δημαρχειο του 14 αιώνα της πόλης που στεγάζει και τον κυβερνήτη.Σιγουρα το πιο ομορφο δημαρχειο που εχω δει!
Ορίστε μερικές φωτογραφίες.




Μετά την Μarktplatz και το δημαρχειο συνεχίσαμε την βολτα μας και κατευθυνθηκαμε προς στα σοκάκια της Παλιάς Πόλης.
Απο τις πληροφοριες που πηραμε απο το hostel, η Παλιά Πολη της Βασιλείας ειναι απο τις πιο καλοδιατηρημένες της Ευρώπης με τα περισσοτερα κτίρια της να ανήκουν στον 15ο αιώνα και να χωρίζεται σε δύο τμήματα στις δυο άκρες του Ρήνου.
Επομενος σταθμός στην περιηγηση μας ήταν ο καθεδρικός ναός(Basel Munster) που μαζι με το δημαρχείο ειναι τα πιο δημοφιλη αξιοθεατα της πόλης και οχι αδικα θα πω εγω,μιας και ειναι πολυ ομορφος! Γενικα εχω ενα σκαλωμα με ναους κ κτίρια γοτθικου ρυθμου..
Χαρακτηριστικο αυτου οπως θα δείτε ειναι οτι εχει φτιαχτεί με κοκκινη πέτρα!


Με την βοήθεια του χάρτη και αλλων πληροφοριων απο το hostel και του touristinfo της πολης είδαμε και άλλα αξιοθεατα οπως αυτος ο ναος(δεν θυμαμαι ονομα) και πήραμε τον δρόμο για το hostel.

Μια αλλη οψη της πολης.


Αφου λοιπον ξεκουραστήκαμε λιγο ειπαμε να παμε για ενα ποτο και να δουμε την νυχτερινη ζωή της πολης γενικα.
Εδώ θέλει λιγη προσοχή γιατι αποτι φαινεται στην Βασιλεία τα στριπτιτζαδικα μοιαζουν απιστευτα με...μπυραρίες..!Κάνοντας αυτο το λάθος κανα 2 φορές βρήκαμε κάποια πολυ ωραια μαγαζάκια και κάποια λιγο..περίεργα και ηπιαμε το ποτό μας.
Η νυχτερινη ζωή γενικα δεν ειναι κατι το τρελο οπως σε πολλες πολεις της κεντρικης Ευρώπης.

Μια γεμάτη μερα ειναι αρκετη για να δει κανεις αρκετα πραγματα στη Βασιλεία αλλα αν δεν ειμασταν τοσο πιεσμενοι σιγουρα θα μέναμε ακομα μια.Πρεπει να πω οτι μου αφησε καλές εντυπωσεις και οι Ελβετοι τις καλυτερες.Παντα φιλικοι και με το χαμογελο,το μεγαλυτερο ποσοστο ήξερε καλα αγγλικα και απο οργανωση?Καλυτερη και απο τους Γερμανους!

Το επόμενο πρωί πηραμε τα μπογαλακια μας και αφου αγορασαμε ελβετικες σοκολάτες για.. την διαδρομή πηγαμε στον σταθμο για να παρουμε το τρενο για Κολωνια.
Να σημειωσω οτι οι Ελβετοι λενε οτι ο Bahnhof SBB ήταν ο πρώτος διεθνής σταθμός.


Επόμενη στάση..Κολωνία!
 

Maxus

Member
Μηνύματα
8
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν μπορεσα να κανω edit το #1 post οποτε το ξαναεγραψα ολο ωστε να εχει συνοχη.
Αν πρέπει/μπορει καποιος mod ας σβησει το #1 post.Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom