ΗΠΑ Ταξίδι σε Los Angeles, Las Vegas, San Francisko, NY

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Σουηδία, Δανία, Αμερική τις τελευταίες 2 βδομάδες, τίποτα, δεν υπάρχει η έννοια της μάσκας και του πιστοποιητικού. Μόνο οι Νάβαχο στην Αριζόνα, σε περιοχές που είναι υπό την ιδιοκτησία τους (παράδειγμα το Antelope Canyon) που είναι ιδιαιτέρως αυστηροί και ζητάνε μάσκα παντού, ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους. Δηλαδή ακόμα και μέσα στο φαράγγι δεν επέτρεπαν σε κανέναν να μπει χωρίς μάσκα.

Συνέβη το εξής παράδοξο. Αθήνα-Στοκχόλμη-Κοπεγχάγη και οι 2 πτήσεις με SAS που έχει προαιρετική την μάσκα και στο αεροπλάνο και στο αεροδρόμιο εδώ και μήνες. Στο Κοπεγχάγη-Λος Άντζελες όλοι χωρίς μάσκες μέχρι την είσοδο του αεροπλάνου όπου οι αεροσυνοδοί έδιναν μάσκες γιατί αυτός ήταν ο κανόνας για πτήσεις από/προς αμερικανικό έδαφος..

Οι Αμερικάνοι αναίρεσαν την υποχρεωτικότητα της μάσκας σε ΜΜΜ, αεροπλάνα, τρένα, λεωφορεία όσο ήμουν εκεί, μάλιστα την μέρα που το αναίρεσαν έπρεπε να μπω σε 7ωρο δρομολόγιο λεωφορείου Φοίνιξ-Σαν Ντιέγκο και μπήκα χωρίς μάσκα.

Οπότε στην επιστροφή συνέβη το ανάποδο. Χωρίς μάσκα σε όλα τα αεροδρόμια και στις πτήσεις, ακόμα και στην υπερατλαντική (μεγάλη ανακούφιση) και με την άφιξη στο Ελ. Βενιζέλος οι υπάλληλοι του αεροδρομίου στο κρατίδιο της νότιας Ευρώπης φώναζαν στους απορημένους Σκανδιναβούς "εδώ είναι αεροδρόμιο, φοράμε μάσκες"
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορία. Εχω χασει δυο φορες την ευκαιρια για ταξιδι στην Αμερική την τελευταια διετια λογω περιορισμων.
Οι Ινδιανοι εχουν καει πολλες φορες απο επιδημιες ( "φυτευτές" κυριως) και τωρα προσεχουν για να εχουν !
σε ποια μέρη πηγες στα Δυτικά ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορία. Εχω χασει δυο φορες την ευκαιρια για ταξιδι στην Αμερική την τελευταια διετια λογω περιορισμων.
Οι Ινδιανοι εχουν καει πολλες φορες απο επιδημιες ( "φυτευτές" κυριως) και τωρα προσεχουν για να εχουν !
σε ποια μέρη πηγες στα Δυτικά ;
Σε νιώθω, πήγα 3 φορές τους τελευταίους 3 μήνες για αναπλήρωση των 2 χαμένων χρόνων :haha:.

Τώρα ήμουν Αριζόνα-Καλιφόρνια. Οι Ναβαχο είναι οι πιο "προσεκτικοί" σε θέματα covid από όλες τις ινδιανικές φυλές, σε σημείο εκνευριστικό θα έλεγα. Πολύ καπέλο σε οτιδήποτε πουλούσαν και $100 το άτομο για ένα τουρ 1,5 ώρας στο Antelope Canyon δε τα λες και λίγα. Αλλά ας όψεται αυτή η πανδαισία χρωμάτων..

IMG_6718.HEIC.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε νιώθω, πήγα 3 φορές τους τελευταίους 3 μήνες για αναπλήρωση των 2 χαμένων χρόνων :haha:.

Τώρα ήμουν Αριζόνα-Καλιφόρνια. Οι Ναβαχο είναι οι πιο "προσεκτικοί" σε θέματα covid από όλες τις ινδιανικές φυλές, σε σημείο εκνευριστικό θα έλεγα. Πολύ καπέλο σε οτιδήποτε πουλούσαν και $100 το άτομο για ένα τουρ 1,5 ώρας στο Antelope Canyon δε τα λες και λίγα. Αλλά ας όψεται αυτή η πανδαισία χρωμάτων..

View attachment 392900
Όταν λες τουρ, εννοείς ότι συνοδευεσαι; Σε βάζουν σε γκρουπ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Σε νιώθω, πήγα 3 φορές τους τελευταίους 3 μήνες για αναπλήρωση των 2 χαμένων χρόνων :haha:.

Τώρα ήμουν Αριζόνα-Καλιφόρνια. Οι Ναβαχο είναι οι πιο "προσεκτικοί" σε θέματα covid από όλες τις ινδιανικές φυλές, σε σημείο εκνευριστικό θα έλεγα. Πολύ καπέλο σε οτιδήποτε πουλούσαν και $100 το άτομο για ένα τουρ 1,5 ώρας στο Antelope Canyon δε τα λες και λίγα. Αλλά ας όψεται αυτή η πανδαισία χρωμάτων..

View attachment 392900
Α το παρακάνανε οι φιλοι Ινδιάνοι. Εχω παει σε παρκα τους στην Αριζόνα το 2016 , ηταν τσιμπημενα αλλά οχι και 100 δολλαρια για μιαμιση ωρα !
Υπηρχε η δυνατοτητα να πας μόνος σου με αυτοκίνητο ή ειναι μονοδρομος να αγορασεις το τουρ ;
Γιατι θυμαμαι σε ενα canyon δικο τους πληρωσα γυρω στα 30 δολλαρια εισοδο και μετα κινηθηκα με το αυτοκινητο μονη μου στα σημεια ενδιαφεροντος .
Στα υπολοιπα παρκα ελπιζω να ισχυει ακομα το 80 δολλαρια το οχημα για ενα χρονο. Ασχετως επιβατων!
Εννοω τα εθνικα που χειριζονται οι αμερικανοι, και τα χρηματα ειναι για ολα τα παρκα σε ολη τη χωρα! Οτι πιο φθηνο εχω πληρωσει σε ταξιδι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Όταν λες τουρ, εννοείς ότι συνοδευεσαι; Σε βάζουν σε γκρουπ;

Α το παρακάνανε οι φιλοι Ινδιάνοι. Εχω παει σε παρκα τους στην Αριζόνα το 2016 , ηταν τσιμπημενα αλλά οχι και 100 δολλαρια για μιαμιση ωρα !
Υπηρχε η δυνατοτητα να πας μόνος σου με αυτοκίνητο ή ειναι μονοδρομος να αγορασεις το τουρ ;
Γιατι θυμαμαι σε ενα canyon δικο τους πληρωσα γυρω στα 30 δολλαρια εισοδο και μετα κινηθηκα με το αυτοκινητο μονη μου στα σημεια ενδιαφεροντος .
Στα υπολοιπα παρκα ελπιζω να ισχυει ακομα το 80 δολλαρια το οχημα για ενα χρονο. Ασχετως επιβατων!
Εννοω τα εθνικα που χειριζονται οι αμερικανοι, και τα χρηματα ειναι για ολα τα παρκα σε ολη τη χωρα! Οτι πιο φθηνο εχω πληρωσει σε ταξιδι.
Τα φαράγγια που είναι στις περιοχές που είναι στη δικαιοδοσία των Ινδιάνων, μπαίνεις μόνο με τουρ δικό τους, δε μπορείς να μπεις ελεύθερα. Έχουν όμως στην δικαιοδοσία τους περιοχές, όχι εθνικά πάρκα. Επίσης τα καζίνο στην Αρίζονα, είναι όλα σε χέρια Ναβαχο, δεν μπορεί κανείς άλλος να ανοίξει καζίνο στην Αριζόνα.

Ναι ισχύει ακόμα, ίδια τιμή $80. Εάν δεν έχεις το πάσο, τότε είναι $35/πάρκο με ισχύ μιας εβδομάδας ανα όχημα. Για τους άνω των 62 χρονών υπήκοους Αμερικάνους βγάζουν lifetime pass με $80, που πριν 5 χρόνια έκανε $10, αλλά και πάλι είναι πολύ λίγα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τα φαράγγια που είναι στις περιοχές που είναι στη δικαιοδοσία των Ινδιάνων, μπαίνεις μόνο με τουρ δικό τους, δε μπορείς να μπεις ελεύθερα. Έχουν όμως στην δικαιοδοσία τους περιοχές, όχι εθνικά πάρκα. Επίσης τα καζίνο στην Αρίζονα, είναι όλα σε χέρια Ναβαχο, δεν μπορεί κανείς άλλος να ανοίξει καζίνο στην Αριζόνα.

Ναι ισχύει ακόμα, ίδια τιμή $80. Εάν δεν έχεις το πάσο, τότε είναι $35/πάρκο με ισχύ μιας εβδομάδας ανα όχημα. Για τους άνω των 62 χρονών υπήκοους Αμερικάνους βγάζουν lifetime pass με $80, που πριν 5 χρόνια έκανε $10, αλλά και πάλι είναι πολύ λίγα.
Μηπως πηγες και Monument valley ;
Γιατι και εκει Ναβαχο το χειριζονται. Ειδα τα εισιτηρια 71 ευρω το ατομο ! και οτι σου κανουν αυτοί το τουρ .
Εχω παει και ηταν γυρω τα 20-25 ευρω ( δεν θυμαμαι την ισοτιμια δολλαριου - ευρώ τοτε) αλλά οδηγησαμε το αμαξι μας και πηγαιναμε στα σημεια ενδιαφεροντα.

Ρε τους Ναβαχο ! Μου αναψαν φωτιές στο πορτοφολι μου !
Με την παρεα μου εχουμε βαλει στο προγραμμα αυτα τα δυο μερη αλλά απο εξω με βλεπω να τους περιμένω παρεα με τους αντιπαθεις Ναβαχο:bleh: Ακομα θυμαμαι την αγενη συμπεριφορα τους σε ολους τους χωρους που ειχα συναλλαγη μαζι τους .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom