ΗΠΑ Ταξίδι σε Los Angeles, Las Vegas, San Francisko, NY

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Καλημέρα σας, σχεδιάζω με τον σύντροφο μου να κάνουμε ένα ταξίδι μόνοι μας στο Los Angeles-Las Vegas-San Francisco- NY και ότι μπορούμε να δούμε παραπάνω. Υπολογίζουμε γύρω στις 16-18 ημέρες γεμάτες. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει στο που να μείνουμε και στο περίπου κόστος διαμονής, στο τι αξίζει να δούμε και τι όχι, τι χρήματα χρειάζονται για όλες αυτές τις μέρες ώστε να μην μας λείψει κάτι και όποια πληροφορία παραπάνω έχετε για αυτά τα μέρη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
Καλημέρα,

Τον Ιούλιο του 2018 κάναμε με τη γυναίκα μου το παρακάτω ταξίδι :

Φύγαμε 28/07 για Νέα Υόρκη (μέσω Κωνσταντινουπολης) οπου μείναμε 5 μέρες στο Manhatan κεντρικά κ βόρεια προς central park το Wellington ηταν το ξενοδοχείο

Μετά πήγαμε αεροπορικώς LAS VEGAS οπου νοικιάσαμε αμάξι κ μείναμε 3 μέρες στο Sratosphere.

Φύγαμε οδικώς και πήγαμε Los Angeles (500km περίπου) οπου μείναμε επίσης 3 μέρες στο Dunes Inn - Wilshire

Απο εκέι φύγαμε βόρεια (αλλα 500 km) οπου μείναμε μια νύχτα σε προάστιο του San Fransisco (Monterey) -Econo Lodge Bay Breeze

καταλήξαμε για 3 μέρες στο Σαν Φρανσισκο οπου μείναμε κεντρικά στο King George. Απο εκεί φύγαμε για αεροδρόμιο οπου παραδώσαμε το αμάξι και γυρίσαμε μέσω πάλι Κωνσταντινουπολης

Επειδή πρόκειται για ταξίδι ζωής καλό είναι να πας σε ταξιδιωτικό πρακτορείο (ετσι κάναμε) για να σου κλείσουν τουλάχιστον τα εισιτήρια αεροπορικά,ξενοδοχεία,ενοικίαση αυτοκινήτου. Σε εμας αυτά βγήκαν σύνολο 5.5κ (μετα είναι οτι ξοδέψεις σε βενζίνες,παρκιγκ,φαγητο,ψώνια) και για τους 2 και μείναμε ευχαριστημένοι απο ολες τις διαμονές μας. Μη δίνεις σημασία στα αστέρια η Αμερική εχει οπου και να πας τοπ εξυπηρέτηση. Πρωινό μη βάλεις στη διαμονή δεν αξίζει τα λεφτά.

Οπως και να εχει ,είναι ταξίδι ζωης και θα το θυμάστε για πάντα. Δυστυχώς για εμας εδώ στην Ελλάδα ο τρόπος συμπεριφοράς/ζωης/οργάνωσης των Αμερικάνων είναι πολύ μακριά και θα εκπλαγείτε ευχάριστα...

Ελπίζω να βοήθησα
 

Evaki1977

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη & Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα!
ένα αντίστοιχο ταξίδι ονειρευόμαστε κ εμείς (χωρίς Νέα Υόρκη) κ αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα γίνει τον Απρίλιο του 2020 με διάρκεια 12-14 ημερών. σε μας θα είναι λίγο πιο κατευθυνόμενα τα πράγματα καθώς θα ταξιδέψουμε με φίλους που έχουν συγγενείς στο Bakersfield οπότε η βάση μας θα είναι αυτή.
κοιτάω ήδη για ξενοδοχεία κ airbnb στο Bakersfield, βρίσκω πολύ οικονομικά ξενοδοχεία μέσω booking αλλά και σπίτια σε καλές τιμές. σκέφτομαι να κλείσω κάτι για το σύνολο των ημερών ώστε να αφήνω βαλίτσες και να παίρνω μαζί λιγότερα στις εξορμήσεις.
το πρόγραμμα έχει προφανώς Los Angeles, Las Vegas, Disneyland και Universal με σχετικές διανυκτερεύσεις (τουριστικοί όσο δεν παίρνει χαχα) κ θα μας συνοδεύουν στα περισότερα οι Αμερικάνοι οπότε θα τα δούμε με τη ματιά των ντόπιων.
απ΄όσο ξέρω θα διανυκτερεύσουμε σε Vegas k Disneyland, τα κόστη βέβαια για τα πάρκα είναι αστρονομικά, αλλά η παρέα έχει πιτσιρίκια, 2 δικά μου κ 2 των φίλων μας.

διάβασα σε παλιότερο ποστ οτι δεν χρειάζεται να κάνουμε το δίπλωμα οδήγησης διεθνές, ισχύει αυτό;

αυτό με τα αστέρια στα ξενοδοχεία που αναφέρεις casabel είναι πολύ χρήσιμο γιατί το κοιτούσα κ απέρριπτα οικονομικές επιλογές.

μας είπαν οτι καλή περίοδος να κοιτάξουμε αεροπορικά είναι το δεκέμβρη, μέσω πρακτορείου, δεν το τολμάω για μόνοι μας. ψάχνοντας, βρίσκω ήδη τιμές 2 ενήλικες + 2 παιδιά περίπου 3,000 ευρώ (αθήνα-λος αντζελες) με έξτρα χρέωση αποσκευών.
έχετε προτάσεις πάνω σ'αυτό;
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
τις απαντήσεις που ζητάς νομίζω θα στις δώσουν τα πρακτορεία καλύτερα πουναι πιο ενημερωμένα
εμείς το κάναμε διεθνές το δίπλωμα (50ε είναι)...
 

Evaki1977

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη & Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τις απαντήσεις που ζητάς νομίζω θα στις δώσουν τα πρακτορεία καλύτερα πουναι πιο ενημερωμένα
εμείς το κάναμε διεθνές το δίπλωμα (50ε είναι)...
νομ'ιζω το ίδιο θα κάνουμε κ εμείς με το δίπλωμα, δεν θα το ρισκάρουμε, στάνταρ θα χρειαστεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
επισης προσοχή για ενοικίαση χρειάζεται υποχρεωτικά πιστωτική κάρτα και γενικά στην αμερική καλό ειναι να εχετε μαζί σας 2 τουλαχιστον πιστωτικές κάρτες απο διαφορετικές τράπεζες
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
χωρίς πρακτορείο γίνεται το ταξίδι και σίγουρα με λιγότερα χρήματα. Υπάρχουν εδώ πάρα πολλές πληροφορίες και εμπειρίες. Βέβαια το θέμα είναι πόσο σίγουρος νιώθει ο καθένας για τον εαυτό του και το κατά πόσο τον νοιάζει να πληρώσει παραπάνω στο ταξιδιωτικό γραφείο για να του κάνει απλά τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία και τα αεροπορικά
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Τα αεροπορικά εισιτήρια τα έχω βρει μέσω Skyscanner αλλά επειδή πρώτη φορά θα κλείσω μέσω ανταπόκρισης έχω λίγο άγχος με τις διαφορές εταιρειών μήπως κάτι κάπου κάνω λάθος. Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο; Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να τα κλείσω μέσω ταξιδιωτικού ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά αν μπορώ να γλιτώσω χρήματα θα ακούσω τις συμβουλές σας..(για τα εισιτήρια μιλάω μόνο) :)
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
Αν το παλέψεις μόνη σου καλή τύχη απο εμένα..εμεις αφου δεν είχαμε εμπειρία τα κλείσαμε με πρακτορείο.

Πρόσεχε πολύ μόνο οτα θα κλείσετε ξενοδοχεία να μην υπάρχουν κρυφές χρεώσεις που δεν φαίνονται online και θα πρέπει να τις καταβάλετε στο ξενοδοχείο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αν το παλέψεις μόνη σου καλή τύχη απο εμένα..εμεις αφου δεν είχαμε εμπειρία τα κλείσαμε με πρακτορείο.

Πρόσεχε πολύ μόνο οτα θα κλείσετε ξενοδοχεία να μην υπάρχουν κρυφές χρεώσεις που δεν φαίνονται online και θα πρέπει να τις καταβάλετε στο ξενοδοχείο.
Κρυφές χρεώσεις που δεν φαίνονται online? Σαν τι χρεώσεις εννοείς?
Μήπως αναφέρεσαι σε χρεώσεις όπως τοπικοί φόροι? Τέτοιες χρεώσεις στο booking και το hotel τις αναφέρουν πολύ ξεκάθαρα.

Τα αεροπορικά εισιτήρια τα έχω βρει μέσω Skyscanner αλλά επειδή πρώτη φορά θα κλείσω μέσω ανταπόκρισης έχω λίγο άγχος με τις διαφορές εταιρειών μήπως κάτι κάπου κάνω λάθος. Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο; Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να τα κλείσω μέσω ταξιδιωτικού ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά αν μπορώ να γλιτώσω χρήματα θα ακούσω τις συμβουλές σας..(για τα εισιτήρια μιλάω μόνο) :)
προσέχω πάντα οι πτήσεις που είναι με ανταπόκριση να γίνονται στο ίδιο αεροδρόμιο. Η διάρκεια του transfer τώρα εξαρτάται και από την τιμή. Σίγουρα να υπάρχει περιθώριο πάνω από 1 ώρα αλλά όχι παραπάνω από 5 6 ώρες. Έχει τύχει να επιλέξω και transfer με 12 ώρες αναμονή αλλά ήταν πολύ φθηνότερες πτήσεις από άλλες που είχαν μικρότερο transfer.
Ρώτησε ότι μπορεί να σε προβληματίζει και όσο μπορούμε βοηθάμε. Και εμείς άλλωστε με βοήθεια ξεκινήσαμε
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom