Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Για μενα κλεισε σε γραφειο να τα εχεις ολα ετοιμα.Αν τελικα αποφασισεις να πατε να πας 10 μερες για να το ευχαριστηθεις.Εγω ειχα πληρωσει το 2006 1460 ευρω το ατομο για 3 μερες Καιρο 3 μερες στο Σαρμ και 4 στο ποταμοπλοιο!Το 2007 πηγαμε Κων/πολη χωρις γραφειο και ηταν χαλια,ψαξε το ενα ψαξε το αλλο και φετος που παμε Βουδαπεστη παλι μονοι μας κλεισαμε προβλεπω παλι τα ιδια χαχαχα.
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
εμεις μείναμε στο Κάιρο στο city cairo center που δεν ήταν και τέλειο αλλά αξιοπρεπές ωστόσο δεν το συστήνω αλλά Λούξορ μείναμε στο Imperotel Hotel που ήταν από τα καλύτερα που έχω πάει και οικονομικό
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα παιδιά!
επειδή είμαι στο τελικό βήμα πριν τον σχεδιασμό του ταξιδιού θα κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις, όποιος μπορεί να απαντήσει απαντάει:
1) Μπορούμε μόνοι μας να πάρουμε ένα ταξί από το ξενοδοχείο και να πάμε στις πυραμίδες και το Αιγυπτιακό μουσείο ή αυτό είναι δύσκολο? Οι πυραμίδες είναι στην μέση της ερήμου ή κοντά στην πόλη? Θα μας βοηθήσει σε κάτι ο ξεναγός ή δεν έχει νόημα και φτάνει το Λόνλι Πλάνετ? Στο Αιγυπτιακό μουσείο μπορούμε μόνοι μας να βγάλουμε άκρη? Έχει ταμπέλες στα Αγγλικά ή κάποια ακουστική ξενάγηση ή απλά αν πάμε μόνοι μας θα κάνουμε βόλτες ανάμεσα στις μούμιες χωρίς να καταλαβαίνουμε τίποτα?
2) Για Αλεξάνδρεια: Αξίζει μια ημερήσια εκδρομή ή νομίζετε ότι έχει κάποιο νόημα να μείνει κανείς εκεί? Μπορεί κανείς μόνος του να περιπλανηθεί στην πόλη?
3) Για τη μετάβαση στη Νότια Αίγυπτο μάλλον θα πάμε με αεροπλάνο. Εκεί πέρα μου φαίνεται το πιο δύσκολο να οργανωθεί και μάλλον καταλήγω στην γνωστή κρουαζιέρα. Έχει κανείς να πει το όνομα κάποιου συγκεκριμένου ποταμόπλοιου που να του άρεσε , που να έμεινε ευχαριστημένος?
4) Η εκδρομή για Αμπού Σιμπέλ από ποιο μέρος γίνεται?
5) Επίσης για το Κάϊρο: μπορούμε με χάρτη και Lonely Planet να επισκεφθούμε τα κοπτικά και ισλαμικά μνημεία??
αυτά για την ώρα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά!
επειδή είμαι στο τελικό βήμα πριν τον σχεδιασμό του ταξιδιού θα κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις, όποιος μπορεί να απαντήσει απαντάει:
1) Μπορούμε μόνοι μας να πάρουμε ένα ταξί από το ξενοδοχείο και να πάμε στις πυραμίδες και το Αιγυπτιακό μουσείο ή αυτό είναι δύσκολο? Οι πυραμίδες είναι στην μέση της ερήμου ή κοντά στην πόλη? Θα μας βοηθήσει σε κάτι ο ξεναγός ή δεν έχει νόημα και φτάνει το Λόνλι Πλάνετ? Στο Αιγυπτιακό μουσείο μπορούμε μόνοι μας να βγάλουμε άκρη? Έχει ταμπέλες στα Αγγλικά ή κάποια ακουστική ξενάγηση ή απλά αν πάμε μόνοι μας θα κάνουμε βόλτες ανάμεσα στις μούμιες χωρίς να καταλαβαίνουμε τίποτα?
2) Για Αλεξάνδρεια: Αξίζει μια ημερήσια εκδρομή ή νομίζετε ότι έχει κάποιο νόημα να μείνει κανείς εκεί? Μπορεί κανείς μόνος του να περιπλανηθεί στην πόλη?
3) Για τη μετάβαση στη Νότια Αίγυπτο μάλλον θα πάμε με αεροπλάνο. Εκεί πέρα μου φαίνεται το πιο δύσκολο να οργανωθεί και μάλλον καταλήγω στην γνωστή κρουαζιέρα. Έχει κανείς να πει το όνομα κάποιου συγκεκριμένου ποταμόπλοιου που να του άρεσε , που να έμεινε ευχαριστημένος?
4) Η εκδρομή για Αμπού Σιμπέλ από ποιο μέρος γίνεται?
5) Επίσης για το Κάϊρο: μπορούμε με χάρτη και Lonely Planet να επισκεφθούμε τα κοπτικά και ισλαμικά μνημεία??
αυτά για την ώρα!
1. Ναι μπορείτε (με το κατάλληλο κόστος). Οι πυραμίδες είναι εντός αστικού ιστού. Για τις πυραμίδες, ο Ξεναγός θα σας βοηθήσει να πάτε στα αρωματοπωλεία, παπυροπωλεία κλπ από τα οποία παίρνει προμήθεια. Για το Αιγυπτιακό μουσείο, όμως, τον συνιστώ γιατί είναι αχανές και χρειάζεται να επικεντρωθείτε στα σημαντικά. Έχει επίσημους ξεναγούς το μουσείο.
2. Ναι, αξίζει. Όχι τόσο για τα αξιοθέατα, όσο για τον άλλο αέρα (το νεανικό, μορφωμένο, εξωστρεφή) που αποπνέει η πόλη. Καλό είναι να έχετε και μεταφορικό μέσο στη διάθεσή σας, γιατί η πόλη είναι αρκετά απλωμένη, και τα σημεία ενδιαφέροντος μακρυά μεταξύ τους.
3. Δεν ξέρω τι περιλαμβάνει η κρουαζιέρα. Πάντως άσε 1,5 μέρα+ για το Λούξορ (Ναοί Καρνακ και Λούξορ, μουσείο, κοιλάδα βασιλέων + πέριξ), και τουλάχιστον 1 ολόκληρη καθαρή μέρα στο Ασουάν. Προειδοποιώ ότι το Λούξορ, πέρα από το αρχαιολογικό overdose, είναι μια πλήρως αποστειρωμένη τουριστική ζώνη.
4. Ασουάν.
5. Ναι. Αλλά θα σας την "πέσουν" και αυτόκλητοι ξεναγοί για να σας τα δείξουν - στα Μουσουλμανικά αξίζει τον κόπο να διαπραγματευτείτε και κάποιο "underground" tour.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα παιδιά!
τελικά κανονίσαμε 4 βράδυα στο Κάϊρο, την κρουαζιέρα λόγω έλλειψης άδειας την αφήσαμε για άλλη φορά.
Ερωτήσεις:
1) Για Αλεξάνδρεια: είναι καλύτερο να πάει κανείς με τρένο ή λεωφορείο? για τι κόστος μιλάμε?
2) Στο Κάϊρο: βράδυ υπάρχει κανένα μέρος που να μαζεύεται κόσμος για βόλτα? όπως πχ. πλατεία Τακσίμ στην Πόλη ή κάτι τέτοιο; όχι απαραίτητα με μπαρ ( φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν και πολλά) αλλά κάπου που να μαζεύει κόσμο για βόλτα το βράδυ.
3) Έχετε να προτίνετε συγκεκριμένα εστιατόρια? Με ντόπια κουζίνα?
4) Για το Αιγυπτιακό μουσείο, οι επίσημοι ξεναγοί κανονίζονται ατάκα κι επιτόπου ή πρέπει να τους κανονίσει κανείς από πριν?
5) Η εκδρομή στη Μέμφιδα και Σακκάρα αξίζουν?
6) Θα μείνουμε 4 γεμάτες μέρες. Σκέφτομαι τη μία μέρα Πυραμίδες, Αιγυπτιακό Μουσείο. Τη δεύτερη μέρα Αλεξάνδρεια ημερίσια. Την τρίτη το Κοπτικό και Ισλαμικό Κάϊρο και την τελευταία το παζάρι το Αλ Χαλίλι και τίποτα εκεί γύρω. Βέβαια αν πάμε Μέμφιδα και Σακκάρα κάτι θα πρέπει να συμπιέσω.
Αν έχετε να κάνετε προτάσεις σχετικά με το πρόγραμμα παρακαλώ καταθέστε τες. Διάβασα όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά δεν βρήκα πολλά σχετικά με προγραμματισμό.
Α...επίσης σχετικά με το ταξί. Κάποιος έγραψε ότι δεν έχουν ταξίμετρο. Πώς όμως ξέρω εγώ να κάνω το παζάρι σχετικά με την απόσταση που θα με πάει?
Τέλος θέλω κάποιες πληροφορίες για βραδυνή διασκέδαση, ό,τι κι αν είναι αυτό. Μέρη με ναργιλέ ή τίποτα άλλο.
σας ευχαριστώ!!!
ΥΓ: το συνάλλαγμα θα το κάνουμε στο αεροδρόμιο, στο ξενοδοχείο ή πουθενά αλλού???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
2) Μπροστα απο την πλατεια του Χαν αλ Χαλιλι μαζευεται πολυ κοσμος και ντοπιος, εκτος απο τους τουριστες. Εκει εχει και πολλα καφενεια και καθεσαι περνεις τσαι, ναργιλε κλπ και κανεις χαζι.
3) Πληροφοριες εδω: http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...%E5%F2-%E3%E9%E1-%E1%DF%E3%F5%F0%F4%EF-3.html
Στο εστιατοριο Abu al Sid πηγα την προηγουμενη φορα και ηταν πολυ καλο. Ολοι το εχουν περι πολλου. Γενικα παντως το Καιρο δεν εχει καμια σχεση με την νυκτερινη ζωη της Κωνσταντινουπολης δυστυχως. Οι λεφταδες Αιγυπτιοι συχναζουν στα εστιατορια των ξενοδοχειων. Πολυ καλα αλλα και ακριβα θεωρουνται τα δυο εστιατορια του Mariott -με πλειοψηφια πλουσιων αιγυπτιων ως κοινο- το ινδικο στο mena house του Oberoi. Επισης πολυ καλο ηταν το εστιατοριο του Grand Hayat στον τελευταιο οροφο του ξενοδοχειου ο οποιος γυριζει. Μεσαιας τιμης εστιατορια δεν εχω να σου συστησω. Εξ αυτων μονο το Abu al Sid εχει ντοπια κουζινα.
4) Πας στο Μουσειο και βρισκονται εκει μπροστα. εχουν καποιου ειδους ταυτοτητα επανω τους και ετσι γνωριζεις οτι ειναι επισημοι.
5) Η εκκδρομη στην Σακκαρα αξιζει με τα χιλια, η εκδρομη στη Μεμφιδα δε λεει και πολλα, αλλα ειναι τοσο κοντα στη Σακκαρα που αμα φθασεις μεχρι εκει οτι σου περισσεψει απο τον χρονο σου το αφιερωνεις εκει. Το Χαν αλ Χαλιλι μπορεις να το συνδυασεις με το ισλαμικο Καιρο (οχι το κοπτικο) που λεει πολυ.
6) Ρωτας στο ξενοδοχειο σου ποσο περιπου πηγαινει η συγκεκριμενη διαδρομη απο το μενα σημειο στο αλλο και εχεις μετρο συγκρισης.
7) εγω θα εβγαζα την Αλεξανδρεια για μια αυτονομη επισκεψη καποτε αλλοτε: πηγα με πουλμαν και πολλες ωρες εχασα στο πηγαινε-ελα και εχω την αισθηση οτι την αδικησα την πολη: μια διανυκτερευση οπωσδηποτε την χρειαζοταν.
Να σου πω για συναλλαγμα δε θυμαμαι και πολλα, εμεις μαλλον το αλλαζαμε στο ξενοδοχειο.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Bosporos,
Η Αίγυπτος δεν είναι εύκολη περίπτωση για ανεξάρτητες διακοπές. Υπάρχει το χάσμα γλώσσας, υπάρχουν οι ενοχλητικοί ταξιτζήδες/πωλητές/ψευτοξεναγοί/κλπ που θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να σε "τυλίξουν" για να σου πάρουν λεφτά, οι μετακινήσεις εντός Καϊρου είναι ταλαιπωρία, κλπ. Χρειάζεται λεπτομερής σχεδιασμός και πρόβλεψη για τα απρόοπτα που πιθανότατα θα συμβούν.

Μια ημερήσια εκδρομή στην Αλεξάνδρεια είναι καλή ιδέα. Προτείνω το τρένο, το γρήγορο και 1η θέση, για να πας γρήγορα και άνετα. Το εισιτήριο είναι πολύ φτηνό και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς με κάτι ακόμα φτηνότερο. How to travel by train in Egypt | Cairo, Luxor, Aswan, Alexandria
Εγώ βασικά έκανα βόλτα στα μέρη κοντά στην παραλία, που είναι και τα πιο όμορφα.

Όπου πρόκειται να δώσεις χρήμα, να κάνεις ατελείωτα παζάρια (εκτός βέβαια από ξενοδοχείο & εστιατόρια). Να παζαρέψεις και να συμφωνήσεις στην τιμή του ταξί για την κάθε διαδρομή ΠΡΙΝ μπεις στο ταξί (αφού βέβαια πρώτα έχεις ρωτήσει κάποιον έμπιστο για το ποια είναι μια λογική τάξη μεγέθους). Στα μαγαζιά, ιδίως στο Αλ Χαλίλι, να οπλιστείς με υπομονή και να κάνεις παζάρι μέχρι αηδίας. Ακόμα και αν αποφασίσεις να μην κάνεις την αγορά και γυρίσεις την πλάτη για να φύγεις, θα σε κυνηγάν από πίσω κατεβάζοντας κι άλλο την τιμή.

Έκανα το λάθος και έκλεισα ένα από τα φτηνότερα ξενοδοχεία στο Κάιρο (μέσω booking.com). Στις φωτογραφίες φαινοταν μια χαρά, αλλά τελικά ήταν βρώμικο, παλιό, στρώματα με γούβα, μαξιλάρια σαν πέτρα. Επίσης, λάθος μου που εμπιστεύτηκα τον οδηγό-"ξεναγό" που μου συνέστησε το ξενοδοχείο. Μας πήγε σε μαγαζιά με πάπυρους και αρώματα δήθεν ως κάτι αξιοθέατο (για να πάρει βέβαια την προμήθειά του), μας πήγε σε κάποιον για να νοικιάσουμε καμήλες που αργότερα συμπέρανα ότι μας έγδαρε (ακόμα και μετά τα παζάρια που έκανα) και μας πήγε στις πυραμίδες από την "πίσω πόρτα" (μια τρύπα στον φράχτη) με ήδη κομμένα (μεταχειρισμένα) εισιτήρια (που του τα πλήρωσα). Τελικά, είδα ότι τις πυραμίδες μπορείς να τις δεις και περπατώντας...

Στο αιγυπτιακό μουσείο καλό είναι να πληρώσεις κάποιον επίσημο ξεναγό. Υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες στα εκθέματα, μόνο για μερικά από αυτά. Για να δεις τις μούμιες, θα πρέπει να πληρώσεις άλλο εισιτήριο (αρκετά ακριβό, για μονάχα για μερικές μούμιες, αλλά το πλήρωσα κι αυτό για την εμπειρία)

Έκανα και μια μίνι βραδυνή "κρουαζιέρα" στον Νείλο, στο Κάιρο. Έξω δεν φαινόταν τίποτα πέρα από κάποια αδιάφορα φώτα της πόλης από μακριά. Μέσα, υπήρχε μπουφές και ζωντανό μουσικοχορευτικό πρόγραμμα για τουρίστες. Θα προτμούσα να είχα πάει σε κάποιο πιο παραδοσιακό εστιατόριο, στην στεριά (αν ήξερα που να το βρω).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Νομίζω πως υπάρχουν πολλά προβλήματα στη διοργάνωση ενός ατομικού ταξιδιού στην Αίγυπτο, ειδικά για προορισμούς εκτός Καϊρου - Αλεξάνδρειας. πχ. στο παρελθόν ίσχυε -και ίσως ισχυει ακόμη- ότι οι τουρίστες που ταξιδεύουν με τρένο προς τα λιμάνια του Νείλου επιτρέπεται να πάρουν μόνο συγκεκριμένα δρομολόγια στα οποία υπάρχει μέσα στο τρένο ένοπλη συνοδεία. Πριν κανονίσεις οτιδήποτε, επικοινώνησε καλύτερα με την πρεσβεία της Αιγύπτου στην Αθήνα, μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ποια εποχή μιλάς; Εμείς πήγαμε το 2001 αν θυμάμαι καλά, μόνοι μας και πηγαίναμε όπου θέλαμε, από τη Λευκή Έρημο, μέχρι λιμάνια και οάσεις. Από κει και πέρα και η συνεννόηση ήταν εύκολη και οι μετακινήσεις κι εξαιρετικά φθηνή ως χώρα, φυσικά ούτε κρατήσεις είχαμε κάνει, ούτε καμία ειδική οργάνωση απαιτείτο.

Το πρόβλημα στο ταξίδι ήταν οι ίδιοι οι Αιγύπτιοι, από τους οποίους έχω ελεεινές εντυπώσεις στο σύνολό τους, με ελάχιστες εξαιρέσεις και δε μιλάω μόνο για ταξιτζήδες, εργαζόμενους στον τουριστικό τομέα και βδέλλες αλλά και απλούς πολίτες, από αυτούς που συναντάς στο αστικό λεωφορείο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Μιλάω για πολύ πιο πρόσφατα, 4-5 χρόνια πριν, αλλά όχι από δική μου εμπειρία. Από αφηγήσεις φίλων θυμάμαι ότι στο τρένο από Κάιρο για Λούξορ οι τουρίστες επιτρεπόταν σε ορισμένα μόνο δρομολόγια στα οποία υπήρχε ένοπλη συνοδεία, και το συζητούσαμε πέρυσι που με αποθάρρυναν να πάμε ανεξάρτητα στην Αίγυπτο. Ίσως βέβαια αυτό να έχει αλλάξει, αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα και αυτό:
http://www.travelstories.gr/%E1%ED%...4%E7%ED-%E1%E9%E3%F5%F0%F4%EF.html#post116983

όπου παρακάτω κάποιο μέλος διευκρινίζει:
Επίσης, όσον αφορά τα τρένα οι συνθήκες έχουν αλλαξει και μπορείς να πραγματοποιήσεις όποιο δρομολόγιο θέλεις χωρίς κανέναν περιορισμό
. Ημερομηνία: Οκτώβριος 2009!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιλάω για πολύ πιο πρόσφατα, 4-5 χρόνια πριν, αλλά όχι από δική μου εμπειρία. Από αφηγήσεις φίλων θυμάμαι ότι στο τρένο από Κάιρο για Λούξορ οι τουρίστες επιτρεπόταν σε ορισμένα μόνο δρομολόγια στα οποία υπήρχε ένοπλη συνοδεία, και το συζητούσαμε πέρυσι που με αποθάρρυναν να πάμε ανεξάρτητα στην Αίγυπτο. Ίσως βέβαια αυτό να έχει αλλάξει, αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα και αυτό:
http://www.travelstories.gr/%E1%ED%...4%E7%ED-%E1%E9%E3%F5%F0%F4%EF.html#post116983

όπου παρακάτω κάποιο μέλος διευκρινίζει:
. Ημερομηνία: Οκτώβριος 2009!
Τι είχα γράψει πάλι... Ρεσιτάλ σαρδάμ δίνω ώρες ώρες! ακούς εκεί "είναι κανονικά από τα απλά τρένα".... Κι εγώ το 2005 ήταν που είχα πάρει τρένα στην Αίγυπτο, πάντως. Δε θυμάμαι αν πέρισι το επιβεβαίωσα ή όχι :-(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom