Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

staur0s

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα,

Υπαρχει μια πιθανοτητα τον δεκεμβριο να παμε με την σχολη που φοιτο μια εκδομη στην αγγλια.

Θα μπορουσατε να μου πειτε τι χρειαζομαι για να μπορεσω να ταξιδεψω?(visa η καποιο άλλο έγγραφο)

Εχω ταυτοτητα ομογενους και αλβανικο διαβατηριο.

Ευχαριστω!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Χρειάζετα visa . Δοκίμασε στην δνση www.visa4uk.fco.gov.uk
Συμπληρώνεις την αίτηση και στο τέλος αυτής έχει έναν πίνακα με ημερομηνίες.Κάνεις κλικ από πάνω και κλείνει από κει το ραντεβού.Εάν πατάς σε κάποια και δεν σου βγαίνει , δοκίμασε σε κάποια άλλη καθώς αυτή θα ναι κλεισμένη!Μετά θα σου στείλουν e-mail επιβεβαίωσης και θα πρέπει να εκτυπώσεις και την αίτηση και το επιβεβαιωμένο ραντεβού για την ημέρα συνάντησης.Φρόντισε απλά τα στοιχεία που θα συμπληρώσεις να ισχύουν επειδή σε αντίθετη περίπτωση δεν θα σε δεχτούν.Καλή επιτυχία και καλό ταξίδι!
Δοκίμασε μήπως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν μέσω του διοργανωτή του ταξιδιού. Αν πρόκειται για εκπαιδευτικούς λόγους ενδεχομένως να χρειάζεται άλλου τύπου διαδικασία
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Μηπως ξερετε ποσο καιρο θα παρει ολη αυτη η διαδικασια?
Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά φίλη μου Αλβανίδα που χρειάστηκε να ταξιδέψει Αγγλία καθυστέρησε αρκετά. Σημείωσε επίσης ότι σε περίπτωση που δεν γίνει θεώρηση της visa δεν θα σου επιστραφούν τα χρήματα. Σου ξαναλέω όμως δες το και με την γραμματεία της σχολής σου.Ευελπιστώ να μπορούν να σε ενημερώσουν
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το νήμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της ευρώπης.
 

staur0s

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παρεμπιπτοντως, το ιδιο ισχυει και για τις χωρες της ευρωπαικης ενωσης?
Πχ Γαλλια/Ισπανια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παρεμπιπτοντως, το ιδιο ισχυει και για τις χωρες της ευρωπαικης ενωσης?
Πχ Γαλλια/Ισπανια?
Για τις χώρες αυτές, οποιοδήποτε έγγραφο σου επιτρέπει να βρίσκεσαι στην Ελλάδα σου επιτρέπει να βρίσκεσαι και εκεί. Δεν περνάς συνοριακές διατυπώσεις για να φτάσεις.
 

ευηπαππα

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
κ εγω εχω καρτα ομογενων κ αλβανικο διαβατηριο .εκανα εγω αιτηση για visa στιν αγγλια πριν 10 μερες..ειναι μια μεγαλη διαδικασια με τις ερωτησεις,πληρωσα 88 ευρω κ σου απαντουν σε 3 εβδομαδες!
 

almat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Έχω αλβανικό διαβατήριο και έχω πάρει άδεια παραμονής από τον υιο μου, ο οποίος έχει πάρει ελληνικό διαβατήριο και είναι στην Αγγλία. Μπορώ να πάρω βίζα? Ξέρετε κανένα γραφείο στην Θεσσαλονίκη που να ασχολείτε με θέματα βίζας?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γιατι δεν ρωτας στο βρετανικο προξενειο;

Τσιμισκή 43, 54 623 Θεσσαλονίκη
Τηλ: (0030) 2310 278006
Φαξ: (0030) 2310 283868
Email: [email protected]

Για περισσοτερες πληροφοριες στο UK Border Agency | Home Page

ΥΓ Να ρωτησω κατι... Οι ομογενεις γιατι δεν βγαζουν ελληνικο διαβατηριο;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Έχω αλβανικό διαβατήριο και έχω πάρει άδεια παραμονής από τον υιο μου, ο οποίος έχει πάρει ελληνικό διαβατήριο και είναι στην Αγγλία. Μπορώ να πάρω βίζα? Ξέρετε κανένα γραφείο στην Θεσσαλονίκη που να ασχολείτε με θέματα βίζας?
Νομίζω ότι ταιριάζετε σε αυτή την περίπτωση:

UK Border Agency | EEA family permits

Μέσες άκρες λέει ότι τα πρώτου βαθμού μέλη της οικογένειας ενός πολίτη χώρας μέλους της ΕΕ τα οποία όμως τα ίδια δεν είναι πολίτες χώρα μέλους της ΕΕ(πχ όπως εσείς που είστε πολίτης Αλβανίας αλλά ο γιος σας πολίτης Ελλάδας) μπορούν να ταξιδέψουν στη Μεγάλη Βρετανία με ειδικό έγγραφο (EEA family permit) το οποίο είναι σαν visa αλλά δωρεάν. Η μόνη προϋπόθεση είναι να ταξιδεύετε είτε μαζί με τον γιο σας (που διαθέτει ελληνικό διαβατήριο) ή να πηγαίνετε να τον συναντήσετε εκεί (κάτι που συμβαίνει στη δική σας περίπτωση απ' ότι κατάλαβα)

Οπότε όταν τους πάρτε τηλέφωνο στο προξενείο ρωτήστε τους και γι΄αυτή την περίπτωση, νομίζω ότι είναι κρίμα να πληρώσετε για να βγάλετε βίζα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom