Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

marianna nik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΒΙΖΑ Κ ΑΣ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ??
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΒΙΖΑ Κ ΑΣ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ??
Ναι, το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι στη ζώνη Schengen, χρειάζεται visa. Εφόσον δεν είστε παντρεμένοι, βγάζει κανονική visa που κοστίζει κάπου 100 ευρώ νομίζω. Μπορείς να βρεις πληροφορίες στο σχετικό site του Ηνωμένου Βασιλείου.
Υ.Γ.: Νομίζω τα κεφαλαία απαγορεύονται στο forum :)
 

marianna nik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
δεν το ήξερα οτι θέλει μόνο μικρά. πόσο καιρό θα κάνει ξέρεις? εμείς θέλουμε να φύγουμε τα χριστούγεννα. το σάιτ είναι οτι να'ναι δεν βγάζω ακρη
Ναι, το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι στη ζώνη Schengen, χρειάζεται visa. Εφόσον δεν είστε παντρεμένοι, βγάζει κανονική visa που κοστίζει κάπου 100 ευρώ νομίζω. Μπορείς να βρεις πληροφορίες στο σχετικό site του Ηνωμένου Βασιλείου.
Υ.Γ.: Νομίζω τα κεφαλαία απαγορεύονται στο forum :)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φαντάζομαι εννοείς αυτό το site, έτσι; https://www.gov.uk/apply-uk-visa
Αν θέλετε να φύγετε Χριστούγεννα, ξεκινήστε άμεσα τη διαδικασία, γιατί μετά την ηλεκτρονική αίτηση που συμπληρώνεις (στα Αγγλικά όλα, με πάρα πολλές "ηλίθιες" ερωτήσεις), κλείνεις και διαδικτυακά ραντεβού για συνέντευξη στην Αθήνα, κάπου στο Παλαιό Φάληρο.
Αν δεν ξέρετε Αγγλικά καλά, βρες ένα φίλο που ξέρει, να τελειώσετε με την αίτηση online, να κλειστεί το ραντεβού για να πάρετε σειρά. Είναι λίγο πολύπλοκη η διαδικασία, και σου λέει κιόλας ότι αν δε γίνει δεκτή η αίτηση (αν υπάρχει λόγος βέβαια) τα χρήματα δεν επιστρέφονται.
Αν σου ανοίγει αυτό το link, συνεχίζεις από εδώ και πέρα: https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/albania/tourism , πατάς στο "standard visitor visa" και ξεκινάς. Όπως λέει παρακάτω, κοστίζει 85 λίρες, και έχεις απάντηση μέσα σε τρεις εβδομάδες.
 

marianna nik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Φαντάζομαι εννοείς αυτό το site, έτσι; https://www.gov.uk/apply-uk-visa
Αν θέλετε να φύγετε Χριστούγεννα, ξεκινήστε άμεσα τη διαδικασία, γιατί μετά την ηλεκτρονική αίτηση που συμπληρώνεις (στα Αγγλικά όλα, με πάρα πολλές "ηλίθιες" ερωτήσεις), κλείνεις και διαδικτυακά ραντεβού για συνέντευξη στην Αθήνα, κάπου στο Παλαιό Φάληρο.
Αν δεν ξέρετε Αγγλικά καλά, βρες ένα φίλο που ξέρει, να τελειώσετε με την αίτηση online, να κλειστεί το ραντεβού για να πάρετε σειρά. Είναι λίγο πολύπλοκη η διαδικασία, και σου λέει κιόλας ότι αν δε γίνει δεκτή η αίτηση (αν υπάρχει λόγος βέβαια) τα χρήματα δεν επιστρέφονται.
Αν σου ανοίγει αυτό το link, συνεχίζεις από εδώ και πέρα: https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/albania/tourism , πατάς στο "standard visitor visa" και ξεκινάς. Όπως λέει παρακάτω, κοστίζει 85 λίρες, και έχεις απάντηση μέσα σε τρεις εβδομάδες.
Ωραία ευχαριστώ θα την ξεκινήσουμε σήμερα κι όλας
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Η Πρεσβεία (συνεπώς και το Προξενείο) της Αγγλίας δεν ασχολούνται με θέματα βίζας σε καμία χώρα. Μην μπαίνετε σε κόπο να τηλεφωνείτε, και αν το κάνετε θα ακούσετε αυτόματο μήνυμα να προχωρήσετε στην ιστοσελίδα που αναφέρεται στα ποστ απο πάνω.
Όπως μας ανέφερε κάποιος, την διαδικασία αυτή την αναλαμβάνει κάποια από τις εταιρίες σε κάθε χώρα (στην περίπτωση της Ελλάδας teleperformance που βρίσκεται στην Αθήνα, στην περιοχή Καλλιθέας, στην Θεσ/νίκη ούτε αλλού δεν υπάρχει οπότε αν δεν είστε από Αθήνα υπάρχουν και τα επιπλέον έξοδα). Τα χαρτιά από εκεί αποστέλλονται σε κάποια από της πόλης της Ευρώπης (αλλάζει κάθε χρόνο) και εκεί εγκρύνονται οι θεωρήσεις.

Η διαδικασία είναι κουραστική, αρχίοντας από την συμπλήρωση του αιτήματος μέχρι το τέλος. Προσωπικά, δεν ξέρω αν έχω ζήσει κάτι το πιο ταπεινωτικό.

Άσχετα πόσο καλά αγγλικά γνωρίζει κανείς, η σελίδα είναι λίγο χαοτική και θέλει να συγκεντρωθείς να καταλάβεις ποιο είδος βίζας χρειάζεσαι. Όταν το καταλάβεις μετά δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο χαζές ερωτήσεις (πολλές). ΦΠ - κατά πότε βρίσκεστε με τον/την συζυγό σας, πότε τον/την είδατε τελευταία φορά (έχω πάρει βίζα μέλους οικογένειας υπηκοοου ΕΕ). Ή: είστε μέλος κάποιας τρομοκρατικής οργάνωσης, συμμετείχατε ποτέ σε μια τρομοκρατικη πράξη...κλπ (λες και θα το λεγε αυτός που είναι τρομοκράτης :confused::cool:o_O).

Λοιπόν..
σημαντικό είναι να γνωρίζετε πως την βίζα μέλους οικογενειας Ελληνα μπορεί να πάρει μόνο αυτός που θα ταξιδέψει με το άτομο αυτό. Αν το ταξιδι δεν θα πραγματοποιηθεί με το άτομο που δηλώνετε, μην κανετε αίτηση για αυτόν τον τύπο βίζας (θα εγκρυθεί, αλλά στην είσοδο στην Αγγλία θα σας κάνουν καινούργιο ελεγχο και θα πρέπει να είναι και το άτομο αυτό μαζί σας. Αν δεν είναι μπορούν να σας γυρίσουν πίσω, και το κάνουν). Δηλαδή, ανεξάρτητα αν είστε μέλος οικογένειας κατοίκου ΕΕ, αν ταξιδεύετε μόνοι σας, κάνετε αίτηση για γενική είσοδο. Αυτό δεν διευκρυνίζεται πουθενά στην ιστοσελίδα, δυστυχώς.
Η βίζα για το μέλος της οικογενειας του Ελληνα πολίτη είναι δωρεάν, γενικής εισόδου κοστίζει 85 λίρες. Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνεται επιπλέον η εξυπηρέτησης της εταιρίας teleperformance αν θυμάμαι καλά.
Εκείνο που επίσης δεν αναφέρεται με σαφήνεια, είναι το ποιος μπορεί να μπει στην διαδικασία PRIORITY VISA, η οποία κοστίζει 130 λίρες παραπάνω. Η βίζα αυτή βγαίνει σε μια εβδομάδα. Ούτε στην διαδικασία πληρωμής (όλα μέσω κάρτας γίνονται) δεν σε αποτρέπει το σύστημα να πληρώσεις το ποσό αυτό παρόλο που από τα καταχωρημένα στοιχεία (όπως αποδειχθηκε αργότερα στην περίπτωσή μου) έπρεπε να γίνει. Έχω στείλει πολλές φορές το μέιλ με διάφορες ερώτησεις για το priority, δεν έλαβα ποτέ καμία απάντηση. Οπότε το έκλεισα και τα λεφτά πήγαν πεταμένα. Ειναι μόνο 4 κατηγορίες που δικαιούνται priority και όλες αφορούν ειδικες αποστολές, άρα όχι τουρισμό.
Επίσης σημαντικό είναι να ξέρετε πως μόνο μια μέρα της εβδομάδας κλείνουν τα ραντεβού Τετάρτη ή Τρίτη, δεν θυμάμαι καλά).
Τα χαρτιά εξαρτόνατι με το τι κάνετε στην ζωή σας, τίποτα το πολύ διαφορετικό από την Σένγκεν βίζα, συν τη βεβαίωση από την τράπεζα (στα αγγλικά) όπου πρέπει να αναφέρεται πως κατέχετε τα λεφτά που χρειάζονται για την επίσκεψή σας.
Το δικό μου ραντεβού (όπως και όλα εκείνη την μερα) καθυστέρησε πάνω από 3 ώρες (από 11 έφτασα 2). Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, σε φωτογραφίζουν ξανά (τους πας φωτογραφίες και ο ίδιος) και καταθέτεις τα χαρτιά.
Η βιζα βγαινει σε 3 εβδομάδες, εκεί εμαθα πως μάταια πλήρωσα priority, μην το κάνετε.
Η βιζα ισχύει για 6 μήνες με πολλαπλές εισόδους.
Στην άφιξη στο αεροδρόμιο μην πάτε σε κανονικό έλεγχο διαβατηρίων, υπάρχει, δυστυχώς, ξεχωρηστή "μαντρα" για μας με βίζα.....εκεί δημιουργείται και το επιπλέον πρόβλημα αν ταξιδεύετε με εκείνο το άτομο (κατοικος ΕΕ) που περνάει έλεγχο από αλλού και ενδεχομένως να έχει περάσει πιο γρήγορα. Εσείς πρέπει να περάσετε μαζί του, αλλά και από "μάντρα" οπότε έχετε τον/την από κοντά όταν περάσει έλεγχο. Ευτυχώς, είναι ευγενικοί, τουλάχιστον εγω έχω καλή εμπειρία.

Τόσο.

Δυστυχώς, για μένα (που δεν μου είναι ξένη η εμπειρία με βίζες που έχω βγάλει πολλές φορές παλιά), αυτή η εμπειρία ήταν αρκετά άσχημη, και μάλλον δεν θα επιχειρησω σε σύντομο χρονικό διάστημα να την ξαναβγάλω παρόλο που εκτός απο το υπέροχο Λονδίνο οπου θα ήθελα να ξαναπάω, θέλω να επισκεφτώ και πολλά άλλα μερη της Αγγλίας.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τι είπες τώρα βρε @Ivana ;;; :D Άσε και τίποτα για τους ενδιαφερόμενους, μη βρίσκουν εντελώς έτοιμο το φαγητό.. πλάκα κάνω φυσικά, απλά διαβάζοντάς το θυμήθηκα όλη τη διαδικασία ξανά. Και ήταν και ο λόγος που τα αεροπορικά για Ισλανδία τα έκλεισα μέσω Βιέννης και Όσλο, όχι μέσω Λονδίνου.
Αλήθεια, από πού είσαι, από Σερβία μήπως;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Έτσι είναι Κωσταντίνε, διαδικασία μεγάλη...δυστυχως.
Και ναι, απο Σερβία είμαι. Η γυναίκα σου είναι Ρωσσίδα;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Έτσι είναι Κωσταντίνε, διαδικασία μεγάλη...δυστυχως.
Και ναι, απο Σερβία είμαι. Η γυναίκα σου είναι Ρωσσίδα;
Ναι, από το Κρασνοντάρ αν ξέρεις. Λέω να κανονίσω κανένα ταξιδάκι εδώ στα Βαλκάνια, τουλάχιστον όπου δε χρειάζεται visa, θα έχει ενδιαφέρον να ξαναδώ το Βελιγράδι, αυτή τη φορά όχι single.
 

marianna nik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπερα κ απο μενα ξανα. ακομα προσπαθω με την αιτηση ακοσα απο καποιον οτι για αυτους που ειναι απο την αλβανια δεν βγαζουν ευκολα βιζα τον αλλον τον εστειλαν για συνεντευξη στη ρωμη κ του την αποριψαν κι ολας μετα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
καλησπερα κ απο μενα ξανα. ακομα προσπαθω με την αιτηση ακοσα απο καποιον οτι για αυτους που ειναι απο την αλβανια δεν βγαζουν ευκολα βιζα τον αλλον τον εστειλαν για συνεντευξη στη ρωμη κ του την αποριψαν κι ολας μετα.
Όπως συνηθίζω να πιστεύω "Από αυτά που ακούω δεν πιστεύω τίποτα,κι από αυτά που βλέπω πιστεύω τα μισά".
Δε νομίζω ότι τίθεται κανένα τέτοιο θέμα. Αν συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία στα link που σου έστειλα και όπως εξήγησε και η Ιβάνα λεπτομερώς, πληρώνεις, κλείνεις online το ραντεβού, και κατόπιν έχεις τη visa. Και το ραντεβού είναι στην εταιρεία Teleperformance όπως είπε η Ιβάνα, στην Αθήνα. Ούτε Ρώμη, ούτε πουθενά αλλού. :)
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά καλησπερα!
Ειμαι απο Αλβανια. Εκανα αιτηση για βιζα για Αγγλια και μου την απερριψαν.
Η αληθεια ειναι πως ειχα στα Ελληνικα το εγγραφο της τραπεζας που εστειλα αλλα μου ειπαν οτι ειναι και αλλοι λογοι. Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χαρτι θελει απο την τραπεζα και τι αλλα εγγραφα (μεταφρασμενα) ειχατε εσεις βαλει στην αιτηση σας !? Εχω κλεισει εισητηρια με το αγορι μου για τελη Φεβρουαριου και θελω να ξανα κανω αιτηση! Ειχα γραψει τα παντα. Θα μεινουμε σε ενα φιλο στο Brighton.
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom