Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Θέλει βίζα. Θα πρέπει να πας την Δευτέρα και θα σου πουν τι χαρτιά χρειάζεσαι.
Ευχαριστω. Δηλαδη δεν κανει λαμια διαφορα αν ταξιδεψουμε μαζι και ειναι συζυγος μου? Μου κανει εντυπωση. Κερει κανεις ποσες μερες χρειαζεται η visa?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Καμία διαφορά. Θα πρέπει να έχει Ελληνικό Διαβατήριο ή βίζα. Για την βίζα, θα σου πουν την Δευτερα πόσο καιρό χρειάζεται.
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα τώρα έπεσα πάνω στο θέμα και θελω να ρωτησω αρχες οκτωβρη πεταμε για εδιμβουργο και μια φιλη μου εχει αλβανικο διαβατηριο αλλα ειναι κανονικα νομιμη στην ελλαδα. Δεν μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα?
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Καλησπέρα τώρα έπεσα πάνω στο θέμα και θελω να ρωτησω αρχες οκτωβρη πεταμε για εδιμβουργο και μια φιλη μου εχει αλβανικο διαβατηριο αλλα ειναι κανονικα νομιμη στην ελλαδα. Δεν μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα?
Όχι πρέπει να έχει βίζα. Θα ταξιδεύε χωρίς βίζα αν είχε ελληνικό διαβατήριο /ελληνική ταυτότητα
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Σε ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση σου. Η διαδικασία που πρεπει να κανει ποιά ειναι?και πόσο χρόνο θα πάρει?
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Συγγνώμη να ρωτήσω και κατι ακόμη? Μπορεί η βιζα να εκδοθεί στην Αλβανία και να ταξιδεψει κανονικα μετα απο ελλαδα για εδιμβουργο.
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καμία διαφορά. Θα πρέπει να έχει Ελληνικό Διαβατήριο ή βίζα. Για την βίζα, θα σου πουν την Δευτερα πόσο καιρό χρειάζεται.
Νομιζω παντως οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Εχει διαφορα αν ταξιδευεις μαζι λαι τοτε χρειαζεται το family eea permit το οποιο ειναι δωρεαν σε αντιθεση με την visa.
Απλα ειναι χασιμο αυτα τα sites και πρεπει να κανεις εγγραφη στο visa4uk και μετα απο εκει να διαλεξεις το eea family permit.
Εγω εκανα αυτη την αιτηση εχθες(14 σελιδες!!!) και εκλεισε ραντεβου για την τριτη στην καλλιθεα για ελεγχο.
Οταν εχω νεωτερα θα ενημερωσω.
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Νομιζω παντως οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Εχει διαφορα αν ταξιδευεις μαζι λαι τοτε χρειαζεται το family eea permit το οποιο ειναι δωρεαν σε αντιθεση με την visa.
Απλα ειναι χασιμο αυτα τα sites και πρεπει να κανεις εγγραφη στο visa4uk και μετα απο εκει να διαλεξεις το eea family permit.
Εγω εκανα αυτη την αιτηση εχθες(14 σελιδες!!!) και εκλεισε ραντεβου για την τριτη στην καλλιθεα για ελεγχο.
Οταν εχω νεωτερα θα ενημερωσω.
Στα δύο αρχεία που σου λέει να εκτυπώσεις για να τα εχεις μαζί σου στο ένα έχει κάποια κουτάκια γνωρίζεις εάν πρέπει να συμπληρωθούν πριν την εκτύπωση η τα συμπληρωνεις μετα?
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Νομιζω παντως οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Εχει διαφορα αν ταξιδευεις μαζι λαι τοτε χρειαζεται το family eea permit το οποιο ειναι δωρεαν σε αντιθεση με την visa.
Απλα ειναι χασιμο αυτα τα sites και πρεπει να κανεις εγγραφη στο visa4uk και μετα απο εκει να διαλεξεις το eea family permit.
Εγω εκανα αυτη την αιτηση εχθες(14 σελιδες!!!) και εκλεισε ραντεβου για την τριτη στην καλλιθεα για ελεγχο.
Οταν εχω νεωτερα θα ενημερωσω.
Στα δύο αρχεία που σου λέει να εκτυπώσεις για να τα εχεις μαζί σου στο ένα έχει κάποια κουτάκια γνωρίζεις εάν πρέπει να συμπληρωθούν πριν την εκτύπωση η τα συμπληρωνεις μετα?
Ποια κουτακια εννοεις; Την υπογραφή και την ημερομηνία;

Τελικα τηλεφωνόντας στο κεντρο για visas and immigration στην αγγλία (και αφου χρεώθηκα 17 ευρώ) μου είπαν ότι εαν εχει καρτα διαμονης που λεει πάνω "family member of eu citizen" δεν χρειαζεται καν EEA family permit και ταξιδεύει με βάση το article 10
https://www.gov.uk/government/publi...as-the-holder-of-an-article-10-residence-card

Οποτε για την δικια μας περιπτωση δεν χρειαζεται καν eea family permit.
Συμπερασματικά εχει διαφορά εαν είναι σύζυγος η μελος οικογενειας το ατομο που ταξιδεύει!

Η πρεσβεια παντως δεν ειναι υπευθυνη για θεματα visas και στο τηλεφωνικο κεντρο σε παραπεμπει στο site.

Γενικα θα προτεινα σε οποιον εχει καποια απορία να επικοινωνήσει με τα τηλεφωνα που μπορει να βρει εδω
https://www.gov.uk/contact-ukvi-outside-uk
 
Last edited by a moderator:

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
@alexandros75 αν έχεις κάποιο νέο για το αν τελικά είναι αποδεκτή η άδεια παραμονής για ταξίδι στο ΗΒ χωρίς βίζα καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα άμεσα (η σύζυγος είναι πολίτης τρίτης χώρας). Πιο πολύ ρωτώ διότι στο link που ανέβασες οι πληροφορίες είναι κάπως συγκεχυμένες και από αυτά που διάβασα έβγαλα το συμπέρασμα (χωρίς είναι είμαι 100% σίγουρος) ότι χωρίς βίζα μπορεί να ταξιδέψει στο ΗΒ πολίτης τρίτης χώρας μέλος οικογένειας πολίτη της ΕΕ μόνο αν η κάρτα του έχει εκδοθεί σε κράτος μέλος της ΕΕ άλλο από αυτό του πολίτη. (Πχ έλληνας παντρεμένος με κινέζα που ζουν στη Γερμανία και η γυναίκα έχει γερμανική άδεια παραμονής που εκδίδεται με βάση τους ευρωπαϊκούς νόμους και το άρθρο 10).

Σε περίπτωση που η κάρτα έχει εκδοθεί στο κράτος του πολίτη της ΕΕ, θεωρείται ότι έχει εκδοθεί με βάση τους τοπικούς νόμους και όχι αυτούς της ΕΕ. (πχ έλληνας παντρεμένος με κινέζα που ζουν στην Ελλάδα και η γυναίκα έχει ελληνική άδεια παραμονής. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται Family Permit (βίζα ουσιαστικά για το ΗΒ, απλά βγαίνει τζάμπα και υποτίθεται πιο γρήγορα)

Όλα αυτά με επιφύλαξη και με αρκετό μπέρδεμα, γι' αυτό καλό θα ήταν να έχουμε μια αναφορά για το γίνεται στην πραγματικότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom