Γενικά Ταξίδι στην Ασία

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ποιά ασιατική χώρα θα διαλέγατε για πρώτη επίσκεψη και γιατί?

Σχεδιάζουμε ταξίδι για χριστούγεννα πρωτοχρονιά σε ασιατική χώρα, για μένα θα είναι η πρώτη φορά σε αυτή την ήπειρο και δεν τολμώ να έχω γνώμη. Αποκλείστηκε η Ινδία και η Ταυλάνδη επειδή οι μισοί έχουν ήδη πάει. Εγώ, αν και κανείς δεν μου δίνει σημασία, θα ήθελα Βιετνάμ.
Εσείς τι λέτε? και κάτι ακόμη σε ποιά χώρα είναι εύκολο να οργανωθεί ταξίδι χωρίς πρακτορείο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ιαπωνία. (Ήθελα να είναι και για μένα η πρώτη επίσκεψη στην ήπειρο, αλλά μετά που το έκλεισα μου έκατσαν και κάτι άλλα για πιο πριν...)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
boreali,
χαιρομαι που αποφασίσατε να επισκεφτείτε την πατρίδα γή!!
Για να το παμε μαλακά,μέχρι τώρα απο τα μέρη που έχω πάει στην ασία σου προτείνω myanmar.
Υπαρχει τρόπος να δείτε την χώρα όπως και σύνδεσμος να σας κανονίσει τα πάντα!
έχω ήδη γράψει τις πληροφορίες..

Το ταξίδι το έκανε και η rosa και ειλικρινά δεν το μετάνοιωσε!
Σίγουρο ειναι οτι θα δείτε αυτά που αξίζει να δείτε,με το μισό κόστος σύν αυτονομία με τους συνταξιδιώτες σου και μόνον!!
οτιδήποτε θελήσεις μπορείς να ρωτήσεις..
Το βιετνάμ επίσης καλός προορισμός αλλα την πρωτιά την έχει η βιρμανία.
Στο φόρουμ θα βρείς και άλλα άτομα που θα σου πουνε γνώμες ..σκέφτεσαι και αποφασίζεις ..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ιαπωνία είναι και το δικό μου ταξίδι όνειρο, αλλά υπάρχει η άποψη ότι βγαίνει πανάκριβα, είναι αλήθεια?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ιαπωνία. (Ήθελα να είναι και για μένα η πρώτη επίσκεψη στην ήπειρο, αλλά μετά που το έκλεισα μου έκατσαν και κάτι άλλα για πιο πριν...)
τι θέλεις να πείς ???? οτι πρίν την Ιαπωνία θα πας πάλι ασία??
εσύ θα μας τρελάνεις..
έχει γούστο να την κάνεις συνέχεια για ασία τώρα..
έ ρέ τι γίνεται στον κόσμο!!:shock:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Myanmar δεν έχω πάει (ίσως την επόμενη φορά καλύψω το κενό), αλλά απ' αυτές που πήγα στην περιοχή, ανεπιφύλακτα Βιετνάμ σαν πρώτη επιλογή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τι θέλεις να πείς ???? οτι πρίν την Ιαπωνία θα πας πάλι ασία??
εσύ θα μας τρελάνεις..
έχει γούστο να την κάνεις συνέχεια για ασία τώρα..
έ ρέ τι γίνεται στον κόσμο!!:shock:
Πήγα ήδη (In my book, το Ισραήλ είναι στην Ασία). Μπροστά μου πριν την Ιαπωνία έχω μια Κωνσταντινούπολη (επαγγελματικό) όπου ενδέχεται και να περάσω απέναντι σε ασιατικό έδαφος, και έχω κι ένα Χογκ Κόγκ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πήγα ήδη (In my book, το Ισραήλ είναι στην Ασία). Μπροστά μου πριν την Ιαπωνία έχω μια Κωνσταντινούπολη (επαγγελματικό) όπου ενδέχεται και να περάσω απέναντι σε ασιατικό έδαφος, και έχω κι ένα Χογκ Κόγκ.
Σε βλέπω σε λίγο φανατικό των κιτρινομούρηδων..:rolleyes:
για το ισραήλ ξέρω..
περιμένω με αγωνία συγγραφή ιστοριών περί ασίας..μη νομίζεις πως θα γλυτώσεις!!:cool:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ειδική επί του ασιατικού δεν είμαι, αλλά επειδή έχω τον ίδιο προβληματισμό με εσένα και όπως έγραψε και η renata πρέπει να πάτε με το μαλακό, θα ψήφιζα Βιρμανία ή Λάος.
Από αυτά που έχω διαβάσει από τα παιδιά που έχουν επισκεφθεί αυτές τις χώρες μου έχουν δώσει την εντύπωση πως μπορεί να εγκλιματιστεί πιο εύκολα ένας νέος ταξιδιώτης εκεί, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα μετακίνησης, επικινδυνότητας αν θες, οικονομίας και παίρνει κυρίως αυθεντική ασιατική γεύση.
Οι ειδικοί ας με διορθώσουν αν κάπου γράφω πατάτα:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις καλύτερα τις ιστορίες και τα σχόλια...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις καλύτερα τις ιστορίες και τα σχόλια...
Τότε ή είμαι μαζόχα ή αυτό που για εμένα φαίνεται προσβάσιμο στο ευρύ κοινό μάλλον δεν...Έχω διαβάσει πχ και για Ταυλάνδη και σε σύγκριση με το ταξίδι στη Βιρμανία μου φάνηκε πιο δύσκολο(δεν αναφέρομαι μόνο σε τουριστικά μέρη ή την πρωτεύουσα). Έγραψα εξ αρχής δεν είμαι ειδική, ό,τι γεύση πήρα από τα γραφόμενα...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom