Γενικά Ταξίδι στην Ασία

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Τοπ προτεραιότητες για μένα:

Ινδία (εθνικά πάρκα Bandhavgarh, Kahna και Gir Forest)
Βόρνεο (Μαλαισία και Ινδονησία, εθνικά πάρκα Danum Valley και Gunung Palung αντίστοιχα)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ποιά ασιατική χώρα θα διαλέγατε για πρώτη επίσκεψη και γιατί?

Σχεδιάζουμε ταξίδι για χριστούγεννα πρωτοχρονιά σε ασιατική χώρα, για μένα θα είναι η πρώτη φορά σε αυτή την ήπειρο και δεν τολμώ να έχω γνώμη. Αποκλείστηκε η Ινδία και η Ταυλάνδη επειδή οι μισοί έχουν ήδη πάει. Εγώ, αν και κανείς δεν μου δίνει σημασία, θα ήθελα Βιετνάμ.
Εσείς τι λέτε? και κάτι ακόμη σε ποιά χώρα είναι εύκολο να οργανωθεί ταξίδι χωρίς πρακτορείο?
Borealis θα συμφωνησω με Babaduma να πατε Βιετναμ!!!!
και πες και στην παρεα σου να σου δωσει την αναλογη σημασια γιατι το Βιετναμ ειναι πολυ ανερχομενος τουριστικος προορισμος να προλαβετε να το δειτε πριν αλλιωθει.
Φτανοντας στο Ανοι θα βρειτε εκει ντοπιο πρακτορειο να κανετε εκδρομες σε Halong bay και οπου αλλου πατε.
Διαβασε την ιστορια της Ρενατας (Βιετναμ-Καμποτζη)να παρεις ιδεες.

Βιρμανια δυστυχως δεν εχω παει ακομα για να εχω γνωμη αλλα και εκει πρεπει ναναι σουπερ!!!!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
μονο και μονο επειδη θα ειστε μεγαλη παρεα ψηφιζω κινα
με αυτα που εχω διαβασει και ακουσει νομιζω θα βγει καλυτερα
ισως να κανω και λαθος ,δες το παντως ..δεν εχεις να χασεις κατι
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
...... oτι και να αποφασισετε υπεροχα θα ειναι.οι προτασεις των μελων ολες σωστες..οσο αφορα το βιετναμ θα σου πω οτι το 2006 που πηγαμε ηταν πολυ πιο αληθινο απο το 2007 ...
συμφωνω οτι ακομη και τωρα ισως το προλαβετε.
ολα τα κρατη της ινδοκινας ειναι ασφαλη και μπορεις να ταξιδεψεις ακομη και μονος ..
εγω προτεινω μικρη βαλιτσα , φωτογραφικη μηχανη με πολλες μνημες και ενα χαμογελο ...οσο αφορα το κρατος που θα επιλεξετε σιγουρα θα θελετε να ξαναπατε...
καλη επιλογη προορισμου ..:clap:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Η Ιαπωνία που προαναφέρθηκε είναι μια καλή λύση. Με Turkish μπορείς να βρεις αεροπορικά γύρω στα 600 ευρώ και απόεκεί και πέρα κανονίζετε εσείς πόσες μέρες θα μείνετε και πού θα μείνετε, ώστε να ελέγξετε το budget που θα διαθέσετε. Αν για παράδειγμα μείνετε μια εβδομάδα με δέκα μέρες και δείτε μόνο Τόκυο-Κυότο δε θα έλεγα ότι είναι και τόσο ακριβά. Υπολόγισε περίπου 600-650 αεροπορικό και άλλα 250 το Japan Rail Pass. Τη διαμονή από εκεί και πέρα την καθορίζετε εσείς ανάλογα με το budget σας. Θεωρώ ότι λίγο-πολύ τα ίδια λεφτά θα σου βγουν με κάποια άλλη χώρα, από την άποψη ότι για μερικές από τις χώρες που προαναφέρθηκαν είναι ακριβότερα τα αεροπορικά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Borealis θα συμφωνησω με Babaduma να πατε Βιετναμ!!!!
και πες και στην παρεα σου να σου δωσει την αναλογη σημασια γιατι το Βιετναμ ειναι πολυ ανερχομενος τουριστικος προορισμος να προλαβετε να το δειτε πριν αλλιωθει.
Φτανοντας στο Ανοι θα βρειτε εκει ντοπιο πρακτορειο να κανετε εκδρομες σε Halong bay και οπου αλλου πατε.
Διαβασε την ιστορια της Ρενατας (Βιετναμ-Καμποτζη)να παρεις ιδεες.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Να ληφθεί υπόψη κι αυτό που είπε ο ELGEO2 που είναι απόλυτα ακριβές. Ειδικά δε, αν αφιερώσετε χρόνο στο βορρά και στα χωριά από Ντιεν Μπιεν Φου προς Σα Πα [αν πάτε αεροπορικώς από Ανόι μέχρι εκεί και δεν το κάνετε όλο οδικώς (ακόμη καλύτερα)], ίσως προλάβετε να δείτε ντόπιους να κοιτούν με απορία αρωματισμένα χαρτομάντηλα χωρίς να ξέρουν περί τίνος πρόκειται! Ή να επισκεφθείτε αγορές κοντά στα σύνορα της Κίνας όπου ίσως είστε οι μοναδικοί δυτικοί! Κι αν δεν είναι μοναδική εμπειρία, ελάτε να με λιθοβολήσετε! (Μακάρι να μην έχει προλάβει να αλλοιωθεί τα τελευταία 3 χρόνια)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αλλωστε τα Χριστουγεννα ειναι ο ιδανικος καιρος για Ινδοκινα.
Εγω -χωρις να εχω παει Λαος και Βιετναμ (αλλα μονο Ταυλανδη, Μαλαισια -εκτος απο Βορνεο- και Ιαβα και Βιρμανια) εχω να ομολογησω οτι η Βιρμανια μου εχει κλεψει την καρδια.
Η Renata εχει επαφη με τοπικο πρακτορα τον οποιον συστησε στη Ροζα περσι. Οποτε ειναι καραδιπλοτσεκαρισμενος. Και οι τρεις μας (αν προσθεσεις και την Ιωαννα Καραγιαννη γινομαστε τεσσερεις) περασαμε υπεροχα.
Βεβαιως το ταξιδι ονειρο και για μενα ειναι το Βιετναμ- Καμποτζη -Λαος! Οι υποδειξεις του babaduma ειναι αυτο που σκοπευω να κανω:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι υποδειξεις του babaduma ειναι αυτο που σκοπευω να κανω:
Για να πάρετε μια ιδέα για τι πράγμα σας μιλάω:

aimg245.imageshack.us_img245_940_bild0099z.jpg

(Στα όρη στα ψηλά βουνά, κάπου στο δρόμο, σ' ένα χωριά στη μέση του πουθενά)

aimg839.imageshack.us_img839_1954_bild0144j.jpg

(Στα περίχωρα του Sa Pa)

aimg27.imageshack.us_img27_6226_bild0192.jpg

(Στο Sa Pa)

Αυθεντικές καθημερινές σκηνές και όχι touristikes saklamares!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και μια τυχαία εικόνα από την αγορά του Bac Ha:

aimg706.imageshack.us_img706_5962_bild0269.jpg
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eπισης θα προσθετα τη λιμνη Babe κοντα στο συνορα με την Κινα: Ba Be Lake - UNESCO World Heritage Centre και μερικες φωτογραφιες: Ba Be Lake Pictures - Vietnam stock photos, fine art prints by QTL
Αχ βρε Έρση! Απωθημένο μού'μεινε που δεν μπόρεσα να πάω εκεί... Ας όψεται η Hoi An που ακολουθούσε: Σταθερή αξία!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ποιά ασιατική χώρα θα διαλέγατε για πρώτη επίσκεψη και γιατί?

Σχεδιάζουμε ταξίδι για χριστούγεννα πρωτοχρονιά σε ασιατική χώρα, για μένα θα είναι η πρώτη φορά σε αυτή την ήπειρο και δεν τολμώ να έχω γνώμη. Αποκλείστηκε η Ινδία και η Ταυλάνδη επειδή οι μισοί έχουν ήδη πάει. Εγώ, αν και κανείς δεν μου δίνει σημασία, θα ήθελα Βιετνάμ.
Εσείς τι λέτε? και κάτι ακόμη σε ποιά χώρα είναι εύκολο να οργανωθεί ταξίδι χωρίς πρακτορείο?
1. Γιατί δεν πρέπει να έχεις γνώμη? Φυσικά και θα έχεις! Δεν σου πληρώνει κανείς το εισιτήριο
2. Η Ινδία είναι ατέλειωτη. Και να έχεις πάει 2-3 φορές, πάντα θα υπάρχουν πράγματα να ανακαλύψεις.
3. Σε όλες τις χώρες της Ινδοκίνας αλλά και στην Ινδία μπορείς να πας μόνος σου χωρίς την βοήθεια πράκτορα.
Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, εγώ θα πρότεινα Yunnan και ειδικότερα Lijiang travel guide - Wikitravel
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom