Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

bono7

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Από που προκύπτει ότι δεν θα γίνει η πτήση;
Διαβάσατε κάπου ότι σταματούν οι πτήσεις για Αυστρία;
Πιο πάνω αναφέρθηκε ότι η Aegean εκτελεί τις πτήσεις για Βιέννη.
Όταν αγοράζουμε εισιτήρια με 15 -30€ ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε. Εάν θέλουμε ευελιξία και αλλαγές τότε αγοραζουμε flex εισιτήρια.
Ευχαριστουμε πολυ Ελενα ομως εγω θεωρω τραγικο να μην ειναι ευελικτοι ολοι αυτοι εν μεσω πανδημιας…ασχετως των θεσεων που δεν εχω απαιτησεις αλλα γιατι να μη σου επιστρεψουν τα λεφτα απ’τη βαλιτσα ας πουμε που χρεωθηκα και δεν θα μπει ποτε στο αεροπλανο ή απ’τα σνακ που προπληρωσα για τα παιδια μου ξερω ‘γω;γι αυτο η αγανακτηση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.921
Likes
40.750
Ευχαριστουμε πολυ Ελενα ομως εγω θεωρω τραγικο να μην ειναι ευελικτοι ολοι αυτοι εν μεσω πανδημιας…ασχετως των θεσεων που δεν εχω απαιτησεις αλλα γιατι να μη σου επιστρεψουν τα λεφτα απ’τη βαλιτσα ας πουμε που χρεωθηκα και δεν θα μπει ποτε στο αεροπλανο ή απ’τα σνακ που προπληρωσα για τα παιδια μου ξερω ‘γω;γι αυτο η αγανακτηση
Στους ορους καθε εισιτηριου αναφερεται το πεναλτι για ακυρωση που θα κανεις με δικη σου πρωτοβουλια. Συνηθως ειναι υψηλο και δεν αξιζει τον κοπο, αλλα αφου πληρωσες τοσα εξτρα, μπορει να παρεις πισω κατι.
Παντως αφου ΟΛΟΙ σε διεθνη και εγχωρια μεσα ελεγαν οτι τον χειμωνα παμε σε 4ο κυμα, κακως δεν κλεισατε flex εισιτηρια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ευχαριστουμε πολυ Ελενα ομως εγω θεωρω τραγικο να μην ειναι ευελικτοι ολοι αυτοι εν μεσω πανδημιας…ασχετως των θεσεων που δεν εχω απαιτησεις αλλα γιατι να μη σου επιστρεψουν τα λεφτα απ’τη βαλιτσα ας πουμε που χρεωθηκα και δεν θα μπει ποτε στο αεροπλανο ή απ’τα σνακ που προπληρωσα για τα παιδια μου ξερω ‘γω;γι αυτο η αγανακτηση
Εμείς το καλοκαίρι πληρώσαμε 60 € Χ5 ατομα για επιστροφή με Ryanair από Ηράκλειο. Δώσαμε ομως εξτρα 5 € χ5=25€ για ασφάλεια ακύρωσης ταξιδιού και λόγω Covid 19.
Η ασφάλεια κάλυπτε μόνο τα 49€ του κάθε εισιτηρίου, δηλαδή μόνο την καθαρή αξία του, χωρίς τίποτα απο τα έξτρα που πληρώσαμε για προτεραιότητα επιβίβασης και θέση. Ούτε την βαλίτσα που πήραμε.
Θέλω να σου πω δηλαδή ότι ακόμη και με πρόσθετη ασφάλεια δεν αποζημιώνεσαι για τα έξτρα.
Τελικά αρρώστησαν οι 3 επιβάτες και δεν ταξίδεψε κανένας από την παρέα...
Τώρα περιμένουμε την αποζημίωση μας.
5Χ49€.
 

bono7

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Στους ορους καθε εισιτηριου αναφερεται το πεναλτι για ακυρωση που θα κανεις με δικη σου πρωτοβουλια. Συνηθως ειναι υψηλο και δεν αξιζει τον κοπο, αλλα αφου πληρωσες τοσα εξτρα, μπορει να παρεις πισω κατι.
Παντως αφου ΟΛΟΙ σε διεθνη και εγχωρια μεσα ελεγαν οτι τον χειμωνα παμε σε 4ο κυμα, κακως δεν κλεισατε flex εισιτηρια.
Με δικη μου πρωτοβουλια δεν εγινε αλλα με του καγκελαριου της Αυστριας…τελος παντων περιμεναμε 4ο κυμα ομως εγω προσωπικα δεν περιμενα αυτη τη περιοδο στην καλυτερη χριστουγεννιατικα αγορα της Ευρωπης
 

Stamkos

Member
Μηνύματα
17
Likes
25
Επειδή με τις αεροπορικές δεν βγάζετε άκρη (εδω με flex και aegean μου ζητουν πεναλτι) ψαχτείτε σε Πράγα Βουδαπέστη Μπρατισλάβα κλπ με δωρεαν ακύρωση ξενοδοχείων
Απλά για το γαμώτο, ψαχτειτε με τρένα λεωφορεία .
Λιγη περιπέτεια παραπάνω (αν δεν τους κλείσουν όλους)
Προσωπικά πιστεύω πως μετά τις 20/12 όλοι θα είναι ανοιχτοί μιας και αν το ψάξετε λίγο όλη η κεντρική ευρώπη έχει βγει στους δρόμους , είναι στα κάγκελα και οι κυβερνήσεις δεν θα αντέξουν.
Μην χαρίζετε στις αεροπορικές τα λεφτά
Γνώμη μου αγαπημένοι μου συνταξιδιώτες πρέπει να κρατάμε τα όνειρα μας ζωντανά για να διατηρήσουμε την ψυχική υγεία μας
Φεύγω τυπικά το άλλο Σάββάτο απο αεροδρόμιο Βιέννης τελικά για Μπρατισλάβα και μετά απο κει Βουδαπέστη με κανά άλλο τρένο
Ευχαριστώ
 
Last edited:

Romi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Κλεισμένα αεροπορικα
Κλεισμένα εισητηρια τρενου
Θεσσαλονίκη Βιέννη
Βιέννη Πράγα
29 Νοέμβρη με 3 Δεκεμβρη
Όλα πληρωμένα.
Τι συμβαίνει με το λοκνταουν;
Hostel. που έκλεισα με ενημέρωσε πως θα κλείσει..
Οποίος γνωρίζει κάτι ας ενημερωσει
Ευχαριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Κλεισμένα αεροπορικα
Κλεισμένα εισητηρια τρενου
Θεσσαλονίκη Βιέννη
Βιέννη Πράγα
29 Νοέμβρη με 3 Δεκεμβρη
Όλα πληρωμένα.
Τι συμβαίνει με το λοκνταουν;
Hostel. που έκλεισα με ενημέρωσε πως θα κλείσει..
Οποίος γνωρίζει κάτι ας ενημερωσει
Ευχαριστω
Το hostel υποθέτω ότι ήταν στην Βιέννη;Θα πρέπει να δεις αν μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια του τρένου και να βγάλεις την Βιέννη από το πρόγραμμα σου για διαμονή.
 

Xarisd

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Το λοκνταουν ειναι εως 13/12;;;Δηλαδη απο 13 δεν θα υπαρχουν μετρα η απο τις 14 του μηνα;
 

petros44

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Lockdown: Alle Antworten zu 20 Tagen Stillstand

When does it end?

In 20 days, so on the 12th. December. The government may not impose such drastic measures for more than ten days, after which the main committee of Parliament must meet again. This will definitely be necessary for Upper Austria, where the lockdown will last until the 17th. December should apply. Experts demand that the end not be linked to a date, but clearly to a target incidence or target vaccination rate.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Το λοκνταουν ειναι εως 13/12;;;Δηλαδη απο 13 δεν θα υπαρχουν μετρα η απο τις 14 του μηνα;
Θεωρητικά πάντα είναι μέχρι τις 12/12.Μετά και λογικά αναμένεται να μην υπάρχουν μέτρα.Η προηγούμενη εμπειρία μας όμως δείχνει ότι τίποτα δεν είναι βέβαιο.
 

petros44

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Latest Information on the Coronavirus Situation in Austria

From 13 December: That's how the "2-G-rule" works in Austria:
After the end of the current lockdown, the 2-G-rule (proof of full vaccination/past infection) will be in effect again in Austria, as well as FFP2 mask requirements in many areas. To keep locals and visitors safe, the following measures will be in place:

  • For hotels, restaurants, bars, nightclubs, leisure centres, gyms, cultural institutions (cinemas, theatres etc.), Christmas markets, ski lifts/cable cars and body-related services (such as hairdressers) proof of full vaccination/recovery is mandatory (children under the age of 12 are exempt). Find more information here.
  • For events with 25 people or more proof of full vaccination/recovery is mandatory (children under the age of 12 are exempt).
  • COVID tests (both PCR and antigen) are no longer valid as "entry tests".
  • FFP2 masks are required on public transport and in all retail businesses and museums.
  • 2-dose-vaccinations are valid for 9 months only after the second dose from 6 December (previously: 12 months). After that a booster jab is required for a valid proof of full vaccination. Attention: The 1-dose vaccine by Johnson & Johnson is only valid until 3 January 2022, after that date a booster jab is required as well.
  • Up until 6 December, proof of the first dose plus a negative PCR test is valid for hospitality businesses, body-related services and events.
  • Children under 12 years are currently exempt from entry rules; for minors between 12 and 15 years, a solution is being worked on (Exemption: In Vienna, children from the age of 6 require an entry test).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom