Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Νομίζω πως δεν είναι πια υποχρεωτική η FFP2. Μπορείς και με απλή μάσκα.
Καταργηθηκαν απο χθες οι ffp2 (και οχι μονο)

As of 1 July, it is planned that no facemasks have to be worn indoors if guests can prove their low epidemiological risk (see details under "General Measures").
As of 1 July, it is planned that no further distance requirement shall be in place.
As of July 1st, it is planned that no further limitations for private gatherings shall apply. At the same time, also the limit of attendees for events shall expire.
As of 1 July, it is planned that limits per square metre will no longer apply.
As of 1 July, it is planned that no limit per table shall apply. There shall be no closing hour any longer.
As of 1 July, it is planned that there shall be no closing hour any longer.
Cable cars/ski-lifts may open for leisure/sports activities under strict regulations: maximum of 75% capacity (no more limits as of 1 July); FFP2 masks are mandatory when queuing and during the ride.
As of 1 July, it is planned that children under 12 shall not be obliged to provide any proof.
 

Mama

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε στη Βιεννη που και πως μπορεί να κάνει καποιος ραπιντ τεστ για την επιστροφη στην Ελλαδα?. Ευχαριστώ
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Σήμερα μετά το Φεστιβάλ και τη κλασική μουσική όπερα που είχε χιλιάδες κόσμου μέχρι τις 00:00 κόσμος έκανε σε ειδικό χώρο περίπτερο εμβόλιο με μόνο αποδεικτικό την Αστυνομική ταυτότητα.
Μου έκανε εντύπωση γιατί είχε τεράστια ουρά ..... εκατοντάδες άτομα πριν την συναυλία και διατηρήθηκε ακόμη και την ώρα που τελείωσε αυτή ερχόταν και εμβολιάζοταν..

Πάντως οι Αυστριακοί....προτυτυπουν.... στο χώρο του Δημαρχείου Rathaus μόνο εμβολιασμενοινα τρώνε σουβλάκια λουκάνικα δεκάδες επιχειρήσεις να έχουν στήσει περίπτερα και ότι άλλο θες... πίνοντας μπύρες και συμμετέχοντας σε υπαίθρια ποτλιιτιστικα δρωμενα και από έξω ....να περιμένουν να εμβολιαστούν σε ουρά....μη μπορώντας να συμμετέχουν.
 

eleni@@@

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Την επόμενη εβδομάδα (18-27/6), καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βρίσκομαι στην Αυστρία (όχι Βιέννη όμως). Θύμισέ μου το, να σου πω αναλυτικά τι και πως.
Kαλημέρα , παρακαλώ δώστε μας πληροφορίες για τα covid μέτρα εφόσον είχατε πρόσφατη εμπειρία του ταξιδιού στην Αυστρια.
Θα ταξιδεψω τέλη Ιουλίου και θα βοηθούσαν οι συμβουλές σας.

Ευχαριστούμε πολύ @taver για την ενημέρωση και προειδοποίηση....των πολλών εγγράφων ...να μη ψάχνουμε σαν τρελοί τελευταία στιγμή

Ερώτηση : plf Αυστρίας που βρίσκω να τυπώσω ; Θα μου σταλεί την προηγούμενη ημέρα του ταξιδιού μου;

Ευχαριστώ
Ισχύουν ακόμα;;;;;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ισχύουν ακόμα;;;;;
Plf μόνο για την επιστροφή στην Ελλάδα. Στην Αυστρία και για μετακίνησεις εντός Χώρας Χρειάζεται μόνο πιστοποιητικό ευρωπαϊκής Ένωσης το οποίο και επιδεικνύεται .... συνεχώς και πρέπει να το έχεις πάντα και παντού.
Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Plf μόνο για την επιστροφή στην Ελλάδα. Στην Αυστρία και για μετακίνησεις εντός Χώρας Χρειάζεται μόνο πιστοποιητικό ευρωπαϊκής Ένωσης το οποίο και επιδεικνύεται .... συνεχώς και πρέπει να το έχεις πάντα και παντού.
Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν...

Προσοχή μεγάλη με τα PLf μόνο.... πρέπει να έχουν σταλεί τουλάχιστον την προηγούμενη ημέρα στο σύστημα.
14 Έλληνες πολίτες δεν μπήκαν στην πατρίδα στην επιστροφή της Aegean εχθές για Κρήτη μαθαινω στα πρωινά νέα της ημέρας.... επειδή δεν είχαν PLF
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Προσοχή μεγάλη με τα PLf μόνο.... πρέπει να έχουν σταλεί τουλάχιστον την προηγούμενη ημέρα στο σύστημα.
14 Έλληνες πολίτες δεν μπήκαν στην πατρίδα στην επιστροφή της Aegean εχθές για Κρήτη μαθαινω στα πρωινά νέα της ημέρας.... επειδή δεν είχαν PLF
Μεγάλη ταλαιπωρία τα PLF ολόκληρη διαδικασία για να ταξιδέψουμε στο εξωτερικό αλλά και για να μπούμε στην Ελλάδα ... Σαν γραφειοκρατική διαδικασία ...
 

Mama

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Έχω διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις rapid τεστ σε κάποια φαρμακεία στη Βιέννη. Θεωρείτε ότι θα είναι απλή διαδικασία έχοντας δύο παιδιά ανήλικα μαζί???
Η απλά να το αναβάλλουμε????
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μεγάλη ταλαιπωρία τα PLF ολόκληρη διαδικασία για να ταξιδέψουμε στο εξωτερικό αλλά και για να μπούμε στην Ελλάδα ... Σαν γραφειοκρατική διαδικασία ...

Συμφωνώ με 1000 !
Το καλοκαίρι που μας πέρασε η ξαδέρφη μου έχασε τον πατέρα της και μετέβη εσπευσμένα για την κηδεία από Λονδινο
Μακάβριο και ολέθριο ακραίο παράδειγμα... συμφωνώ....ούτε τότε όμως ούτε τώρα υπάρχει πρόβλεψη για κάποιον που θέλει να μετακινηθεί στην χώρα....μη προγραμματισμένα.... Αν μπεις στο αεροπλάνο δίχως να στείλεις 24 ώρες πριν το PLF ....οι Αστυνομικοί θα σε γυρίσουν πίσω σηκωτο και ας έχεις εμβολιαστει ....και ας έχεις Σοβαρό λόγο.... μετακίνησης. Εδώ τουλάχιστον δεν σηκώνουν παρεμβάσεις....στην πατρίδα αν έχεις κανένα τηλέφωνο δημοσιογράφου η πολιτικού... μπορεί και να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom